Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Μεσογειακό (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=35)
-   -   Μy precious tank.. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=84176)

fotis_k 14-07-15 19:49

Τωρα ειδα το θεμα.Ωραια φάση να πηγαίνεις θαλασσα και καθε τοσο να βρίσκεις κατι που σ αρεσει και να το προσθέσεις!!

Τα ψάρια πως τα πιάνεις και τα βάζεις στο ενυδρειο.;με αποχή και τροφή;

Sakisdraminos 14-07-15 22:18

Πολι ωραια κατασκευη φιλος μια ερωτηση μονο.
το σταδιο με την καλτσα αμα υπερχιληση δεν θα φυγει απο.εξω?

pagokoftis 14-07-15 22:28

Ναι είναι καλή φάση γιατί μπορείς να επιλέξεις τι σου αρέσει, από τα ψαράκια που έχουν δοκιμαστεί σε ενυδρεία... Αλλά πολύ εύκολα μπορείς να παρασυρθείς και να θες να βάλεις 200 ψαράκια σε 200 λίτρα... Πρέπει να υπάρχει ένα μέτρο...

Τα ψαράκια με απόχη χωρίς τροφή τα πιάνω σε βάθος το πολύ ενός μέτρου...
aidablennius sphynx και symphodus roissali πιάνονται για πλάκα, τα "κουπώνω" με την απόχη... Τα thalassoma pavo είναι +-7 +-7 +-7 +-7 +-7 +-7 +-7, ειδικά τα αρσενικά.... Αλλά με λίγη τύχη πιάνονται...
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sakis Papadopoulos (Μήνυμα 894776)
Πολι ωραια κατασκευη φιλος μια ερωτηση μονο.
το σταδιο με την καλτσα αμα υπερχιληση δεν θα φυγει απο.εξω?

Στη φωτό φαίνεται η στάθμη να είναι οριακά, αλλά έχει ύψος ενός εκατοστού από το χείλος... Δεν μπορεί να υπερχειλίσει πάντως γενικά, καθώς έχω δοκιμάσει και με αντλία 800λ/ω... Το χειρότερο που μπορέι να πάθει είναι να τελειώσει το νερό από την αναπλήρωση και να μην έχει η αντλία νερό... Αλλά η ανηψιά μου δεν λείπει περισσότερο από ΣΚ και είναι πανεύκολο το γέμισμα του μπουκαλιού..
Επίσης όταν κλείνω εσωτερική και εξωτερική αντλία για τάισμα, η στάθμη στο διαμέρισμα της επιστροφής, φτάνει 4 εκ. κάτω από το χείλος, οπότε και από εκεί δεν μπορέι να υπερχειλίσει...
-------------------------
Παρόμοιο, αλλά όχι τόσο χύμα, είναι φίλτρο που φτιάχνω για ένα 60άλιτρο reefάκι, για το οποίο, μαζί με τα υπόλοιπα (chaeto, ATS κλπ..)που θέλω να σε ρωτήσω θα αρχίσω τα τηλέφωνα :D :D :D :D :D :D

Samian 15-07-15 18:39

Μπράβο πολύ καλή κατασκευή.....

Ουσιαστικά έφτιαξες ένα μινι σαμπ πλάτης.

Μια διαφωνία που έχω με την κάλτσα....την αφήνω για άλλη φορά.
:smt041:smt041

pagokoftis 15-07-15 21:53

:D Thanx!!!!

Πες την, πες την... :-)
Την αλλάζω κάθε 2-3 μέρες...
Κρατάει αρκετή βρωμίτσα, δεν προλαβαίνει να μου δημιουργήσει νιτρικά πιστεύω... ούτε και έχω καμιά παραγωγή κοπίποδων από το μινι ATS...
Θέλω την γνώμη σου!!!

Την είχα και στο μεγάλο μεσογειακό μου την κάλτσα και εκεί έβρισκα συνεχώς κοπιποδάκια, μερικά να σκαρφαλώνουν κιόλας...

Samian 18-07-15 19:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis (Μήνυμα 894830)
:D Thanx!!!!

Πες την, πες την... :-)
Την αλλάζω κάθε 2-3 μέρες... ΚΑΛΟ ΑΥΤΟ !!!
Κρατάει αρκετή βρωμίτσα, δεν προλαβαίνει να μου δημιουργήσει νιτρικά πιστεύω (Για 2 - 3 ημέρες σίγουρα δεν προλαβαίνει αλλά παραπάνω ....)... ούτε και έχω καμιά παραγωγή κοπίποδων από το μινι ATS...Αυτό με ερωτηματικό....
Θέλω την γνώμη σου!!!

Την είχα και στο μεγάλο μεσογειακό μου την κάλτσα και εκεί έβρισκα συνεχώς κοπιποδάκια, μερικά να σκαρφαλώνουν κιόλας.

Γενικά το θέμα κάλτσα δεν μου αρέσει. Ιδιαίτερα στο δικό μου με τα κοράλια που έχω, θέλω να κυκλοφορεί και κάτι μέσα. Όλα φαγητό είναι για διάφορους οργανισμούς.
Παράδειγμα...
Όταν φυσάω το βράχο για να φύγουν τα υπολείμματα τα πάντα μέσα φουσκώνουν στη κυριολεξία. Και αυτό φαγητό είναι για κάποιους οργανισμούς, ιδιαίτερα τα βακτήρια που αναπτύσονται.

pagokoftis 18-07-15 23:20

Μάλιστα, δεν θα διαφωνήσω καθόλου!! Ειδικά για τα κοράλια το ξέρω οτι είναι φαγητό τους...
Απλά πάντα είχα την άποψη οτι όλη αυτή η "βρώμα" θα κάνει και το νερό πιο κίτρινο, θολό... Γι αυτό και μόνο την είχα/έχω...
Στο νέο μου μεσογειακό μάλλον δεν θα την βάλω...
Δεν έχεις τίποτα Samian σε μηχανική φίλτρανση, έστω να πιάνει τίποτα χοντρά??

Samian 23-07-15 22:59

Το σάμπ και σε αυτό ειδικά 2 θαλάμους για detritus. Κάθε 10 μέρες που αλλάζω νερό βγαίνει πολύ βρωμιά από εκεί μέσα....


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:25.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01500 seconds with 11 queries