Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   ηλιος vs φωτιστικα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=33209)

Δημητρης89 08-07-09 21:02

ηλιος vs φωτιστικα
 
παιδια εχω μια χαζη ερωτηση,
τι προκαλει ο ηλιος οταν χτυπαει κατευθειαν στο ενυδρειο,ενω οταν αυτο φωτιζεται με λαμπες δεν υπαρχει προβλημα?:confused:

greemlin 08-07-09 21:16

Νομίζω το κύριο προβλημα θα ειναι οι άλγες... λόγω έντασης και spectrum του ηλιακού φωτός.... όχι οτι και οι λάθος συνθηκες νερού και φωτισμού στο ενυδρείο δεν μπορουν να προκαλέσουν πρόβλημα...

in the pond 08-07-09 21:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Δημητρης89 (Μήνυμα 364622)
παιδια εχω μια χαζη ερωτηση,
τι προκαλει ο ηλιος οταν χτυπαει κατευθειαν στο ενυδρειο,ενω οταν αυτο φωτιζεται με λαμπες δεν υπαρχει προβλημα?:confused:

Εκτός από τις άλγες, είναι και η μη επιθυμητή αύξηση της θερμοκρασίας του νερού σε όρια βρασμού αν δεν το προσέξεις.

Αλήθεια όμως, γιατί το ρωτάς αυτό? Μήπως θα το βγάλεις στο μπαλκόνι?

halvas69 08-07-09 22:53

Ο λόγος είναι ότι το ηλιακό φως είναι αρκετά (πάρα πολύ) πιό δυνατό από τις λάμπες.

Δημητρης89 08-07-09 23:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από in the pond (Μήνυμα 364629)
Εκτός από τις άλγες, είναι και η μη επιθυμητή αύξηση της θερμοκρασίας του νερού σε όρια βρασμού αν δεν το προσέξεις.

Αλήθεια όμως, γιατί το ρωτάς αυτό? Μήπως θα το βγάλεις στο μπαλκόνι?

οχι δεν ειχα τετοιο σκοπο,
απλα επειδη εχω ενα γραφειο που το πρωι το χτυπαει ο ηλιος
αλλα κυριως για εγκυκλοπαιδικες γνωσεις:D:D:D

Red crystal 09-07-09 15:51

2 Συνημμένο(α)
Λοιπον ακου Δημητρη ,το 10λ στην αρχη το ειχα κοντα στο παραθυρο και να το αποτελεσμα

Πάνος 09-07-09 16:08

εξακολουθεις να εχεις αυτα τα ψαρακια στο 10λιτρο?

Red crystal 09-07-09 16:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 364749)
εξακολουθεις να εχεις αυτα τα ψαρακια στο 10λιτρο?


Τι λες καλε αυτο το ενυδρειο αφου ο μονομαχος μου πηγε σε ενα 60λ αυτο το αφησα να δουλευει και εβαζα τα μικρα ψαρια κανα δυο μερες για να τα ελενξω(αρρωστιες)τους εριχνα προοληπτικα Εκτοζον και costapur και αφου ειμουν σιγουρος οτι δεν ειχαν τιποτα τα εβαζα μεσα.Αυτο εγινε γιατι μια φορα ειχα 10 ψαρια σε ενα 60λ και πηγε ο πατερας μου και πηρε 4 cardinal tetra.Αυτα ηταν αρρωστακαι ξεκινησαν να ψωφανε και να μου κολανε τα αλλα ψαρακια τι εκτοζον τους εριχνα τιποτα και απο τα 14 ψαρακια που ειχα μου εμειναν μονο 2 ψαρακια τοτε τα πηρα και πηγα εκει τους το ειπα ηρεμα και κανει μια πωλητρια που ηταν εκει αχ τα καημμενα τι κανουμε ετσι ειναι.Και τι μας ειπε οτι εφτεξε ?Οτι ψωφισαν τα ηδη ψαρακια που ειχα 5 μηνες επειδη ειχαν στρεσαριστη.Και της ειπα εγω .Ελα τι μου λες καλε αληθεια δηλαδη τα ψαρακια ειναι στο ενυδρειο 5 μηνες και τωρα θυμηθικαν να στρεσαριστουν απο την μεταφορα.Αλλα δεν ηταν αυτο γιατι ειχαν κατι σανη τραβματα .

Raven 09-07-09 16:30

Γιωργακη, μην δινεις σημασια στον Πανο...ειναι κακος ανθρωπος και ηθελε να σε μαλωσει, γι αυτο σε ρωτησε.:D
Για την ακριβεια ζηλευει επειδη εισαι στο δικο μου fun club και οχι στο δικο του χεχε..:smt033

Γιώργος Κ 09-07-09 16:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Raven (Μήνυμα 364754)
Γιωργακη, μην δινεις σημασια στον Πανο...ειναι κακος ανθρωπος και ηθελε να σε μαλωσει, γι αυτο σε ρωτησε.:D
Για την ακριβεια ζηλευει επειδη εισαι στο δικο μου fun club και οχι στο δικο του χεχε..:smt033

Αμαν ......... εγω ειμαι και στα δυο fan club!!!:D:D:D:confused::confused:
Δηλαδη θα πρεπει να διαλεξω???:rolleyes:

Πάνος 09-07-09 17:30

ενταξει τοτε....αλλα θα μαλωσω τον αλεξανδρο....:D
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 364757)
Δηλαδη θα πρεπει να διαλεξω???:rolleyes:

θα ειναι δυσκολη αποφαση?? :smt033

chemical mac 09-07-09 18:16

κι εγώ πάνο μαζί σου είμαι :D

εμείς αλέξανδρε τα είπαμε σε πμ :D :D :D

Γιώργος Κ 14-07-09 19:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 364760)
θα ειναι δυσκολη αποφαση?? :smt033

Μαλλον ναι .... δυσκολη αποφαση .....
Εχω ηδη γραφτει στο fun club του Αλεξ!! :cool: Μενει να αλλαξω την υπογραφη μου!!! Η να φτιαξω μια για τον Πανο??
Θα ειμαι και στα δυο γιατι ειμαι τυχερος που γνωρισα δυο τοσο αξιολογους ανθρωπους!!!:p

theodor72 15-07-09 10:09

Εγω ειχα την τυχη να γνωρισω τον Πανο ( τοτε με την υπερπαραγωγη blyxa :D ) και την ατυχια να μην γνωρισω ( ακομα ) τον Αλεξανδρο...

Raven 15-07-09 14:52

Θοδωρη, ποτε δεν ξερεις... εγω ειμαι σιγουρος οτι αργα η γρηγορα θα τα πουμε κι απο κοντα. ;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:14.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01782 seconds with 11 queries