Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γατόψαρα Ν. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=27)
-   -   ερωτηση για μυκητες στα αυγα corydoras (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=37784)

panosgr 10-02-10 15:21

ερωτηση για μυκητες στα αυγα corydoras
 
πριν 2 μερες ειδα στο ενυδρειο μου που φιλοξενω μονο corydoras albino,ειχε γεμισει απο αυγα παντου,τα εβγαλα για να μην φανε τα αυγα κ σημερα ολα τα αυγα ειχαν γεμισει χνουδια τα οποια πρεπει να ειναι μυκητες.τι διαδικασια χρειαζεται για να σωσω την αλλη φορα τα αυγα?

halvas69 10-02-10 15:49

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=37149

panosgr 10-02-10 15:54

ευχαριστω φιλε μου για τα side,να σε ροτησω κατι?το μπλε μεθυλαινιου που το βρισκω? γιατι πηγα σε 2 καταστηματα κ ουτε που το ξερανε.

halvas69 10-02-10 15:57

Ζήτα οποιοδήποτε φάρμακο για μύκητες (Fungus) την ίδια δουλειά θα κάνεις.

Πάνος 10-02-10 15:57

φαρμακεια ηταν τα καταστηματα που αναφερεις?
αντι για κυανουν του μεθυλενιου (αν δε βρεις) μπορεις να χρησιμοποιησεις και αντιμυκητιασικο του εμποριου...σε πολλαπλασια δοση...καθε εταιρια εχει το δικο της.

panosgr 10-02-10 16:00

δεν υπαρχει περιπτωση να χαλασουν τα αυγα?ξερεις αν το φαρμακο costapur κανει?
-------------------------
καταστηματα με ενυδρεια.

halvas69 10-02-10 16:02

Όχι το Costapur είναι για Ich.

panosgr 10-02-10 16:03

σορυ που σε ζαλιζω...εχω αλλα 2 ευκαιρα φαρμακα σπιτι μου.το melafix κ το bactopur.κανενα απο αυτα κανει?

halvas69 10-02-10 16:13

To melafix αν και δεν είνα καθ'ευατού για μύκητες μπορει να κάνει κάτι, παραταύτα σου ξαναλέω αγόρασε φάρμακο για μύκητες.

panosgr 10-02-10 16:14

εντακσει,ευχαριστω πολθ παιδια!

theodarras 10-02-10 16:22

Για και χαρά σε όλους! Χωρίς να θέλω να το παίξω έξυπνος και ότι τα ξέρω όλα αλλά εγώ αυτή την στιγμή μεγαλώνω καμιά 50 αριά cory χωρίς κανένα φάρμακο! Αν χαλάσουν και μερικά δεν έγινε και τίποτα να έχεις και μια απώλεια 5 % από τα αυγά απλά να προσέχεις πως τα βγάζεις από τα τζάμια για να μην σου σπάνε και χαλάνε μετά όλα !

Πάνος 10-02-10 16:28

τα αγονιμοποιητα αυγα θα πιασουν μυκητες ειτε υπαρχει το φαρμακο ειτε οχι (μου συμβαινει ακομη και με 3πλασια δοση φαρμακου).
φυσικα το φαρμακο δεν ειναι υποχρεωτικο για να εχεις εκκολαψη...απλα αν υπαρχει το φαρμακο εχεις λιγοτερες απωλειες γιατι εμποδιζει τους μυκητες να μεταδωθουν σε υγιη αυγα....γιαυτο το χρησιμοποιω για να γλιτωσω μερικα γονιμοποιημενα αυγα παραπανω...
οπως σωστα λες και εσυ
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από theodarras (Μήνυμα 415551)
και χαλάνε μετά όλα !


Γιώργος Κ 10-02-10 16:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από theodarras (Μήνυμα 415551)
Για και χαρά σε όλους! Χωρίς να θέλω να το παίξω έξυπνος και ότι τα ξέρω όλα αλλά εγώ αυτή την στιγμή μεγαλώνω καμιά 50 αριά cory χωρίς κανένα φάρμακο! Αν χαλάσουν και μερικά δεν έγινε και τίποτα να έχεις και μια απώλεια 5 % από τα αυγά απλά να προσέχεις πως τα βγάζεις από τα τζάμια για να μην σου σπάνε και χαλάνε μετά όλα !

Δεν χρειαζεται φαρμακο ... απλα αντι - fungus ωστε να μη πιανουν τα αυγα!! Αν ειναι σε καλη ροη δεν εχουν προβλημα συνηθως αλλα αν τα βαλει σε ταπερακι η καπου αλλου χωρις αυτο δεν θα εχει πολλες ελπιδες! ;)

theodarras 10-02-10 16:59

Εγώ έχω ένα ταπεράκι περίπου 2 λίτρα με μια αερόπετρα και μόλις βγουν σε 2 – 3 μέρες τα βάζω σε μια γεννήτρα 5 λίτρα με 2 αερόφυλτρα και ταΐζω τριμμένο φιλαράκι 4 – 5 φορές την μέρα και είναι turbo cory !

Πάνος 10-02-10 17:08

ωραιος ο Σαμιωτης!

theodarras 10-02-10 17:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 415587)
ωραιος ο Σαμιωτης!

:D:D:D:D:D

panosgr 11-02-10 14:17

παιδια πως ξεχωριζεται το αρσενικο απο το θυληκο εκτος το μεγεθος?

Kostas G. 11-02-10 15:55

Και πολύ σωστή μέθοδο χρησιμοποιεί ο Σαμιώτης:p;)

Τα αυγά Corydoras το μόνο που απαιτούν είναι άψογο αερισμό.Χωρίς αυτόν,πιάνουν όλα μύκητες...Με καλό αερισμό δεν έχεις και καμμία απώλεια με εξαίρεση τα μη γονιμοποιημμένα(που με έμπειρους γονείς είναι ελάχιστα). Η προσθήκη μπλε του μεθυλενίου ή άλλου αντιμυκητιασικού φαρμάκου χρειάζεται μόνο όταν δεν προσφέρεις σωστές συνθήκες στα αυγά αλλά πραγματικά,δεν είναι ιδιαίτερος κόπος να αερίσεις καλά τα αυγά με σωστά τοποθετημμένη αερόπετρα(ή αερόπετρες);) Θέλει μόνο να το παρακάνεις με τον αερισμό,να μην βάζεις απλά αερόπετρα,να πιάνουν όλα φυσαλίδες πάνω τους!:D Φυσικά αμα βλέπεις οτι δεν τα καταφέρνεις με τη φυσική μέθοδο,η προσθήκη κάποιου αντιμυκητιασικού θα σε βοηθήσει να πάρεις μωρά;)


Τα αρσενικά έχουν πιο στενό/λεπτό σώμα απότι τα αρκετά φαρδύτερα θηλυκά. Η διαφορά αυτή φαίνεται πολύ εύκολα κοιτάζοντάς τα από πάνω αλλά γενικότερα δεν είναι δύσκολο να τη παρατηρήσεις,είναι πιο μικρόσωμα τα αρσενικά;)

harris samos 11-02-10 16:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 415587)
ωραιος ο Σαμιωτης!

ειμαστε δυναμικο team :D:D:D:D
:smt041:smt041:smt041:smt041:smt041:smt041

maikl 12-02-10 07:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από theodarras (Μήνυμα 415574)
Εγώ έχω ένα ταπεράκι περίπου 2 λίτρα με μια αερόπετρα και μόλις βγουν σε 2 – 3 μέρες τα βάζω σε μια γεννήτρα 5 λίτρα με 2 αερόφυλτρα και ταΐζω τριμμένο φιλαράκι 4 – 5 φορές την μέρα και είναι turbo cory !

...μη ξεχνας τις καθημερινες αλλαγες με φρεσκο νερακι και σιφωναρισμα του βυθου ;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:37.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02117 seconds with 11 queries