Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Κιχλίδες Κ. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=145)
-   -   Firemouth (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=19383)

Αλεξανδρος Κοντος 09-09-07 22:35

Firemouth
 
Σε ενα 100λιτρο θα βαλω ενα ζευγαρι firemouth.
Η ερωτηση μου αφορα τους συγκατοικους. Σκεφτομαι 5 οτοκυνκλους και 5 κορυντορας. Καλα ειναι;
Θα μπορουσε να μπει και κατι αλλο (π.χ. για την επανω ζωνη νερου; )
Ποια η γνωμη σας;

Apostolis 09-09-07 23:39

5 (1m+4f) Xiphophorus Helleri
OXI ottocinclus (μαλακά νερά!)
OXI corydoras (μαλακά νερά!)

Giorgos 10-09-07 11:38

Και για γατόψαρα, μπορείς να βάλεις 1 (το πολύ 2) Pimelodus pictus.

chriskousis 10-09-07 12:39

*edit τα πικτους γινονται 12 εκ.. λαθος μου ειχα την εντυπωση οτι γινονται μεγαλυτερα!!!

Αλεξανδρος Κοντος 11-09-07 22:11

Κατ' αρχην σας ευχαριστω που ασχοληθηκατε με το post μου.
ΟΜΩς μπερδευτηκα ακομα ποιο πολυ γιατι:
- Στο planetcatfish εχουν ιδανικο pH για ολα σχεδον τα corydoras 6-7,6 και για το schwartzi 6,5-7,8
Και σε αλλα fish index το το εχουν 6-8.
-Τωρα για τα firemouth o Γιωργος Πεταλας στο τευχος 8 του ενυδρειου το pH το εχει 7.2-7,5 και προτεινει ως ιδανικους συγκατοικους corydoras και otocinclus.
- Επισης ο mikenuke σε ενα του post αναφερει για pH και συγκατοικους οτι ακριβως και ο Γιωργος Πεταλας και μαλιστα εκανε και αναπαραγωγη.


Για αυτους τους λογους σκεφτομαι: Γιατι δεν μπορω να βαλω αυτα τα ψαρια; Και μπορω να βαλω ξιφοφορους ( που ειναι και ωοτοκα και απο την αλλη μερια του πλανητη; )

Παρακαλω οποιος γνωριζει και θελει ας δωσει μια απαντηση.
-------------------------
Pimelodus ξερω οτι μπαινουν ομως ειναι κυριως νυκτοβια και το ενυδρειο ειναι στην εργασια μου και εστι δεν θα βλεπω και πολυ

glazar 12-09-07 09:29

Ερωτηση:
Ταιριαζει κιχλιδα(φαιαρ-μαουθ μικυ) με ξιφοφορους?.

Εαν ζευγαρωσει η κιχλιδα (ειχα ζευγαρι) θα γινει χαμος στο ενυδρειο μεσα.
Τωρα οσο αφορα για τα γατοψαρα ,τα corydoras δεν ενοχλουν και να ξερεις οτι θα τα εχεις μονιμως με δαγκωμενα πτερυγια.
Οι οτοκυκλοι ειναι πολυ ευαισθητοι στα τσιμπηματα.

Giorgos 12-09-07 15:58

Καλησπέρα Αλέξανδρε.

Δεν σου είπα να μην βάλεις corydoras και otocinclus (εξάλλου στο άρθρο μου τα προτείνω). Πιο συγκεκριμένα ανέφερα τα P. pictus ως εναλλακτική σκέψη μιας και δεν είναι από τα συνηθισμένα ψάρια (τουλάχιστον για τα ελληνικά δεδομένα). Να είσαι σίγουρος ότι μετά από λίγο καιρό και αφού συνηθίσει το ενυδρείο, μόνο νυκτόβιο δεν θα είναι!

Για να μην μπερδευόμαστε, τα corydoras και τα otocinclus είναι μια δοκιμασμένη λύση και κατάλληλα ψάρια για συγκατοίκηση με T. meeki.

Τέλος, τα X. helleri είναι επίσης ιδανικά για συγκατοίκηση με T. meeki και μάλιστα ζουν στα ίδια ποτάμια της Κεντρική Αμερικής (και όχι στην άλλη μεριά του πλανήτη).

Βλέπεις λοιπόν πως έχεις αρκετές επιλογές για τη σύνθεση του ενυδρείου σου. :smt047

Apostolis 12-09-07 17:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Giorgos (Μήνυμα 198820)
Για να μην μπερδευόμαστε, τα corydoras και τα otocinclus είναι μια δοκιμασμένη λύση και κατάλληλα ψάρια για συγκατοίκηση με T. meeki.

Τέλος, τα X. helleri είναι επίσης ιδανικά για συγκατοίκηση με T. meeki και μάλιστα ζουν στα ίδια ποτάμια της Κεντρική Αμερικής (και όχι στην άλλη μεριά του πλανήτη).

...απλά να σημειώσω οτι τα ottocinclus και τα corydoras θα είναι στα "όρια" της ανοχής τους στο νερό που αναφέρει ο φίλος μας Αλεξανδρος Κοντος και το οτι τα X. helleri ζουν στον ίδιο βιότοπο με τα T. meeki και τα Τ. Ellioti...;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:02.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01375 seconds with 11 queries