Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Priming support-Aνοιγμα κεφαλης Eheim 2028 pro2 (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26904)

maikl 14-09-08 12:17

Priming support-Aνοιγμα κεφαλης Eheim 2028 pro2
 
4 Συνημμένο(α)
-Αρχικα να πω οτι πηρα το ρισκο και το ανοιξα, χωρις προηγουμενη εμπειρια απλα και μονο γιατι πιανουν τα χερια μου...οχι ομως οτι εκανα και ποιος ξερει τι..;)
-Σημερα λοιπον και μια που ημουν στον εξαμηνιαιο καθαρισμο του εν λογω φιλτρου,διαπιστωσα οτι το priming suport-αυτη η τρομπα δηλ.-που εχει για την εκκινηση δεν δουλευε....:(
-Την πατουσα και εμενε εκει-μεσα,πατημενη- με αποτελεσμα το φιλτρο να μη ξεκιναει...
-Πηρα λοιπον μερικα εργαλεια(σταυροκατσαβιδο ψιλο-χοντρο το σπρευ της eheim- και εκανα "ντου"

maikl 14-09-08 12:18

4 Συνημμένο(α)
-Τα αλατα ηταν εμφανη παντου και δεν αφηναν την τρομπα να ανεβει οταν την πιεζες...

maikl 14-09-08 12:19

7 Συνημμένο(α)
Το αποτελεσμα ηταν περα των προσδοκιων...δουλευει πλεον σαν καινουριο

Πάνος 14-09-08 12:23

να σε εχουμε και σενα στα υποψιν δηλαδη...;)
μπραβο!!:smt041

imichal 14-09-08 16:27

αξιος!!!

alan boy 15-09-08 10:08

kai ELEγα ποιος θα καθαρισει και το δικο μου..................

George C 21-10-13 11:57

Καλησπέρα.
Συγγνώμη που επαναφέρω ένα τόσο παλιό θέμα αλλά πραγματικά με έσωσε.
Έχω το δαχτυλίδι και θα ετοιμαστώ για την αντικατάσταση στις επόμενες μέρες. Αντί για το σπρέυ μπορώ να χρησιμοποιήσω βαζελίνη για να λιπάνω το δαχτυλίδι πριν το βάλω πάνω στο priming;

jimbit22 21-10-13 12:07

Πήρα ενα 2075 εχθές και είχε τα ίδια συμπτώματα.. Έβαλα την κεφαλή ολόκληρη σε νερό αο για μία ώρα και έστρωσε.. Στέγνωμα μετά και όλα οκ..

George C 21-10-13 12:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από jimbit22 (Μήνυμα 794193)
Πήρα ενα 2075 εχθές και είχε τα ίδια συμπτώματα.. Έβαλα την κεφαλή ολόκληρη σε νερό αο για μία ώρα και έστρωσε.. Στέγνωμα μετά και όλα οκ..

Σωστό και αυτό. Μπορεί να είχε κολλήσει από τα άλατα.
Εμένα έχει διαρροή και ανεβάζει νερό στο σώμα της κεφαλής και τρέχει από το καλώδιο.

maikl 21-10-13 13:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από George C (Μήνυμα 794192)
Καλησπέρα.
Συγγνώμη που επαναφέρω ένα τόσο παλιό θέμα αλλά πραγματικά με έσωσε.
Έχω το δαχτυλίδι και θα ετοιμαστώ για την αντικατάσταση στις επόμενες μέρες. Αντί για το σπρέυ μπορώ να χρησιμοποιήσω βαζελίνη για να λιπάνω το δαχτυλίδι πριν το βάλω πάνω στο priming;

Aν γραφει "Αγνη βαζελινη" δεν εχεις κανενα προβλημα. ;)

George C 21-10-13 13:52

Υπάρχει και αγνή;

maikl 21-10-13 18:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από George C (Μήνυμα 794228)
Υπάρχει και αγνή;

http://www.vaseline.us/products/petroleum-jelly/
Pure vaseline ;)

ErnieBall 12-01-15 12:22

πολυ χρησιμο το thread ειδικα οταν εχεις πλημμυρισει πριν λιγες μερες απ το ιδιο φιλτρο!!:)

lifefx 12-01-15 13:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ErnieBall (Μήνυμα 870305)
πολυ χρησιμο το thread ειδικα οταν εχεις πλημμυρισει πριν λιγες μερες απ το ιδιο φιλτρο!!:)

...ώχ!

ErnieBall 12-01-15 13:37

ενταξει οχι και παρα πολλα λιτρα καμια 100ρια μονο.αχαχα

(τωρα γελαω, τη παρασκευη "εκλαιγα") :rolleyes:

lifefx 12-01-15 17:44

Εγώ το επαθα με ενα λίτρο αλλά είχε μαζί και 3 φλυτζανια ζάχαρη. Ακόμα κολλάει το πατωμα.100 λίτρα όμως δίνουν πολλή πόνο αδερφέ, είναι να μην κλαις?

polykarpos 12-01-15 19:58

Καλησπέρα , επειδή είδα το θέμα κ πολλοί αναφέρονται κατα καιρούς σε βαζελίνες , σιλικόνες κλπ...

ήθελα απλά να κάνω μια μικρή παράθεση για τις σιλικόνες...


Επειδή όλα αυτά είναι πετρελαιοπαράγωγα κ δεν είναι τα ιδανικότερα για τα ζωντανά μας , μπορεί να μην έχει άμεσες επιπτώσεις αλλά εις μακράν στα σίγουρα.
λχ δεν μπορούμε να λέμε ότι τα διακοσμητικά που είναι πλαστικά κάνουν κακό κ την ίδια ώρα να πλακώνουμε με βαζελίνες κ σιλικόνες λάστιχα κ τσιμούχες..

Όμως η ανάγκη ενός καλού λιπαντικού κ συντηρητικού καμιά φορά λέμε ας όψονται οι ανάγκες

λοιπόν υπάρχουν στην αγορά σπρέι σιλικόνης όπου έχουν ένδειξη FOOD PROCESSING SAFE κ είναι για χρήση όπου υπάρχει μηχανισμός για τρόφημα κοκ


Δεν είναι το ιδανικότερο ούτε κ αυτό αλλά έρχεται στα επιτρεπτά επίπεδα για υδρόβιους οργανισμούς. Σε μια συζήτηση που είχα με έναν Γερμανό τεχνικό σε εταιρεία γνωστής μάρκας , μου ανάφερε ότι τα λάστιχα όταν βγαίνουν απο το εργοστάσιο είναι ποτισμένα με σιλικόνη τροφίμων κ εκεί μου έδειξε το τι σπρέι χρησιμοποιούν. Οταν του είπα ότι λέει οτι είναι επικίνδυνο , μου είπε οτι είναι επικύνδυνο αν λχ το ρίξεις όλο στο νερό γιατί θα κάνει σαν πετρελαιοκηλίδα ενώ στο ενυδρείο μας η τόση λίγη ποσότητα δεν κάνει κακό ενώ η συνιθησμένη σιλικόνη ή βαζελίνη είναι απο καθαρό πετρέλαιο ενώ εκείνο είναι ραφιναρισμένο κ ειδικά τροποποιημένο για αυτές τις χρήσεις.

τι να πω , πάντως παλιά που έκανα επισκευές σε φίλτρα με βαζελίνη ή όταν πρώτο βγήκαν τα σπρέι σιλικόνης , στο νερό είχα κηλίδες ενώ με αυτό ΔΕΝ.

το έκανα απλά αναφορά για όσους θέλουν να αγοράσουν λιπαντικά για επισκευές

εγώ χρησιμοποιώ αυτό

delta66 12-01-15 20:32

Για να μην τρομαζει κανενας.

H καθαρη βαζελινη (χωρις προσθετα) Original- Blue/White Tin (clear) απο το φαρμακειο, ειναι ασφαλης για ενυδρειακη χρηση (για μαλακωμα των λαστιχων των φιλτρων).
Βαζουμε λιγο και τριβουμε το λαστιχο να την απορροφησει.

Οπως και για ανθρωπινη φαρμακευτικη χρηση, οπως και στα ζωα.
"Pet care Petroleum jelly is used to moisturize the paws of dogs, and to inhibit fungal growth on aquatic turtles’ shells. It is a common ingredient in "hairball" remedies for domestic cats".

Περισσοτερα εδω
http://en.wikipedia.org/wiki/Vaseline
http://en.wikipedia.org/wiki/Petroleum_jelly

Κι εδω η βαζελινη της eheim.
http://www.fish-fish-fish.com/ekmps/...988-2972-p.jpg

---------------------------------------------------------------
H καθαρη σιλικονη (100%) ειναι το υλικο που κολλαμε με ασφαλεια εδω και χιλιετηρίδες τα ενυδρεια.

lifefx 12-01-15 20:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από polykarpos (Μήνυμα 870355)
Καλησπέρα , επειδή είδα το θέμα κ πολλοί αναφέρονται κατα καιρούς σε βαζελίνες , σιλικόνες κλπ...

ήθελα απλά να κάνω μια μικρή παράθεση για τις σιλικόνες...


Επειδή όλα αυτά είναι πετρελαιοπαράγωγα κ δεν είναι τα ιδανικότερα για τα ζωντανά μας , μπορεί να μην έχει άμεσες επιπτώσεις αλλά εις μακράν στα σίγουρα.
λχ δεν μπορούμε να λέμε ότι τα διακοσμητικά που είναι πλαστικά κάνουν κακό κ την ίδια ώρα να πλακώνουμε με βαζελίνες κ σιλικόνες λάστιχα κ τσιμούχες..

Όμως η ανάγκη ενός καλού λιπαντικού κ συντηρητικού καμιά φορά λέμε ας όψονται οι ανάγκες

λοιπόν υπάρχουν στην αγορά σπρέι σιλικόνης όπου έχουν ένδειξη FOOD PROCESSING SAFE κ είναι για χρήση όπου υπάρχει μηχανισμός για τρόφημα κοκ


Δεν είναι το ιδανικότερο ούτε κ αυτό αλλά έρχεται στα επιτρεπτά επίπεδα για υδρόβιους οργανισμούς. Σε μια συζήτηση που είχα με έναν Γερμανό τεχνικό σε εταιρεία γνωστής μάρκας , μου ανάφερε ότι τα λάστιχα όταν βγαίνουν απο το εργοστάσιο είναι ποτισμένα με σιλικόνη τροφίμων κ εκεί μου έδειξε το τι σπρέι χρησιμοποιούν. Οταν του είπα ότι λέει οτι είναι επικίνδυνο , μου είπε οτι είναι επικύνδυνο αν λχ το ρίξεις όλο στο νερό γιατί θα κάνει σαν πετρελαιοκηλίδα ενώ στο ενυδρείο μας η τόση λίγη ποσότητα δεν κάνει κακό ενώ η συνιθησμένη σιλικόνη ή βαζελίνη είναι απο καθαρό πετρέλαιο ενώ εκείνο είναι ραφιναρισμένο κ ειδικά τροποποιημένο για αυτές τις χρήσεις.

τι να πω , πάντως παλιά που έκανα επισκευές σε φίλτρα με βαζελίνη ή όταν πρώτο βγήκαν τα σπρέι σιλικόνης , στο νερό είχα κηλίδες ενώ με αυτό ΔΕΝ.

το έκανα απλά αναφορά για όσους θέλουν να αγοράσουν λιπαντικά για επισκευές

εγώ χρησιμοποιώ αυτό

Καλά έκανες και το ανεφερες.Παντα υπάρχει στο μυαλό μας ακόμη και η απειροελάχιστη διατάραξη του βιότοπου που διατειρουμε στα σπίτια μας απο τέτοιες κατα τ'αλλα χρήσιμες ουσίες και υλικά.κάποιος απο μας έχει στην υπογραφή του"ο Αμαζόνιος δεν έχει τζάμια".Ουτε σιλικόνες έχει,ουτε άλλα χημικα ομως δεν μπορούμε να τα αποφύγουμε δυστυχώς. Το καλυτερο που μπορούμε να κάνουμε είναι το σωστο και πολύ ψάξιμο, πράγμα που δε λείπει απο τους περισσότερους ενυδρειοφιλους.
Προσωπικά χρησιμοποιώ την καθαρη βαζελίνη σε ανοιχτές πληγές(!) χωρίς κανένα πρόβλημα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:57.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01969 seconds with 11 queries