Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Reef (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=203)
-   -   Μια απόπειρα στ' αλάτια. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=51938)

bokostas 19-04-11 14:19

Μια απόπειρα στ' αλάτια.
 
6 Συνημμένο(α)
Άντε να παρουσιάσω κι εγώ το "φρεσκοστημένο" ριφάκι μου.
Παρατηρήσεις/διορθώσεις/μπινελίκια/κράξιμο είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτα, καθότι αρχάριος στ' αλάτια.
Σίγουρα έχει πολλά λάθη, μακάρι να μου τα επισημάνετε, γι' αυτό το παρουσιάζω. Βαράτε αλύπητα, αντέχω.:p

Πληροφορίες
Το ενυδρείο είναι το Sera Marine Biotope 130
Όγκος: κύβος-nano reef, 130 λίτρα (110 + 20 λίτρα sub ενσωματωμένο στην πλάτη). 50μ X 5 X 54υ.
Κοράλια:carpet anemone, euphylia, ricordea, sinularia, zoanthus, star polyps, sarcophyton, xenia, mushrooms.
Ψάρια: occelaris clown(3), gramma loreto, damsel.
Άλλα είδη: debelius shrimp, pepermint shrimps(3), blue tuxedo urchin, calcinus elegant hermit crab, snails.
Βράχος: 20 κιλά, ο μισός περίπου ζωντανός.
Φωτισμός: 2 Χ 24 watt compact T5 μισές λευκές/μπλε.
Skimmer: Aqua medic turboflotor blue 500 (από χθες)
Φιλτράρισμα: ζωντ.βράχος + εσωτερικό με άνθρακα, αντιφώσφορο, siporax, sea gel, algone, purigen.
Κυκλοφορία: 3 κοραλίες από 1.600 λ/ω + το εσωτερικό φίλτρο.
Συμπληρώματα: ιχνοστοιχεία, ασβέστιο, μαγνήσιο, ιώδιο, στρόντιο, PH/KH buffer,

Παράμετροι: (όλες οι μετρήσεις με υγρά test Salifert, εκτός από ΚΗ και ΡΟ4 –ΑΡΙ)
salinity: 1.026
pH:8,2 -Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):11
Αμμωνία (ΝΗ3):0 -Νιτρώδη (ΝΟ2):0 -Νιτρικά (ΝΟ3):40
ΡΟ4:0,3 -Ca:445 -Mg:1.320
Αλλαγές νερού: κάθε 20 μέρες με νερό από Α/Ο χωρίς DI.
Θερμοκρασία:26-27

Άλλες πληροφορίες:
Το ενυδρείο τρέχει περίπου 6-7 μήνες, τους 2,5 τελευταίους στα χέρια μου (το πήρα ψιλοστρωμένο από συγχομπίστα).
Η carpet ανεμώνη είναι μάλλον τεράστια για τα λίτρα μου :(, αλλά μόλις την είδα την ερωτεύθηκα και είπα να το ρισκάρω.
Με τα νιτρικά παλεύω, αλλά ελπίζω να βοηθήσει το καινούριο σκίμμερ, αφού μέχρι τώρα δούλευα το μαμίσιο της SERA.
Ο φωτισμός ξέρω ότι θέλει αύξηση, αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να επέμβω στο καπάκι, είναι fix, μόνο να το καταργήσω.

Nα και μερικές Φωτό:

dinoc 19-04-11 14:25

τέλειο απλά ούτε παρατήρηση δεν θέλει ούτε τίποτα :p:p:p

Giannis_4 19-04-11 14:27

Εγω απο αλατια δεν ξερω αλλα σαν εικονα ειναι παραπανω απο καταπληκτική!!!
Ολο εκπληξεις μας εισαι!!!
Να το χαιρεσαι!!!:D

Dimis 19-04-11 14:41

Mπραβο ρε Κωστη!
Πολυ ομορφο ενυδρειο και υπεροχα χρωματα.

krispie 19-04-11 14:49

Πραγματικά πολύ όμορφο!!! Ισορροπία με τα χρώματα που προσωπικά πιστεύω ότι μπορεί να κουράζουν το μάτι αν είναι πολύ έντονα... Μπράβο!

akis7 19-04-11 14:56

υπεροχο!!!!!!!!!!!!!!
απλα αξιοζηλευτο!

kotsokk 19-04-11 15:03

Φοβερό δεν ξέρω τι να πώ!!!!!Είνα ό,τι καλύτερο έχω δει σε θαλασσινό!!!!!

Πάνος 19-04-11 15:22

παρα πολυ ομορφο Κωστα και η carpet εχει πολυ ιδιαιτερο χρωματισμο. :p
υποθετω οτι θα βαλεις και κανενα ψαρακι ακομη. και τα λιτρα το επιτρεπουν και ο επιπλεον βραχος που εχεις καθως θα ζωντανευει σιγα σιγα θα τα υποστηριζει μια χαρα.
για τα νιτρικα καμια μακροαλγη για το σαμπ θα σου προτεινα (αν και δε ξερω πως ακριβως το εχεις και αν μπορεις να το φωτισεις). αν θελεις μπορω να σου στειλω chaeto..
την ευφηλια που την εχεις στον αραγωνιτη..θα την κολουσα στο βραχο. και "ασχετη" φαινεται εκει...αλλα και ανα πασα στιγμη μπορει να τη ριξουν...μη στρεσσαριστει αδικα..:rolleyes:

bokostas 19-04-11 15:24

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια, έχει πολύ δρόμο ακόμη κι εγώ πολλά να μάθω, αλλά τώρα που μπήκα στον χορό θα χορέψω.

Raven 19-04-11 15:30

Ειναι υπεροχο ! εχω εκπλαγει ευχαριστα...δεν το ξερα οτι ειχες τετοιο διαμαντακι !! :p

kingrim 19-04-11 15:36

Κωστα κουκλακι το εκανες μπραβο ρε φιλε ποτε κερνας καφε :)

bokostas 19-04-11 15:46

Πάνο ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές και την προσφορά της chaeto. Θα την δεχθώ μόνο αν την φέρεις ο ίδιος, για να πιούμε καφέ
και να με ξεστραβώσεις στ' αλάτια, που έχουν γίνει τετράγωνα τα μάτια μου από το διάβασμα και πάλι άκρη δεν βγάζω.:shock:
Και για την ευφηλια έχεις δίκιο, θα την κολλήσω πάραυτα στον βράχο, το σκεφτόμουν κι εγώ, αλλά τώρα βεβαιώθηκα ότι πρέπει.

Raven σε ευχαριστώ πολύ, η καλλιτεχνική σου άποψη μετράει πολύ για μένα.

Γιάννη είπα να κάνω κι ένα αλμυρό, όταν σύγκρινα τα φυτεμένα μου με το δικό σου:p, έλα για καφέ όποτε θέλεις.

theodor72 19-04-11 15:52

Α!!!! Εσύ αδικήσε στο γλυκό !!!

Πολύ όμορφο αποτέλεσμα! Κουκλί και πολύχρωμο! Να το χαίρεσαι και εις ανώτερα Κώστα.

Sotiris7 19-04-11 15:54

Εγώ πάντως θα έβαζα και ένα κοπαδάκι δίσκους........... :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Καταπληκτικό είναι το ενυδρειάκι σου ρε φιλαράκι.......... πολύ πολύ όμορφο......... ΜΠΡΑΒΟ ;)

ignatios 19-04-11 15:54

Απο τα ποιο ομορφα ενυδρεια που εχω δει. Αξιος φιλε μου. Τετοια κανετε και με βαζετε σε σκεψεις για τα αλατια.

madfdg 19-04-11 15:57

Κωστή μπράβο, πολυ όμορφο!!!
Θα πρέπει να πάρεις απόφαση όμως για τα softies (σινουλάρια,σαρκόφυτο) καθώς μεγαλώνουν γρήγορα και πολύ;)

Μήπως να κατεβάσεις ένα softy κάτω και να ανεβάσεις κάποιο lps?

harris samos 19-04-11 15:57

δε ξερω για λιτρα κλπ κλπ παντος τα σπαει πανεμορφο :D:D:D:D

giannisqq 19-04-11 16:07

παει χαλασες και ο φυτεμενος!!!δεν το λες και μικρο!υπεροχα χρωματα!!συντομα σε βλεπω και εσενα σε μεγαλυτερο...:D:D:Dβλεπε πανος και αλλοι πολλοι...

bokostas 19-04-11 16:08

Ευχαριστώ πολύ όλους σας.
Θοδωρή υπονοείς κάτι για τα φυτεμένα μου??:D:p:rolleyes:

Σωτήρη για δίσκους δεν μ' αφήνει ο Χαραμάδας, έχω λέει σκληρό νερό.:D

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από madfdg (Μήνυμα 581249)
Κωστή μπράβο, πολυ όμορφο!!!
Θα πρέπει να πάρεις απόφαση όμως για τα softies (σινουλάρια,σαρκόφυτο) καθώς μεγαλώνουν γρήγορα και πολύ;)

Μήπως να κατεβάσεις ένα softy κάτω και να ανεβάσεις κάποιο lps?

Ευχαριστώ συνονόματε, αν μου πεις και ποιά είναι τα lps από αυτά που έγραψα ότι έχω (υποθέτω η ευφηλία και η ρικορντέα??), θα το κάνω.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giannisqq (Μήνυμα 581254)
παει χαλασες και ο φυτεμενος!!!...

Γιάννη συνεχίζω να έχω κι 7 φυτεμένα, δεν φεύγει εύκολα το χούι...

nikosm1 19-04-11 16:30

Απίθανο!
Εκείνο το γωνιακό ενυδρείο που είχες σκαλάρια, τί είπαμε οτι θα το κάνεις;;;

nicpapa 19-04-11 16:39

Πολύ ωραίο , αν και δεν ξέρω απο θαλασσινά η μάλλον δεν εχω ασχοληθεί ακόμη ... μου αρέσει πολύ το στήσιμο ..
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giannisqq http://www.aquatek.gr/vb/images/buttons/viewpost.gif
παει χαλασες και ο φυτεμενος!!!...
Γιάννη συνεχίζω να έχω κι 7 φυτεμένα, δεν φεύγει εύκολα το χούι...
Μπράβο χαρας το κουράγιο σου... :rolleyes:

kostas82 19-04-11 16:42

Τις αλλαγες νερου καντες 10% εβδομαδιαιες κωστα και θα πεσουν και αλλο τα νιτρικα με νερο μιας ή δυο ημερων ετοιμο.να το χαιρεσαι

Πάνος 19-04-11 16:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bokostas (Μήνυμα 581242)
Πάνο ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές και την προσφορά της chaeto. Θα την δεχθώ μόνο αν την φέρεις ο ίδιος, για να πιούμε καφέ
και να με ξεστραβώσεις στ' αλάτια, που έχουν γίνει τετράγωνα τα μάτια μου από το διάβασμα και πάλι άκρη δεν βγάζω.:shock:

τη σαετο να σου τη φερω (αν και δε ξερω ποτε θα ξανακατεβω)...να σε ξεστραβωσω μη χαιρεσαι αδικα...κι εγω προσπαθω να ξεστραβωθω...:D
οσο για τις κατογοριες
lsp=long polyp stony (π.χ. http://www.google.gr/imgres?imgurl=h...w=1024&bih=604 )
sps=short polyp stony (π.χ. http://www.google.gr/imgres?imgurl=h...1t:429,r:1,s:0)
στη λεξη stony βρισκεται το κλειδι...οτι σχηματιζει "σκελετο" ανηκει στα παραπανω (π.χ. η ευφηλια ειναι lps γιατι εχει μακρυους πολυποδες και σχηματιζει σκελετο)....και οτι δεν εχει σκελετο το κατατασσουμε στα "μαλακά"

Τσιόνογλου Σταύρος 19-04-11 16:43

+-3+-3+-3+-3+-3

Markos145 19-04-11 17:03

Κωστα φοβερο ειναι συγχαρητιρια.Αυτο ειναι πιστευω το ονειρο πολλων φιλων εδω μεσα μαζι και το δικο μου.

nikman 19-04-11 17:26

Καλό ξεκίνημα έχεις κάνει. Σου εύχομαι καλή συνέχεια. :p
Πράγματι η ανεμώνη είναι όλα τα λεφτά!

Tsagos 19-04-11 18:30

:) Κάνενας απο τους προλαλήσαντες δεν έχει θαλασσινό;

bokostas 19-04-11 18:53

Πάνο ευχαριστώ για τα λινκς και τις εξηγήσεις.

kostas82 έχεις δίκιο, τις αλλαγές πρέπει να τις πυκνώσω.:(

Σας ευχαριστώ όλους παιδιά, μου δίνετε κουράγιο.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tsagos (Μήνυμα 581302)
:) Κάνενας απο τους προλαλήσαντες δεν έχει θαλασσινό;

Έχουν κάποιοι Γιώργο, γιατί ρωτάς?

olga 19-04-11 19:11

Bρε βρε βρε......κοιτα να δεις...Ποτε ειπαμε κερνατε καφε??
Πανεμορφο Κωστα,συγχαρητηρια!!

Tsagos 19-04-11 19:25

Δεν είδα κανέναν να συμβουλέψει κάτι σχετικά με τα Νο3!!! Γιαυτό ρωτάω Κώστα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:31.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02765 seconds with 11 queries