Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=148)
-   -   96 λίτρα φυτεμένο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=44443)

medico 06-10-10 14:44

96 λίτρα φυτεμένο
 
Πόσα iriatherina και πόσα (cpd) μου προτείνεται να φιλοξενίσω σε 96 λίτρα (80.30.40)
-------------------------
Κανείς; Τίποτα;

Dimis 06-10-10 14:49

Αθερινες ακομα και 12 αν ειναι μοναχες...
cpd ακομα και 20 αν ειναι μονα...
Στα προτινω ξεχωριστα γιατι οι μεν αθερινες προτιμουν το μαλακο νερο ενω τα δε cpd προτιμουν το σκληρο.

Οι αθερινες θα ταιριαζαν περισσοτερο με ενα μικρο κοπαδι μελανοταινιες praecox ενω τα cpd με 2 ζευγαρια tateurndina ή με ενα κοπαδι pseud. furcatus.

medico 06-10-10 15:54

Σε ευχαριστώ. Νόμιζα ότι θα μπορούσα να τα είχα μαζί... Το πρωί αγόρασα 5 ζευγάρια αθερίνες... Με παίρνει για μελανοταινίες; Τι λες;

Dimis 06-10-10 16:08

Νεοστημενο ειναι το ενυδρειο σου?

Alex_Salonica 06-10-10 16:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 (Μήνυμα 489948)
Αθερινες ακομα και 12 αν ειναι μοναχες...
cpd ακομα και 20 αν ειναι μονα...
Στα προτινω ξεχωριστα γιατι οι μεν αθερινες προτιμουν το μαλακο νερο ενω τα δε cpd προτιμουν το σκληρο.

Οι αθερινες θα ταιριαζαν περισσοτερο με ενα μικρο κοπαδι μελανοταινιες praecox ενω τα cpd με 2 ζευγαρια tateurndina ή με ενα κοπαδι pseud. furcatus.

θα διαφωνήσω,
πρόκειται για έναν πολύ καλό συνδυασμό αφού τα CPD έχουν προσαρμοστικότητα στο PH από 6 έως 8.
Το ιδανικό PH για να τα διατηρήσουμε τα δύο είδη μαζί είναι ουδέτερο PH

Dimis 06-10-10 16:49

Ιδανικο δεν ειναι...
Συμβιβασμος ομως ειναι!

medico 06-10-10 16:50

Το ενυδρείο τρέχει 15 μέρες.

Alex_Salonica 06-10-10 16:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 (Μήνυμα 489991)
Ιδανικο δεν ειναι...
Συμβιβασμος ομως ειναι!

Και τα δύο είδη απαιτούν PH 6-8 με ιδανικό το 7.
Ποιο είναι το ιδανικό κατά τη γνώμη σου;

Dimis 06-10-10 16:57

Ειναι στρωμενο το φιλτρο σου φανταζομαι...
Τοτε ασχετα με τον συνδυασμο μεινε για κανα μηνα με τις αθερινες να μην το παμε στα ορια του αποτομα και βλεπουμε για τον συνδυασμο.
Οσο για την αποψη του Αλεξ δεν ειναι λαθος,απλα οφειλω να πω το ιδανικο ωστε μερικοι που δεν γνωριζουν να διαβασουν ποιες ειναι οι ιδανικες συνθηκες διαβιωσης των ψαριων,απο εκει και περα μπορουμε να αποφασισουμε κατα βουληση.

medico 06-10-10 17:05

Τα πάντα αγοράστηκαν μεταχειρισμένα. Και το φίλτρο και ο βυθός ο οποίος είχε και σαλιγκάρια είναι στρομένα. Και οι μετρήσεις αν εξαιρέσω κάτι περίεργα με τη σκληρότητα είναι καλές. ( ΚΗ 6, gH 8, NH3 0,009, NH4 0,5, PH 7,5 NO2 0)

Dimis 06-10-10 17:05

Alex αυτο που λες ισχυει οταν προσπαθησει καποιος να ενημερωθει απο το ιντερνετ.Επειδη εισαι ομως εμπειρος ακουαριστας καταλαβαινεις οτι το 6 με το 8 εχουν χαωδη διαφορα.Οποτε να γραφει καποιος οτι ενα ψαρι ζει σε νερα με αυτη την αποκλιση ειναι μεν συνηθες αλλα ειναι λαθος.
Για τις Αθερινες που γνωριζω καλα οφειλω να σου πω οτι οι περιοχες που ζουν εχουν οξινα νερα 6.2 εως και 6.8,εχουν αναφερθει μεμονομενες περιπτωσεις που εχουν βρεθει αθερινες σε νερα με σκληροτητες ανω του 7 οπως και κατω του 5.5.
Οσο για τα galaxy συνηθως ζουν σε βαλτους και σε ορυζονες με νερα μετρια σκληρα 7.2-7.7
Οποτε ναι μεν ενα μεσο σωστο νερο θα ηταν ενα ph 7 με ενα kh 8-11 αλλα ετσι κανουμε "εκπτωσεις" επανω στο ιδανικο του πραγματος και στα 2 ειδη μας.

Dimis 06-10-10 17:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από medico (Μήνυμα 490002)
Τα πάντα αγοράστηκαν μεταχειρισμένα. Και το φίλτρο και ο βυθός ο οποίος είχε και σαλιγκάρια είναι στρομένα. Και οι μετρήσεις αν εξαιρέσω κάτι περίεργα με τη σκληρότητα είναι καλές. ( ΚΗ 6, gH 8, NH3 0,009, NH4 0,5, PH 7,5 NO2 0)

Οπως και να εχει αυτη την στιγμη το φιλτρο σου εχει αποικηθει τοσο ωστε να καλυπτει τις αναγκες των κατοικων που εχει μεσα και του φορτιου που δεχεται απο αυτους.Απο το 20 δεν μπορουσε να το παμε κατευθειαν στο 90-100,το παμε σταδιακα ωστε να προσαρμοζεται προοδευτικα η αποικηση στο φορτο που μπορει να δεχτει.

medico 06-10-10 17:28

Εκτός απο το φίλτρο θέλει σταδιακή φόρτηση και η τσέπη μου οπότε πριν το μήνα δεν θα μπει τίποτα μέσα εκτός και αν βρεθεί κανένα κλαδεμα! :-) Εμένα δεν με ενδιαφέρει ένα ενυδρείο που πρώτα να αρέσει στα μάτια μου... Μου αρέσουν πάρα πολυ τα όσκαρ και τα χρυσόψαρα!!! Θέλω ένα σωστά συνδιασμένο και άνετο για τα ψάρια μου σύστημα.

medico 15-10-10 14:17

5 Συνημμένο(α)
Σήμερα εβγαλα κάποιος φωτογραφίς από το ενυδρείο μου... έχω κάποια μάλλον σημαντικα προβλήματα με τα φυτά μου.:( θα ήθελα σε πρώτη φάση να ρίξετε μια ματιά και μετα να δούμε τι θα γίνει... επίζω να καταφέρω να αναιβάσω τις φωτό

Raven 15-10-10 14:27

Μια χαρα ειναι τα φυτα σου. Αν λες για τα παλια/μικρα φυλλα των εχινοδωρων, δεν τα χρειαζεται πια το φυτο και γι αυτο τα νεκρωνει. Κοψτα και αφαιρεσε τα οσα εχουν καφετισει στις ακρες.

medico 15-10-10 14:53

Το πρόβλημα μου είναι ότι όλα τα φυτά μου έχουν μικρές τρύπες στα φύλα τους... όσο η μύτη της καρφίτσας... άσε που δεν ξέρω τι φυτά έχω ώστε να διαβάσω για τις απαιτήσεις τους.
το όλο στήσημο πώς σου φαίνεται;

Raven 15-10-10 15:14

Τι φωτισμο εχεις ; Λιπανση; οι τρυπες στα φυλλα ισως ειναι ελλειψη Καλιου.

medico 15-10-10 15:19

sylvania gro-lux f 18w t8 είναι αυτή που φοράει τ καρφουρίσιο από τη μάνα του.... δεν λιπαίνω.

Raven 15-10-10 15:31

To φως ειναι πολυ λιγο. Λογικα τα υπολοιπα ευκολα φυτα θα επιβιωσουν (Ecinodorus bleheri, Cryptocoryne wendii, Anubias nana) αλλα η Nymphea lotus δυσκολα θα την βγαλει σε τοσο λιγο φωτισμο.
Επισης το ενυδρειο ειναι νεο και τα φυτα χρειαζονται χρονο να προσαρμοστουν. Κανε κανονικα εβδομαδιαιες αλλαγες νερου 30-40% και αν δεις το προβλημα να επιμενει αγορασε ενα γενικο λιπασμα και ενα σκετο Καλιο (potassium). Ριχνε μετα απο καθε αλλαγη, λιγοτερο απο το μισο της συνιστωμενης δοσολογιας. Και μερικες ταμπλετες βυθου κοντα στις ριζες θα τα βοηθησουν επισης.

medico 15-10-10 15:39

Ωχ ξέχασα να σου πω πως έχω βάλει ταμπλέτες της sera. nymphea lotus είναι το κοκκινο; μπορώ να κάνω κάτι με μία λάμπα για το φωτισμό; σε ευχαριστώ για τη βοήθεια...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:07.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01817 seconds with 11 queries