Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   καινουργειο ενυδρειο απο αρχαριο... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=23909)

theodwros 24-03-08 15:54

καινουργειο ενυδρειο απο αρχαριο...
 
καλησπερα και παλι. Αφηνοντας στην ακρη (προς το παρον) καθε σκεψη για δισκους που ηταν και η αρχικη μου επιλογη , αποφασισα μετα απο σκεψη , μπολικο διαβασμα και φυσικα γνωμες απο εμπειρους του forum να ξεκινησω το καινουργειο μου ριο 180 με ενα ζευγαρακι σκαλαρια , ενα η δυο ζευγαρια mikrogeophagus ramirezi και ισως ενα μικρο κοπαδακι corydoras. τι λετε για το συνδιασμο των ψαριων; τα λιτρα ειναι αρκετα; επισης μπορω να αφησω το εσωτερικο φιλτρο της JUWEL και να προσθεσω και ενα εξωτερικο η δεν ειναι αναγκαιο; εχω αρκετες ερωτησεις ακομα αλλα σιγα σιγα...:)

Πάνος 24-03-08 16:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από theodwros (Μήνυμα 247998)
καλησπερα και παλι. Αφηνοντας στην ακρη (προς το παρον) καθε σκεψη για δισκους που ηταν και η αρχικη μου επιλογη , αποφασισα μετα απο σκεψη , μπολικο διαβασμα και φυσικα γνωμες απο εμπειρους του forum να ξεκινησω το καινουργειο μου ριο 180 με ενα ζευγαρακι σκαλαρια , ενα η δυο ζευγαρια mikrogeophagus ramirezi και ισως ενα μικρο κοπαδακι corydoras. τι λετε για το συνδιασμο των ψαριων; τα λιτρα ειναι αρκετα; επισης μπορω να αφησω το εσωτερικο φιλτρο της JUWEL και να προσθεσω και ενα εξωτερικο η δεν ειναι αναγκαιο; εχω αρκετες ερωτησεις ακομα αλλα σιγα σιγα...:)

ο συνδυασμος των ψαριων μου αρεσει...τα λιτρα σου ειναι οριακα κι αυτο γιατι τα σκαλαρια θελουν πολλα λιτρα....και υψος στο ενυδρειο...

theodwros 24-03-08 16:10

οι διαστασεις φιλε ειναι 1,01χ41χ50 ειμαι οριακα;

Πάνος 24-03-08 16:17

"Είναι εύκολο να συμβιώσουν με άλλα ειρηνικά ψάρια σε ένα ενυδρείο που πρέπει να έχει ύψος τουλάχιστον 50 cm, "
πηγη.... http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/scalar.htm
απο υψος καλα εισαι....κατα τη γνωμη μου για τα ψαρια που ειπες εισαι οκ αλλα μην βαλεις αλλα....

theodwros 24-03-08 16:32

Eπιτελους!!! μπορω να ξεκινησω:) ναι δε θα βαλω αλλα ισως να μη βαλω και τα corydoras αν υπαρχει θεμα χωρου , να εχω μονο τα 3 ζευγαρια , οσο αφορα το φιλτρο θα χρειαστω και εξωτερικο; για το περιβαλον ; ξυλα πετρες και αρκετα ψιλο καφε χαλικακι ειναι καλα;

Πάνος 24-03-08 16:41

εγω θα εβαζα και 4-5 κορυντορας...ειναι ψαρια της κατω ζωνης οπου θα κυκλοφορουν και τα ramirezi αλλα οχι τα σκαλαρια....
δεν εχω χρησιμοποιησει ακομη εξωτερικο φιλτρο (θα το κανω συντομα) αλλα γενικα βλεπω πως εδω τα προτιμανε.....(πιο εμπειροι ας μιλησουν)
ξυλα και φυτα ειναι πολυ καλα...για πετρες αν σου αρεσουν και τελικα βαλεις να προσεξεις να μην ειναι ασβεστολιθικες (το γνωστο τεστ με το ακουαφορτε) γιατι ολα αυτα τα ψαρια θελουν μαλακο και ελαφρα οξινο νερακι....και το καφε χαλικιμου αρεσει...κατα προτιμηση βαλε 1-3 χιλιοστα ωστε να ειναι καλα και για ζωντανα φυτα που καλο θα ηταν να σκεφτεις να βαλεις...

theodwros 24-03-08 16:48

Ωραια , 1 ζευγαρι σκαλαρια , 2 ζευγαρια ramirezi και 6 corydoras και ειμαι οκ. θα παρω και ενα εξωτερικο φιλτρο για καλο και για κακο... τωρα μενουν τα φυτα για να ολοκληροθει το πλανο και να το στησω μια και καλη χωρις προβληματα,αλλο διαβασμα τωρα.....

Πάνος 24-03-08 16:54

καλο διαβασμα :p

theodwros 24-03-08 19:59

Ευχαριστω για τη βοηθεια:)
-------------------------
μαλλον θα χρειαστω κι εδω βοηθεια..:confused: καμια ιδεα για φυτα για τα συγκεκριμενα ψαρια; και οποιαδηποτε αλλη συμβουλη για το θεμα δεκτη.

Πάνος 24-03-08 21:10

τα σκαλαρια στο θεμα των φυτων εγω τα αντιπετωπιζω οπως και με τους δισκους απο την αποψη οτι ειναι ψαρια κατακορυφα και πλακουτσωτα :D ...εννοω επιπεδα...:p ετσι θελουν μακρια και ψηλα φυτα για να μπορουν να περνανε αναμεσα...οπως για παραδειγμα οι βελισνεριες.....ανουμπιες και νυμφαιες και παρομοια δεν ειναι βολικα αν εχεις πολλα απο αυτα...βεβαια ολα εξαρτωνται απο το πως θα διαμορφωσεις το ακουασκειπ και αν θα αφησεις ζωνες ελευθερης κολυμβησης που εγω το θεωρω αναγκαιο...

Andreas301 24-03-08 21:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από theodwros (Μήνυμα 248018)
Ωραια , 1 ζευγαρι σκαλαρια , 2 ζευγαρια ramirezi και 6 corydoras και ειμαι οκ. θα παρω και ενα εξωτερικο φιλτρο για καλο και για κακο... τωρα μενουν τα φυτα για να ολοκληροθει το πλανο και να το στησω μια και καλη χωρις προβληματα,αλλο διαβασμα τωρα.....

Αγαπητέ Θεόδωρε καλή επιλογή μόνο που θα έχεις να σκεφτείς και το εξής
Πώς βρίσκεις ένα ζευγάρι σκαλάρια και ένα ζευγάρι ramirezi??
Εκτός κι αν σου δώσει κάποιος συνχομπίστας αποδεδειγμένα ζεύγη, θα πρέπει:
1. για τα σκαλάρια να πάρεις μία πεντάδα μικρά σκαλαράκια ώστε να ξεχωρίσει ένα ζευγάρι καθώς θα ενηλικιώνονται (θα φανεί εύκολα όταν θα αρχίσουν να τσακώνονται με τα υπόλοιπα και θα οριοθετούν περιοχή) και να δώσεις πίσω ή να χαρίσεις τα υπόλοιπα.
2. Για τα ramirezi να καταφέρεις να εντοπίσεις θηλυκό σε ενυδρειοκατάστημα από τα χαρακτηριστικά του, κάτι που μερικές φορές είναι αρκετά δύσκολο γιατί συχνά οι εισαγωγείς φέρνουν τα περισσότερα αρσενικά. Εκτός να έχει κάποιος φίλος να σου δώσει ζευγάρι.
Εγώ θα πρότεινα να ξεκινήσεις με το κοπαδάκι σκαλαριών, να εντοπιστεί το ζευγάρι, να έχεις βάλει kαι τα corydoras και μετά βλέπεις για τα ramirezi.
Ή εναλλακτικά να ψάξεις για μία εξάδα ramirezi που κατά τη γνώμη σου αν έχεις κάποια σχετική εμπειρία στην επιλογή τους και με τη βοήθεια του πωλητή ή κάποιου φίλου συνχομπίστα να είναι πιθανώς 2 αρσενικά και 4 θηλυκά ώστε στο τέλος να σου προκύψουν πράγματι τα δύο ζευγάρια γιατί πίστεψέ με δεν είναι και τόσο εύκολο να τα ξεχωρίσεις -ειδικά όταν είναι μικρά- και στρεσαρισμένα μέσα στο ενυδρείο του καταστήματος.

theodwros 24-03-08 23:17

Panos φυσικα και θα εχω ελευθερες ζωνες , απο φυτα οι επιλογες μου θα ειναι , phyllanthus fluitans red root floater , echinodorus , sagittaria και για τα μεσαια τμηματα hydrocotyle leucocephala. Αυτα μου αρεσουν και νομιζω ταιριαζουν και με τις αναγκες των συγκεκριμενων ψαριων. Η γνωμη σου; δεν ειναι και σχετικα ευκολα; Aνδρεα εχεις δικιο σε οτι εγραψες , καπως ετσι λεω να κανω κι εγω , ξεκινοντας απο μικρα σκαλαρακια και οταν θα εχω το ζευγαρι με τιν ιδια διαδικασια και τα ραμιρεζι. Ελπιζω με ολα αυτα να καταφερω να φτιαξω ενα ομορφο συνολο και συντομα να μπορω να παρουσιασω με φωτο αυτα που τωρα περιγραφω με λεξεις. οσο για εξωτερικο φιλτρο θα το χρειαστω τελικα . για C02; τι λετε; Δυσκολη τελικα η προεπιλογη αλλα αναγκαια!

Πάνος 24-03-08 23:30

φιλε μου το πρωτο δε το ξερω...τα αλλα θεωρουνται σχετικα ευκολα φυτα αλλα τιποτα δεν ειναι απολυτο...ειναι και πως θα ¨κατσουν¨στο ενυδρειο σου.....οσο για φιλτρο ποτε δεν ειχα προβλημα με τα εσωτερικα αλλα δε ξερω να συγκρινω με εξωτερικο που δεν ειχα ποτε οποτε ας μιλησουν αλλοι σε αυτο......
προσφατα μπηκα κι εγω σε πιο υψηλων απαιτησεων φυτα και μπορω να σου πω οτι τωρα πια θεωρω το co2 απαραιτητο....για λιγο καιρο ετρεξα diy διοξειδιο και ολα πηγαν καλα αλλα τωρα το γυρισα σε μπουκαλα....αν ομως μεινεις σε χαμηλων απαιτησεων φυτα τοτε μπορεις να το παρακαμψεις η να πας με diy παρα την ανομοιομορφια παραγωγης αεριου...
και θεωρω πολυπιο ευκολο να βρεις ζευγαρι ραμιρεζι -εννοω αρσενικο θηλυκο κι οχι σχηματισμενο- στηναλεξ-πολη εβλεπα παντα και θηλυκα και αρσενικα...ποσο μαλλον σε μεγαλα αστικα κεντρα.....στα σκαλαρια ειναι πιο δυσκολο και εγω που ειχα καποτε 3 ηταν ολα μαλλον του ιδιου φυλου...μεγαλωσαν και μαλωνανε συνεχεια μεταξυ τους...

theodwros 02-04-08 11:47

Kαλημερα. κι ομως το χτεσινο τηλεφωνημα δεν ηταν πρωταπριλιατικη φαρσα... επιτελους!!! το απογευμα παρελαβα το ενυδρειο που περιμενα τοσες μερες . Αν και ξαγρυπνος ολη νυχτα για τo στησιμο , ο ενθουσιασμος ειναι στα υψη γιατι απο το πρωι το χερομαι και μαλιστα τα φυτα ( 4 echinodorus Tornado και 2 Anubias nana Bonsai ) πηρανε τα πανω τους και δειχνουν πανεμορφα! Ειμαι ακομη στην αρχη αλλα ολα πανε καλα η ετσι τουλαχιστον δειχνουν.

aaaooll 02-04-08 18:08

φωτο φωτο:D:D:D

αντε καλορίζικο...
με ποιον τροπο το στρώνεις?

theodwros 02-04-08 20:58

για βακτηριδια σε υγρη μορφη ποια ειναι η γνωμη σου; μου το προτειναν στο καταστημα και αγορασα για χρηση απο αυριο , επισης για φωτισμο σε ριο 180 καμια προταση;

strinzis 02-04-08 21:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από theodwros (Μήνυμα 248012)
οσο αφορα το φιλτρο θα χρειαστω και εξωτερικο;

Εγω στο ιδιο ενυδρειο εχω χρυσοψαρα 1 1/2 χρονο περιπου τωρα ,τα οποια επιβαρυνουν πολυ το νερο,και το φιλτρακι τα καταφερνει μια χαρα!!βαζοντας μακαρονι αντι για τα δυο κατω μπλε σφουγγαρακια πιστευω ειναι μια χαρα!!!Αν δεν υπαρχει βεβαια οικονομικο προβλημα ενα εκομα εξωτερικο φιλτρο μονο καλο μπορει να κανει!!!!

theodwros 02-04-08 22:42

strinzis εχεις αφησει τον ιδιο φωτισμο
-------------------------
ναι και ενα εξωτερικο φιλτρακι μονο καλο θα κανει , αυτο αρχιζω να πιστευω κι εγω.

aaaooll 02-04-08 23:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από theodwros (Μήνυμα 251313)
για βακτηριδια σε υγρη μορφη ποια ειναι η γνωμη σου; μου το προτειναν στο καταστημα και αγορασα για χρηση απο αυριο , επισης για φωτισμο σε ριο 180 καμια προταση;

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=23989
εδω ειναι μια συζητηση για τα βακτιρια... η γνομη μου ειναι, προσωπικη παντα, οτι δεν κανουν και πολλα...
για το στρωσιμο δες εδω
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13656
kai edv
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...ta/Ammonia.htm
;)

Apollwnas 04-04-08 09:03

Τα λιτρα ειναι οκ για 2 ζευγαρια ραμιρεζι η τα αρσενικα θα μαλωσουν καποια στιγμη αφου καπου θα συναντηθουν??

ΧρήστοςΠ 04-04-08 10:07

Εγώ θα έβαζα ένα ζεύγος από ΡΑΜ . Εγώ που έχω 2 ζευγάρια σε 630 λίτρα σκοτώνονται .

theodwros 04-04-08 11:52

ενα ζευγαρι εστω , αλλα θα υπαρχει προβλημα με το ενα η δυο ζευγαρια σκαλαρια; σκαλαρια και ραμ ειναι συμβατα;

ΧρήστοςΠ 04-04-08 12:09

Δεν έχουν πρόβλημα

strinzis 04-04-08 19:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από theodwros (Μήνυμα 251365)
strinzis εχεις αφησει τον ιδιο φωτισμο

Εχω αφησει τον ιδιο φωτισμο,απλα προσθεσα τους ανακλαστηρες της juwel. Βεβαια τα φυτα μου ειναι χαμηλων απαιτησεων και φωτισμου!!!

Andreas301 04-04-08 20:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από theodwros (Μήνυμα 251706)
ενα ζευγαρι εστω , αλλα θα υπαρχει προβλημα με το ενα η δυο ζευγαρια σκαλαρια; σκαλαρια και ραμ ειναι συμβατα;

τα σκαλάρια κολυμπούν στα ανώτερα στρώματα τα ramirezi συνήθως στα μεσαία έως πιο χαμηλά. κατά κανόνα δεν έχεις πρόβλημα αρκεί να μην το παρακάνεις με το πλήθος.

theodwros 07-04-08 23:23

καλησπερα παιδια. Το ενυδρειο στρωθηκε με ζωντανα βακτηρια.Σημερα μπικαν τα πρωτα τα πρωτα ψαρια , 3 corydoras julli. Οι μετρησεις μου ειναι αμμωνια 0 , Ν02 0 , Νο3 0 , ph 7,2 GH 8 , KH 8. Καμια γνωμη;

ChristosΒ 07-04-08 23:35

Καλή αρχή και από εμένα! :cool:
Τα julii καλό είναι να βρίσκονται σε ομάδα τουλ. 6-8 ατόμων, οπότε αν μπορείς βάλε και μερικά ακόμα

theodwros 07-04-08 23:41

Eυχαριστω christoB. Nαι κοπαδακι θα το κανω αλλα θεωρησα καλυτερα να τα βαλω λιγα λιγα , 3 σημερα και 3 σε λιγες μερες αν και ειμαι σε πειρασμο να τα βαλω και αυριο για να εχω μια εξαδα , παντως δειχνουν χαρουμενα :)

ChristosΒ 07-04-08 23:49

Σωστός! Καλύτερα να περιμένεις λίγες μέρες πριν βαλεις και τα υπόλοιπα!

Πάνος 07-04-08 23:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από theodwros (Μήνυμα 251122)
το απογευμα παρελαβα το ενυδρειο που περιμενα τοσες μερες . .

αυτο εγινε 2 απριλη...
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από theodwros (Μήνυμα 252529)
καλησπερα παιδια. Το ενυδρειο στρωθηκε με ζωντανα βακτηρια.Σημερα μπικαν τα πρωτα τα πρωτα ψαρια , 3 corydoras julli. Οι μετρησεις μου ειναι αμμωνια 0 , Ν02 0 , Νο3 0 , ph 7,2 GH 8 , KH 8. Καμια γνωμη;


και αυτες οι μετρησεις 5 μερες μετα...σιγουρα εχει στρωσει το φιλτρο σου????:confused:..καλυτερα να περιμενεις πριν βαλεις αλλα ψαρια....να δεις νιτρικα πρωτα!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:54.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02338 seconds with 11 queries