Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δίσκοι (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=25)
-   -   Φυτά για δίσκους (Αμαζονίου). (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22040)

accnt 11-01-08 11:22

Φυτά για δίσκους (Αμαζονίου).
 
Γνωρίζει κανείς τι φυτά από τον βιότοπο (γενικά Αμαζόνιος) των δίσκων, μπορώ να βάλω στο ενυδρείο μου?

klaz 11-01-08 11:52

you have a pm.

Rayden 11-01-08 11:55

Καλο θα ηταν καποια στιγμη, αυτη η απαντηση να δωθει και δημοσια. Ενδιαφερει πολλους αλλωστε φανταζομαι

red rubin 11-01-08 12:10

Παιδια τα ιδια φυτα που εχουμε στους δισκους μπορουμε να τα βαλουμε και για αγγελοψαρα?Στις θερμοκρασιες κολλαω!

klaz 11-01-08 12:16

για να μην παρεξηγηθω το πμ ηταν για αλλο λογο..
μην κολλαμε στις θερμοκρασιες,τουλαχιστον σε φυτα που θεωρουνται πολυ ανεκτικα οπως ορισμενοι εχινωδωροι,η ανουμπιες,η σατζιταριες(σαν γκαζον αρκετα ψηλο..).
πολλα βεβαια παιζουν ρολο,ειδικα εαν θελουμε να παραστησουμε καποιον βιοτοπο πχ αμαζωνιου,θα πρεπει να ειμαστε αρκετα προσεχτικοι ετσι ωστε να μην μπουνε ''ασχετα φυτα'' απο αλλη ηπειρο,ασχετως αν τα πανε μια χαρα με τη θερμοκρασια μας και τις υπολοιπες συνθηκες....
** απο εκει και μετα εαν δεν θελουμε βιοτοπους κλπ..ειμαστε ελευθεροι να κανουμε οτι μας αρεσει...
ειπδη προσωπικα εχω περασει απο αρκετα ακουασκειπινγκ.....τηνω τελευταια στο κλασσικο το τελευταιο καιρο(ισως και λογω μπλεχερ)σε βιοτοπο με μεγαλες ριζες και μερικους ''καλους'' mother plants εχινοδωρους.....
και βεβαια λευκη αμμο....
αυτα.

ΧρήστοςΠ 11-01-08 12:22

Φιλέ μου καλέ , τι δουλειά έχει ένας θαλλασινός με τους δίσκους :smt037 ?

Εξαρτάται τι θές ? Για βιοτοπικό μην βάλεις καθόλου μόνο στην επιφάνια .

Τώρα αν θες στον πυθμένα για τίποτα εχινοδορα για να αντέχουν και την θερμοκρασία .Βέβαια δεν ξέρω ούτε και αυτά πως θα αντιδράσουν σε περίπτωση θερμοκρασίας 33-34 για κάποια θεραπεία :rolleyes: .

PS : Σκότωσες τα θαλλασινά ψάρια τώρα θες να σκοτώσεις και τους δίσκους έτσι ...........:smt077 :smt044

Rayden 11-01-08 12:29

Phyllanthus Fluitans θα μπορουσε να μπει σε βιοτοπικο Αμαζονιου για Δισκους?Αν και απαιτει πολυ φως Κανει σκιερα μεροι, που αρεσουν στους Δισκους, και ειναι ωραιο σαν φυτο

klaz 11-01-08 12:31

μα και βεβαια.γιατι οχι..?

red rubin 11-01-08 12:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από klaz (Μήνυμα 227592)
μα και βεβαια.γιατι οχι..?

Κωστα το συγκεκριμενο φυτο μπορειτε να το βρειτε?Αν ναι θα ηθελα!

ΧρήστοςΠ 11-01-08 12:47

http://www.plantedtank.net/forums/my..._fluitans.html

Με αναγκάσατε να το googlaρο για να δω πιο είναι ;)

accnt 11-01-08 12:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΧρήστοςΠ
Φιλέ μου καλέ , τι δουλειά έχει ένας θαλλασινός με τους δίσκους :smt037 ?


Κύκλος είναι και γυρίζει Πολλάτε....:rolleyes:
Από δίσκους σε reef και από reef σε δίσκους.... Για να ξέρεις όμως το reef δεν καταργήθηκε.... απλά μίκρυνε!!!! :smt093

Στο θέμα μας....

Το ενυδρείο και βέβαια δεν θα γίνει βιοτοπικό 100%, γιατί όντως θέλω λίγα φυτά και επιπλεόν οι δίσκοι δεν θα είναι άγριοι. Όμως από την στιγμή που το κάνω, θέλω τουλάχιστον ότι βάλω να είναι από την ευρύτερη περιοχή του Αμαζονίου. Και γι΄ αυτό τον λόγο δεν θέλω φυτά από την Ασία π.χ., έστω και αν αντέχουν τις υψηλές θερμοκρασίες των δίσκων.

Οπότε μέχρι στιγμής έχουμε...

Echinodorus και Sagittaria

Σωστά?






klaz 11-01-08 13:04

καλα πας...(περισσοτερα φυτα τι θα τα κανεις......?)

accnt 11-01-08 13:09

Ε... ναι, απλά αν υπάρχουν περισσότερα μπορεί να διαλέξω...:D

Pritanis 11-01-08 14:24

καλο ειναι να διαλεξεις και καποια νουφαρα ωστε να παρεις ωραια σκια......Θα σας ετοιμασω ενα αρθρακι ελπιζω συντομα με φυτα απο τον βιοτοπο των δισκων....

red rubin 11-01-08 14:34

Pritani καλα τα νουφαρα (nyphea) αλλα σε ενα βιοτοπικο με δισκους ή αγγελοψαρα θα μου αρεζε τα νουφαρα αυτα να ειναι θαμνακια.Τουλαχιστον εγω κουρευω συνεχως τα ψηλα φυλλα και σταδιακα δημιουργηθηκε ενας πολυ μεγαλος θαμνος απο nyphea.Βεβαια τα γουστα και οι προτιμησεις του καθενος ειναι σεβαστες!

grigoris 28-01-08 18:52

εγω εχω ανουμπιες και ριζες. θα ηθελα πολυ να βαλω φυτα επιφανειας αλλα το κλειστο καπακι του cayman δεν θα μου τα καψει?

basillis 11-04-08 21:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Pritanis (Μήνυμα 227627)
καλο ειναι να διαλεξεις και καποια νουφαρα ωστε να παρεις ωραια σκια......Θα σας ετοιμασω ενα αρθρακι ελπιζω συντομα με φυτα απο τον βιοτοπο των δισκων....

Pritani, κανένα αρθράκι θα παίξει?:p


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:10.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01791 seconds with 11 queries