Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=159)
-   -   νεα λημνουλα στην ναξο... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=53196)

VEZIRAKOS 28-05-11 20:29

νεα λημνουλα στην ναξο...
 
μετ απο πολυ σκεψη ξεκινισα την λυμνουλα μ ..
εχει βαθος 1μ πλατος 2μ και μηκος 1,2μ
επεισεις εχει ενα σκαλι 20 ποντους μεσα στο νερο για της γλαστρουλες μου..
το οποιο λεω να βαλω μια σειρα τουβλα και να βαλω τα φυτα φυτευτα μεσα ... εσεις τι λετε?
φοτο στην συνεχεια...

VEZIRAKOS 28-05-11 20:42

σκαψαμε λοιπον και ξεκιναμε..
 
2 Συνημμένο(α)
το μερος δεν ειναι το καταληλοτερο αλλα αυτο ειχαμε αυτο σκαψαμε.. ειναι αναμεσα σε δυο φοινικες πισω στο ενα μετρο εχει μια αλητανα με φυτα και δεντρα οπου του κανει σκια το πρωι.. βεβαια το μεσημερι την χτυπαει καλα ο ηλιος..

VEZIRAKOS 28-05-11 20:52

καλουπομα
 
2 Συνημμένο(α)
εδω ειναι το καλουπωμα που εγινε ...δυστιχως δεν ειμουν παρον και οι μ.............. οι μαστοροι μου την εκαναν με γωνιες για την ευκολια τους και οταν εφτασαν την ειχαν ετοιμη καλουπομενη τεσπα θα το μπαλωσουμε καπως..

Mod note: Πιπερι ....

VEZIRAKOS 28-05-11 21:24

ξεκαλουποματα
 
2 Συνημμένο(α)
μερικες φοτοσ απο το ξεκαλουπωμα..

VEZIRAKOS 28-05-11 21:34

ξεκιναμε το στυσιμο.,,
 
3 Συνημμένο(α)
ξεκινισα να χτιζω ο ιδιος τον καταρακτη μπασ και λευτα τερμα ¨:ρ

VEZIRAKOS 28-05-11 21:43

η λυμνη
 
εχει προχωρησει απλα δριο θα σας της αναιβασω..εν εχω της φοτο εδω

VEZIRAKOS 29-05-11 10:57

φοτοσ
 
1 Συνημμένο(α)
καταρακτακηα

VEZIRAKOS 29-05-11 11:00

υλικα
 
απο βιολογικο υλικο στο φιλτρο τι χρειαζομαι ..
ακουω γνωμες και ποσα λιτρα πρεπει να ειναι το φιλτρο...
η λυμνη ειναι στα 2100λτ

in the pond 29-05-11 18:30

Φαίνεται να έχει καλή προοπτική η δεξαμενή σου αγαπητέ φίλε. Μόνο εύχομαι να έχεις προνοήσει να βάλεις λάινερ κάτω από τον καταρράκτη σου, γιατί διαφορετικά υπάρχει πάντα ο κύνδυνος διαρροών.

Το ότι βρίσκεται μεταξύ δύο φοινικιών, αυτό δεν είναι στα κατά, αλλά ένα μεγάλο υπέρ. Οι πολλές ώρες άμεσου ηλιακού φωτός δεν είναι ότι καλύτερο, ειδικότερα για τόσο μικρά συστήματα.

Το τετραγωνισμένο σχήμα δεν πρέπει να σε ανησυχεί καθόλου, γιατί πολύ εύκολα μπορείς να παίξεις με τις πέτρες που θα τοποθετήσεις από πάνω.

2000 και κάτι κυβικά νερό! Προσωπικά πιστεύω ότι θα ήταν καλύτερα να την έκανες λιγάκι πιο ρυχή με μεγαλύτερη έκταση στο μήκος και πλάτος. Το μεγάλο βάθος σε τόσο μικρή επιφάνεια δεν εξυπηρετεί σε τίποτε, ειδικότερα αφου ζεις στη Νάξο, ένα νησί με γλυκό κλίμα.

Στον πυθμένα, ΤΙΠΟΤΑ απολύτως δεν θα βάλεις. Στα τεχνητά συστήματα, όπου είναι να τοποθετήσουμε χώμα, το κάνουμε μόνο και μόνο για να φυτέψουμε σε αυτό φυτά. ΠΟΤΕ για να ενισχύσουμε βιολογία κ.λ.π...Όχι μόνο δεν βοηθάει, αλλά δυσχεραίνει το έργο της φίλτρανσης και της ανταλλαγής αερίων. Αν αυτό που βλέπω στις φώτο προορίζεται να είναι ο χώρος του φίλτρου σου, να πω ότι θέλει ακόμα λίγη μελέτη. Για πες τί αντλία σκέφτεσαι να βάλεις, πού σκέφτεσαι να την τοποθετήσεις, όπως και αν σκέφτεσαι να στέλνεις ταυτόχρονα νερό σε φίλτρο και καταρράκτη με την ίδια αντλία.

VEZIRAKOS 29-05-11 19:09

περιοροσμενος χωρος
 
ο λογος που την εκανα βαθια και οχι πλατια ηταν ο περιορισμπενος χωρος το κακο δεν ειναι οι φοινικε ισα ισα αυτο ειναι θετικο και απο αισθητικα και απο σκιαση το κακο ειναι οτι παρολα αυτα την χτυπαει ο ηλιος αρκετα..
εχω εφοδιαστει 2 αντλιεσ νερου η μια ειναι η eheim compact +2000
kai η αλλη ειναι μια οικονομικια royal 3530 7000lt
το φιλτρο θα βγεινει υπερχιληση και θα τρεχει στον καταρακτη..

in the pond 29-05-11 20:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από VEZIRAKOS (Μήνυμα 594501)
εχω εφοδιαστει 2 αντλιεσ νερου η μια ειναι η eheim compact +2000
kai η αλλη ειναι μια οικονομικια royal 3530 7000lt
το φιλτρο θα βγεινει υπερχιληση και θα τρεχει στον καταρακτη..

...και από το ένα μέτρο ποιός θα σου αδειάζει τη λίμνη από λάσπες, νεκρή ύλη, ακαθαρσίες των ψαριών, αέρια...? Η υπερχείλιση το πολύ να βοηθήσει μόνο στον τομέα της νεκρής ύλης. Τϊποτε περισσότερο.

Ένα δεύτερο που πρέπει να προσέξεις, είναι η οξυγόνωση του πυθμένα.

Τί ψάρια θα ήθελες να βάλεις?

Crazy_Beaver 29-05-11 21:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από in the pond (Μήνυμα 594523)
...και από το ένα μέτρο ποιός θα σου αδειάζει τη λίμνη από λάσπες, νεκρή ύλη, ακαθαρσίες των ψαριών, αέρια...? Η υπερχείλιση το πολύ να βοηθήσει μόνο στον τομέα της νεκρής ύλης. Τϊποτε περισσότερο.

Ένα δεύτερο που πρέπει να προσέξεις, είναι η οξυγόνωση του πυθμένα.

Τί ψάρια θα ήθελες να βάλεις?

επειδή σκέφτομαι και εγώ μια λίμνη και εχω αρχίσει σιγά σιγα το ψάξιμο!

Mr in the pond σε αυτό που λές βοηθά το botom drain;

in the pond 29-05-11 22:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Crazy_Beaver (Μήνυμα 594542)
επειδή σκέφτομαι και εγώ μια λίμνη και εχω αρχίσει σιγά σιγα το ψάξιμο!

Mr in the pond σε αυτό που λές βοηθά το botom drain;

Αν δεν βοηθούσε, σίγουρα δεν θα λεγόταν bottom drain! Αν θες ένα βήμα πιο πέρα, υπάρχει και με προσαρμωσμένο air diffuser.

douran_p 30-05-11 00:04

πολυ ωραιος..... περιμενουμε και αλλεσ φωτος

VEZIRAKOS 30-05-11 10:49

λυμνη
 
μα και οι δυο ανλτιες τραβανε απο τον πυθμενα.. η υπερχηληση που ανφερω ειναι στην εξοδο απο το φιλτρο... το νερο θα πευτει απο τον καταρακτη και πο εναν δευτερο καταρακτη απο υψος 40-50cm

apostolis veroia 02-06-11 11:03

μου αρεσει παρα πολυ!!!!!!!!!!!!! μπραβο!!!! πολυ καλη δουλεια και πολυ καλη ευκρινεια φωτογραφιας:D:D:D

VEZIRAKOS 03-06-11 21:26

ηλεκτρολογικα
 
συνεχιζουμε τρεχοντας γτ ο χρονοσ μας μας πειοριζει πολυ σημερα περασα ολες ους σωληνες και ολα τα καλωδια τελειωσα το πετροχτησμα και μενει μονο να τελειωσω το φιλτρο... και να ερθει ο ηλεκτρολοσγοσ να μ φτιξει τα ηλεκτρολογικα γτ επειδει ειναι νερο στην μεση πρεπει να ειμαστε σιγουροι 100%
να ρωτησω αν καποιοσ ξερει
το ενα φιλτρο μ εχει 80 ποντους καλωδιο για το ρευμα... το θεμα μ ειναι οτι το υψοσ της λυμνης ειναι 1,00 μετρο και μετα ειναι και 20-30 ποντοι μεχρ\ι να παει το πινακα του ρευματος.. αρα τι κανω?
ανοιγουμε το φιλτρο αποσυνδεουμε το αλλο καλλωδιο και βαζουμε ποιο μακρη κλεινουμε καλα πολυυ καλα η κατι αλλο..??

POURITANOS 03-06-11 23:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από VEZIRAKOS (Μήνυμα 596276)
να ρωτησω αν καποιοσ ξερει
το ενα φιλτρο μ εχει 80 ποντους καλωδιο για το ρευμα... το θεμα μ ειναι οτι το υψοσ της λυμνης ειναι 1,00 μετρο και μετα ειναι και 20-30 ποντοι μεχρ\ι να παει το πινακα του ρευματος.. αρα τι κανω?
ανοιγουμε το φιλτρο αποσυνδεουμε το αλλο καλλωδιο και βαζουμε ποιο μακρη κλεινουμε καλα πολυυ καλα η κατι αλλο..??

Πολύ καλή δουλειά και πολύ όμορφο αποτέλεσμα.

Δεν βάζουμε την αντλία ποτέ στων πάτο για λογούς ασφαλείας.(σε περίπτωση που κάποιο λάστιχο σπάσει να μην αδειάσει όλο το νερό τις λίμνης).
Οπότε βαλέ ένα τσιμεντόλιθο και πάνω εκεί βαλέ την αντλία ώστε σε περίπτωση που γίνει κάποια στραβή να μην αδειάσει όλο το νερό. Ένα όριο ασφαλείας είναι τα 30-40cm οπότε στην περίπτωση σου δεν κανείς τίποτα στο καλώδιο.

VEZIRAKOS 04-06-11 00:22

αντλια
 
το προβλημα μ ειναι γυρω στους 50 ποντους δλδ πρεπει να την βαλω στην μεση της λυμνης...
με τυχων προβληματος μην ανυσησχεις φιλε μ το εχω σκευτει και το χω αντιμετοπισει..
εχω φτιαξει το φιλτρο οπου παει το νερο της λυμνης και βγαινει απο το φιλτρο με υπερχιληση...μεσα στην λυμνη,,, αρα κ σωληνας να σπαει το νερο πεφτει παλι μεσα..:)

VEZIRAKOS 04-06-11 20:05

να κ μερικες φοτος
 
3 Συνημμένο(α)
φοτος την αλλη βδομαδα γεμιζουμε...

Yiannis59 04-06-11 20:31

Με το καλο ωραια δουλειά

Andros 05-06-11 17:59

Απο βδομαδας να την γεμισεις φιλε μου αλλα........δεν θα μονωσεις την κατασκευη ειτε με λαινερ ειτε με καποιο μονωτικο??
Αυτο προεχει πρωτα και μετα ολα τα αλλα.

VEZIRAKOS 05-06-11 20:02

Μονοση
 
Φίλε από την ανδρός θα την περάσω aqua tank κάπως έτσι λέγεται θα το αφεισω να στεγνώσει.. 1-2 μέρες και μετα θα το πλύνω καλά με πιεστικό σε μέτρια προς χαμιλη πίεση .,,, θα την γεμισω θα την αδιασω ,, κ μετα την γεμισω μια κ καλή... Και θα την αφεισω να λειτουργεισει καμία βδομάδα πριν μπουν τα ψαράκια

in the pond 05-06-11 20:06

Πάει να γίνει κάτι καλό...αναμένουμε!:p

VEZIRAKOS 05-06-11 20:57

Να αναφερω
 
Λόγο πίεσης χρόνου έχω βάλει ένα βαρέλι 300λτ νερό,, με τα φυτά πο θα μπουν μες την πυκνή( με τα γλαστρακια τους) και σαμπ 55λτ με όλο το βιολογικό υλικό υλικό π έχω για την λυμνη (μακαρόνια σερρα 2 λτ, 35 αστερακια βίο chem, 30βιοσφαιρες ,και βελτιοτικο νερού δεν θυμαμε μάρκα) να φτιάξω ελάχιστα τον κύκλο του νερού πριν μπει στην λυμνη νερό,, ααα έχω και 4-5 χρυσό άρα μέσα π μ χάρισαν και δουλεύει μια αντλία eheim 2000compact να τονίσω ότι το σαμπ εναι πάνω από το βαρέλι κ πέφτει το νερό απο ύψος στο βαρέλι για την οξυγονοση του.,, :)
-------------------------
Ζητάω επειδή είμαι Αθήνα κ τώρα δεν θα ξανά αναιβω οποίος έχει την ευχαρίστηση να μ δώσει κάποιο ψαρακι είτε κλαδεμα απο νουφαρο παπυρο Να επεικινωνησει μαζί μ. Με πμ,,,, ευχαριστώ προκαταβολικά...

themosb 08-06-11 10:54

Ελα να γεμισουμε τη Ναξο λιμνες!!!!!!!!
ποια περιοχη εισαι?
στειλε μυνημα με το τηλ σου να τα πουμε:)

VEZIRAKOS 09-06-11 17:16

η λυμνουλα ειναι σχεδον ετοιμη.... εχω ομως ενα προβλημα και θα ηθελα την βοηθεια σας...

ελεγα να την περασω aquatank για καλητερη μονοση.. ολοι που μ το προτειναν μου ειπαν οτι καλητερο για μονωση ... αλλα δεν ηξερε κανενασ αν θα εβλαπτε τα ψαρια γτ ειναι πολυ δυνατο...
οποιον ρωτησα μ ειπε οτι θεωρει καλητερα με την τσιμεντογωνεια.. για να πειασει και λιγο αλγη γτ με αυτο δεν θα πιασει ...
και σας ρωταω εσας του επειρουσ σαν εμεενα αλλα και τους ποιο εμπειρους του φορουμ.. τι να κανω να το βαψω η οχι?
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από themosb (Μήνυμα 597677)
Ελα να γεμισουμε τη Ναξο λιμνες!!!!!!!!
ποια περιοχη εισαι?
στειλε μυνημα με το τηλ σου να τα πουμε:)

ελα ρε πατριδα... μικρι βιγλα την φτιαχνω... παρε κανενα τηλ γτ θελω οποσδιποτε να δω την δικια σ και ν μ πεισ καμια γνωμη...
χτες ειμουν σαγκρι στο καφε και μ πες ο κουμερτας οτι τον επριζες να φτιαξει το λυμνακι .. και τον επρειξα και μαλλον θα του το φτιαξουμε... ¨)

POURITANOS 09-06-11 19:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από VEZIRAKOS (Μήνυμα 598107)
η λυμνουλα ειναι σχεδον ετοιμη.... εχω ομως ενα προβλημα και θα ηθελα την βοηθεια σας...

ελεγα να την περασω aquatank για καλητερη μονοση.. ολοι που μ το προτειναν μου ειπαν οτι καλητερο για μονωση ... αλλα δεν ηξερε κανενασ αν θα εβλαπτε τα ψαρια γτ ειναι πολυ δυνατο...
οποιον ρωτησα μ ειπε οτι θεωρει καλητερα με την τσιμεντογωνεια.. για να πειασει και λιγο αλγη γτ με αυτο δεν θα πιασει ...
και σας ρωταω εσας του επειρουσ σαν εμεενα αλλα και τους ποιο εμπειρους του φορουμ.. τι να κανω να το βαψω η οχι?
¨)

Δες και αυτο το υλικο post 59 κανε και αναζητησει στι ιντερνετ να δεις το pdf. για το aquamat-elastic

VEZIRAKOS 09-06-11 19:47

ΣΟρυ φιλε πουριτανε αυτο ενοουσα aquamat ...αλλα το θεωρεις καταληλο?
ειναι απαρετιτο .?? τα μπετα το χοντρο και η τσιμεντογωνεια ειναι με ρεβενιξ και η τσιμεντογωνια μα αμμο θαλασσης...

POURITANOS 09-06-11 22:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από VEZIRAKOS (Μήνυμα 598159)
ΣΟρυ φιλε πουριτανε αυτο ενοουσα aquamat ...αλλα το θεωρεις καταληλο?
ειναι απαρετιτο .?? τα μπετα το χοντρο και η τσιμεντογωνεια ειναι με ρεβενιξ και η τσιμεντογωνια μα αμμο θαλασσης...

Επειδή δεν μπορεί κανείς από μια φωτογραφία να γνωρίζει την ποιότητα τις κατασκευής του καθενός.
Προτείνουμε λίγο ποιο γενικά κάποια πράγματα για περισσότερη ασφάλεια.
Το αν θέλει η όχι μονωτικο το ξέρει στα σίγουρα ένας μηχανικός.
Εμείς το βάζουμε για περισσότερη ασφάλεια.

Υπάρχει το σκέτο aquamat και το aquamat elastic για την περίπτωση τις λίμνης θέλει το δεύτερο.
Το συγκεκριμένο υλικό δε το έχω χρησιμοποίηση ακόμα. Με ότι υλικό άλλο τις isomat έχω χρησιμοποίηση, έχω μείνει ικανοποιημένος.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί χρησιμοποιήθηκε θαλασσιά άμμο.:confused:
Είναι ότι χειρότερο μια και το αλάτι είναι ένα φυσικό διαβρωτικο υλικό.
Από την μια προσπαθείς να περιορίσεις τις ρωγμές και από την άλλη έχεις κονιασματα που θα δημιουργήσουν αυλακιές από μονά τους όταν λιώσει το αλάτι.
Κακός σου είπανε για θαλασσιά άμμο.

Δεν ξερώ τι είναι το ρεβενιξ. :confused:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:15.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02584 seconds with 11 queries