Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   θερμοστατης jager (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74541)

panos73 03-10-13 19:01

θερμοστατης jager
 
Καλησπερα
Τι γνωμη εχετε για τους θερμοστατες jager;
Σκεφτομαι να αγορασω ενα 300W γιατι ο hydor που εχω παροτι τον εχω ρυθμισει στους 26C αυτος ανεβαζει συνεχως ακομα και στους 21 να τον ρυθμισω η θερμοκρασια φτανει και τους 29C.Mεγαλη βαλουτα ο hydor ουτε 1 χρονο δεν αντεξε :mad:.Αληθεια ,υπαρχει περιπτωση να διορθωνεται;

mixalhs89 03-10-13 19:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos73 (Μήνυμα 789847)
Καλησπερα
Τι γνωμη εχετε για τους θερμοστατες jager;
Σκεφτομαι να αγορασω ενα 300W γιατι ο hydor που εχω παροτι τον εχω ρυθμισει στους 26C αυτος ανεβαζει συνεχως ακομα και στους 21 να τον ρυθμισω η θερμοκρασια φτανει και τους 29C.Mεγαλη βαλουτα ο hydor ουτε 1 χρονο δεν αντεξε :mad:.Αληθεια ,υπαρχει περιπτωση να διορθωνεται;

Κοίτα και ο δικός μου τα κάνει αυτά και με βοήθεια το θερμόμετρο τον ρύθμισα στους 22.5C και μου βγάζει 26.1C που θέλω. Οπότε για δοκίμασε το μήπως θέλει να τον κατεβάσεις κι άλλο λίγο εάν έχει χαμηλότερες ενδείξεις φυσικά.

delta66 03-10-13 19:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos73 (Μήνυμα 789847)
Καλησπερα
Τι γνωμη εχετε για τους θερμοστατες jager;
Σκεφτομαι να αγορασω ενα 300W γιατι ο hydor που εχω παροτι τον εχω ρυθμισει στους 26C αυτος ανεβαζει συνεχως ακομα και στους 21 να τον ρυθμισω η θερμοκρασια φτανει και τους 29C.Mεγαλη βαλουτα ο hydor ουτε 1 χρονο δεν αντεξε :mad:.Αληθεια ,υπαρχει περιπτωση να διορθωνεται;

Μια χαρα οι jager.
Φυσικα αυτο δεν σημαινει οτι δεν χαλαει κανενας.
Ολα μπορουν να χαλασουν.
Απλα ειναι απο τους αξιοπιστους.

Φυσικα μπορεις να το φτιαξεις, απο τη στιγμη που υπερθερμαινει και οχι υποθερμαινει. (μαλλον κολλησε ο θερμοστατης του στο ΟΝ)
Βαζεις ενα controller θερμοκρασιας και τον ανοιγοκλεινει αυτος.
Ετσι κι αλλιως ενας controller ειναι ασφαλεια και ανεση, ακομα και με καλο θερμαντηρα.

panos73 03-10-13 19:25

Προτεινεις δηλαδη να μην αγορασω καινουργιο αλλα να κρατησω αυτον μαζι με ενα controller.Δεν το ειχα σκεφτει αυτο.Σ'ευχαριστω.
Προταση για controller;

ChocolatePuma 03-10-13 19:28

Οταν κολλησε ενας θερμαντηρας μου, αγορασμένος απο Πετ Σιτι, μου τον αλλαξαν (αφου τον δοκιμαζαν 200 ωρες) με έναν ομοιο του

Επειδη ομως παραλιγο να βρασουν τα ψαρια, προμηθευτηκα τον πρωτο μου STC1000, τον συνέδεσα με τον καινουργιο κι απο τότε εχω το κεφαλι μου ησυχο

Αν δεν στον αλλαζουν, εννοειται πως κανεις αυτο που προτεινει ο Σπυρος :D

Tanganyiκας 03-10-13 19:33

Κι εγω σου προτεινω τον stc1000 πολυ καλη επιλογη.

delta66 03-10-13 19:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos73 (Μήνυμα 789853)
Προτεινεις δηλαδη να μην αγορασω καινουργιο αλλα να κρατησω αυτον μαζι με ενα controller.Δεν το ειχα σκεφτει αυτο.Σ'ευχαριστω.
Προταση για controller;

Ναι οκ ο controller, αλλα δεν μπορω να εγγυηθω φυσικα οτι καποια στιγμη δεν θα τα παιξει τελειως ο hydor.
Βασικα βλεπεις το θεμα εγγυησης που το ξεχασα.
Ολα τα ηλεκτρικα εχουν συνηθως δυο χρονια εγγυηση.

panos73 03-10-13 19:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 789859)
Ναι οκ ο controller, αλλα δεν μπορω να εγγυηθω φυσικα οτι καποια στιγμη δεν θα τα παιξει τελειως ο hydor.
Βασικα βλεπεις το θεμα εγγυησης που το ξεχασα.
Ολα τα ηλεκτρικα εχουν συνηθως δυο χρονια εγγυηση.

Δυστυχως δεν μπορω να βρω την αποδειξη

delta66 03-10-13 20:10

Καλα
Παρηγειλε απο ebay ενα ELITECH STC-1000 220V, διπλης εξοδου heat-cool (να εχεις και για κοντρολ ανεμιστηρων)

Καλιμπραρε τον σωστα ομως, γιατι ενας απο ολους που εχω, εδειχνε +4C απο την αληθινη :D
Τον ειχα στα χρυσοψαρα, την βγαλανε το καλοκαιρι στους 21C (εδειχνε 25).
Κι ελεγα γιατι δεν ζευγαρωνουν με τις ζεστες? :D
Τωρα τον καλιμπραρα σωστα (κι εχει 24), αρχισαν το ζευγαρωμα κι ας επιασε δροσια :cool:

Tanganyiκας 03-10-13 20:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 789859)
Ναι οκ ο controller, αλλα δεν μπορω να εγγυηθω φυσικα οτι καποια στιγμη δεν θα τα παιξει τελειως ο hydor.
Βασικα βλεπεις το θεμα εγγυησης που το ξεχασα.
Ολα τα ηλεκτρικα εχουν συνηθως δυο χρονια εγγυηση.

Μπορει καποια φαση να τα παιξει ο hydor μπορει και οχι,αλλα ο controler πιστευω θα υπαρχει!;)

delta66 03-10-13 20:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tanganyiκας (Μήνυμα 789874)
Μπορει καποια φαση να τα παιξει ο hydor μπορει και οχι,αλλα ο controler πιστευω θα υπαρχει!;)

Ολα χαλανε ;)
Αλλα δυσκολο και τα δυο μαζι ταυτοχρονα (θερμοστατης του κοντρολερ και θερμοστατης του θερμαντηρα)

panos73 03-10-13 20:33

Μαλλον θα παρω καινουργιο θερμαντηρα μαζι με ενα controller.
Παντως ειναι η δευτερη φορα που την παταω με θερμαντηρες,πριν απο τον hydor ειχα τους smart heaters 200W της rena οι οποιοι ηταν μαζι με το ενυδρειο.Αυτοι βεβαια αντεξαν 4 χρονια αλλα το κουφο ηταν οτι χαλασαν με διαφορα 1 μηνα ο ενας μετα τον αλλο.

ChocolatePuma 03-10-13 21:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos73 (Μήνυμα 789880)
Μαλλον θα παρω καινουργιο θερμαντηρα μαζι με ενα controller.

Απλά να έχεις στα υπόψη πως οι παραγγελίες απο Κίνα (και τα περιξ) ερχονται το νωρίτερο σε 3 βδομάδες
Απο Μ. Βρετανία έρχονται περίπου σε 7 μέρες...αλλά κοστίζουν...καααατι παραπάνω

basillis 07-10-13 14:48

Για να μην ανοίγω άλλο θέμα (για μια απλή ερώτηση), σε ενυδρείο ενος φίλου στα 120 λίτρα πόσα watt πρέπει να είναι ο θερμοστάτης?:p

mixalhs89 07-10-13 14:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από basillis (Μήνυμα 790548)
Για να μην ανοίγω άλλο θέμα (για μια απλή ερώτηση), σε ενυδρείο ενος φίλου στα 120 λίτρα πόσα watt πρέπει να είναι ο θερμοστάτης?:p

Ένας 150άρης είναι μια χαρά. Γενικώς είναι 1watt/lt οπότε κάπως έτσι υπολογίζεται.

basillis 07-10-13 14:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mixalhs89 (Μήνυμα 790549)
Ένας 150άρης είναι μια χαρά. Γενικώς είναι 1watt/lt οπότε κάπως έτσι υπολογίζεται.

Ευχαριστώ!!;)

exelix 07-10-13 14:51

http://www.enydreio.gr/vb/attachment...8&d=1334346377

delta66 07-10-13 16:14

+1

Μαλλον ομως οπως το βλεπω, πρεπει να εχει δυο λαθακια ο πινακας.
Στα 50 λιτρα με διαφoρα 15C πρεπει να ειναι 100 τα watt της θερμανσης και στα 75 λιτρα με διαφορα 10C να ειναι μαλλον 100W η θερμανση (για σιγουρια).

panos73 07-10-13 17:33

Καλησπερα,
Αγορασα το Σαββατο ενα θερμαντηρα eheim jager καθως και ενα controller haquoss.Συνδεσα τον θερμαντηρα με τον controller και ρυθμισα την θερμοκρασια και στους δυο στους 25C.Ο controller εχει 2 λαμπακια ενα κοκκινο το οποιο δειχνει οτι ειναι συνδεδεμενος με το ρευμα και ενα πρασινο που δειχνει οτι δινει εντολη στον θερμαντηρα.
Η ερωτηση ειναι η εξης: Eνω το πρασινο λαμπακι ειναι αναμμενο και αρα ο controller δινει εντολη να αναψει ο θερμαντηρας εκεινος δεν αναβει παρα μονο οταν ο δικος του εσωτερικος θερμοστατης αντιληφθει πτωση της θερμοκρασιας του νερου.Τι γινεται τωρα;
Μηπως πρεπει να ανεβασω παραπανω την θερμοκρασια του θερμαντηρα ουτως ωστε να σβηνει απο τον controller; Ή ειναι σωστο ετσι οπως λειτουργει; :smt102
Συγνωμη αν σας μπερδεψα ή κουρασα.

exelix 07-10-13 17:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos73 (Μήνυμα 790593)
Μηπως πρεπει να ανεβασω παραπανω την θερμοκρασια του θερμαντηρα ουτως ωστε να σβηνει απο τον controller;

Ακριβώς αυτό, ρύθμισέ τον λίγο πιο πάνω (ας πούμε ένα βαθμό) από τον controller.

panos73 07-10-13 18:06

Ok ευχαριστω.

Johnny11 17-03-16 03:31

Γεια χαρά σε όλους και συγχαρητήρια στο forum και στα μέλη για την βοήθεια που δίνετε σε κάθε μας προβληματισμό.

Για να μην ανοίγω νέο θέμα και πιάνω χώρο, σκέφτομαι να αγοράσω τον συγκεκριμένο θερμαντήρα και έχω μπερδευτεί στην επιλογή μιας και διαβάζω σε διαφορα θέματα πολλές και διαφορες γνώμες. 1)1 watt ανά λίτρο, 2)περισσότερα watt για να πιάνει γρήγορα την θερμοκρασία και να δουλεύει λιγότερο, 3)τώρα βλέπω το πινακάκι πιο πάνω και βλέπω ότι μου αντιστοιχεί ένας με λιγότερα watt ανά λίτρο. Μπερδεύτηκα.

Το ενυδρείο μου είναι 115 λίτρα, με τα πράγματα που έχω μέσα άντε να πούμε καθαρά 105. Το έχω στο δωμάτιο μου όπου τον χειμώνα στην χειρότερη περίπτωση η θερμοκρασία να πάει 18 βαθμούς, μέσος ορος 20. Απόκλιση από την επιθυμητή θερμοκρασία (24) ας πούμε 5 βαθμούς. Μου αντιστοιχεί ένας θερμαντήρας 75watt, αλλα σε όσα forum και να διάβασα όλοι λένε 100+ για το ενυδρείο που έχω.

Έχει κάποιος μια άποψη να με βοηθήσει? Ευχαριστώ εκ των προτερων.

delta66 17-03-16 04:31

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...nusigmaeta.jpg

Johnny11 17-03-16 04:47

Ευχαριστώ κ. delta66! :)

kosmas 17-03-16 08:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos73 (Μήνυμα 790593)
Καλησπερα,
Αγορασα το Σαββατο ενα θερμαντηρα eheim jager καθως και ενα controller haquoss.Συνδεσα τον θερμαντηρα με τον controller και ρυθμισα την θερμοκρασια και στους δυο στους 25C.Ο controller εχει 2 λαμπακια ενα κοκκινο το οποιο δειχνει οτι ειναι συνδεδεμενος με το ρευμα και ενα πρασινο που δειχνει οτι δινει εντολη στον θερμαντηρα.
Η ερωτηση ειναι η εξης: Eνω το πρασινο λαμπακι ειναι αναμμενο και αρα ο controller δινει εντολη να αναψει ο θερμαντηρας εκεινος δεν αναβει παρα μονο οταν ο δικος του εσωτερικος θερμοστατης αντιληφθει πτωση της θερμοκρασιας του νερου.Τι γινεται τωρα;
Μηπως πρεπει να ανεβασω παραπανω την θερμοκρασια του θερμαντηρα ουτως ωστε να σβηνει απο τον controller; Ή ειναι σωστο ετσι οπως λειτουργει; :smt102
Συγνωμη αν σας μπερδεψα ή κουρασα.

Καλημερα! Να εχεις υποψιν σου οτι ο jager ισως θελει καλιμπραρισμα με ενα θερμομετρο για να εισαι σιγουρος για την θερμοκρασια που τον βαζεις.Μπορει να παιζει και 2-3 βαθμους.Διαβασε καλα τις οδηγειες να δεις πως το κανεις.
Και καθε φορα που κανεις αλλαγη νερου να σβηνεις τον controller ή τον θερμαντηρα.Αναμμενος εξω απο το νερο μπορει να σπασει.

delta66 17-03-16 14:16

Δεν θελει υποχρεωτικα καλιμπραρισμα. Υποχρεωτικα θελει θερμομετρο. Τον ρυθμιζει συμφωνα με το θερμομετρο και δεν παει να λεει 200 βαθμους ο θερμαντηρας.

Δεν χρειαζεται να βγαζει την πριζα (ο eheim/jager). Και το μισο μερος της αντιστασης (το ασημενιο μερος, το ελατηριο που εχει μεσα στο γυαλι) να ειναι μεσα στο νερο, δεν σπαει.
(Και λιγοτερο θα ελεγα, μιας και μου εχει μεινει 1-2 φορες τελειως εκτος νερου αναμμενος και δεν επαθε τιποτα. Απλα δεν θελει να μπει αποτομα στο νερο μετα. Πρεπει καλυτερα να τον κλεισουμε πρωτα να κρυωσει λιγο).
Στις αλλαγες μου τοσα χρονια, ετσι τον αφηνω μεχρι τη μεση το νερο. Και διαρκει κανα μισαωρο η αλλαγη μου.

tsala 17-03-16 22:43

Εγω θα επερνα εναν 100αρι στην θεση σου..

Υ.Γ μια φορα ξεχασα εναν κινεζο στην μπριζα κατα την αλλαγη... Ακομα μαζευω τζαμια:D

Τάκης 17-03-16 22:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 930533)
Υ.Γ μια φορα ξεχασα εναν κινεζο στην μπριζα κατα την αλλαγη... Ακομα μαζευω τζαμια:D

Εναν Elite ξέχασα κάποτε σε αλλαγή και εγινε χαμός :(
τον jager όλο ξεχνάω να τον βγάλω από τη πριζα και ακόμα υπάρχει :)

kosmas 17-03-16 23:01

Εγω στους 5 μηνες εχω σπασει ενα juwel και ενα fluval για να καταλαβω να τον βγαζω απο την πριζα

tsala 18-03-16 00:16

Συμβαινουν κι αυτα τι να κανουμε...:D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:14.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02351 seconds with 11 queries