Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   ερώτηση για καπάκι (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=95537)

tsouk 16-01-17 15:09

ερώτηση για καπάκι
 
Θα γινόταν καπάκι από πολυάστερα .το έχει δοκιμάσει κανένας ;

Τάκης 16-01-17 15:21

Πρέπει να φτιάξεις καλούπι,
να φροντίσεις για νευρα κλπ
μετά τρίψιμο , βάψιμο κλπ

xristos.egaleo. 16-01-17 16:18

καλησπερα στη παρεα, φιλε μου επειδη ειδα το ενυδρειο σου στο αλλο ποστ εμενα η γνωμη μου ειναι να μην βαλεις καπακι να παρεις ενα φωτιστικο κατα προτιμηση λεντ κρεμαστο και να το αφησεις ανοιχτο.;)
και ακομη μια παρατηρηση που θα σκεφτομουν εγω στην θεση σου ειναι να εβαζα αντι για χρυσοψαρα ενα συγκεκριμενο ειδος που μου αρεσει τροπικων και να το φυτευα.:)

tsouk 16-01-17 16:34

Δεν έχω ακόμα ενυδρείο απλα μια σκέψη είναι ψάχνομε ακόμα ευχαριστώ παντός για τις απαντήσεις

tsala 17-01-17 10:46

μην μου προσηλυτιζετε τον χρυσοψαρά.. χρυσοψαρα θα βαλει, να γουσταρει!:p


καπακι μπορεις πολυ πιο ευκολα και γρηγορα, να φτιαξεις απο γυαλι ή πλεξι.

ενα χερουλακι , 2 πλαστικα μεντεσεδακια ή ανοξειδωτα και ετοιμο.

Τάκης 17-01-17 11:28

Ο tsouk θα φτιάξει άλλο για φυτεμένο, όταν γλυκαθεί,
τώρα μιλάμε για χρυσόψαρα :p
Αντε μη βάλω τη νταρντανα και σας δαγκώσει :smt019

xristos.egaleo. 17-01-17 20:06

ωχ ωχ ωχ..:grin::grin: βρε παιδια καποιος των ζεστων για υπερασπιση...:p τσουκ εγω σου ξαναθυμιζω να το ξανασκεφτεις.. :cool::p:p :smt082

Τάκης 17-01-17 20:44

Χρήστο, έμπλεξες :D

G_AQUA 17-01-17 22:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xristos.egaleo. (Μήνυμα 991354)
ωχ ωχ ωχ..:grin::grin: βρε παιδια καποιος των ζεστων για υπερασπιση...:p τσουκ εγω σου ξαναθυμιζω να το ξανασκεφτεις.. :cool::p:p :smt082

Δεν πειράζει, άσε τον άνθρωπο να φτιάξει πρώτα ένα με χρυσόψαρα και μετά να κάνει ένα κανονικό ενυδρείο. Ενα φυτεμένο δηλαδή :D

tsouk 17-01-17 23:24

Επειδή απο παιδάκι ήθελα ένα χρυσόψαρο και δεν το απόκτησα τώρα στα 32 πιστεύω ότι ήρθε η ώρα ευχαριστώ για τις ιδέες με το καπάκι

DEXFISH 18-01-17 11:49

Θα μπορούσες να σκεφτείς και το dow σαν υλικό κατασκευής. Πανάλαφρο, φτηνό :D και δεν θέλει εσωτερικά βάψιμο. Ανοίγεις 2 τρύπες και βάζεις τζαμάκι ή κάτι άλλο διαφανές και κολλάς εκεί σποτάκια λεντ. Αυτά μετά τα κρύβεις με dow πάλι και το βάφεις. Το dow το κολλάς εύκολα με ατλακόλ. Αυτά από μένα... Έχω φτιάξει έτσι το καπάκι στο ενυδρείο του σπιτιού και τώρα ετοιμάζουμε άλλα 6 για αλλού.

xristos.egaleo. 19-01-17 14:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από G_AQUA (Μήνυμα 991392)
Δεν πειράζει, άσε τον άνθρωπο να φτιάξει πρώτα ένα με χρυσόψαρα και μετά να κάνει ένα κανονικό ενυδρείο. Ενα φυτεμένο δηλαδή :D

οριστε ενας λογικος ανθρωπος..!!:p:D
τακη αυτο φοβαμαι.. :cool::D
παντως αλλη μια λυση για καπακι νομιζω πως ειναι το pvc και αυτο φθηνο και ελαφρυ και ευκολο στη επεξεργασια...;)

Τάκης 19-01-17 15:03

Το "κανονικό" μπορεί και να το βαρεθεί από τη συνεχή ενασχόληση,
κούρεψε , φύτεψε, ρίξε λιπάσματα, κιτρίνισε το ένα φυτό, έβγαλε άλγη το άλλο φυτό κλπ
Ενα χρυσοψαράδικο δεν το βαριέσαι "ΠΟΤΕ" ,
απλά ηρεμείς βλέποντας τα ψάρια :)
και σκασίλα σου αν βγάλει άλγη,
σε ενδιαφέρουν ΜΟΝΟ τα ψάρια,
"πραγματικό" ενυδρείο δηλαδή :p


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:47.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01519 seconds with 11 queries