Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   ΚΑθάρισμα Βιολογικού και Μηχανικού υλικού (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=88568)

Lth1 31-10-15 12:08

ΚΑθάρισμα Βιολογικού και Μηχανικού υλικού
 
Καλημερα παιδια
Ηθελα να ρωτησω περι του καθαρισμού του βιολογικου και του μηχανικού υλικού
Τον Μηχανικό απλα τον ξεπλενω με ζεστό νερο ενω τον βιολογικό με ξύδι και ζεστό νερο?

johnreta 31-10-15 12:18

για πιο πράγμα μιλάς?
για την εβδομαδιαία ρουτίνα η θες να κάνεις ''απολύμανση'' σε παλιό υλικό?

Lth1 31-10-15 12:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από johnreta (Μήνυμα 904590)
για πιο πράγμα μιλάς?
για την εβδομαδιαία ρουτίνα η θες να κάνεις ''απολύμανση'' σε παλιό υλικό?

Καθαρισμα αγορασμενης ελαφροπετρας..
Απολυμανση χρησιμοποιημενης ελαφροπετρας απο χομπιστα...
Απολυμανση και καθαρισμα σφουγκαρια και καλτσες
Και τελος απολυμανση σε Βιομπαλες και Μακαρονι αυτα

johnreta 31-10-15 12:32

Τωρα μαλιστα :)

Εγω προσωπικα θα τα εβραζα μονο το θεωρω αρκετο για να σκοτωσει ανεπιθυμητους οργανισμους επισης αν εχεις οξυζενε μπορεις να τα βρεξεις με αυτο.
Μετα υπερμαγγανικο καλιο που καθαριζει και με αντιχλωριο. Θα απεφευγα το ξυδι σε ποροδες υλικο οπως το βιολογικο.

Lth1 31-10-15 12:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από johnreta (Μήνυμα 904594)
Τωρα μαλιστα :)

Εγω προσωπικα θα τα εβραζα μονο το θεωρω αρκετο για να σκοτωσει ανεπιθυμητους οργανισμους επισης αν εχεις οξυζενε μπορεις να τα βρεξεις με αυτο.
Μετα υπερμαγγανικο καλιο που καθαριζει και με αντιχλωριο. Θα απεφευγα το ξυδι σε ποροδες υλικο οπως το βιολογικο.

Δλδ για να αποφυγω το βρασιμο γινεται δουλεια με καυτο νερο? οσον αφορα την ελαφροπετρα και τα σφουγκαρια?
Επισης η βιομπαλα εφοσον δεν αποροφαει κατι αυτη με περνει για ξυδι?

johnreta 31-10-15 12:41

καυτο νερο δε ξερω για σιγουρια καλυτερα βραστο....

πιο safe υπερμαγγανικο καλιο
ξυδι αφου πλενουν και τα ενυδρεια φανταζομαι με πολυ καλο ξεβγαλμα θα εισαι ενταξει εγω βεβαια στα συγκεκριμενα υλικα δε θα εβαζα...
αν το εχει κανει καποιος φανταζομαι θα γραψει εδω


http://www.aquatek.gr/vb/showthread....EC%E1%ED%F3%E7
δες και αυτο λεει για φυτα αλλα κανει για καθε ειδους απολυμανση

Lth1 31-10-15 12:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από johnreta (Μήνυμα 904598)
καυτο νερο δε ξερω για σιγουρια καλυτερα βραστο....

πιο safe υπερμαγγανικο καλιο
ξυδι αφου πλενουν και τα ενυδρεια φανταζομαι με πολυ καλο ξεβγαλμα θα εισαι ενταξει εγω βεβαια στα συγκεκριμενα υλικα δε θα εβαζα...
αν το εχει κανει καποιος φανταζομαι θα γραψει εδω


http://www.aquatek.gr/vb/showthread....EC%E1%ED%F3%E7
δες και αυτο λεει για φυτα αλλα κανει για καθε ειδους απολυμανση

Το διαβασα εχεις δικιο..
και που το βρισκω το τπερμαγγανικο καλιο ?

johnreta 31-10-15 12:53

Σε φαρμακεια.. Αν εχεις καποιο κοντινο ρωτα και αν εισαι κοντα αμπελοκηπους μου εχει μεινει λιγο φτανει γι αυτο που θες

Lth1 31-10-15 12:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από johnreta (Μήνυμα 904602)
Σε φαρμακεια.. Αν εχεις καποιο κοντινο ρωτα και αν εισαι κοντα αμπελοκηπους μου εχει μεινει λιγο φτανει γι αυτο που θες

Ωραια..ποσο μπορει να κανει αυτο δλδ?

johnreta 31-10-15 13:06

Δε θυμαμαι.. Αλλα δε πρεπει να ναι ακριβο... Παρε οξυζενε αν δε βρεις 90 λεπτα το μπουκαλακι.
Το υπερμαγγανικο ειναι σε κοκκους η σκονη.

Τάκης 31-10-15 13:14

Λουκά, καινούρια ελαφρόπετρα πολύ καλό ξέβγαλμα να φύγει η σκόνη, αν θες την βράζεις, δεν είναι απαραίτητο (εγώ είμαι ψείρας και τη βράζω άλλα μη κοιτάς τι κάνω εγώ :) ).
Παλιά ελαφρόπετρα και μακαρόνι βράσιμο
Σφουγγάρια , χμ , εγώ θα τα πάταγο, αλλά αν θες να τα κρατήσεις μαζί με τις βιοπάλες βάζεις 1 μέρος χλωρίνης και 19 μέρη νερό. Τις βιοπάλες φοβάμαι πως το ζεστό νερό θα τις λιώσει, για αυτό λέω χλωρίνη.
Μετά τι χλωρίνη όμως , ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΞΕΒΓΑΛΜΑ , και τα βάζεις σε ένα κουβά με νερό με ΠΟΛΥ ΑΝΤΙΧΛΩΡΙΟ για μερικές ώρες.
Κάπου έχω διαβάσει για απολύμανση ενυδρείου να σιγουρευτώ τη δόση της χλωρίνης μήπως κάνω λάθος, κάτσε μη το θυμηθεί κάποιο άλλος :)
Και το υπερμαγγανικό κάλιο δεν είναι άσχημο, είναι πιο ήπιο από τη χλωρίνη
-------------------------
Ελα, κάτι βρήκα , από τον Σπύρο

http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...2&postcount=13

Lth1 31-10-15 14:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 904606)
Λουκά, καινούρια ελαφρόπετρα πολύ καλό ξέβγαλμα να φύγει η σκόνη, αν θες την βράζεις, δεν είναι απαραίτητο (εγώ είμαι ψείρας και τη βράζω άλλα μη κοιτάς τι κάνω εγώ :) ).
Παλιά ελαφρόπετρα και μακαρόνι βράσιμο
Σφουγγάρια , χμ , εγώ θα τα πάταγο, αλλά αν θες να τα κρατήσεις μαζί με τις βιοπάλες βάζεις 1 μέρος χλωρίνης και 19 μέρη νερό. Τις βιοπάλες φοβάμαι πως το ζεστό νερό θα τις λιώσει, για αυτό λέω χλωρίνη.
Μετά τι χλωρίνη όμως , ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΞΕΒΓΑΛΜΑ , και τα βάζεις σε ένα κουβά με νερό με ΠΟΛΥ ΑΝΤΙΧΛΩΡΙΟ για μερικές ώρες.
Κάπου έχω διαβάσει για απολύμανση ενυδρείου να σιγουρευτώ τη δόση της χλωρίνης μήπως κάνω λάθος, κάτσε μη το θυμηθεί κάποιο άλλος :)
Και το υπερμαγγανικό κάλιο δεν είναι άσχημο, είναι πιο ήπιο από τη χλωρίνη
-------------------------
Ελα, κάτι βρήκα , από τον Σπύρο

http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...2&postcount=13

Μα δεν εχω τοσο μεγαλη κατσαρολα!!! :) :D:D:D:D:D:D
Σημερα απλα καθαρισα σαμπ με νερακι και το εβαλα μεσα... αλλα βιομπαλες σε καυτο νερο,τις εχω ακομα εκει μεσα ετσι για να πρωτο χερακι...καθως επισης και την χρησιμοποιημενη ελαφροπετρα...και απο Δευτερα αυτα με το υπερμαγγανικο η με την χλωρινη..Θα δω πως θα μου κατσει :) αφου ειναι σωστοι και οι 2 τροποι...

Τάκης 31-10-15 14:08

Καλά βρε, πόσο βιολογικό υλικό έχεις ;
Μπορείς να το κάνεις και σε δόσεις,
σαν να φτιάξεις φασολάδα για ένα λόχο :D:D:D:D

Lth1 31-10-15 14:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 904617)
Καλά βρε, πόσο βιολογικό υλικό έχεις ;
Μπορείς να το κάνεις και σε δόσεις,
σαν να φτιάξεις φασολάδα για ένα λόχο :D:D:D:D

εχω εχω :D Και εγω ετσι το σκεφτηκα!! :D

delta66 31-10-15 16:06

Η καινουρια ελαφροπετρα θελει απλο ξεπλυμα σε τρεχουμενο νερο να φυγει η σκονη, Οπως θα ξεπλενες χαλικι ή αμμο για το βυθο.
Η μεταχειρισμενη ελαφροπετρα παει στον κηπο και βαζεις καινουρια στη θεση της. Δεν συμφερει η απολυμανση. Πιο οικονομικη και ευκολη ειναι η αντικατασταση με καινουρια.
Το ιδιο και τα σφουγγαρια και οι καλτσες (γυναικειες).
Αν ειναι αγοραστό δυχτακι, πρωτα ξεπλυμα καλο να φυγουν τα χοντρα, μετα σε ενα δοχειακι με 90% νερο και 10% χλωρινη (ή και παραπανω) για 15 λεπτα για απολυμανση και μετα ξεβγαλμα καλο μεχρι να μη μυριζει στη μυτη η χλωρινη. (οσο πιο πολυ χλωρινη ομως τοσο δυσκολοτερο το ξεβγαλμα)
Παντα μπορει να γινεται υπερδοσολογια αντιχλωριου σε δοχειο με καθαρο νερο μετα το ξεβγαλμα, για ασφαλεια. (για οποιον δεν εμπιστευεται τη μυτη του)

Αγοραστό πορωδες υλικο γενικοτερα (πχ σιποραξ), ειναι προτιμοτερο αρχικα ξεπλυμα καλο και μετα βρασιμο, αφου ειναι απορροφητικο και δεν ξεβγαζεται ευκολα απο χημικα.
Αν ειναι λειο το υλικο (πχ eheim μηχανικο μακαρονι, βιομπαλες κλπ) οπως την καλτσα. Ξεπλυμα, μετα διαλυμα χλωρινης και καλο ξεπλυμα μετα. Καλο ειναι να μενουν τα υλικα μερικες μερες στο ηλιο, να στεγνωσουν τελειως.

Lth1 31-10-15 20:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 904628)
Η καινουρια ελαφροπετρα θελει απλο ξεπλυμα σε τρεχουμενο νερο να φυγει η σκονη, Οπως θα ξεπλενες χαλικι ή αμμο για το βυθο.
Η μεταχειρισμενη ελαφροπετρα παει στον κηπο και βαζεις καινουρια στη θεση της. Δεν συμφερει η απολυμανση. Πιο οικονομικη και ευκολη ειναι η αντικατασταση με καινουρια.
Το ιδιο και τα σφουγγαρια και οι καλτσες (γυναικειες).
Αν ειναι αγοραστό δυχτακι, πρωτα ξεπλυμα καλο να φυγουν τα χοντρα, μετα σε ενα δοχειακι με 90% νερο και 10% χλωρινη (ή και παραπανω) για 15 λεπτα για απολυμανση και μετα ξεβγαλμα καλο μεχρι να μη μυριζει στη μυτη η χλωρινη. (οσο πιο πολυ χλωρινη ομως τοσο δυσκολοτερο το ξεβγαλμα)
Παντα μπορει να γινεται υπερδοσολογια αντιχλωριου σε δοχειο με καθαρο νερο μετα το ξεβγαλμα, για ασφαλεια. (για οποιον δεν εμπιστευεται τη μυτη του)

Αγοραστό πορωδες υλικο γενικοτερα (πχ σιποραξ), ειναι προτιμοτερο αρχικα ξεπλυμα καλο και μετα βρασιμο, αφου ειναι απορροφητικο και δεν ξεβγαζεται ευκολα απο χημικα.
Αν ειναι λειο το υλικο (πχ eheim μηχανικο μακαρονι, βιομπαλες κλπ) οπως την καλτσα. Ξεπλυμα, μετα διαλυμα χλωρινης και καλο ξεπλυμα μετα. Καλο ειναι να μενουν τα υλικα μερικες μερες στο ηλιο, να στεγνωσουν τελειως.

Κατανοητο :)
Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας :)

Υ.Γ δεν υπαρχει θεμα φανταζομαι να τοποθετησω τα υλικα στο σαμπ και να το λειτουργησω επειτα απο κανα 2-3 μερες?

Τάκης 31-10-15 20:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Lth1 (Μήνυμα 904680)

Υ.Γ δεν υπαρχει θεμα φανταζομαι να τοποθετησω τα υλικα στο σαμπ και να το λειτουργησω επειτα απο κανα 2-3 μερες?


Αν υπάρχει κίνηση στο νερό δεν θα έχεις πρόβλημα, γιατί δεν βλέπω να γεμίζεις το ενυδρείο και να το έχεις σε λειτουργία νωρίτερα από 1 εβδομάδα.

Lth1 31-10-15 21:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 904682)

Αν υπάρχει κίνηση στο νερό δεν θα έχεις πρόβλημα, γιατί δεν βλέπω να γεμίζεις το ενυδρείο και να το έχεις σε λειτουργία νωρίτερα από 1 εβδομάδα.

οχι να υπαρχει κινηση απλα να μπουνε στα διαμερισματα τους και να καθοντε χωρις νερο...να περιμενουνε :)
Πεμπτη-Παρασκευη πρεπει να το εχω,εχω το παλικαρι που περιμενει για το αλλο ενυδρειο

Τάκης 31-10-15 21:33

Στεγνωσε τα όσο μπορεις καλύτερα τοτε για να μη πιασουνν μουχλα

Lth1 31-10-15 21:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 904692)
Στεγνωσε τα όσο μπορεις καλύτερα τοτε για να μη πιασουνν μουχλα

οκ οκ


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:30.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02072 seconds with 11 queries