Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   moonlight (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26420)

kanarini 05-08-08 13:00

moonlight
 
2 Συνημμένο(α)
Καλησπερα σε ολους

Πριν απο λιγο πηρα απο το e shop τα απαραιτητα υλικα για moonlight θελω την βοηθεια σας για το πως θα τα συνδεσω μεταξυ τους

orck 05-08-08 13:51

1 Συνημμένο(α)
θα κοψεις τα καλωδια μαυρο-κιτρινο στο σημειο Α και θα τα συνδεσεις σε ενα σταθεροποιημενο τροφοδοτικο 12V
εαν κανεις την συνδεση του τροφοδοτικου σου στο σημειο Α τοτε θα εχεις και την δυνατοτητα να κανεις χρηση του διακοπτη που εχει το κυκλωμα που αγορασες, εαν το συνδεσεις στο σημειο Β τοτε δεν θα εχεις καθολου διακοπτη

εαν θες να βαλεις και τον ρυθμιστη τασης που αγορασες τοτε θα πρεπει να συνδεσεις την εξοδο του (οπτικα μοιαζει με το λευκο απο την φωτογραφια εδω) με το σημειο Α η Β και την εισοδο με το τροφοδοτικο σου (οπτικα το βυσμα μοιαζει με το μπεζ στην φωτογραφια εδω), προτεινω να κοψεις τα καλωδια να τα τυλιξεις μεταξυ τους αφου πρωτα εχεις περασει θερμοσυστελομενο μακαρονι, το οποιο θερμαινεις και σφιγγει

το κυκλωμα της zalman εχει πιθανος και τριτο καλωδιο το οποιο εσενα δεν σε ενδιαφερει, αυτα που θες εσυ ειναι το κοκκινο (+), μαυρο (-)

οτι δεν καταλαβες ρωτα

kanarini 05-08-08 14:04

ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου και για το σχηματακι, μπορω να μακρυνω τα λευκα καλωδια να βαλω προεκταση σε αυτα ωστε να τα βγαλω εξω απο το ενυδρειο;

orck 05-08-08 14:09

οι συγκεκριμενες λαμπες ειναι εξαιρετικα ευαισθητες (οπως ειναι και οι φθοριου) οσον αφορα το μηκος καλωδιου απο τον ελεκτη τους (inverter) μεχρι τις λαμπες

πρακτικα δεν μπορω να ξερω εαν οι προεκτασεις που θα κανεις θα σου λειτουργησουν καλα, μπορω να σου πω μονο να βαλεις οσο μπορεις μικροτερο μηκος καλωδιο

σε διαφορετικη περιπτωση μπορει να μην αναβουν καθολου οι λαμπες η να αναβει το μισο κομματι, μπορει να δεις και διαφορα στην φωτεινοτητα τους καθως πλησιαζεις το χερι σου και αλλα περιεργα

ο τροπος ειναι trial and error, δηλαδη με δοκιμες θα καταληξεις στην λυση που σε ικανοποιει

kanarini 05-08-08 14:14

2 Συνημμένο(α)
ετσι δηλαδη

orck 05-08-08 14:19

καλα το πας, δεν ξεχωριζουν η εισοδος και η εξοδος του zalman

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kanarini (Μήνυμα 283701)
ετσι δηλαδη


kanarini 05-08-08 14:22

τι πρεπει να κανω ειμαι και ασχετος...

orck 05-08-08 14:25

μπες στο msn σου και μιλα μου, η μαλλον απαντα μου

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kanarini (Μήνυμα 283705)
τι πρεπει να κανω ειμαι και ασχετος...


kanarini 05-08-08 15:04

οκ ειμαι μεσα

orck 05-08-08 20:02

kanarini εκανα δουλεια μιας ωρας ελπιζω να καταλαβεις τι πρεπει να κανεις :)
κανε κλικ εδω

kanarini 05-08-08 23:21

απλα τελειο :smt041:smt041:smt041

vaggelis 06-08-08 02:17

orck εισαι ολα τα λεφτα!!!

πλυμμήρας 06-08-08 16:24

Πολύ καλό orck και θα μπορούσε να γίνει και υπόμνημα στο DIY...

orck 06-08-08 20:00

ευχαριστω πολυ
πολλα θα μπορουσαν να γινουν
επελεξα να το ανεβασω στο blog γιατι εκει εχω πληρη ελεγχο και μπορω να κανω μια δημοσιευση οσο μεγαλη θελω και με οσες φωτογραφιες θελω
το φορουμ οντας ενα μεσο δημοσιας χρησης εχει (καλως) καποιους περιορισμους, οπως μεγεθος φωτογραφιας, αριθμος φωτογραφιων ανα ποστ κλπ
πχ οταν εγραφα το θεμα με την τοποθετηση ανεμηστηρων στο Rio 240 ταλαιπωρηθηκα πολυ γιατι εβαζα 5-6 φωτογραφιες και επρεπε να περιμενω να απαντησει καποιος κατι και να συνεχισω το γραψιμο απο κατω με τις επομενες 5-6 φωτογραφιες

πλυμμήρας 06-08-08 20:52

Δεν έχεις άδικο...

nondas 06-08-08 23:21

καλησπερα παιδεια θα ηθελα να ρωτησω σαν αρχαριος και εγς σε τι ακειβως χρησιμευουν αυτες οι λαμπες ???

orck 06-08-08 23:34

λιγο πριν σβησουν οι κανονικες λαμπες αναβεις (με χρονοδιακοπτη προφανος) τις μπλε λαμπες οι οποιες εχουν ιδιαιτερα χαμηλο φωτισμο, ωστε οταν κλεισουν τα φωτα να μην μειωθει η φωτεινοτητα αποτομα απο το 100 στο 0, να συμβει η αλλαγη πιο ομαλα

το εφε που λεω ειναι οτι μπορεις να τις αφησεις αναμενες λιγες ωρες μετα (συνηθως βραδυ) ωστε να μπορεις να παρατηρεις τα ψαρια σου περισσοτερες ωρες σε συθηκες σχεδον με καθολου φωτισμου

nondas 07-08-08 01:22

σε ευχαριστω για την πληφορια orck !!!! και κατι τελευταιο...ποσο κοστιζει ολο αυτο το συστημα για να το εγκαταστησεισ ??

crazyio 07-08-08 01:41

όχι περισσότερο από 15 ευρώ ... εντελώς στο περίπου ..
μπορεί να λέω και πολλά ...

nondas 07-08-08 10:45

Και μια τελευταια χαρη,μπορειτε να μου πειτε κανενα λινκ ή web-site που μπορω να τις βρω ????

orck 07-08-08 11:28

http://www.e-shop.gr/search_per.phtm...egory2=CATHODE

εαν δεν ξερεις ποιο προτεινω αυτο εδω

το τροφοδοτικο απο καποιο τοπικο καταστημα κοντα σου με ηλεκτρονικα, να βγαζει 12V κοστος λιγοτερο απο 10€

nondas 07-08-08 11:42

Σας ευχαριστω ολους πολυ για την βοηθεια σας !!!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:40.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01889 seconds with 11 queries