Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Bettas (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=39)
-   -   Άρρωστος μονομάχος (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=31983)

Antonisjk 30-04-09 18:20

Άρρωστος μονομάχος
 
Αναφορικά με το θέμα μου εδώ: http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...49&postcount=1

ο μαχητής μου φάνηκε να είναι καλά μετά από μερικές μέρες. Σήμερα το πρωί δηλαδή έδειξε εμφανή σημάδια βελτίωσης. Το απόγευμα που γύρισα σπίτι όμως, ήταν πάλι σε χάλια κατάσταση. Του άλλαξα το νερό του (κάθε 2 μέρες το αλλάζω τώρα) και εξακολουθεί να μην είναι καλά. Του έριξα ξανά αλάτι.

Θα το έχω κρίμα στο λαιμό μου αν δεν το σώσω...

Πάνος 30-04-09 18:49

αμεσα πρεπει να μεταφερθει σε ενυδρειο.....ως τοτε καθημερινα αλλαγη νερου σε θερμοκρασια δωματιου το φρεσκο νερο και παντα αντιχλωριο...να μη μενει αφαγωτη τροφη..

Antonisjk 04-05-09 21:22

Ο μονομάχος είναι αρκετά καλύτερα από την μέρα που μου εμφάνισε την αρρώστεια του και είμαι πολύ χαρούμενος για αυτό. Κάνω καθημερινά αλλαγές νερού όπως μου είπε ο Πάνος και ταυτόχρονα είμαι στην αναζήτηση του κατάλληλου εξοπλισμού για το ενυδρείο του. Το κακό είναι ότι μένω έξω από την πόλη (Λευκωσία) και λόγο εργασίας δεν με βολεύει να πάω για ψάξιμο του εξοπλισμού. Αλλά σιγά-σιγά κάτι γίνεται.

Σκέφτηκα να του βάλω ένα φυτό μέσα στη γυάλα που βρίσκεται προς το παρόν, αλλά σίγουρα ένα ζωντανό φυτό δεν θα είναι και το καλύτερο. Μπορώ να του βάλω ένα πλαστικό ας πούμε, ή κάτι άλλο;

Πάνος 04-05-09 21:35

η γυαλα τι μεγεθος εχει?? αν ειναι πολυ μικρη μη μικραινεις κι αλλο τον περιορισμενο χωρο βαζοντας ενα πλαστικο φυτο...(το ζωντανο δεν εχει πολλες ελπιδες)
αν εχει πολυ χωρο βαλε για να νιωθει οτι εχει και καποιο καταφυγιο ...
αλλα μη περιμενεις να δεις διαφορα ......οσο δυσκολο και να ειναι πρεπει να επισπευσεις το στησιμο ενος ενυδρειου γιατι ρισκαρεις τωρα με το ψαρακι σου...

Antonisjk 04-05-09 23:22

Η γυάλα χωράει περίπου 14lt αλλά δεν την γεμίζω ως πάνω για να μην τον βρω στο τραπέζι τον μονομάχο μου. Περίπου 11-12lt τη γεμίζω.

Serafeim 04-05-09 23:29

Αααα για "τέτοια" γυάλα αναφέρεσαι.... Δεν είναι και τόσο απαράδεκτη, αλλά να μην περισσεύει τροφή, αν έχει όρεξη. Τι τον ταίζεις??

Antonisjk 05-05-09 07:04

Αποξηραμένα Bloodworms της Sera και flakes για εναλλαχτικό. Σπάνια αφήνει τροφή να πάει χαμένη. Και επειδή του βάζω ένα ένα τα κομμάτια, δεν πέφτει τίποτα στο βυθό. Πάντα τα αρπάζει με το που τα βάζω στην επιφάνεια.

Διάβασα και σε άλλο ποστ αλλά μια τελική απάντηση δεν δόθηκε, οπότε ξαναρωτάω εγώ:

Στο ερώτημα Αλλαγή μέρους του νερού Vs Αλλαγή όλου του νερού, τι προτείνετε;

Πάνος 05-05-09 15:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Antonisjk (Μήνυμα 352730)
Στο ερώτημα Αλλαγή μέρους του νερού Vs Αλλαγή όλου του νερού, τι προτείνετε;

οσο εχεις γυαλα χωρις φιλτρναση ολο το νερο!
αν αλλαζεις μερος μονο...θα εχεις μια συνεχη αυξηση αμμωνιας...οποτε καποια στιγμη θα φτασεις σε τοξικα επιπεδα....
γιαυτο και για πολλους λογους ακομη ειναι απαραιτητο το ενυδρειο...

Antonisjk 15-05-09 16:44

Τελευταία ο μονομάχος μου ανεβαίνει στη επιφάνεια και κάνει πολύ αφρό με το στόμα του... Σημάινει κάτι αυτό; Να ανησυχώ;

in the pond 15-05-09 16:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Antonisjk (Μήνυμα 355143)
Τελευταία ο μονομάχος μου ανεβαίνει στη επιφάνεια και κάνει πολύ αφρό με το στόμα του... Σημάινει κάτι αυτό; Να ανησυχώ;

Ετοιμάζει φωλιά...και ζητά το έταιρον ήμιση.:D:D:D
Τον έχεις μετακινήσει σε ενυδρείο?

Antonisjk 15-05-09 17:10

Όχι ακόμα, είμαι στη διαδικασία στρωσίματος του ενυδρείου.

in the pond 15-05-09 18:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Antonisjk (Μήνυμα 355149)
Όχι ακόμα, είμαι στη διαδικασία στρωσίματος του ενυδρείου.

Αντώνη, πόσα λίτρα είναι τελικά το ενυδρείο?
Και με ποιόν τρόπο το στρώνεις?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:08.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01494 seconds with 11 queries