Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Μεσογειακό (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=35)
-   -   Μεσογειακό νανο60λ δίχως ψάρια (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=101162)

Dimae 02-09-18 17:48

Αντε βρε μπράβο καλώς τους δέχθηκες
Για να τον πιάσεις θα σου έλεγα να τον αφήσεις και το βράδυ στον ύπνο του...
Τώρα για τις λάμπες
Οι 2 έχουν φάσμα 13000κ
Ενώ η λεδ 8000κ
[emoji848][emoji848]

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
Φωτός
Παιδιά βοήθεια το τζάμι το καθαρίζω και μέρα από λίγο ξανά γίνεται χαλι μαύρο https://uploads.tapatalk-cdn.com/201...dbf0ae5c58.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/201...43a2818731.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/201...d06df7b05f.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/201...1feb71ec03.jpg

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

michalos 03-09-18 06:52

Καλημερα, τωρα αρχιζει και δειχνει ωραιο το ενυδρειο :)
Για τις λαμπες οπως ειπα χρησιμοποιω μονο led δεν ξερω τις αλλες
Ειναι γοβιος η σαλιάρα αυτη? ειναι σουπερ παντως!
Τα τζαμια εννοεις πιανουν αλγες? ειναι ενα θεμα που θα σε απασχολει ειδικα στην αρχη πολυ
Εξαρταται πρωτα απο τον φωτισμο που εχεις (ωρες - φασμα -ενταση ) και ισως δευτερον τις τροφες
Με προβληματιζουν τα ψαρια που εβαλα μεσα χθες , ισως δεν επρεπε να τα βαλω τα 2 μεγαλα το γυλο (thalasoma pavo) και τον μεγαλο γοβιο
Ο γυλος απο 12-15 εκ και το ιδιο και ο γοβιος
Οι γαριδες κρυφτηκαν μολις τα εβαλα ,ειδικα απο τα πανω - κατω του γυλου
Ελπιζω να μην τρωνε γαριδες !
Ακομα εχω το μεγαλο thalasoma pavo ,δεν ξερω ισως και να το αφησω, θελω να δω πως θα παει στην συνεχεια, χθες παντως ηταν ανησυχο και δεν ειχε ουτε ορεξη να φαει
Βεβαια αυτο το εχω δει πχ με τις καλογριες που την πρωτη μερα ηταν συνεχεια κρυμμενες κ μετα προσαρμοστηκαν και τωρα ειναι με πολυ ορεξη
Τα 2 μικρα thalassoma pavo ειναι γυρω στα 4 εκ, ειναι σουπερ, τρωνε εχουν ορεξη και τρυγυριζουν πανω κατω ,κυνηγιουνται , πολυ ομορφα ψαρια κ με ενδιαφερον χαρακτηρα

Dimae 03-09-18 07:01

Ευχαριστώ και ακόμα δεν έχει ζωντανέψει και ο βράχος
Όχι δεν μιλώ για άλγες παρά για "βρωμιά" στα τζάμια που μόλις τα καθαρίζω εξαφανίζεται και μετά ξανά εμφανίζεται
Μήπως οι γαρίδες κρύφτηκαν από τον γοβιο?
Γενικά προτιμότερο νομίζω είναι να παίρνω ψάρια που θα τα κρατήσω και όταν μεγαλώσουν ...


Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

michalos 03-09-18 16:53

Σημερα ταισα με μυδι και ο γυλος εκανε παρτυ!
Εφαγε και ειναι πιο κοινωνικος σημερα και ο γοβιος βγαινει λιγο αλλα δεν είδα να τρώει
Το σκεπτικο που τα κρατησα ειναι οτι σκεφτομουν το 150 λιτρων με κιχλιδες να το κανω μεσογειακο με λιγο μεγαλυτερα ψαρια οπως γυλους περκες χανους και να τα κρατησω σ αυτο μεχρι τοτε
Αλλιως θα ελευθερωσω τα μεγαλα
Οι γαριδες ζουν ολες αλλα δεν βγαινουν τοσο οσο πριν
Το θεμα που προκυπτει ειναι το σκαλισμα αμμου, καποιο μαλλον ο γυλος σκαβει και εχει γεμισει λακουβες την αμμο
Πολυ σωστο αυτο που ειπες για οταν μεγαλωνουν τα ψαρια που κραταμε, αλλα παρασυρομαστε απο τον ενθουσιασμο για ψαρια που βρησκουμε, αλλα και η σαλιαρα που βρηκες γινεται μεγαλη κι αυτη να ξερεις


Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Dimae 03-09-18 17:53

Παιδιά ξέρετε γιατί τα σαλιγκάρια ανεβαίνουν στα τζάμια? Βρήκα δυο στο πάτωμα σήμερα ευτυχώς τα πρόλαβα

Ναι οι Ριγοκσαλιάρες γίνονται 20 εκ
Η σαλιάρες πάλι parablenious incognitous φθάνουν τα 7 εκ.
Όπως και να έχει εγώ ανεμογοβιο έχω σίγουρα που φθάνει 12 εκ και έχει όλο το ενυδρείο για την πάρτι του (προς το παρόν)

Κατά τα άλλα ένα 150 Λ θα ήταν τέλειο
Αλήθεια τι κιχλιδες έχεις?

Μήπως να βγάλω τον Αμαζόνιο από το 200λ και να βάλω μέσα την μεσόγειο? [emoji57]



Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

michalos 03-09-18 18:28

Εχω Malawi labido και mainango αλλα ειναι πολυ ντροπαλα την μερα, μόλις βραδιάσει βγαινουν
Κατα τα αλλα ειναι πολυ όμορφα ψαρια αλλα προτιμω τα μεσογειακα
Τα σαλιγκαρια το κανουν αυτο και εγω τα μαζευω πριν βγουν τελειως εξω

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Dimae 03-09-18 18:34

Προτιμότερος αυτός http://www.petsupermarket.gr/5976/%C...mp-cp2-4w.html
ή αυτός?
http://www.petsupermarket.gr/2896/%C...D-jvp-101.html

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

michalos 03-09-18 22:15

Τον πρωτο δεν τον εχω δουλεψει, ξερω την μαρκα
Τον δευτερο εχω sunsun πιο μικρο τον 2500λ/ω και ειναι αθορυβος
Τα λ/ ω που λενε οι κινεζοι ειναι εικονικα πολλες φορες αρα μπορει ο πρωτος να ειναι και ιδια λ/ ω με τον δευτερο
Ο μαγνήτης ειναι πιο βολικος γιατι δεν ξεκολαει οπως συμβαοναι με βεντουζα

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Dimae 04-09-18 09:29

Ωραία ευχαριστώ
Σήμερα παρατήρησα ότι οι 3 ανεμώνες γίνανε 4

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

michalos 04-09-18 10:18

πολλαπλασιαζονται με διαιρεση ?
Ελπιζω να μην γινει και αυτο με τις δικες μου Actinia equina γιατι θα γεμισει το ενυδρειο

pagokoftis 04-09-18 13:44

Οι συγκεκριμένες διπλασιάζονται όταν βρεθούν σε κακές συνθήκες νερού, ή στρεσαριστούν, όπως προφανώς έγινε στην περίπτωσή σου...
Οι ντομάτες δεν πολλαπλασιάζονται έτσι...

Dimae 04-09-18 15:37

Μάλιστα ενδιαφέρον αυτό ,μπορεί πράγματι να στρεσαρηστηκαν κατά την μεταφορά τους η οποία κράτησε αρκετη ώρα...



Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

michalos 04-09-18 18:49

1 Συνημμένο(α)
Αυτος ο τυπος τι ειναι? τον μαζεψα και ειναι μεγαλοσωμος
Συνημμένο Αρχείο 92023

και εβαλα και ενα thalossoma pavo 10-12 εκ , οι γαριδες κρυφτηκαν τωρα βγαινουν παλι αν και ειναι καπως μεγαλες 4-5 εκ

Dimae 04-09-18 19:25

Thah Nano Med
 
Προσωπικα μου φαινεται για καποιο ειδος σαλιαρας ...
τωρα ας πουν οι εμπειροτεροι ...
-------------------------
Ο γοβιος και η απογευματινή του λιχουδιά https://uploads.tapatalk-cdn.com/201...3714ca3aea.jpg

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

michalos 04-09-18 19:49

Τι τρωει? Εγω τους ξεκινησα να δινω μυδι και του αλλαζουν τα φωτα
παιρνω μυδια κατεψυγμενα καθαρισμενα και τα κοβω κοματακια
ενα μυδι φτανει για να φανε ολα τα ζωντανα μου (και εχω πολλα) γιατι οπως πεφτει το κομματι στο νερο διαλυεται σε μικροτερα κομματακια και τα τσιμπολογανε ολα , οι καλογριες προπαντως ειναι το καλυτερο τους γευμα
αλλα και καποιο να μεινει στον πατο το τρωνε οι γαριδες τα καβουρια και τα υπολοιπα

Dimae 04-09-18 20:06

εγω τον ταιζω κατεψηγμενες διαφορες πελλετς και φλακες
αλλα παντως ειναι φαγανας τρωει συνεχεια τον εχω παρατηρησει να προσπαθει να ανοιξει κοχυλι!!!
καβουρια εννοεις ερημητες ?
για πες αν θες πληροφοριες για το δικο σ ζωντανα ρουτινες κλπ

michalos 05-09-18 06:22

Καλημερα, αυτο εδω ειναι το ενυδρειο ,τα βηματα με το στησιμο απο την αρχη
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=100289
τωρα εχω βαλει κ νεους κατοικους καλογριες γυλους , φαινονται στο τελευταιο βιντεο:
https://www.youtube.com/watch?v=SHAFR5JBEJc
Ναι καβουρια εχω 3 ερημιτες, αλλαγη νερου καθε 20- 30 μερες 15% , καθαρισμος ενυδρειακου βαμβακιου καθε 3-4 μερες, αδειασμα ποτηριου skimmer καθε μερα (κανει wet skimming) ,αλατι tropic marin pro, νερο αντ. οσμωσης
ταιζω 2 φορες την μερα λιγο φυλαρακι, μικρα πελλετς και μυδι, τις ανεμωνες τις ταιζω 2 φορες την εβδομαδα με γαριδα
Τωρα δηλαδη απο ζωντανα εχω 6 ανεμωνες ντοματες, 2 κλοουνακια, 8 γαριδες, 8 αθερινες, 3 ερημιτες, 5 σαλιγκαρια, 4 καλογριες, 2 σαλιαρες (10-12 εκ), 1 thalassoma pavo μεγαλο (10-12εκ)- 2 μικρουλια ...αυτα πολυ κοσμος εχει μαζευτει και προβληματιζομαι ,παντως μεταξυ τους τα πανε καλα, ανυσυχουσα πολυ για τον μεγαλο γυλο και τις γαριδες, τις βλεπω ολες ζωντανες απλως κρυβονται πιο πολυ απο πριν μολις εβαλα τις σαλιαρες και το γυλο
Σκεφτομαι παντως αν μπορω να ελευθερωσω το μεγαλο γυλο κ 1 σαλιαρα γιατι εχουν μεγαλο μεγεθος για το ενυδρειο.Το προβλημα ειναι πως να τα πιασω τωρα που τρυπωνουν
edit
φιλτραρισμα μηχανικο με σφουγγαρι κ ενυδειακο βαμβακι, ανθρακα -αντιφοσφωρο 40γρ περιπου απο καθε ενα - στο sump ολα

Dimae 05-09-18 06:59

Πολυ ωραιο το ενυδρειο σου
το θεμα σου πρεπει να το ειχα διαβασει οταν ξεψαχνιζα την κατηγορια Μεγογειακα
τωρα να τα πιασεις ισως με παγιδα και υπομονη αλλιως αποχη...

pagokoftis 05-09-18 09:22

Σαν ophioblennius atlanticus μου μοιάζει, είδος του ατλαντικού που συναντάται πλέον συχνά και στην μεσόγειο...
-------------------------
Το παραπάνω μάλλον είναι ένα μικρό parablennius incognitus..

michalos 05-09-18 16:53

Εβγαλα λιγα βραχακια σημερα και επιασα το μεγαλο γυλο και την σαλιαρα και τα πηγα στην θαλασσα που πηγα βολτα
Οι γαριδες ξαναβγηκαν εξω και τωρα υπάρχει ηρεμια
Κρατησα την μαυρη σαλιαρα που εβαλα στην φωτο
Αυτη ειναι υσηχη και δεν την φοβούνται τα αλλα και οι γαριδες
Δεν εχω βγαλει ακρη ακριβως ποιο ειδος ειναι



Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis (Μήνυμα 1046658)
Σαν ophioblennius atlanticus μου μοιάζει, είδος του ατλαντικού που συναντάται πλέον συχνά και στην μεσόγειο...
-------------------------
Το παραπάνω μάλλον είναι ένα μικρό parablennius incognitus..

Ναι απο τις φωτο που ειδα στο Internet ειναι σιγουρα ophioblennius atlanticus
Ήσυχο ψαρι ειναι παρα το μεγέθους του

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Dimae 05-09-18 19:57

Μια απορια που μου δημιουργειται ειναι εαν οι γοβιοι ειναι ερμαφροδητοι η οχι
γνωριζει καποιος ?
ευχαριστω εκ των προτερων

pagokoftis 06-09-18 08:48

Όχι δεν είναι!!
Το αρσενικό είναι μεγαλύτερο από το θηλυκό και κατά την περίοδο ζευγαρώματος γίνεται ο χαμός από αλλαγές χρωμάτων και στα δύο...
Γενικά έχουν την ικανότητα να αλλάζουν χρώματα, συνήθως ανάλογα με το περιβάλλον, αλλά την περίοδο ζευγαρώματος... ζωγραφίζουν...

Dimae 06-09-18 11:07

Μμ ενδιαφέρον
Ενδιαφέρομαι να πιάσω άλλον ένα και να κάνω ενυδρείο ζευγαρωματος
Μπορεί κάποιος από τις φώτο που ακολουθούν να αναγνωρισει το φύλλο του γοβιού μου ?
ΥΓ. Να και ο αστερίας. Astropecten jonstoni? https://uploads.tapatalk-cdn.com/201...01ebad6f47.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/201...9bda3e4553.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/201...8383a05565.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/201...14395f7ec7.jpg

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

pagokoftis 06-09-18 11:57

Από τις φωτος αυτές, gobius bucchichi είναι ο δικός σου τελικά...
Δεν έχω ιδέα να ξεχωρίζω φύλο.. Αν είναι αρσενικό όμως την περίοδο ζευγαρώματος θα σκουρίνει αρκετά.. γενικά το χρώμα τους είναι αυτό, της άμμου και δεν αλλάζει...
Χρησιμοποιούν σαν τα κλοουνάκια την anemonia viridis και sulcata για "σπιτάκι/προστασία"
-------------------------
Ο αστερίας εκπληκτικός!!! Νομίζω αυτό είναι το ονοματάκι του!!
Τρώει κοχύλια που κολλάνε στα τζάμια/βράχους και αν το πετύχεις να γευματίζει είναι απίστευτη εμπειρία... Πως τα ξεκολλάει και τα βάζει στο στόμα του... Χρειάζεται μεγάλη δύναμη, που δεν πιστεύεις οτι έχει αυτό το ζωάκι...

Dimae 06-09-18 12:41

Ναι πράγματι και έχει και ενδιαφέρουσα συμπεριφορά... Από τροφές πολλές φορές ορμά και βουτάει την τροφή από την λαβιδα, άλλες πάλι σκάβει στην άμμο για τυχόν πελλετς κλπ...
Λογικά αν μπορεσω θα πιάσω άλλον ένα και θα ελπίσω να ζευγαρώσουν ... Ειδάλλως ίσως να ολοκληρώσω με μια parablenious incognitous και καμμία γαρίδα αν βρω...

Κατα τα άλλα στην Ποσειδωνία να προσπαθήσω να χορήγησω υπόστρωμα για φυτεμενο ενυδρείο και σκευάσματα όπως κάλλιο, ιχνοστοιχεια και co2 που έχω από το φυτεμενο ή δεν θα έχω αποτελέσματα ?[emoji848]


Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
Ναι πραγματι ειναι φοβερος ο αστεριας τυχαια τον πετυχα στην αμμο (εκει περνα την μερα του) καθε πρωι που ταιζω βγαινει απο την αμμο και "σκαναρει" την περιοχη για πελλετσ ...

michalos 06-09-18 19:34

ωραια μουτρακλα ο ανεμογοβιος!
ξερω κατι λακουβες σε ακποιο μερος στην θαλασσα με τετοιους μεσα
αλλα δεν εμπαιναν στις παγιδες
τις αφηνα λιγη ωρα ομως 10 λεπτα , ισως θελουν περισοτερη ωρα
οι γαριδες εμαιναν αμεσως ,προσπαθουσα με αποχες αλλα ξεφευγαν
Ειχα τετοιο αστερια (ισως οχι ιδιο ) τον ειχα αγορασει απο pet shop στο 60λιτρο που ειχα το προυγουμενο καλοκαιρι μαζι με zoanthus και την εχασα και τα zoantus επισης απο την ζεστη (33 - 34 βαθμους ) δεν ειχα ανεμιστηρια τοτε
Φετος ειχα max 28 βαθμους

pagokoftis 07-09-18 11:57

Το parablenious incognitous είναι το αγαπημένο μου ψάρι... Μόνο ψάρι δεν θυμίζει, συμπεριφέρεται σαν άνθρωπος... Κάνει λες και περπατάει, γυρίζει το κεφάλι του μένοντας ακίνητο, ψάρι γεμάτο περιέργεια!! Εκπληκτικο!!
-------------------------
ΜΗΝ βάλεις ΑΠΟΛΥΤΩΣ τίποτα, από ότι έχεις στο φυτεμένο στο θαλασσινό... Όλα τα σκευάσματα αντιδρούν με το θαλασσινό νερό άσχημα!!
CO2 ούτε για αστείο, θα σου κατεβάσει πρώτα απ' όλα το ph με άσχημα αποτελέσματα, εκτός των άλλων...
Η άμμος πιάνει αυτή τη μούργα από μόνη της στον πάτο, αλλά θέλει καιρό!! Η Ποσειδωνία, δυστυχώς θέλει αρκετό φως αλλά και πολύ χαμηλά νιτρικά και χαμηλή ροή για να μη σου γεμίσει άλγες και μοιραία σαπίσει, εκτός του θρεπτικού υποστρώματος... Μπορείς να βρεις ποσότητες άμμου/λάσπης τέτοιες, αλλά είναι μπελάς να την βγάλεις, με σωλήνες και αναρρόφηση και επίσης βάζοντάς της στο ενυδρείο θα σου βγάλει πολύ αμμωνία, οπότε είναι κάτι που δεν γίνεται όταν έχουμε ήδη ζωντανά μέσα...
Συνεπώς είναι πολύ δύσκολο να την διατηρήσεις... Θέλει ώριμο ενυδρείο, αρκετό φως και περιοχές χωρίς μεγάλη ροή...

Dimae 07-09-18 14:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis (Μήνυμα 1046714)
Το parablenious incognitous είναι το αγαπημένο μου ψάρι... Μόνο ψάρι δεν θυμίζει, συμπεριφέρεται σαν άνθρωπος... Κάνει λες και περπατάει, γυρίζει το κεφάλι του μένοντας ακίνητο, ψάρι γεμάτο περιέργεια!! Εκπληκτικο!!
-------------------------
ΜΗΝ βάλεις ΑΠΟΛΥΤΩΣ τίποτα, από ότι έχεις στο φυτεμένο στο θαλασσινό... Όλα τα σκευάσματα αντιδρούν με το θαλασσινό νερό άσχημα!!
CO2 ούτε για αστείο, θα σου κατεβάσει πρώτα απ' όλα το ph με άσχημα αποτελέσματα, εκτός των άλλων...
Η άμμος πιάνει αυτή τη μούργα από μόνη της στον πάτο, αλλά θέλει καιρό!! Η Ποσειδωνία, δυστυχώς θέλει αρκετό φως αλλά και πολύ χαμηλά νιτρικά και χαμηλή ροή για να μη σου γεμίσει άλγες και μοιραία σαπίσει, εκτός του θρεπτικού υποστρώματος... Μπορείς να βρεις ποσότητες άμμου/λάσπης τέτοιες, αλλά είναι μπελάς να την βγάλεις, με σωλήνες και αναρρόφηση και επίσης βάζοντάς της στο ενυδρείο θα σου βγάλει πολύ αμμωνία, οπότε είναι κάτι που δεν γίνεται όταν έχουμε ήδη ζωντανά μέσα...
Συνεπώς είναι πολύ δύσκολο να την διατηρήσεις... Θέλει ώριμο ενυδρείο, αρκετό φως και περιοχές χωρίς μεγάλη ροή...



Μμμ μαλιστα σε ευχαριστω φιλε μου
ετσι οπως το βλεπω θα αφησω τον βυθο να ωριμασει στο ενυδρειο και επειτα θα προσπαθησω την Ποσειδωνια παντως ειναι μοναδικο(ισως το μοναδικο) θαλασσιο φυτο και θα ηθελα να το φιλοξενω. Τωρα κατα τα αλλα, φυκη ελπιζω η υπαρχουσα να διατηρηθει και να προκυψει νεα αν ειναι φυσικα δυνατον.

Τωρα οσον αφορα τον parablenious incognitous επιδη με εχει κερδισει και εμενα αναρωτιομουν εαν θα παιξει η συνυπαρξη του με τον επισης εκπληκτικο ανεμογοβιο ...
δεν το λεω τοσο απο αποψης ιχθυοφορτωσης,φιλτρανσης κλπ
οσο απο αποψη μοιρασματος του βυθου....
ευχαριστω
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από michalos (Μήνυμα 1046703)
ωραια μουτρακλα ο ανεμογοβιος!
ξερω κατι λακουβες σε ακποιο μερος στην θαλασσα με τετοιους μεσα
αλλα δεν εμπαιναν στις παγιδες
τις αφηνα λιγη ωρα ομως 10 λεπτα , ισως θελουν περισοτερη ωρα
οι γαριδες εμαιναν αμεσως ,προσπαθουσα με αποχες αλλα ξεφευγαν
Ειχα τετοιο αστερια (ισως οχι ιδιο ) τον ειχα αγορασει απο pet shop στο 60λιτρο που ειχα το προυγουμενο καλοκαιρι μαζι με zoanthus και την εχασα και τα zoantus επισης απο την ζεστη (33 - 34 βαθμους ) δεν ειχα ανεμιστηρια τοτε
Φετος ειχα max 28 βαθμους

Ναι ειναι μουτρο
εγω για να τον πιασω στερεωσα παγιδα με μια πετρα στον ενα μετρο βαθος διπλα απο πετρες τιγκα στην ανεμωνη στις οποιες κρυβεται
τον αστερια τι τον ταιζες??

michalos 07-09-18 21:46

Οχι κατι ιδιαιτερο για αυτον, τρωει οτι μενει στο βυθο στην αμμο. Πολλες φορες χωνοταν στην αμμο 1-2 μερες και τον εψαχνα να τον βρω

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

pagokoftis 11-09-18 11:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dimae (Μήνυμα 1046716)
Μμμ μαλιστα σε ευχαριστω φιλε μου
ετσι οπως το βλεπω θα αφησω τον βυθο να ωριμασει στο ενυδρειο και επειτα θα προσπαθησω την Ποσειδωνια παντως ειναι μοναδικο(ισως το μοναδικο) θαλασσιο φυτο και θα ηθελα να το φιλοξενω. Τωρα κατα τα αλλα, φυκη ελπιζω η υπαρχουσα να διατηρηθει και να προκυψει νεα αν ειναι φυσικα δυνατον.

Τωρα οσον αφορα τον parablenious incognitous επιδη με εχει κερδισει και εμενα αναρωτιομουν εαν θα παιξει η συνυπαρξη του με τον επισης εκπληκτικο ανεμογοβιο ...
δεν το λεω τοσο απο αποψης ιχθυοφορτωσης,φιλτρανσης κλπ
οσο απο αποψη μοιρασματος του βυθου....
ευχαριστω
-------------------------

H Ποσειδωνία είναι όντως εκπληκτική... Έχω καταφέρει να την διατηρήσω αλλά θέλει τα παραπάνω... Ιδανικά, ένα χώρισμα/βράχο ώστε να κόβει την ροή του νερού αρκετά και περισσότερο φως πάνω στο μέρος αυτό...
Τα ψαράκια δεν θα έχουν προβλήματα μεταξύ τους.. Απλά προσπάθησε να δημιουργήσεις τρύπες/σχισμές για να φτιάξει φωλιά ο parablenious incognitous

michalos 12-09-18 11:10

Τελευταια λιγοστευαν οι γαριδες και ανακαλυψαν οτι πηδουσαν εξω απο το ενυδρειο (χωρις καπακι ειναι) , τις εβρισκα καθε πρωι στο πατωμα
Θεωρησα οτι πηδουσαν λογω ζορισματος εξω και υπευθυνο θεωρησα τη σαλιαρα (την μαυρη που ειχα)
Την ελευθερωσα προχθες για να δω αν θα μεινει τελικα καμια μεσα ,ειχα 10 περιπου τωρα μετρησα μολις 4
Γενικα αυτες πηδανε πολυ , δεν ειμαι τελικα σιγουρος να ελυσα το προβλημα βγαζοντας την σαλιαρα, που μονιμα καθοταν ή μεσα σε μια τρυπα ή εβγαζε εξω το κεφαλι της λιγο και μολι πλησιαζα εξαφανιζοταν
Παντως βλεπω οτι περνανε ψαρια διπλα απο τις γαριδες (οι καλογριες ,τα κλοουνακια) και δεν φοβουνται να φυγουν ,μαλιστα ακουμπουν με τις κεραιες τους τα ψαρια σαν να τα ψηλαφιζουν
Εχω και 2 μικρουλια thalasoma pavo γυρω στα 3-4 εκ , και κυνηγιουνται συνεχεια , μαλιστα το ενα οταν το κυνηγησει πολυ το αλλο παει στην πανω μερια σε μια γωνια και καθεται .Ειναι στο ιδιο μεγεθος και τα 2
Ειναι οι ανταρτες του ενυδρειου , και οι καλογριες μεταξυ τους εχουν καποιες μικρες αψιμαχιες αλλα καμια σχεση με τα pavo που οταν κυνηγιουνται τρεχουν σαν το διαολο πανω κατω

pagokoftis 12-09-18 12:43

Οι γαρίδες πηδάνε και χωρίς να τις κυνηγάει κάποιο ψάρι... και στην φύση το ίδιο κάνουν και βρίσκονται αρκετό χρόνο πάνω σε βράχους, δίπλα στις φυσικές λεκάνες που ζουν...
Οπότε καπάκι ή διχτάκι..
Κανένα από τα υπόλοιπα ψάρια που έχεις δεν είναι εχθρός μιας γαρίδας, καθώς έχουν μικρά στόματα, σε αντίθεση με τους γοβιούς/σαλιάρες κλπ... Ξέρουν και ξεχωρίζουν...

michalos 14-09-18 09:26

Εχω βαλει led φωτισμο ,2 led μπλε ταινιες (moonlight) τα οποια εχω αναμμενα απο 08:00-14:00 κ 21:00-22:00 δηλ 8 ωρες , και κανονικο φωτισμο λευκο-μπλε -μωβ + moonlight (για να ειναι το φασμα προς μπλε) 14:00 - 21:00 δηλ. 9 ωρες
Ειναι πολλες ωρες που τα εχω ανοικτα?
Μεχρι τωρα ανοιγα μονο το μεσημερι μεχρι το βραδυ πληρη φωτισμο (14:00 - 22:00) , δεν ειχα καθολου moonlight
Ο λογος που εβαλα moonight ειναι οτι το πρωι που λειπω ειναι σχεδον σκοτεινο το δωματιο

Dimae 16-09-18 16:25

Καλησπέρα, σήμερα πήγα για μπανακι στην θάλασσα πάντα με τον κουβά Κ τις παγίδες ευκαιρες έτσι έπιασα άλλο έναν ανεμογοβιο έναν parablenious incognitous ,πεταλίδες αρκετούς ερημίτες ένα περίεργο μεγάλο σαλιγκάρι. Έπιασα και ένα στρείδι αλλά επειδή το φοβήθηκα το ελευθέρωσα..
Επίσης είδα πολλά είδη μπαρμπούνια τιγρολαπενες γύλους θαλασσομα παβο
Μια περίεργη μαύρη σαλιάρα και κάτι άλλες σαλιάρες και έναν σωλήνα....
Πιθανολογω πως όλα αυτά τα είδη φάνηκαν τώρα αφού αποσύρθηκε ο κόσμος από τις παραλίες....

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

michalos 17-09-18 06:14

4 Συνημμένο(α)
Καλημερα, και εγω πηγα με παγιδες για γαριδες ,επιασα αρκετες ,μπηκαν επισης και 1 thalassoma pavo , 1 σαλιαρα και ενα μαυρο ψαρακι σαν μωρο ροφακι μου εμοιαζε που τα ελευθερωσα ομως αυτα γιατι δεν εχω χωρο και κρατησα μονο τις γαριδες
Εδω η λιμνουλες που ψαρευω ζωντανα ,οι παγιδες με τα ψαρακια που μπαινουν μεσα και οι γαριδες που επιασα
Συνημμένο Αρχείο 92134

Συνημμένο Αρχείο 92135

Συνημμένο Αρχείο 92136

Συνημμένο Αρχείο 92137

Dimae 17-09-18 16:44

Εγώ μάλλον έχω δυο αρσενικούς γοβιους
Ο νέος και μεγαλύτερος την πέφτει στον παλιό και μικρότερο στην αρχή άνοιγαν και οι δυο και φούσκωναν τα στόματα τους μετά κουναγαν τις ουρές τους...
Επίσης o parablenious incognitous για κάποιο λόγω άλλαξε χρώμα μετατρέποντας το ασήμι σε μαύρο... Τι στο καλό....
Επίσης ένας μεγάλος ερημίτης γατζωσε τον αστερία χθες για λίγο ....
Αυτά... Ααα αυτό που δεν περίμενα να δω ήταν ένας ερημίτης να βάζει μια μικρή ανεμώνη στο κέλυφος του.... Το έχω δει στην φύση αλλά σε ενυδρείο δεν το περίμενα....

Αν ξέρει κανείς αν θα δουλεψει το πράγμα και γενικά κάποια συμβουλή θα ήταν εξαιρετικά χρήσιμη ...
Ευχαριστώ

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

pagokoftis 18-09-18 09:27

:) :) :)
Θα δεις πολλά ωραία... αυτή είναι η μαγεία του θαλασσινού ενυδρείου...
Μια χαρά θα τα πάνε, απλά τσακώνονται για να οριοθετήσουν την περιοχή τους... Μην αγχώ...
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από michalos (Μήνυμα 1046944)
Εχω βαλει led φωτισμο ,2 led μπλε ταινιες (moonlight) τα οποια εχω αναμμενα απο 08:00-14:00 κ 21:00-22:00 δηλ 8 ωρες , και κανονικο φωτισμο λευκο-μπλε -μωβ + moonlight (για να ειναι το φασμα προς μπλε) 14:00 - 21:00 δηλ. 9 ωρες
Ειναι πολλες ωρες που τα εχω ανοικτα?
Μεχρι τωρα ανοιγα μονο το μεσημερι μεχρι το βραδυ πληρη φωτισμο (14:00 - 22:00) , δεν ειχα καθολου moonlight
Ο λογος που εβαλα moonight ειναι οτι το πρωι που λειπω ειναι σχεδον σκοτεινο το δωματιο

Η φωτοπερίοδος είναι οκ, περίπου όπως και στην φύση, αν υπολογίσουμε το άμεσο ανοιγοκλείσιμο...
Το moonslight δεν εξυπηρετεί κάτι, είναι μόνο για σένα...

Dimae 18-09-18 21:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis (Μήνυμα 1047060)
:) :) :)
Θα δεις πολλά ωραία... αυτή είναι η μαγεία του θαλασσινού ενυδρείου...
Μια χαρά θα τα πάνε, απλά τσακώνονται για να οριοθετήσουν την περιοχή τους... Μην αγχώ...
-------------------------


Η φωτοπερίοδος είναι οκ, περίπου όπως και στην φύση, αν υπολογίσουμε το άμεσο ανοιγοκλείσιμο...
Το moonslight δεν εξυπηρετεί κάτι, είναι μόνο για σένα...

Ναι πραγματικά έχω τόσες συμπεριφορές να δω...
Τώρα φωτο
https://uploads.tapatalk-cdn.com/201...47899738f1.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/201...4e1521adeb.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/201...1237d21671.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/201...1303aa1690.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/201...d422179e4e.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/201...c0bcff3098.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/201...340a203d25.jpg

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Dimae 19-09-18 21:28

Λοιπόν σήμερα κατόρθωσα να βγάλω φωτογραφία την σαλιάρα και θα ήθελα να την αναγνωρίσετε
Ευχαριστώ https://uploads.tapatalk-cdn.com/201...96e1ae53a5.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/201...41806040ea.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/201...f35ff2c964.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/201...f09c32b5d3.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/201...3e66a26e97.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/201...8d5e4903a6.jpg

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

pagokoftis 20-09-18 08:50

Parablennius κάτι, μου κάνει, πιο καθαρή φωτό??


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:22.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,03461 seconds with 11 queries