Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=55)
-   -   400Λιτρα Natural scaping (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=82596)

stanlee 09-10-14 17:20

400Λιτρα Natural scaping
 
6 Συνημμένο(α)
Πληροφορίες

Διαστάσεις:110Χ 55 Χ 78
Όγκος:430 λιτρα
Κατηγορία: Φυτεμένο
Φυτά:amania sp bonsai,heternathera zosterifolia,ludwigia sp super red,micranthemum monte carlo,hydrocotyle tripartita,ludwigia inclinata,rotala bochi,rotala indica,hygrofilia pinnatifida,microsorum trident,stayrogine porto vehlo.
Ψάρια / Άλλα είδη:red cherry-Otocinclus macrospilus.
Διακοσμητικά υλικά:Υπόστρωμα eco complete Black και μπεζ ουδέτερη 'αμμος. Πετρες Ατλας και ξυλα red moor.
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο: υπό κατασκευή .
Φωτισμός:2 Χ 150 W MH osram 6500k
Διάρκεια φωτισμού:17:00 - 21:30 προς το παρών.
Φιλτράρισμα:JBL CRISTAL PROFI 1500L/H
Θερμοστάτης:Jager 300W
Λίπανση:Προς το παρόν τίποτε ακόμη ,αλλα θα πάω στη σειρά της Seachem.
Παροχή CO2: Πληρες συστημα CO2 με παροχη 3φ/secX2

Παράμετροι:

pH:6,8
Γενική σκληρότητα (GH):6
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):4
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):10
Αλλαγές νερού:100Λιτρα ανα 4ήμερο ΑΟ 50%
Θερμοκρασία:25
Φωτογραφίες:
[IMG]DSC_0285.jpg[/IMG]
[IMG]DSC_0286.jpg[/IMG]
[IMG]DSC_0288.jpg[/IMG]
[IMG]DSC_0289.jpg[/IMG]
[IMG]DSC_0291.jpg[/IMG]
[IMG]DSC_0290.jpg[/IMG]

Τα σχόλια όλων σας παρακαλώ για να το κάνω καλύτερο....:D

nikosn 09-10-14 19:40

Στέλιο προς το παρον δεν μπορω να βρω κάποια ατέλεια...μάλλον μονο 2...απο την δεξιά μεριά οι πέτρες δεν μου άρεσαν το τελείωμα αστο να το κανει η χαλαζιακής κ 2 οι πέτρες που είναι δίπλα στις ρίζες Βάλτες πιο μεσα να μην εξέχουν τόσο πολύ να σβήνουν αρμονικά..κατα τα αλλά πιστεύω θα γίνει τέλειο!

johnpecn` 09-10-14 20:11

Φυσάει το ενυδρειο:smt038:smt038
Και εγω ,αν άλλαζα κατι θα ηταν οι 3 πετρες οι μεγάλες απο αριστερά ,δεν θα της εχωνα πιο μέσα γιατι φαντάζομαι θα σηκωθεί και το χαλίκι ,αλλα θα της έβγαζα μια μια και θα της έσπαγα με σφυρί σε κομματάκια για να φτιάξω τα σβησιματα :D:D

stanlee 09-10-14 20:29

...
 
Η πέτρες επιλέχτηκαν επίτηδες μεγάλες σ αυτό το σημείο γιατί ανάμεσα έχω tripartita με σκοπό δημιουργία θάμνων...στις φώτο όμως όντος φαίνονται άχαρες....θα ανεβάσω και μία πλαϊνή για να δείτε τι εννοώ....
Νίκο σε περιμένω να ρθεις να το δεις από κοντά....

nicpapa 10-10-14 00:39

Tι δεν μου αρεσε... ;)
Αυτη ειναι η γνωμη μου και μονο μην με παρεξηγησεις..
Δεν μου αρεσει το δεξια παρτερι.
Γενικά αν δεις την εικόνα φαινονται σαν παρτερια σε κήπο.
Εγω θα εσπαγα τις πετρες σε μικροτρες , να φαινονται λιγο πιο φυσιολογικο το ¨παρτερι¨
θα αφερουσα το δεξιο εντελως , και θα αυξανα σε μεγεθος προς τα δεξια το αριστερο παρτερι.
Στην αμμο θα προσθετα μικρες -μεγαλες πετρουλες.
Προσπαθησε το στησιμο να μην δειχνει τοσο τεχνητο , αντιγραψε την φυση. :rolleyes:

lingistis 10-10-14 09:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nicpapa (Μήνυμα 857518)
...
θα αφερουσα το δεξιο εντελως , και θα αυξανα σε μεγεθος προς τα δεξια το αριστερο παρτερι.
...
Προσπαθησε το στησιμο να μην δειχνει τοσο τεχνητο , αντιγραψε την φυση.

Με πρόλαβε ο Νίκος. Δοκίμασε το, νομίζω θα δώση άλλη διάσταση στο ενυδρείο σου ;)

stanlee 10-10-14 20:20

...
 
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές...ήδη προστέθηκαν πέτρες όπως μου πρότεινε ο nic.. και η δεξιά μεριά αφαιρέθηκε...φωτογραφικό υλικό θα βάλω αύριο....και περιμένω καινούριες προτάσεις:p

johnpecn` 20-03-16 22:43

Αρχηγέ μου τι εγινε τελικά αυτο το στήσιμο; Υπαρχει ακόμα; Πολυ δυνατό :smt041:smt041

stanlee 20-03-16 23:54

...
 
R.I.P Γιατί δεν άρεσε στη ΔΕΗ............6 μήνες το κράτησα αλλά δυστυχώς δεν άντεξα τη συντήρηση.
Κάπου έχω φωτο πριν το διαλύσω....θα ψάξω για να τις ανεβάσω.
Αν και το πάθος μου είναι τα φυτεμένα πλέων μόνο τα δικά σας χαζεύω μιας και δεν έχω καθόλου χρόνο.
Αλλά το μικρόβιο ξέρεις πως είναι και τώρα τελευταία όλο με τρώει.....:D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:31.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02037 seconds with 11 queries