Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Προετοιμασια νερου σε βαρελι (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=66741)

komori 19-11-12 17:43

Προετοιμασια νερου σε βαρελι
 
Τελευταιες μετρησεις του νερου στο ενυδρειο με τροφεους ειναι:

pH:8,2
Γενική σκληρότητα (GH):21 dh
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):13
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):15
Αλλαγές νερού:Καθε εβδομαδα το 30%
Θερμοκρασία:25 βαθμοι
Το νερο της βρυσης μου δινει ph 7.8.Ο τροπος αλλαγης του νερου που κανω ειναι απλος.75 λιτρα απλο νερο βρυσης και αντιχλωριο prime.Mετρωντας σημερα μετα απο μια ωρα αφου εκανα αλλαγη νερου το ph ηταν κοντα στο 8.Επειδη εχω για υποστρωμα κοραλλιογεννη αμμο μου ανεβαζει το ph στο 8.2-8.4 τις επομενες μερες.Δεν πρεπει να προσαρμοσω το ph της αλλαγης του νερου στα δεδομενα του νερου ενυδρειου?Για ν'ανεβει το ph ο ενδεδειγμενος τροπος ειναι η χρηση μαγειρικης σοδας?(εκτος απο τα σκευασματα του εμποριου).Με epsom salt ή ενυδρειακο αλατι θα εχω τα επιθυμητα αποτελεσματα?
Ευχαριστω

Κουραμπιές 19-11-12 18:01

Aν στην αλλαγη πεφτεις απο 8,2-8,4 στο 7,8, σε μιση-μιω ωρα που διαρκει η αλλαγη, εχεις σοβαρο προβλημα, η ανοδος του (αργη) τις επομενες μερες δεν ειναι τοσο προβλημα. H σοδα θα σου ανεβασει την ΚΗ κυριως. Θα σου προτεινα να αλλαζες υποστρωμα.

\/ag 19-11-12 18:08

Να αλλάξει υπόστρωμα;;;;;;;;;:confused:

Εγω γενικώς θεωρώ υπερβολή την τόση ακρίβεια!!Αν θες να εισαι τοσο απόλυτος παρε ένα buffer..

stelios816 19-11-12 18:37

δεν νομιζω οτι πρεπει να αλλαξεις κατι και πανω απολα οχι το υποστρωμα σου ειναι ιδανικο .τα αλατια αστα σου ανεβαζουν τη gh το 21 που εχεις ειναι ιδανικο για τα τροφεους φιλε μου μια χαρα εισαι .;)

maneni 20-11-12 10:10

θα μετρας αμεσσως μετα την αλλαγη για να δεις την μεταβολη.
Δεν ειναι τοσο κρισιμο το ph του νερου οσο το μεγεθος της μεταβολης. Διαφορα 0,2 δεν ειναι τιποτα σημαντικο μην σε προβληματιζει.
Η σοδα δεν θα ανεβασει το pH.

Κουραμπιές 20-11-12 14:54

Απο 8,2-8,4 στο 7,8 δεν ειναι 0,2 μεταβολη (και να ηταν τοσο παλι ειναι αποτομη, το safe ειναι πτωση 0,2 ανα ημερα, οχι ανα μιση ωρα που διαρκει η αλλαγη). Και εδω μιλαμε για μεταβολη 0,5 που σημαινει 5 φορες ποιο οξινο νερο (λογαριθμικη)
Εγω μενω στην αλλαγη υποστρωματος, καλυτερα να μην ειναι οι ιδανικοτερες συνθηκες αλλα σταθερα, παρα να παλευουμε για ιδανικες συνθηκες και να αλλαζουν συνεχεια μεσα στη βδομαδα.

stelios816 20-11-12 15:45

αλλοι παρακαλανε και μετανιωνουν που δεν το βαλανε απο την αρχη αυτο το υποστρωμα και εσυ του λες να το βγαλει ?

Κουραμπιές 20-11-12 15:52

Διαφωνεις σαυτο που λεω οτι οι μεταβολες του ειναι επικυνδυνες; Γιαυτο το λεω. Μπορει να ειναι ιδανικο υποστρωμα αλλα προκαλει μεγαλη μεταβολη. Η πρεπει να φερει το πεχα της αλλαγης στο 8,2-8,4 με κατι (εδω προτεινεις εσυ αν οερεις γιατι δεν εχω κατι υποψην μου) η αν πραγματι το υποστρωμα προκαλει τετοια μεταβολη, να κανει κατι για να μην το αλλαζει. Δεν ειμαι απολυτος στο να το αλλαξει αλλα θα σταθεροποιουνταν το πεχα ευκολα. Εσυ του λες να μην αλλαξει τιποτα. Διαφωνεις οτι 0,5-0,6 μεταβολη στο πεχα τοσο αποτομα ειναι επικυνδυνη;

stelios816 20-11-12 16:18

εδω σου λεει 8.2-8.4 εσυ εκατσες νταν στο 8.4 και λες διαφορα 0.5 τεραστια εεε?
εγω σου λεω οτι δεν εχει παραπανω απο 8.2 με τον αραγωνιτη. εσυ θα επιμενεις να λες οχι βγαλτον μπορει να εχεις παραπανω πειρα στης αφρικανες απο εμας που του λεμε τα αντιθετα οποτε πασο.

\/ag 20-11-12 16:29

Το ξέρεις οτι το pH μόνο του μέσα στην μέρα έχει διακυμάνσεις από πάρα πολλούς παράγοντες;;;

Το ενυδρείο του έχει 8,2-8,4pH..ίσως και με μεγαλύτερη απόκλιση..και το νερό στο βαρέλι του έχει 8pH...
Με μία αλλαγή της τάξης του 30% πόσο πιστεύεις οτι μπορεί να αλλάξει το pH του ενυδρείου;;
Μην είμαστε υπερβολικοί...:rolleyes:

stelios816 20-11-12 16:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από \/ag (Μήνυμα 713319)
Το ξέρεις οτι το pH μόνο του μέσα στην μέρα έχει διακυμάνσεις από πάρα πολλούς παράγοντες;;;

Το ενυδρείο του έχει 8,2-8,4pH..ίσως και με μεγαλύτερη απόκλιση..και το νερό στο βαρέλι του έχει 8pH...
Με μία αλλαγή της τάξης του 30% πόσο πιστεύεις οτι μπορεί να αλλάξει το pH του ενυδρείου;;
Μην είμαστε υπερβολικοί...:rolleyes:

οχι μα τι λες αφου πρεπει να αλλαξει το υποστρωμα .και εσυ να το βγαλεις αφου δεν ξερεις :p:p

komori 20-11-12 16:43

Ποιος ειναι ο τροπος για ν 'ανεβασω το ph στο βαρελι προετοιμασιας?Καποιο σκευασμα απο το εμποριο(seachem buffer tanganyika)?Υπαρχει αλλος τροπος?

stelios816 20-11-12 16:48

η το buffer(αν και ειμαι κατα) φιλε μου η διτανθρακικη σοδιτσα 1,5 -2 κουταλιες του γλυκου στα 100 λιτρα θα σου δωσουν 0.3-0.5 πανω στο ph σου.

Κουραμπιές 20-11-12 17:05

Στελιο μαζεψου. Δεν σου ειπα οτι δεν ξερεις. Ρωτησα αν διαφωνεις. Χωρισ υφακι, απλο ερωτημα. Και ειπα οτι δεν ειμαι απολυτος. Μια γνωμη εξεφρασα προτεινα απλα αυτο. Αν ειναι λαθος μπορει αλλα πες το κοσμια. Τις ειρωνειες αλλου. ;)

\/ag 20-11-12 17:08

Αν θες οτι πιο φυσικό βάλε 3-4 τέρμα ασβεστολιθικές πέτρες στο βαρέλι και άσε το νερό μία μέρα μέσα για προετοιμασία...

Δεν ξέρω αν δουλεύει..τώρα το σκέφτηκα!!:p
Αν θες δοκίμασε το,μέτρα και πες μας...

Πάντως γενικώς μην είσαι τόσο υπερβολικός με τέτοια πράγματα...;)

Κουραμπιές 20-11-12 17:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από \/ag (Μήνυμα 713338)
Αν θες οτι πιο φυσικό βάλε 3-4 τέρμα ασβεστολιθικές πέτρες στο βαρέλι και άσε το νερό μία μέρα μέσα για προετοιμασία...

Δεν ξέρω αν δουλεύει..τώρα το σκέφτηκα!!:p
Αν θες δοκίμασε το,μέτρα και πες μας...

Πάντως γενικώς μην είσαι τόσο υπερβολικός με τέτοια πράγματα...;)

βαγκ ναι νομιζω σε ενα θεμα που ανοιξε τωρα το κανει ενας για δισκους. Βαζει 100% οσμωση και τις εχει για την ΚΗ. Οποτε μαλλον στεκει :p

stelios816 20-11-12 17:14

καταρχας αστο μαζεψου .οταν σου λενε κατι και επιμενεις να προτηνεις κατι λαθος και πας να παρεις καποιον στο λαιμο σου με λαθος συμβουλες τι θα επρεπε να μην σε κακοκαρδισουμε?εγω οταν δεν ξερω κατι δεν θα παρεμβω στους αλλους που ξερουν κατι παραπανω και να λεω οχι ετσι ειναι. οποτε ο σκοπος δεν ειναι να περεξηγησε και να λες σε καποιον μαζεψου .αλλα να σκεφτεσαι πριν απαντησης σε καποιον ;)
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές (Μήνυμα 713341)
βαγκ ναι νομιζω σε ενα θεμα που ανοιξε τωρα το κανει ενας για δισκους. Βαζει 100% οσμωση και τις εχει για την ΚΗ. Οποτε μαλλον στεκει :p


komori 20-11-12 17:17

Μη σκουντατε βρε παιδια.....Ολοι χωραμε.
Στην επομενη αλλαγη θα βαλω δυο τρεις πετρες ασβεστολιθικες και θα το δοκιμασω να δω τι ph θα μου βγαλει.

Κουραμπιές 20-11-12 17:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stelios816 (Μήνυμα 713342)
καταρχας αστο μαζεψου .οταν σου λενε κατι και επιμενεις να προτηνεις κατι λαθος και πας να παρεις καποιον στο λαιμο σου με λαθος συμβουλες τι θα επρεπε να μην σε κακοκαρδισουμε?εγω οταν δεν ξερω κατι δεν θα παρεμβω στους αλλους που ξερουν κατι παραπανω και να λεω οχι ετσι ειναι. οποτε ο σκοπος δεν ειναι να περεξηγησε και να λες σε καποιον μαζεψου .αλλα να σκεφτεσαι πριν απαντησης σε καποιον ;)
-------------------------


ph με kh δεν εχει σχεση??

Κανεισ λαθος, ξαναλεω μια προταση εκανα και σε ρωτησα ανοιχτα αν διαφωνεισ για τισ μεταβολεσ. Δεν επεμεινα σε τιποτα. Ξαναδιαβασε τα ποστ μου και θα δεις. Και δεν ειπα ποτε οχι εται ειναι (οπως λες) ουτε να το κανει αμεσα, ουτε τον πηρα στο λαιμο μου. Μαλλον δεν εχεισ δει υφος αρχαριων που κοβουν το @&)€@" τουσ οτι αυτο που λενε ειναι σωστο. Εγω δεν επεμεινα.
Οσον αφορα την σχεση ph kh μην κανεις ρητορικες ερωτησεις. :) μην νομιζεις οτι δεν εχω διαβασει και ειναι ενα θεμα που με τυραναει και εμενα και ψαχνω να βρω λυση.

stelios816 20-11-12 17:31

εμπας περιπτωση για να ληξει εδω δεν θα μαλωσουμε εννωειτε απλα ειδα 2 φορες οτι ειπες βγαλτο υπωστρωμα;) και το kh με το ph εχουν αμεση σχεση τι σε τυραναει? ανεβενει το kh συμπαρασυρετε το ph μαζι του δεν ειναι για τυρανεια απλα χημεια φιλε μου:D

Κουραμπιές 20-11-12 18:22

Οταν εχεις νιτρικα στη βευση χρησιμοποιεις 100% οσμωση, εχεις βασαλτη γα υποστρωμα αλλα τελικα ειναι αναμεμειγμενος με κατι ασπρο ασβεστολιθικο (παλι καλα λιγο) και πριν την αλλαγη βλεπεις ΚΗ 4 και το ph να μη λεει να παει κατω απο 7 με τυρφη στο φιλτρο(οχι στο βαρελι...), περιπλεκεται λιγο η φαση. Θα τη βρω την ακρη δεν αγχωνομαι, ειναι νεο και αρα πεισματαρικο το ενυδρειο ακομα. Απλα ειμαι στο trial and error.

\/ag 20-11-12 19:06

Κουραμπιε καλα να παθεις που ασχολείσαι με χαμηλά pH...:pείδες ποσο απλό ειναι να το ανεβασεις;;;Σκληρά νερά for ever...

Κουραμπιές 20-11-12 19:21

Σου πληρωνω ενοικιο στις σερρες ναρθεις και να κανεις μαλαουι με το νερο ναναι κατασκληρο (gh 16-kh 15) αλλα με no3 στο 40-50. :D

stelios816 20-11-12 19:48

γεοτρυση ειναι ?

Κουραμπιές 20-11-12 20:00

Ολες οι σερρες εχουν αυτο το θαυμασιο νερο. Σε φιλου μου που στηνουμε μονομαχιερα μετρησα 10 νιτρικα και 0,5 αμμωνια. Επισης ο νομος ειναι πιτα στο ουρανιο εκτος της γεωργιας-φυτοφαρμακα-νιτρικα. Αστα να πανε.

genecr 20-11-12 20:06

και το πληρώνετε κιόλας στην ΕΥΔΑΠ. απορώ πως δεν έχουν πέσει καταγγελίες...

Κουραμπιές 20-11-12 20:33

Και εγω απορω. Μιλησα με φιλο στην εισαγγελεια και μουπε μπα τιποτα. Καναμε συνελευση και πηγα με τα τεστ να τους δειξω αποτελεσματα. Με γραψανε μην πω που. " 20 χρονια βρυση πινω δεν εχω τιποτα"....αυτα. :p

kgf12345 21-11-12 07:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές (Μήνυμα 713432)
" 20 χρονια βρυση πινω δεν εχω τιποτα"....αυτα.

γειασου ρε ελλαδαρα με τους ελληναρες σου!50 χρονια πισω απτα βοδια:D


Υ.Γ τοσους μουσικους εχουμε εδω μεσα,καποιος να γραψει ενα τραγουδι για τη μ...κια που δερνει τον ελληνα:Dαν και ειναι λιγο ρισκο.η θα γινει χιτ η θα πιασει πατο,γιατι δεν παιρνουμε και την κριτικη πολυ καλα και ειμαστε του υψους-βαθους:rolleyes:
αν και εχει προλαβει ο ξυλουρης μαλον...

Κουραμπιές 21-11-12 15:13

Χαχαχαχαχα οτι ναναι :D :D :D μολις το ειπε αυτο ρε συ τα παρατησα λεω νταξει....να και αν θελετε να και αν δεν θελετε.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:50.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02440 seconds with 11 queries