Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=159)
-   -   Λιμνη (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=19900)

jimfytakis 04-10-07 12:04

Λιμνη
 
Ναι!Φτιαχνω λιμνη!!!Πεταω απο χαρα!Θα βγει καπου στα 9000λιτρα με 2μηκος3πλατος(η το αναποδο) και 1,5βαθος!Το Σαββατο ξεκιναμε ανασκαφες.Περετερω πληροφοριες μολις ξεκινησει ολο το προτζεκτ!Θα κρατησω φωτο απο ολη την διαδικασια και παρουσιαση μετα!

Strahos 04-10-07 12:15

άντε μπράβο, περιμένουμε φώτος

lucy 04-10-07 12:22

Καλή επιτυχία και καλή ευκολία :p

jimfytakis 04-10-07 17:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lucy (Μήνυμα 204083)
Καλή επιτυχία και καλή ευκολία :p


Για την ευκολια δεν ξερω παντως εχει και αρκετο μπαζο στο χωμα...Σκεφτομουν 1-1κατι μετρο βαθος και 20-30 εκ αναχωμα για να παει κοντα στο 1μιση μετρο.Παντως το σημειο ειναι ιδανικο λογω φυλλοβολων,χειμωνα ηλιος καλοκαιρι δροσια τα φυλλα βεβαια που ριχνουν....Μαλλον το χειμωνα θα χει απο πανω ψιλο δικτακι μη μαζευω καθε μερα.Απο φυτα θα μπουν παπυροι σιγουρα στις οχθες,νουφαρα μεσα και κανα στρατιωτη επιφανια.Ψαρια σκεφτομαι κατι αλλα ελληνικα(μου περασε και η ιδεα για γκιζανι αλλα απο την αλλη κινδυνευει το ειδος)....Αυτα!

gutsi 04-10-07 17:54

ευκολο ειναι να γινει αν ξερεις.

jimfytakis 04-10-07 22:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gutsi (Μήνυμα 204146)
ευκολο ειναι να γινει αν ξερεις.

Να σκαβω?!Και βεβαια ξερω!Το δυσκολο θα ναι να βρω τα καταλληλα υλικα.Ορεξη υπαρχει,χωρος υπαρχει λιγο το χρημα πιεζει αλλα θα τα βγαλω βολτα.Θα τσονταρει κανα ευρω ο παππους μου που χε και την ιδεα!!!:D

Strahos 05-10-07 08:34

ρε τον παππού... :D

lucy 05-10-07 09:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από jimfytakis (Μήνυμα 204143)
... και κανα στρατιωτη επιφανια.Ψαρια σκεφτομαι κατι αλλα ελληνικα(μου περασε και η ιδεα για γκιζανι αλλα απο την αλλη κινδυνευει το ειδος)....Αυτα!

Στρατιώτη; Γκιζάνι; ... μετάφραση; :D

alan boy 05-10-07 13:20

ΣΥγνωμη με τα χερια θα το σκαψεις??????

jimfytakis 05-10-07 14:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lucy (Μήνυμα 204283)
Στρατιώτη; Γκιζάνι; ... μετάφραση; :D

pistia stratiotes επιπλεον φυτο αμερικης.Ενα πραγμα σαν τριφυλλι με ριζες πολυ πιο ωραιο απο φακη του νερου.Δεν ξερω βεβαια αν το χειμωνα θα αντεξει το κρυο...αλλα πιο κρυο....υποτροπικη εχει γινει η Ελλαδα.
Το γκιζανι ειναι ενα ψαρακι εμφανησιακα παρομοιο με το κουνουποψαρο.Απανταται στην Ελλαδα μονο στη Ροδο και κινδυνευει να εξαφανιστει λογω αποξυρανσης λιμνων υγροτοπων και τα γνωστα κακα..Θα θελα μερικα γκιζανια οταν γινει η λιμνη με σκοπο φυσικα την αναπαραγωγη τους.

Γιωργο ναι με τα χερια θα γινει το σκαψιμο,ολο!Θα σκαψω εγω ο κολλητος μου ο παππους μου(αγροτης εν ενεργεια!) και θα παρουμε και εναν εργατη

gutsi 05-10-07 15:02

με λαινερ θα γινει;

jimfytakis 05-10-07 15:13

Δεν ξερω λαινερ ξε λαινερ....Πως λεγεται τελοπαντων!Με ενα μαυρο ελαστικο πλαστικο που χρησιμοποιουν γενικα σε τεχνιτες λιμνες

alan boy 05-10-07 15:36

αν ειμασταν πιο κοντα κατι θα καναμε.
ο πατερας μου εχει σκαπτικο μηχανιμα.
σου εχω και μια υποχρεωση..................

jimfytakis 05-10-07 15:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alan boy (Μήνυμα 204351)
αν ειμασταν πιο κοντα κατι θα καναμε.
ο πατερας μου εχει σκαπτικο μηχανιμα.
σου εχω και μια υποχρεωση..................


Thx! Δεν πειραζει γυμναστικη!!Κακο δεν εκανε ποτε σε κανεναν!!!

Cydox 05-10-07 16:30

Καλή επιτυχία με την λίμνη, έχω και γω στο μυαλό μου κάτι παρόμοιο κατα τα τέλη του χειμώνα, γι αυτό αν μπορείς ενημέρωνε μας για το τί θα χρειαστεί η λιμνούλα αλλα και απο τί μαγαζιά τα προμηθεύσε.. :)

giagligian 05-10-07 19:46

Καλή επιτυχία! :D:D

gutsi 05-10-07 21:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από jimfytakis (Μήνυμα 204341)
Δεν ξερω λαινερ ξε λαινερ....Πως λεγεται τελοπαντων!Με ενα μαυρο ελαστικο πλαστικο που χρησιμοποιουν γενικα σε τεχνιτες λιμνες


αυτο λεγετε λαινερ το ελαστικο πλαστικο.

jimfytakis 07-10-07 14:04

Η δουλεια πηρε μπρος.Με 2φτυαρια και ενα γκασμα σκαψαμε με τη μανα μου το 1/3 του συνολικου.Σε αλλα 2 Σ/Κ υγεια να χουμε θα χει σκαφτει.Λαινερ Αθηνα που θα παρουμε?Πετρες?Καπου εδω μεσα στο GAB υπαρχει ενα αρθρο για πιρανχας στη Πολωνια που ασυνηδητοι τα αφησαν σε ποταμι και εχουν πολλαπλασιαστει σε ενα υδροηλεκτρικο εργοστασιο.Μπορω και γω για πιρανχας?!Λιγοτερο κρυο εχει εδω!!!

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=12807
να και το ποστ!

Tolis 07-10-07 16:09

Δεν μπορεις. Τα πιρανχας εκει ακριβως επειδη ζουσαν σε νερο κοντα στο εργοστασιο που ηταν χειμωνα καλοκαιρι ζεστο, μπορεσαν και ξεπερασαν το φραγμα του χειμωνα.
Εσυ δεν θα μπορεσεις - μπορεις παντα να βαζεις καποια τροπικα απο ανοιξη ως φθινοπωρο αν θες, για να δεις ποσο καλυτερα μεγαλωνουν και αναπαραγονται εξω, αρκει να μπορεις να τα πιασεις για να τα βαλεις μεσα τον χειμωνα.

jimfytakis 07-10-07 16:13

Aπλα το αρθρο κλεινει λεγοντας για γενικες ανοδους θερμοκρασιας κτλ ποσο μαλλον στην Ελλαδα που το κοβω ο χειμωνας Αθηνας να μη πεφτει κατω απο 15!Τεσπα οχι πιρανχας.Καποιο ελληνικο killi?ghighi ισως?

Tolis 07-10-07 16:14

Ξανα.
Τροπικα ολο τον χρονο δεν μπαινουν - τον χειμωνα πεφτει πολυ η θερμοκρασια.

jimfytakis 07-10-07 16:17

http://www.life-gizani.gr/pages/gr/gizani/index.htm η κατι τετοιο
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides..._fasciatus.htm
μπορω?

Tolis 07-10-07 16:57

Το δευτερο θελει υφαλμυρο νερο.

Το πρωτο ειναι ειδος σε μεγαλο βαθμο κινδυνου - σε περιπτωση που βρουμε μερικα θα πρεπει οπωσδηποτε να τα αναπαραγουμε κι ενα τουλαχιστον μερος να ξαναγυρισει στη Ροδο.

jimfytakis 07-10-07 17:12

Κριμα.Ελεγε για αυτο το κιλλι οτι ζει απο γλυκο μεχρι υφαλμυρο...Για το γκιζανι μολίς εχει φτιαχτει η λιμνη θα μπορουσα να βοηθησω σε αυτη την υποθεση,δλδ την αναπαραγωγη του ειδους?Μια λιμνη ειδικα για αυτα.
Απλα φτιαχνω που φτιαχνω τη λιμνη θα θελα να την αφιερωσω σε κατι που αξιζει.Ασχολουμε ενα διαστημε με το χομπυ και νοιωθω οτι θελω να προσφερω

Tolis 07-10-07 17:19

Καιρος θα ειναι τοτε να αρχισουμε να σε βλεπουμε απο το Συλλογο να τα πουμε απο κοντα.

jimfytakis 07-10-07 17:23

Ελπιζω τοτε να τα πουμε το ερχομενο Σαββατο στο Συλλογο γιατι με ενδιαφερει το ζητημα

jimfytakis 09-10-07 15:18

Ολα πανε καλα...Τωρα προβαλει το εξης προβλημα....Λαινερ που θα βρω αθηνα?Καποιο τηλεφωνο εισαγωγεα κατι....

jimfytakis 10-10-07 23:30

Κανεις δεν ξερει για liner?Δεν εχω ιδεα για το που να απευθυνθω για κατι τετοιο

ΖΩΟΦΙΛΙΑ Αγ.Στεφάνου 11-10-07 10:50

Ίσως σε κάποιο Pet Shop;;; πού αλλού δηλαδή; σε ζαχαροπλαστείο δεν νομίζω να βρεις:grin: . Υπάρχουν βέβαια και τα τηλ των εισαγωγέων, αλλά γι`αυτό λέγονται εισαγωγείς και όχι καταστήματα...

Teo1 11-10-07 11:04

Για κάνε μια αναζήτηση και ως "γεωμεμβρανη"

Εγώ πάντος βρήκα αυτούς http://www.plastikakritis.com
πάρτους ένα τηλέφωνο


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:52.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02247 seconds with 11 queries