Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτά για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=160)
-   -   ΝΟΥΦΑΡΑ ΚΑΙ ΧΩΜΑ?? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=63522)

ino 12-07-12 17:47

ΝΟΥΦΑΡΑ ΚΑΙ ΧΩΜΑ??
 
Γεια σας παιδιά.
ποιο είναι το κατάλληλο χωμα ωστε να φυτέψεις το νουφαρο αλλα παραλληλα το χρωμα του νερου να μην γινεται καφε?

αγορασα ενα νουφαρο μικρο (10 εκατοστα υψος και αλλα τοσα φαρδος) και εχω μια τεραστια γλαστρα (καθαρα είναι στα 200 λιτρα).
το σχεδιο μου ειναι να φυτεψω το νουφαρο, να βαλω κυκλοφορητη-φιλτρο και μετα να ξεκινησω τον κυκλο αμμωνιας ωστε να βαλω αφου ολοκληρωθει μεσα δυο χρυσοψαρα.


καμια ιδεα για καταλληλο χωμα και που μπορω να το βρω? πχ στο κεντρο της αθηνας?

Nick74 12-07-12 17:51

δε νομιζω να θελουν χωμα τα νουφαρα, και οι λιμναδες δεν εχω δει ποτε να χρησιμοποιουν χωματα...

Φυτα επιφανειας ειναι εηξ αλλου...

vptheo 12-07-12 17:59

:smt023:smt023:smt023:smt023:smt023:smt023
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick74 (Μήνυμα 679536)
δε νομιζω να θελουν χωμα τα νουφαρα, και οι λιμναδες δεν εχω δει ποτε να χρησιμοποιουν χωματα...

Φυτα επιφανειας ειναι εηξ αλλου...


ino 12-07-12 18:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick74 (Μήνυμα 679536)
δε νομιζω να θελουν χωμα τα νουφαρα, και οι λιμναδες δεν εχω δει ποτε να χρησιμοποιουν χωματα...

Φυτα επιφανειας ειναι εηξ αλλου...

οχι δεν ειναι φυτα επιφανειας ;)

εχουν ρίζες και κατι που μπορεις να αποκαλέσεις "κορμο" οταν γινονται μεγαλα
]ουσιαστικα ειναι ενας θαμνος του νερου που τα φυλλα του και τα ανθη οταν μεγαλωσουν αρκετα φτανουν την επιφανεια!:D

Andros 12-07-12 19:51

Και βεβαια τα νουφαρα θελουν χωμα!!
Ειναι απο τα ειδη φυτων που χρειαζονται χωμα για να αναπτυχθουν....

Και χωμα απο χωραφι να βαλεις μια χαρα κανει οπως και η ποταμισια αμμος. Το νερο στην αρχη θα θολωσει λιγο αλλα μετα (αφου θα εχεις και φιλτρο) θα εισαι μια χαρα.

Αλλωστε 200 λιτρα ειναι και οπως καταλαβαινεις πολυ ευκολα μπορεις να τα κρατησεις σε ενα καλο επιπεδο.

lucy 13-07-12 11:08

βρε παιδιά τι λέτε; τα φύλλα τους επιπλέουν, δεν είναι φυτά επιφάνειας! έχουν ρίζα!

θέλουν πλούσιο χώμα το οποίο μπορείς να καλύψεις με λίγο χαλίκι για να μην επιβαρύνεις το νερό. Φυσικά στην αρχή θα θολώσει το νερό, μετά όμως θα καθαρίσει μια χαρά. Στις γλάστρες μου έβαλα απλό χώμα από τον κήπο, φύτεψα κι έβαλα χαλίκι από πάνω 3-4 εκ. και μετά έβαλα το λάστιχο να τρέχει σαν ...."λαδάκι" που λέμε, πολύ σιγά. κάλυψα απλά για λίγο με ναυλον να μην ξεραθεί το νούφαρο και γλύτωσα και το θόλωμα.

Τώρα χρόνια μετά δεν βλέπω πια χαλίκι αλλά μόνο έναν λασπώδη βυθό μιας και τα κόπρανα των σαλιγκαριών και των χρυσόψαρων κάλυψαν τα πάντα, αλλά τρέφουν τα φυτά.

Να θυμάσαι ότι αν βάλεις τύρφη που είναι ελαφριά και επιπλέει να την καλύψεις οπωσδήποτε με χαλίκι και να βάλεις το νερό πολύ πολύ σιγά αλλιώς ... θα επιπλέει για καιρό αρκετό χώμα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:08.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01331 seconds with 11 queries