Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   εξοπλισμός και είδη ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=101256)

Dimitris11 02-09-18 11:56

εξοπλισμός και είδη ενυδρείου
 
καλησπέρα,

βλέπω εδώ σε ένα θέμα πως προτείνετε για τις αλλαγές νερού και την εισαγωγή του νέου νερού στο ενυδρείο μία αντλία νερού.

μιλώντας με ένα ονλαιν πετσοπ μου πρότειναν για την εισαγωγή νερού από τον κουβά έναν κυκλοφορητή, έναν σωλήνα νερού και επιθυμητά και ένα μπαστούνι εξόδου για να διατηρεί το λάστιχο στην σωστή του θέση.

τι ισχύει τελικά? τι εξοπλισμό χρειάζομαι για να εισάγω το νέο νερό στο ενυδρείο? αν υπήρχε και κάποιο λινκ θα με βοηθούσε ακόμα περισσότερο.
θέλω να το κάνω σωστά για αυτό σας ρωτάω. σας ευχαριστώ.

panos699 02-09-18 12:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dimitris11 (Μήνυμα 1046513)
καλησπέρα,

βλέπω εδώ σε ένα θέμα πως προτείνετε για τις αλλαγές νερού και την εισαγωγή του νέου νερού στο ενυδρείο μία αντλία νερού.

μιλώντας με ένα ονλαιν πετσοπ μου πρότειναν για την εισαγωγή νερού από τον κουβά έναν κυκλοφορητή, έναν σωλήνα νερού και επιθυμητά και ένα μπαστούνι εξόδου για να διατηρεί το λάστιχο στην σωστή του θέση.

τι ισχύει τελικά? τι εξοπλισμό χρειάζομαι για να εισάγω το νέο νερό στο ενυδρείο? αν υπήρχε και κάποιο λινκ θα με βοηθούσε ακόμα περισσότερο.
θέλω να το κάνω σωστά για αυτό σας ρωτάω. σας ευχαριστώ.

Φιλε εγω αυτο που εχω κανει ειναι το εξής.... Εχω παρει σωληνάκι 1/4,αυτο που υπάρχει και στην όσμωση, εχω προσαρμοση ενδιαμεσα ενα προφιλτρο ανθρακα και καθε φορα που θελω να βαλω νερο στο ενυδρείο το συνδεω με την βρύση της μπανιερας... Ρυμθιζω την θερμοκρασία πρωτα και ανοιγω την βρύση ισα ισα να υπαρχει ροη....

καλατζος 02-09-18 12:35

Καλησπέρα φίλε μου τις αλλαγές νερού πρώτα από όλα πως θέλεις να τις κάνεις με αντιχλωριο με φίλτρο άνθρακα για να μην έχει το νερό χλώριο θα χρειαστεί ένα βαρέλι προετοιμασίας μια αντλία και αλφαδολαστιχο

stanisalus18 02-09-18 14:15

1 Συνημμένο(α)
Καλησπερα και απο μενα ;)

Απο καθαρη περιεργεια, ποιος ειναι αυτος ο ονλαιν πετσοπας που λες?

Δες λιγο και το link εδω:

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=70662

Αντι για το μπαστουνι εξοδου μπορεις να χρησιμοποιησεις και τα μεγαλα πλαστικα μανταλακια που χρησιμοποιουμε στις πετσετες πανω στις ξαπλωστρες στην θαλασσα. Εμενα με βολευαν πολυ. Τα βρισκεις και με 1 ευρω το πακετο.

Υπαρχουν πολλοι τροποι για να βαζεις το νεο νερο στο ενυδρειο, ο καθενας χρησιμοποιει το δικο του.

http://www.aquatek.gr/vb/attachment....1&d=1535890456

Dimitris11 02-09-18 14:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από καλατζος (Μήνυμα 1046518)
Καλησπέρα φίλε μου τις αλλαγές νερού πρώτα από όλα πως θέλεις να τις κάνεις με αντιχλωριο με φίλτρο άνθρακα για να μην έχει το νερό χλώριο θα χρειαστεί ένα βαρέλι προετοιμασίας μια αντλία και αλφαδολαστιχο

Με αντιχλωριο λογικά θέλω να τις κάνω!
Έχεις να μου προτείνεις από πού μπορώ να προμηθευτώ αυτά τα τρία είδη που προτείνεις; Κυκλοφορητή δλδ θεωρείς πως δεν χρειάζομαι σωστά;
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 (Μήνυμα 1046527)
Καλησπερα και απο μενα ;)

Απο καθαρη περιεργεια, ποιος ειναι αυτος ο ονλαιν πετσοπας που λες?

Δες λιγο και το link εδω:

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=70662

Αντι για το μπαστουνι εξοδου μπορεις να χρησιμοποιησεις και τα μεγαλα πλαστικα μανταλακια που χρησιμοποιουμε στις πετσετες πανω στις ξαπλωστρες στην θαλασσα. Εμενα με βολευαν πολυ. Τα βρισκεις και με 1 ευρω το πακετο.

Υπαρχουν πολλοι τροποι για να βαζεις το νεο νερο στο ενυδρειο, ο καθενας χρησιμοποιει το δικο του.

http://www.aquatek.gr/vb/attachment....1&d=1535890456

Καλησπέρα. Στο λινκ που μου έστειλες λέει ότι χρειάζομαι και τα δυο οπότε τουλάχιστον την αντλία νερού δεν την γλυτώνω όπως πρότεινε και άλλος πιο έμπειρος συνχομπιστας μόλις παραπάνω.

Τελικά τι ισχύει;

Από τον Μισιρλή μου το πρότειναν αυτό, που ξέρω από άλλους ότι ο λόγος του είναι σπαθί.

Αν έχεις κάτι άλλο να προτείνεις η από πού να προμηθευτώ αυτα που χρειάζομαι θα χαρώ να το ακούσω.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos699 (Μήνυμα 1046515)
Φιλε εγω αυτο που εχω κανει ειναι το εξής.... Εχω παρει σωληνάκι 1/4,αυτο που υπάρχει και στην όσμωση, εχω προσαρμοση ενδιαμεσα ενα προφιλτρο ανθρακα και καθε φορα που θελω να βαλω νερο στο ενυδρείο το συνδεω με την βρύση της μπανιερας... Ρυμθιζω την θερμοκρασία πρωτα και ανοιγω την βρύση ισα ισα να υπαρχει ροη....

ευχαριστώ αλλά δεν είμαι ακόμα έτοιμος για DIY και άσε που δεν είμαι και πολύ handyman, θέλω ποιο έτοιμες λύσεις :)

GN_AZ 03-09-18 06:51

Δε νομίζω ότι υπάρχει σωστή κ λάθος διαδικασία.
Το θέμα είναι να μπεί το καθαρό, αποχλωριομένο νερό στο ενυδρείο.
Εγώ χρησιμοποιώ ένα 10λιτρο ποτιστήρι κ την βαρύτητα.
Ο καθένας όπως βολεύεται.

SweepingFish 03-09-18 08:51

Εγω παλι εχω τρυπισει ενα μπουκαλι 1 λιτρο και ριχνω εκει το νερο(πρωτα σε εναν μεγαλο κουβα το νερο και μετα ρουφαω εναν σωλήνα ωστε να τραβηξει το νερο) και μπαινει ομαλα το νερο στο ενυδρειο.

Rayden 06-09-18 23:41

Με μια φτηνη αντλιουλα και ενα βαρελακι αναλογως τα λιτρα που θες καθαρησες. (Προσεχε το μανομετρικο της αντλιας ). Τωρα οσο χειμωνιαζει και κανας θερμαντηρας θα ειναι απαραιτητος αν ειναι πολλα τα λιτρα της αλλαγης

Dimitris11 07-09-18 09:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Rayden (Μήνυμα 1046707)
Με μια φτηνη αντλιουλα και ενα βαρελακι αναλογως τα λιτρα που θες καθαρησες. (Προσεχε το μανομετρικο της αντλιας ). Τωρα οσο χειμωνιαζει και κανας θερμαντηρας θα ειναι απαραιτητος αν ειναι πολλα τα λιτρα της αλλαγης

καλημέρα. μπορείς να μου δώσεις κάποιο λινκ για να δω αυτά που προτείνεις, πχ φτηνή αντλία και βαρελάκι? γιατί δεν ξέρω που να στραφώ.

σε ευχαριστώ.
-------------------------
καλησπέρα,

μία ερώτηση. σε ενυδρείο 27 λίτρων που προορίζεται για έναν μονομάχο έχω το εξής φίλτρο που είναι για ενυδρεία μέχρι 40 λίτρα

https://www.petsamolis.gr/proionta/p...h20509297.html

υπάρχει λόγος να αναβαθμιστώ σε αυτό που είναι για μέχρι 80 λίτρα?

https://www.petsamolis.gr/proionta/p...w20509298.html

το λέω γιατί έχω ακούσει πως είναι καλό το φίλτρο να είναι αρκετά μεγαλύτερο του όγκου της δεξαμενής.

βέβαια για μονομάχο ίσως να μην είναι καλό γιατί ξέρω θέλουν χαμηλή σχετικά ροή φίλτρου.

τι λέτε?

delta66 07-09-18 14:34

1 Συνημμένο(α)
Για τοσο μικρο ενυδρειο, γινεται και με τη βαρυτητα

Dimitris11 07-09-18 14:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 1046718)
Για τοσο μικρο ενυδρειο, γινεται και με τη βαρυτητα

μόνο ένα αλφαδολάστιχο και ένα κουβά δλδ και τίποτα άλλο και θα παίξει?
Υ.Γ δέος και μόνο δέος που μου γράφει ο τοπ πόστερ :):smt020

delta66 07-09-18 14:49

Απλα πρεπει να υπαρχει μερος πιο ψηλα απο το ενυδρειο για να ακουμπησει το δοχειο με το νερο της αλλαγης, ενα σωληνακι και δυο μανταλακια (προσοχη με τα μανταλακι ομως γιατι πεταγονται αν δεν μπουν καλα).
Το δοχειο πρεπει να χωραει την ποσοτητα του νερου που χρειαζεται καθε ενυδρειο για αλλαγη.
(Και φυσικα να γνωριζεις τη μεθοδο του ... ρουφηγματος)
Πχ αν εχεις 30λιτρο και κανεις 30% αλλαγη, χρειαζεσαι δοχειο 10 λιτρων (πχ κουβας 10λιτρος ή δυο μπετονακια 5λιτρα σαν της φωτογραφιας)

Αν ομως εχεις 50λιτρο και κανεις 50% αλλαγη νερου χρειαζεται 25 λιτρα δοχειο (οποτε εδω δεν βολευει η συγκεκριμενη μεθοδος και χρειαζεται βαρελακι και αντλια με μανομετρικο ικανο να σηκωνει το νερο μεχρι το ενυδρειο - συνηθως μια αντλια με 1.8-2.0 μετρα μανομετρικο ειναι ΟΚ)

ΥΓ το Onilne καταστημα στα ειπε πολυ καλα αλλα και ο αλλος φιλος πιο πανω σωστα τα ειπε, δεν υπαρχει μονο μια λυση. Οτι βολευει τον καθενα.
ΥΓ2 μια χαρα ειναι το φιλτρακι για τοσο μικρο ενυδρειο με ενα μονομαχο. Να γυρισεις το spray bar ετσι ωστε να μην ανακατευει το νερο, πχ προς τα πισω να χτυπαει στο τζαμι.

Dimitris11 07-09-18 15:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 1046720)
Απλα πρεπει να υπαρχει μερος πιο ψηλα απο το ενυδρειο για να ακουμπησει το δοχειο με το νερο της αλλαγης, ενα σωληνακι και δυο μανταλακια (προσοχη με τα μανταλακι ομως γιατι πεταγονται αν δεν μπουν καλα).
Το δοχειο πρεπει να χωραει την ποσοτητα του νερου που χρειαζεται καθε ενυδρειο για αλλαγη.
(Και φυσικα να γνωριζεις τη μεθοδο του ... ρουφηγματος)
Πχ αν εχεις 30λιτρο και κανεις 30% αλλαγη, χρειαζεσαι δοχειο 10 λιτρων (πχ κουβας 10λιτρος ή δυο μπετονακια 5λιτρα σαν της φωτογραφιας)

Αν ομως εχεις 50λιτρο και κανεις 50% αλλαγη νερου χρειαζεται 25 λιτρα δοχειο (οποτε εδω δεν βολευει η συγκεκριμενη μεθοδος και χρειαζεται βαρελακι και αντλια με μανομετρικο ικανο να σηκωνει το νερο μεχρι το ενυδρειο - συνηθως μια αντλια με 1.8-2.0 μετρα μανομετρικο ειναι ΟΚ)

ΥΓ το Onilne καταστημα στα ειπε πολυ καλα αλλα και ο αλλος φιλος πιο πανω σωστα τα ειπε, δεν υπαρχει μονο μια λυση. Οτι βολευει τον καθενα.
ΥΓ2 μια χαρα ειναι το φιλτρακι για τοσο μικρο ενυδρειο με ενα μονομαχο. Να γυρισεις το spray bar ετσι ωστε να μην ανακατευει το νερο, πχ προς τα πισω να χτυπαει στο τζαμι.

τέλεια, σε ευχαριστώ για τις χρήσιμες συμβουλές σου. τώρα έχω αυτό το μικρό ενυδρειάκι αλλά θα πάρω και μεγαλύτερο σύντομα οπότε ακόμα και εξοπλισμό να πάρω (βαρελάκι, κυκλοφορητή, αντλία, αλφαδολάστιχο) δεν θα πάνε χαμένα και θα αξιοποιηθούν και στο επόμενο, γιατί όντως για το 27άρι είναι περιττά αυτά.

Dimitris11 16-09-18 22:32

Πήρα μια αφίσα background και δεν συνειδητοποίησα ότι θέλει να κολλήσει με το ειδικό υγρό τζελ της juwel poster fix, νόμιζα αλλά την ξεκολλάς και την κόλλας. Υπάρχουν προτάσεις εναλλακτικών ειδών μιας και κοστίζει 5€ περίπου αυτό το τζελ;

Dimitris11 21-09-18 23:29

Καλησπερα. Πήρα μια ρίζα, μια φυσική πέτρα και νέα λευκή άμμο. Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να τα καθαρίσω πριν τα βαλω στο ενυδρείο;

Diskus fan 29-09-18 00:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dimitris11 (Μήνυμα 1047141)
Καλησπερα. Πήρα μια ρίζα, μια φυσική πέτρα και νέα λευκή άμμο. Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να τα καθαρίσω πριν τα βαλω στο ενυδρείο;

Είναι γραμμένα χιλιάδες φορές... κάνε μια απλή αναζήτηση στο forum.
Ειδικά στα θέματα για τους αρχάριους ("στήσιμο" ενυδρείων)... ΔΕΝ μπορεί... κάτι θα βρεις.- ;)

Dimitris11 03-10-18 23:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan (Μήνυμα 1047374)
Είναι γραμμένα χιλιάδες φορές... κάνε μια απλή αναζήτηση στο forum.
Ειδικά στα θέματα για τους αρχάριους ("στήσιμο" ενυδρείων)... ΔΕΝ μπορεί... κάτι θα βρεις.- ;)

Ευχαριστώ


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:18.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02003 seconds with 11 queries