Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Αξιόπιστα υγρά test (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=94169)

Undertaker 18-10-16 11:24

Αξιόπιστα υγρά test
 
Έχω της Sera αλλά όταν μετράω ph μου βγάζει ένδειξη 7,5 και αφού κουνάω και το κοπανάω το μπουκαλάκι κάνα 10λεπτο μου βγάζει 7. Η διαφορά είναι μεγάλη. Συμβαίνει αυτό με τα τεστ της Sera μόνο η και με αλλα; Επειδή τελειώνει τώρα το υγρό, υπάρχει κάποιο πιο αξιόπιστο που να μη θέλει κοπανημα για να δείξει την πραγματική ένδειξη;

Λάμπρος.Τ 18-10-16 11:30

Για μένα της API είναι πιο καλά και πιο αξιόπιστα.
είχα της SERA και κάθε φορά ήμουν ...λες ??? μπορεί και ναι μπορεί και όχι..

Πάντως να ξέρεις ότι πολλά υγρά ζαχαρώνουν αν δεν τα χρησιμοποιήσεις αρκετό καιρό, και όντως θέλουν καλό κοπάνημα πριν ρίξεις σταγόνες.

Undertaker 18-10-16 11:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Λάμπρος.Τ (Μήνυμα 972601)
Για μένα της API είναι πιο καλά και πιο αξιόπιστα.
είχα της SERA και κάθε φορά ήμουν ...λες ??? μπορεί και ναι μπορεί και όχι..

Πάντως να ξέρεις ότι πολλά υγρά ζαχαρώνουν αν δεν τα χρησιμοποιήσεις αρκετό καιρό, και όντως θέλουν καλό κοπάνημα πριν ρίξεις σταγόνες.

Με την απορία είμαι κι εγώ πάντα.

Cool Blood 18-10-16 12:07

Από όσα έχει τύχει να δοκιμάσω, συμφωνώ με τον προηγούμενο η API είναι η πιο εύχρηστη και αξιόπιστη (εκτός από τις μετρήσεις σκληρότητας που είναι φρίκη)

Tanganyiκας 18-10-16 12:25

Της Api είναι σίγουρα αποτελέσματα,λίγο κούνημα πριν την χρήση!

delta66 18-10-16 13:58

Γιατι δεν παιρνεις ενα ψηφιακο πεχαμετρο?

Undertaker 18-10-16 14:00

Τα ψηφιακά γενικά δε τα θεωρώ τόσο αξιόπιστα και δε μιλάω για phμετρα μόνο. Είναι αξιόπιστα; Ξέρεις κάποιο συγκεκριμένο καλό;

delta66 18-10-16 14:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Safarpn (Μήνυμα 972659)
Τα ψηφιακά γενικά δε τα θεωρώ τόσο αξιόπιστα και δε μιλάω για phμετρα μόνο. Είναι αξιόπιστα; Ξέρεις κάποιο συγκεκριμένο καλό;

Απο τη στιγμη που γινεται καλιμπραρισμα, δεν υπαρχει περιπτωση να μη σου δειχνει σωστα.
Βεβαια πρεπει να παρεις καποιο που να μην ειναι της πλακας και χαλαει γρηγορα κλπ
Ενα που για πολλα χρονια εχει αποδειχθει εργαλειο ειναι αυτο (ειναι και Ph controller αν χρειαζεται σε καποιον να ελεγχει διοξειδιο)
http://www.ebay.com/itm/Digital-Port...kAAMXQ1ZhTgwhv
Καθε 1-2 χρονια θελει αντικατασταση το ηλεκτροδιο
Δεν πρεπει να αφησουμε να στεγνωσει το ματι του αισθητηρα και χαλασει.

Undertaker 18-10-16 14:21

Αμάν....να το εγκεφαλικό!

platy 18-10-16 14:28

Mπορεις να πάρεις σε καλή τιμή από ebay. UK μίνι σετ της api με τις βασικές μετρήσεις.! Επίσης παίζουν και της Tetra τα τεστ αλλά δε τα έχω δουλέψει και δεν ξέρω!

Στάλθηκε από το ZTE Blade A450 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Undertaker 18-10-16 14:34

Γενικά για τα API μου λένε οπότε εκεί θα καταλήξω. Sera πάντως δε ξαναπαίρνω, αρχίζω να αμφιβάλλω και για τις άλλες.μετρησεις που κάνω (ΚΗ, Gh κτλ). Φοβάμαι μήπως πάρω της API και δω τελικά οτι έπρεπε να είχα αφρικανες αντί για Αμερικανες.

Tanganyiκας 18-10-16 15:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Safarpn (Μήνυμα 972693)
Φοβάμαι μήπως πάρω της API και δω τελικά οτι έπρεπε να είχα αφρικανες αντί για Αμερικανες.

Ε τότε να πάρεις Api........:grin::grin::grin:

stanisalus18 18-10-16 16:05

Κοιτα λιγο και για τα τεστ της JBL. Σε καποια τεστ που ειχα, δεν μπορω να θυμηθω ποια, ηταν νομιζω πιο καλα και πιο ευκολα στην αναγνωση των αποτελεσματων απο της API που επισης ειχα.

tsala 18-10-16 17:12

Πανο προσεξε τι θα παρεις, γιατι η API βγαζει Ph high range που μετραει απο 7.4 και πανω και σκετο PH test που μετραει εως 7.6.

το θεμα ειναι πως αν παρεις το PH , και σου δειξει την τελευταια ενδειξη (7.6) , δεν σημαινει οτι ειναι 7.6 , μπορει να ειναι και 8 (λεμε τωρα) , αρα δεν θα μαθεις αν μπαινουν και αφρικανες:D

Undertaker 18-10-16 17:17

Τι μπέρδεμα ειναι αυτο ρε Γιάννη;;;; Κάτι πιο εύκολο; Τα JBL που προτείνει ο άλλος Γιάννης τα έχει δοκιμάσει άλλος;

Diskus fan 18-10-16 17:17

Από παλιούς στο forum... ΔΕΝ περιμένω να διαβάσω τέτοια πράγματα (που έχουν γραφτεί, χιλιάδες φορές).
Τώρα μαθαίνεις Safarpn... για την αξιοπιστία της sera;
ΑΝ παραμείνεις στα υγρά... φρόντισε να πάρεις με μέτρηση ανά 0,2 (JBL και ΑΡΙ... θεωρώ ότι κάνουν καλή δουλειά)... ούτως ή άλλως, εργαστηριακά όργανα ΔΕΝ είναι... ας είναι κάπου κοντά.
Θα συμφωνήσω με τον Σπύρο... το έξοδο όμως είναι τσουχτερό... γιατί τελικά ΙΣΩΣ συμφέρει καλύτερα να παίρνεις καινούργιο όργανο, με την τιμή που έχει φτάσει το ανταλλακτικό (ηλεκτρόδιο).- ;)

tsala 18-10-16 17:19

ναι, ειναι ξενερα:D
δεν εχω δοκιμασει κανενα jbl..
και τετρα / salifert ειναι καλα τεστ, δεν τα εχω δοκιμασει ομως σε ph.

Tanganyiκας 18-10-16 17:56

Salifert;;;;;;Απαπαπαπα.....πιό γρήγορα θα έφτιαχνα τον Κύβο του Ρούμπικ!!!!!!!

Diskus fan 18-10-16 18:00

Η Τetra έχει διαφορά μέτρησης ανά 0,5 (6.5, 7.0, 7.5 κλπ)... "καλά κρασιά" δηλαδή. ;)
Η Salifert... ΔΕΝ ξέρω τι κάνει... αλλά ούτε και θέλω να μάθω.- :D

tsala 18-10-16 18:04

Γιατι ρε Γιωργη?
δεν ξερω απο ph...δεν το εχω δοκιμασει...
για no3 εχω και το προτιμω απο της api , ειναι πολυ πιο ευαναγνωστο.

Tanganyiκας 18-10-16 18:10

Γιάννη με τόσο λίγο νερό μου ήταν πολύ δύσκολο να βγάλω αποτέλεσμα.

matista 18-10-16 18:18

Παιδια εγω είμαι καινούριος στο χόμπυ και έχω προμηθευτει το master set της API.Εχει NH3,NO2,NO3,PH,PH high range.Σε διαφορετικο σετ ,εχω παρει KH & GH.
Ειναι πολύ ευκολα στην χρήση και κατανοητα.Επειδη ειμαι στο στρωσιμο κανω καθε μέρα,τεστ.Αν το ph μου βγει καμια φορα 7,6 τότε κανω και το high range.Αν θυμαμαι καλα αυτο λένε και οι οδηγίες.
Υ.Σ Δεν εχω δοκιμασει κανενα άλλο.

Undertaker 18-10-16 18:21

Οπότε μάλλον για ΑΡΙ πάμε. Ευχαριστώ μάγκες.

Diskus fan 18-10-16 18:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από matista (Μήνυμα 972794)
Παιδια εγω είμαι καινούριος στο χόμπυ και έχω προμηθευτει το master set της API.Εχει NH3,NO2,NO3,PH,PH high range.Σε διαφορετικο σετ ,εχω παρει KH & GH.
Ειναι πολύ ευκολα στην χρήση και κατανοητα.Επειδη ειμαι στο στρωσιμο κανω καθε μέρα,τεστ.Αν το ph μου βγει καμια φορα 7,6 τότε κανω και το high range.Αν θυμαμαι καλα αυτο λένε και οι οδηγίες.
Υ.Σ Δεν εχω δοκιμασει κανενα άλλο.

Λογικό είναι... στην Αθήνα το ΡΗ "παίζει" γύρω στο 7.6-7.8... ανάλογα την εποχή και την περιοχή.- ;)

Τάκης 18-10-16 19:41

Πάνο η αλήθεια είναι πως έχω χρησιμοποιήσει άλλες μάρκες , μόνο API,
τα θεωρώ αξιόπιστα αλλά και πολύ οικονομικά βραχυπρόθεσμα.

tsala 18-10-16 19:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tanganyiκας (Μήνυμα 972789)
Γιάννη με τόσο λίγο νερό μου ήταν πολύ δύσκολο να βγάλω αποτέλεσμα.

και τα αλλα στο 1ml ειναι?

Δεν ξερω εγω παντως την καταβρηκα:D , βαλτα στους σωληνες της API για πιο βολικα(αν δεν τα κοιτας απο πανω).

globalzero 18-10-16 20:33

εγώ πάντως με τα salifert αμμωνία και no3 είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Ειδικά για τα νιτρικά με το high και low range βοηθάει στο να είσαι 2 φορές σίγουρος.

Τα υπόλοιπα είναι API και ειδικά το νο2 το κάνω όλη την ώρα. :D

tsala 18-10-16 21:02

Συμφωνω κι εγω με τον απο πανω μου:D
καλα το no2 της api φυσαει!:D

Tanganyiκας 18-10-16 21:48

Δανεικό το είχα πάρει για να μετρήσω το ph!

Κωστας Malawi 18-10-16 21:50

api 2.5 ml :smt082:smt082:smt082


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:29.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02299 seconds with 11 queries