Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Καθρέφτης για καπάκι? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=48334)

mikrosaquaristas 19-01-11 15:19

Καθρέφτης για καπάκι?
 
Αν χρησιμοποιήσω καθρέφτη για καπάκι στο ενυδρείο ώστε να έχω ανακλαστήρα και καπάκι σε μία "συσκευασία" και να μην χρειάζεται κάτι άλλο ώστε να μην φωτίζεται και ο χώρος πάνω απο το ενυδρείο
μπορεί να υπάρχει κάποιο πρόβλημα που δεν υπολογίζω?

irongud 19-01-11 15:40

η πισω μερια του καθρεφτη γδερνεται για πλακα. καλυτερα επενδυση απο μεσα του καπακιου με καθρεφτη και καλυτερα πλαστικο για ασφαλεια θα ελεγα. δεν ξερω για στρες στα ψαρια ομως...

logio 19-01-11 16:02

καλησπερα εμενα η γνωμιμου ειναι οτι θα σρεσαρις τα ψαρακια

Roussaks 20-01-11 11:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από irongud (Μήνυμα 540694)
η πισω μερια του καθρεφτη γδερνεται για πλακα. καλυτερα επενδυση απο μεσα του καπακιου με καθρεφτη και καλυτερα πλαστικο για ασφαλεια θα ελεγα. δεν ξερω για στρες στα ψαρια ομως...

+ 1
+ οτι για τι μεγεθος καπακι μιλαμε , ειναι ακριβως ο καθρεπτης νομιζω !

mikrosaquaristas 20-01-11 11:56

το στρεσάρισμα είναι σίγουρο εκτός προγράμματος για το ενυδρείο μου-όπως και του καθενός μας....
αν και ,ημιμαθής όντας,δεν βλέπω λόγο να στρεσάρονται βλέποντας κι άλλα congo tetra απο πάνω τους....
Τα κριμπάκια μου κάθονται κυρίως στα χαμηλά του ενυδρείου....
επίσης ,κρίνοντας απο το πώς βλέπω εγώ όταν αναδύομαι τον κόσμο έξω απο το νερό, υποψιάζομαι ότι δεν υπάρχει αρκετή οπτική επαφή για στρές


να ένα πείραμα για έναν ερασιτέχνη επιστήμονα όπως εγώ-θα το κάνω πλαστικό για αρχή και μετά θα του βάλω έναν καθρέφτη κολλητό με σιλικόνη....και βλέπουμε

Ελπιζα κάποιος να το έχει δοκιμάσει :)

Roussaks 20-01-11 12:16

Αλλαζει το μεσο που περναει το φως (αερας νερο ) και ετσι δεν θα βλεπουν τιποτα !!!
Προσεχε ομως γιατι ενω με τους ανακλαστηρες του εμποριου το δως διαχεεται προς τα κατω αφου κανουν γωνια στις ακρες , με τον καθρεπτη θα πηγαινει παντου , και στα τζαμια , και ισως εχεις προβλημα με αλγες !!!

Το καλυτεροτερο τωρα που το πα ειναι να ντυσεις ενας ανακλαστηρα του εμποριου με γυαλι εσωτερικα !!! ωστε να ανεβασεις 100 % την αποδοση του φωτισμου σου απο το 50% του κλασσικου ανακλαστηρα !

LeeHook 20-01-11 12:31

Κάπου διάβασα (ίσως και σε αυτό το φόρουμ) οτι ο καθρέφτης δεν κάνει για ανακλαστήρας γιατί δεν διαχέει (απλώς αντανακλά σε συγκεκριμένη κατεύθυνση) το φώς ομοιόμορφα όπως κάνουν οι ανακλαστήρες που ξέρουμε. Φτηνή λύση είναι το αλουμινόχαρτο κολλημένο πάνω σε μία κοίλη επιφάνεια π.χ. σωλήνα pvc διαμέτρου 30εκ κομμένη στη μέση ή λίγο περισσότερο.

mikrosaquaristas 20-01-11 12:55

αντιληπτά όλα
ευχαριστώ
θα χρησιμοποιήσω leds οπότε φαντάζομαι ότι θα υπάρχει αντανάκλαση απο το νερό προς το καπάκι(αμελητέα ίσως:confused:) και αυτήν την αντανάκλαση θέλω να επιστρέψω προς το νερό
:)

thanasisg 20-01-11 16:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mikrosaquaristas (Μήνυμα 541053)
αντιληπτά όλα
ευχαριστώ
θα χρησιμοποιήσω leds οπότε φαντάζομαι ότι θα υπάρχει αντανάκλαση απο το νερό προς το καπάκι(αμελητέα ίσως:confused:) και αυτήν την αντανάκλαση θέλω να επιστρέψω προς το νερό
:)

Αν βάλεις LED τσάμπα παιδεύεσαι με τον ανακλαστήρα!!!
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από LeeHook (Μήνυμα 541041)
Κάπου διάβασα (ίσως και σε αυτό το φόρουμ) οτι ο καθρέφτης δεν κάνει για ανακλαστήρας γιατί δεν διαχέει (απλώς αντανακλά σε συγκεκριμένη κατεύθυνση) το φώς ομοιόμορφα όπως κάνουν οι ανακλαστήρες που ξέρουμε. Φτηνή λύση είναι το αλουμινόχαρτο κολλημένο πάνω σε μία κοίλη επιφάνεια π.χ. σωλήνα pvc διαμέτρου 30εκ κομμένη στη μέση ή λίγο περισσότερο.


Η διάχυση του φωτός επιτυγχάνεται από τις "γωνίες" που έχουν οι ανακλαστήρες και όχι από το υλικό τους!!!

dizio 20-01-11 17:09

επίσης είναι λίγο επικίνδυνος ο καθρέπτης γιατί μπορεί να σπάει λογω θεροκρασίας, εκτός αν είναι πυρίμαχος....μετά πάς σε τεράστιο κόστος όμως

tsoum 20-01-11 19:28

Βασικα, όσο για την αντανακλαση που ειπώθηκε, θα είναι τοση η ενταση του φωτός απο τις λάμπες, που δεν νομίζω πως θα μπορουν να δουν τον καθρεφτη. Πως βαζουν στην ανακρηση μια λαμπα μεσα στα μουτρα σου; (και καλα). Δεν μπορείς να δεις τίποτα πισω απο ενα εντονο φως! ;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:18.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,06275 seconds with 11 queries