Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Εσωτερικό ή εξωτερικό φίλτρο??? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13023)

arxariosss 28-08-06 23:10

Εσωτερικό ή εξωτερικό φίλτρο???
 
Καλησπέρα. Έχω ένα ενυδρείο της JUWEL 91 Lit. Εργοστασιακά έχει ένα εσωτερικό φίλτρο με σφουγγάρια. Σκέφτομαι να μην το χρησιμοποιήσω καθόλου και να αγοράσω ένα εξωτερικό. Είναι σωστή κίνηση??? Ευχαριστώ.

newfish 28-08-06 23:19

Νομίζω ότι θα είναι πολύ δύσκολο να βρεις κάποιον να σου πει ότι δεν κάνεις καλά που αλλάζεις το εσωτερικό με εξωτερικό. Εκτός από το οικονομικό, δεν μπορώ να φανταστώ κάποιον λόγω αρνητικής ψήφου.

Έχεις κάποιο συγκεκριμένο υπΆ όψη σου;

Strahos 28-08-06 23:40

κερδίζεις χώρο, το καθαρίζεις πιο εύκολα, έχεις περισσότερη και καλύτερη βιολογία και κυκλοφορία νερού και καλύτερο αισθητικό αποτέλεσμα.το μοναδικό μειονέκτημα όπως είπε κι newfish είναι οτι επιβαρύνεσαι οικομικά στο να το αγοράσεις (το εξωτερικό)

jstiva 29-08-06 12:24

Να προσθέσω και εγω τους προβληματισμούς μου σχετικά με το θέμα (για να μην ανοίγω καινούργιο topic).

Εχω πάρει ένα 54άρι ενυδρείο από Μαρινόπουλο που έχει ένα εσωτερικό φίλτρο με σφουγγάρι μόνο. Ρώτησα για εξωτερικό φίλτρο και μου είπαν τιμή 75 ευρώ (ΕΗΕΙΜ) πόσο πολύ αλμυρό σε σχέση με τα 55 που αγόρασα όλο το ενυδρείο.

Αν χρησιμοποιήσω το υπάρχον εσωτερικό φίλτρο τουλάχιστον μέχρι το budget να επιτρέψει την αγορά εξωτερικού, από τι κινδυνεύει το ενυδρείο μου?

PascM 29-08-06 12:34

Με αλλαγή κυκλοφοριτή και προσθήκη υλικού κατάλληλου για την δημιουργία βιολογίας χωρίς φυσικά υψηλή ιχθυοφόρτιση είσαι καλά!

lasal 29-08-06 13:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από jstiva
Εχω πάρει ένα 54άρι ενυδρείο από Μαρινόπουλο που έχει ένα εσωτερικό φίλτρο με σφουγγάρι μόνο. Ρώτησα για εξωτερικό φίλτρο και μου είπαν τιμή 75 ευρώ (ΕΗΕΙΜ) πόσο πολύ αλμυρό σε σχέση με τα 55 που αγόρασα όλο το ενυδρείο.

Δεν μπορείς να συγκρίνεις αυτά τα δύο γιατί θα μπορούσε το κόστος του ενυδρείου να ήταν και μεγαλύτερο του φίλτρου.
Ομως ποιο ειναι αυτό το φίλτρο που κάνει 75 ευρώ και στο πρότειναν για 54 λίτρα?

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από jstiva
Αν χρησιμοποιήσω το υπάρχον εσωτερικό φίλτρο τουλάχιστον μέχρι το budget να επιτρέψει την αγορά εξωτερικού, από τι κινδυνεύει το ενυδρείο μου?

Δεν κινδυνεύει αν δεν το φορτώσεις με ψάρια.
Φρόντισε μόνον να ειναι στρωμένο το ενυδρείο-φίλτρο.

andreasp 29-08-06 13:40

Εγω θα ειμαι αυτος που θα μιλησει αρνητικα για τα εξωτερικα φιλτρα.
Τουλαχιστον ... οσο αφορα την εμπειρια μου.
Εχω ενα ενυδρειο carrefure, με το εσωτερικο φιλτρο αλλα και ενα eheim 2213.
Το εξωτερικο με εχει απασχολησει 2 φορες με μειωμενη ροη, ειναι δυσκολο στο καθαρισμα (πρεπει να βγαλεις σωληνες, ολο και κατι θα χυθει κατω, να το παρεις... να το πας στον νεροχυτη, να χυσεις το νερο, να καθαρισεις και μετα να παιδευτεις για να το ξαναγεμισεις νερο και να διωξεις τον αερα).
Ελειψα 20 μερες και το eheim βουλωσε! Αν ηταν το μοναδικο φιλτρο θα ειχα κλαψει τα ψαρια μου.
Αντιθετα το εσωτερικο δεν εχει χρειαστει να το καθαρισω ποτε! Εξαλλου βαζειςκ και Βγαζεις υλικα πανευκολα απο την πανω πλευρα.
Το μοναδικο μειον του ειναι οτι φαινεται μεσα στο ενυδρειο. Για καποιους βεβαια ... και ως ενα ποσοστο και σε εμενα, να προτιμανε να βλεπουν το μαυρο κουτι μεσα, παρα του πρασινους σωληνες που μπαινουν και βγαινουν στο ενυδρειο.

Στην θεση σου δεν θα αλλαζα φιλτρο.

george 29-08-06 13:46

Aντρέα....μήπως τα ... παραλές :confused: :confused: :confused:

andreasp 29-08-06 13:51

Που ακριβως τα παραλέω?
Οτι με εχει απασχολησει δυο φορες με μειωμενη ροη, υπαρχουν και τα αντιστοιχα threads εδω μεσα.
Οτι ειναι ταλαιπωρια το καθαρισμα και ξαναγεμισμα ειναι γεγονος.
Οτι βουλωσε... ας ειναι καλα ο φιλος Γιαννης που προσφερθηκε να περασει απο το σπιτι μου να δει τι γινεται με το ενυδρειο και εμπλεξε για κανα 2ωρο! :)
Το οτι μου την δινει η πρασινη σωληνα που βλεπω αυτη την στιγμη, ειναι και αυτο προσωπικη αποψη. Σε καποιον μπορει να του αρεσει.
Προσωπικα μου αρεσει περισσοτερο το λιγο μαυρο που βλεπω απο το κουτι του φιλτρου, μια που το εχω κρυψει σχετικα με τα φυτα.

Ποτε δεν το συμπαθησα αυτο το φιλτρο. Αν ξηλωνα καποιο απο τα δυο, θα ξηλωνα αυτο και θα αφηνα το εσωτερικο.

PascM 29-08-06 13:53

Αν δεν είσαι ο μόνος φίλε Ανδρέα είσαι σίγουρα από τους λίγους που "μισούν" τα εξωτερικά φίλτρα.

george 29-08-06 14:07

To ότι εσύ Αντρέα έχεις προβλήματα με το φίλτρο σου κάτι άλλο φταίει .
Δεν έχω ακούσει συχνά παράπονα για εξωτερικά φίλτρα !
Αν δεν είμαστε ΑΠΟΛΥΤΩΣ σίγουροι για κάτι,καλό θα είναι να μην προτρέπουμε ή να συμβουλεύουμε άλλους να μας ακολουθήσουν στην όποια επιλογή μας.

Και αν τέλως πάντων πρέπει οποσδήποτε να γράψουμε κάτι, καλό θα είναι να συνοδεύεται από λέξεις όπως : κατά την γνώμη μου ..... η προσωπική μου εμπειρία μου έδειξε ότι ... κλπ κλπ.

Tolis 29-08-06 15:26

Ειδικα το συγκεκριμενο φιλτρο (2213) οπως και ολη η σειρα 221- της Eheim, ειναι χωρις υπερβολη τα καλυτερα που κυκλοφορουν.
Αυτο δεν σημαινει οτι δεν πρεπει να παιρνουμε τα μετρα μας - ενα φιλτρο δουλευει τοσο καλα οσο καλες ειναι και οι συνθηκες. Αν δεν εχεις βαλει προφιλτρο, η εστω μια σχαρα, ή αν εχεις τοση μουργα, φιλτρο ειναι, θα βουλωσει. Ο πρασινος σωληνας (μες στο ενυδρειο) κρυβεται πολυ πιο ευκολα απο ενα μαυρο κουτι. Η συντηρηση του αν δουλευει καλα, ειναι 5 λεπτα υποθεση μια φορα το 6μηνο.

Giorgos 29-08-06 15:28

Ο Ανδρέας το λέει στην αρχή ότι πρόκειται για την εμπειρία του.

Ο καθένας έχεις τις δικές του απόψεις (ειδικά πάνω σε θέματα εξοπλισμού) οι οποίες διαμορφώνονται κατά ένα μεγάλο ποσοστό από τις εμπειρίες (καλές και κακές) στο χόμπι.


Στο θέμα μας τώρα...
@ jstiva
Κατά τη δική μου άποψη, θα κρατούσα το εσωτερικό φίλτρο και απλά θα του προσάρμοζα έναν καλύτερο κυκλοφορητή.
Από την άλλη όμως, αν σκέφτεσαι να αναβαθμίσεις το 54άρι σε μεγαλύτερο... θα ήταν πολύ καλό να έπαιρνες από τώρα το εξωτερικό φίλτρο.

halvas69 29-08-06 15:29

Τα αρνητικά των εσωτερικών είναι ότι καταλαμβάνουν (κάποιο) χώρο στο ενυδρείο και το ότι αν θέλεις μεγαλύτερο όγκο για υλικά φίλτρανσης σε περιορίζουν πολύ.
Αλλά το 2ο έχει να κάνει περισσότερο με την ιχθυοφόρτιση, αν κρατηθεί σε λογικά επίπεδα θα κάνει μία χαρά την δουλειά του.
Σίγουρα με ένα εξωτερικό θα έχεις το 2πλάσιο όγκο υλικών, αν το επιθυμείς και δεν θα έχεις απώλεια από τον χώρο του ενυδρείου.
Βρίσκω και εγώ όπως ο Ανδρέας πιό μπελαλίδικο τον καθαρισμό του εξωτερικού φίλτρου σε σχέση με ένα εσωτερικό.

ΥΓ 1. Χρησιμοποιώ μόνον εσωτερικά φίλτρα καθώς ποτέ δεν συμπάθησα τους σωλήνες, τις τρύπες κλπ με τίμημα τον χώρο.
ΥΓ 2. Αν σε κάναμε σαλάτα με τις απόψεις μας......πάρε ένα εξωτερικό που το λατρεύει η πλειοψηφεία :)

Strahos 29-08-06 15:35

έχω το ίδιο ενυδρείο με το ίδιο εξωτερικό φίλτρο με τον Αντρέα και θεωρώ οτι είναι πολύ μεγαλύτερη ταλαιπωρία το εσωτερικό σε καθάρισμα παρά το eheim. επίσης το eheim όταν έχει μειωμένη ροή (μετά από μήνες) καθαρίζω τους σωλήνες και ξαναγίνεται πύραυλος ενώ στο εσωτερικό όταν άρχισε να μειώνεται η ροή ότι και να προσπάθησα δεν επανήλθε... κάτι δεν κάνεις καλά φίλε Αντρέα και βουλώνουν τόσο συχνά οι σωλήνες σου. και όταν καθαρίσεις τα υλικά βιολογίας μπορείς να το κάνεις με την βοήθεια λεκανών και ένα ποτηράκι κι όχι στον νεροχύτη και όλα θα πάνε μια χαρά.

όσο για την εξαέρωση δεν είναι τόσο τραγικό, γεμίζεις το φίλτρο φουλ και (ενώ βρίσκεται μέσα σε μια άδεια λεκάνη) πιέζεις το καπάκι με ανοιχτό το βανάκι της εξόδου, το κλείνεις και το συνδέεις. λίγος αέρας που μένει φεύγει με λίγο ελαφρύ κούνιμα και δουλεύοντάς το λίγες ώρες

andreasp 29-08-06 15:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από george
To ότι εσύ Αντρέα έχεις προβλήματα με το φίλτρο σου κάτι άλλο φταίει .
Δεν έχω ακούσει συχνά παράπονα για εξωτερικά φίλτρα !
Αν δεν είμαστε ΑΠΟΛΥΤΩΣ σίγουροι για κάτι,καλό θα είναι να μην προτρέπουμε ή να συμβουλεύουμε άλλους να μας ακολουθήσουν στην όποια επιλογή μας.

Και αν τέλως πάντων πρέπει οποσδήποτε να γράψουμε κάτι, καλό θα είναι να συνοδεύεται από λέξεις όπως : κατά την γνώμη μου ..... η προσωπική μου εμπειρία μου έδειξε ότι ... κλπ κλπ.

Ειμαι απολυτος σιγουρος οτι η ροη επεσε , οπως αποδειχτηκε τελικα, απο την μακα που μαζεψαν οι σωληνες.
Οπως και ειμαι και απολυτος σιγουρος οτι βουλωσε και σταματησε να γυρναει το νερο το 20μερο που έλειπα.
Ολοι εδω μεσα λεμε την προσωπικη μας αποψη.
Εξαλλου το λέω και στο αρχικο μου post " Τουλαχιστον ... οσο αφορα την εμπειρια μου.".
Οπως εχεις δει, εκφραζω αποψη για πολυ λιγα πραγματα που χρειαζονται γνωσεις και εμπειρια. Υπαρχουν αλλοι εδω μεσα που ξερουν απειρες φορες περισσοτερα απο εμενα.
Για το αν με βολευει ομως το εξωτερικο ή το εσωτερικο φιλτρο ... νομιζω οτι εχω καθε δικαιωμα να πω την γνωμη μου, μια που το ζω καθε μερα, παρόλο που ασχολούμε με το χόμπι του ενυδρείου μόνο 1 χρόνο. (Και στην μια μερα μπορεις να αποφασισεις αν σε βολευει το Α ή το Β).

Αυτά... και πάντα φιλικά! :)

Tkagem 29-08-06 18:06

....
 
Θα συμφωνήσω με τον Ανδρέα,του ανθρώπου του έτυχε ένα ατυχές περιστατικό και γι'αυτό έχει ευτή την άποψη,και με το δίκιο του κιόλας,παρ'όλο που εγώ είμαι υπέρ του εξωτερικού και δέν έχω αντιμετωπίσει ποτέ πρόβλημα με αυτό...

george 29-08-06 18:39

Το εσωτερικό μου φίλτρο (ΕΗΕΙΜ) στο φυτεμένο 110 λιτρο μου το άλλαξα με εξωτερικό ΕΗΕΙΜ Εcco γιατί κάθε εβδομάδα βούλωνε και η ροή του ήταν σχεδόν μηδενική .
Η συντήρηση του ... κάθε 3-4 μήνες αλλάζω το λευκό σφουγγάρι μέσα σε 5 λεπτά χωρίς να χυθεί ούτε σταγόνα.Οι σωλήνες δεν έπιασαν ακαθαρσίες ποτέ !!

Στο 460 λιτρο μου έχω δύο εξωτερικά ...ένα ΕΗΕΙΜ 2217 και ένα ΕΗΕΙΜ wet&dry 2227.Tο πρώτο το έχω ανοίγω περίπου κάθε 6 μήνες ... το δεύτερο μια φορά τον χρόνο ! Οι σωλήνες δεν βούλωσαν ΠΟΤΕ.Στην είσοδο του χρησιμοποιώ προφίλτρο που κάθε μήνα περίπου το ξεπλένω.

Στο 30 λιτρο το εσωτερικό ΕΗΕΙΜ Αquaball κάθε 10 μέρες θέλει να ξεπλύνω το σφουγγάρι γιατί βουλώνει εντελώς.

Στο 60 λιτρο το εσωτερικό EHEIM Aquaball το σφουγγάρι θέλει ξέπλυμα κάθε 15 μέρες.

Αυτά λοιπόν και από εμένα.

lasal 30-08-06 09:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Strahos
όσο για την εξαέρωση δεν είναι τόσο τραγικό, γεμίζεις το φίλτρο φουλ και (ενώ βρίσκεται μέσα σε μια άδεια λεκάνη) πιέζεις το καπάκι με ανοιχτό το βανάκι της εξόδου, το κλείνεις και το συνδέεις. λίγος αέρας που μένει φεύγει με λίγο ελαφρύ κούνιμα και δουλεύοντάς το λίγες ώρες

Αυτό ειναι ενα σημαντικό σημείο (γιαυτό το τόνισα) που δεν το γνωρίζουν οι περισσότεροι με αποτέλεσμα να γίνουν λούτσα απο μια μεριά και απο την άλλη να μην εχουν κάνει μερική εξαέρωση και ισχύει για όλα τα εξωτερικά φίλτρα που εχουν κάποιον τρόπο (βανάκι) να κλείνουν την έξοδο.

andreasp 30-08-06 09:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Strahos
όσο για την εξαέρωση δεν είναι τόσο τραγικό, γεμίζεις το φίλτρο φουλ και (ενώ βρίσκεται μέσα σε μια άδεια λεκάνη) πιέζεις το καπάκι με ανοιχτό το βανάκι της εξόδου, το κλείνεις και το συνδέεις. λίγος αέρας που μένει φεύγει με λίγο ελαφρύ κούνιμα και δουλεύοντάς το λίγες ώρες

Πως ακριβως πιεζεις το καπακι?
Το καπακι ειναι χοντρο πλαστικο.

jstiva 30-08-06 11:04

Παρόλο που με όλα αυτά που γράφτηκαν παραπάνω κάποιος θα μπορούσε να είχε μπερδευτεί εγώ νομίζω ότι μάλλον στο μυαλό μου ξεκαθάρισε η κατάσταση.

Τώρα, στο "ψητό"... Το φίλτρο της ΕΗΕΙΜ που μου έδειξαν στο συγκεκριμένο κατάστημα ήταν το μικρότερο που είχαν - δυστυχώς δεν συγκράτησα το μοντέλο - και το οποίο όπως ήδη είπα είναι αρκετά αλμυρό στην τιμή (75 ευρώ) για ένα μικρό (54άρι) ενυδρείο.

Η ερώτηση λοιπόν είναι απλή και σαφής: τί θα μου συστήνατε για αγορά εξωτερικού φίλτρου στα λίτρα αυτά? Ετσι ώστε ξέροντας τί θέλω να πάω να δω τιμές και να μην μου λέει ο καθένας το μακρυ και το κοντό του....

Αν αναρωτιέστε τι θα κάνω το εσωτερικό φίλτρο θα το χρησιμοποιήσω σε ένα μικρό ενυδρείο καραντίνας - νοσοκομείο που σκέφτομαι να φτιάξω. Σε δε περιόδους διακοπων θα το μετακομίζω στο κυρίως ενυδρείο για να μην πάθω καμμια λαχτάρα σαν αυτή του Αντρέα... Σωστός ο Νέος?;)

george 30-08-06 11:48

Θα το αγοράσεις από κάποιο κατάστημα ή από το ιντερνέτ ;

EHEIM ecco 2232 comfort κομπλέ με υλικά 56 ή 64 ευρώ + μεταφορικά από Γερμανία
ΕΗΕΙΜ 2211 χωρίς υλικά 35 ευρώ + μεταφορικά από Γερμανία

Υπάρχουν και λύσεις από άλλες εταιρείες αλλά εγώ είμαι "οπαδός" της ΕΗΕΙΜ !!

ΥΓ.Σωστότατος ο νέος !! ΕΥΓΕ νέε μου !

andreasp 30-08-06 12:56

Εγω θα σου ελεγα να μην αγορασεις απολυτος τιποτα.
Ξεκινα να ασχολεισε με το ενυδρειο σου, χωρις να εχεις νοσοκομειο/καραντινα.
Παρα πολυ συντομα θα θελησεις μεγαλυτερο ενυδρειο. Θα αγορασεις/φτιαξεις ενα 200/300/500αρι με το φιλτρο που θα χρειαζεται σε εκεινο και θα σου μεινει αυτο το μικρο 54αρι για νοσοκομειο/καραντινα/γεννιστρα με το φιλτρακι του.
Μην βιαζεσε να δωσεις λεφτα.

Strahos 30-08-06 14:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από andreasp
Πως ακριβως πιεζεις το καπακι?
Το καπακι ειναι χοντρο πλαστικο.

όταν λέω πιέζεις εννοώ το σπρώχνεις για να κλείσεις τον κάδο του φίλτρου, απλά βάζεις το καπάκι στον κάδο δηλαδή για να κλείσει όπως κάνεις πάντα αλλά κοιτάς να έχεις γεμίσει φουλ τον κάδο και να έχεις αφήσει το βανάκι της εξόδου ανοιχτό. Προσοχή μόνο γιατί θα πεταχτούν νερά έτσι από το βανάκι, σκεπάστε το με μια πετσέτα ή κάτι τέτοιο

Christos68 06-09-06 02:29

Η δική μου εμπειρία από την Eheim.
 
H δική μου εμπειρία:
Αυτό που σου έδειξαν ήταν το Eheim classic 2211 (το μικρότερο της σειράς για ενυδρεία ως 150lt σύμφωνα με τον κατασκευαστή). Για 3 χρόνια (2 σε ένα φίλο και 1 σε εμένα) "τρέχει" ενυδρείο 160lt χωρίς κανένα πρόβλημα. Νερό κρυστάλινο και εγώ στεγνός. Το συστήνω ανεπιφύλακτα.
Πρόσφατα αντικατέστησα τον "γίγαντα" με το 2026 proII πάλι της eheim για να αυξήσω το βιολογικό υλικό και την κυκλοφορία του νερού στο ενυδρείο μου. Εντυπώσεις ως τώρα? 'Αψογο. Και το σύστημα self priming που γεμίζει νερό το φίλτρο αφαιρώντας τον αέρα από όλο το κύκλωμα? Πανέξυπνο και βολικότατο. Κατά τη γνώμη μου η εταιρεία αξίζει και το τελευταίο ευρώ που ζητάει, έχει και σχεδιασμό (απόδειξη ότι η αγορά έχει γεμίσει φτηνές κόπιες της) έχει και κορυφαία ποιότητα.

parrot 06-05-07 22:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από andreasp (Μήνυμα 124784)
Εγω θα ειμαι αυτος που θα μιλησει αρνητικα για τα εξωτερικα φιλτρα.
Τουλαχιστον ... οσο αφορα την εμπειρια μου.
Εχω ενα ενυδρειο carrefure, με το εσωτερικο φιλτρο αλλα και ενα eheim 2213.
Το εξωτερικο με εχει απασχολησει 2 φορες με μειωμενη ροη, ειναι δυσκολο στο καθαρισμα (πρεπει να βγαλεις σωληνες, ολο και κατι θα χυθει κατω, να το παρεις... να το πας στον νεροχυτη, να χυσεις το νερο, να καθαρισεις και μετα να παιδευτεις για να το ξαναγεμισεις νερο και να διωξεις τον αερα).
Ελειψα 20 μερες και το eheim βουλωσε! Αν ηταν το μοναδικο φιλτρο θα ειχα κλαψει τα ψαρια μου.
Αντιθετα το εσωτερικο δεν εχει χρειαστει να το καθαρισω ποτε! Εξαλλου βαζειςκ και Βγαζεις υλικα πανευκολα απο την πανω πλευρα.
Το μοναδικο μειον του ειναι οτι φαινεται μεσα στο ενυδρειο. Για καποιους βεβαια ... και ως ενα ποσοστο και σε εμενα, να προτιμανε να βλεπουν το μαυρο κουτι μεσα, παρα του πρασινους σωληνες που μπαινουν και βγαινουν στο ενυδρειο.

Στην θεση σου δεν θα αλλαζα φιλτρο.

Λίγο παλιό το ποστ αλλά από τότε που έθεσα σε λειτουργία το καινούριο μου Ριο 240 με το μαμίσιο φίλτρο έχω βρει την ησυχία μου.... Βουλώνει ο υαλοβάμβακας? τον βγάζεις κατευθείαν και τον αντικαθιστάς..... ούτε σωλήνες να βουλώνουν.... ούτε ολόκληρη διαδικασία διακοπής της λειτουργίας του φίλτρου για την παραμικρή αλλαγή.... Μάλλον ανήκω σε αυτούς που βρίσκουν τα εσωτερικά φίλτρα πολύ πρακτικά.... με μόνο μειονέκτημα το ότι τρώνε χώρο.... :p

ktsimponis 21-10-07 10:54

οποτε και εγω που ψαχνομαι με τα εσω-εξω φιλτρα για το vision 180 να περιμενω λιγο και μετα απο κανενα διμηνο να κανω κινηση...ε?
το θεμα ειναι οτι αρχισα να ψαχνω λιγο στα μαγαζια και αρχισαν να σκανε πολλα και διαφορα πραγματουλια που απο οτι καταλαβαινω θα με ξετιναξουν...παλι...
1. παρε φιλτρο α/ο να γεμιζεις το ενυδρειο λεει ο ενας(πολυ καλο για δισκους,εχω 3 μικρους)
2.παρε εξωτερικο eheim,φυσικα, αλλα οχι το classic(εχει πολλη δυνατη ροη)
παρε το proIII...
οπως το βλεπω πρεπει να 'χασω' αλλο αλλο ενα 500e συντομα ε?

andreasp 21-10-07 11:06

Να μην χάσεις τίποτα.
Κράτα το φίλτρο σου, και αργότερα αν δεις οτι χρειάζεται, προσθέτεις και ενα εξωτερικό της Fluval ή της Sera που έχουν τα μισά λεφτά και λιγότερο απο τα Eheim.

steady 21-10-07 11:18

και απλα μπορεις να παρεις κατι ποιο φτηνο απο το pro3 που να κανει την ιδια δουλεια και αμα το παρεις και απο το aquaristic να σου ρθει στα μισα λευτα σχεδον


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:58.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,03483 seconds with 11 queries