Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=111)
-   -   Βοήθεια για Χρυσόψαρο με βγαλμένο μάτι. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=98832)

mansos 10-11-17 15:33

Βοήθεια για Χρυσόψαρο με βγαλμένο μάτι.
 
Χρειάζομαι.βοηθεια γιατί κατά την αλλαγή νερού ,σε ένα Black moor μου,του έφυγε το μάτι και κρέμεται .Προφανως από το λάστιχο αναρρόφησης του νερού.
Το θέμα είναι, τι κάνω τώρα?https://uploads.tapatalk-cdn.com/201...658128c4d4.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/201...cdb2b16bcd.jpg

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Artemisia 10-11-17 16:32

Kαλησπέρα Λυπάμαι πάρα πολύ :( είναι χειρότερα απο ότι φανταζόμουν ....
Φαίνεται να έχει αποκοπεί απο το νεύρο .
Τώρα έγινε ?? Γιατι μου κάνει εντύπωση που είναι άσπρο εξωτερικά .
Σε παρακαλώ πές μου λεπτομέρειες , μήπως μπορέσω να βοηθήσω.

mansos 10-11-17 16:35

Τώρα μόλις έγινε,αυτό που βλέπεις άσπρο είναι το μέσα μέρος του ματιού .Έχει γυρίσει ανάποδα γιατί ουσιαστικά κρέμεται από μια κλωστή το μάτι .

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Artemisia 10-11-17 16:42

Λυπάμαι και πάλι .:( Υπάρχει τρόπος να το βάλεις αλλά είναι πολύ επικίνδυνο και επώδυνο ..... δεν μπορώ ούτε να το περιγράψω .... Θα είναι μεγάλο το σόκ . Αλλά το μάτι δεν θα σωθεί έτσι και αλλιώς οπότε δεν θα γράψω την διαδικασία .
Καλύτερα κάνε καραντίνα, κάθε μέρα αλλαγές νερού 50% και augmentin των 625 . Πές μου λίτρα να σου πώ δοσολογίες για το φάρμακο .

Απο εδω και πέρα βάζε σφουγγαράκι μπροστα στο αλφαδολάστιχο με ένα λαστιχάκι για να μην ξανασυμβεί . Το είδες να συμβαίνει ??? Φαντάζομαι το σόκ .... :(

mansos 10-11-17 16:55

Το μάτι το έχω ξεχάσει ήδη.
Αυτό που δεν θέλω και δεν μπορω να κάνω είναι να του το αφαιρέσω εγώ.
Λογικά δεν θα φύγει μόνο του?
Φαίνονται πολύ έντονα τα εσωτερικά του.
Φαντασου ότι από τις φωτογραφίες που βλέπεις κρέμεται ΠΟΛΥ περισσότερο αυτή την στιγμή.
Θα βάλω νέες φωτό .
Σε 20λιτρο θα μπει για καραντινα

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Artemisia 10-11-17 17:01

Φίλτρο στο 20 λιτρο με στρωμένο βιολογικό . Κάθε μερα 70 % αλλαγη νερού γιατι είναι μικρό για καραντίνα . Ίδια θερμοκρασία και δεν θα ταίζεις είναι πολύ μικρός ο χώρος .
Θα βάζεις κάθε μέρα 1/4 απο το χάπι , θα το κάνεις σκόνη . 10 μέρες και θα ενημερώνεις .
Το μάτι δεν το πειράζεις , κατα 90 % θα πέσει .
Σε αυτη την κατάσταση πρέπει να μην μολυνθεί γι αυτό ξεκίνα με augmentin και ότι θέλεις μου λές .
Καλη ευκολία εύχομαι .

mansos 10-11-17 17:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 1027789)
Φίλτρο στο 20 λιτρο με στρωμένο βιολογικό . Κάθε μερα 70 % αλλαγη νερού γιατι είναι μικρό για καραντίνα . Ίδια θερμοκρασία και δεν θα ταίζεις είναι πολύ μικρός ο χώρος .
Θα βάζεις κάθε μέρα 1/4 απο το χάπι , θα το κάνεις σκόνη . 10 μέρες και θα ενημερώνεις .
Το μάτι δεν το πειράζεις , κατα 90 % θα πέσει .
Σε αυτη την κατάσταση πρέπει να μην μολυνθεί γι αυτό ξεκίνα με augmentin και ότι θέλεις μου λές .
Καλη ευκολία εύχομαι .

Augmedin του ενός γραμμαρίου?
Δεν έχω φίλτρο,να τον βάλω χωρίς φίλτρο για αρχή και από αύριο να προμηθευτώ?

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Artemisia 10-11-17 17:35

Θα πάρεις augmentin 500mg /125 mg απο αυτό 1/4 το κάνεις σκόνη και το βάζεις στο νερό .
Βάλε το απο σήμερα αν έχεις αεραντλία. Αν πάς αυριο για φίλτρο πάρε ένα μικρό βγάλε τα όλα απο μέσα και βάλε βιολογικό απο το ενυδρείου σου .
Αφού θα πας για φίλτρο πάρε και ένα τετοιο http://www.ikea.gr/apothikeutikoi-ho...9254/99898536/ για να το βάλεις εκεί το ψάρι ;)
Και θα μου πείς να αλλάξουμε πάλι την δοσολογία .

mansos 10-11-17 17:39

Ευχαριστώ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ,για όλα .
Θα ενημερώσω......

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Artemisia 10-11-17 17:43

Nα είσαι καλά :D άν έχεις αεραντλία και δεν θέλεις να αγοράσεις φίλτρο κάνε αυτό https://www.youtube.com/watch?v=ROkhHGIPwj4 με μπουκαλάκι νερού και αντί για Κ1 , Βιολογικό υλικό .
Δουλεύει μια χαρά ;) τα χρησιμοποιούσα για καραντίνες και να μεγαλώνω μικρά .

mansos 10-11-17 18:58

Μόλις μπήκε .....https://uploads.tapatalk-cdn.com/201...8354ee9a05.jpg

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Artemisia 10-11-17 19:04

Περαστικά εύχομαι , πάρε αυριο και το δοχείο για να είναι καλύτερες οι συνθήκες και αν έχεις όρεξη φτιάξε το φιλτράκι που έβαλα . Ευκολο είναι ! εδώ φτιάχνω εγω ;)
Έβαλες augmentin ?

mansos 10-11-17 19:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 1027798)
Περαστικά εύχομαι , πάρε αυριο και το δοχείο για να είναι καλύτερες οι συνθήκες και αν έχεις όρεξη φτιάξε το φιλτράκι που έβαλα . Ευκολο είναι ! εδώ φτιάχνω εγω ;)
Έβαλες augmentin ?

Για τα λίτρα του δοχείου έχω φίλτρο εσωτερικό.
Πάντως ,παρόλο που φαίνεται ότι την έχει ακούσει , το ψάρι και τρώει και κινητικό είναι.
Νομίζω , ότι είναι κάπως θετικό αυτό.

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 1027798)
Περαστικά εύχομαι , πάρε αυριο και το δοχείο για να είναι καλύτερες οι συνθήκες και αν έχεις όρεξη φτιάξε το φιλτράκι που έβαλα . Ευκολο είναι ! εδώ φτιάχνω εγω ;)
Έβαλες augmentin ?

Ναι εννοείται ότι έβαλα ,augmentin .
1/4 αφού το έχω κάνει σκόνη πρώτα,όπως μου είπες.

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Artemisia 10-11-17 19:09

Ναι καλό είναι αλλά μην ταίζεις εκει μέσα και έχουμε χειρότερα .....ότι φιλτράκι έχεις βάλε το με βιολογικο .
Ωραία , άντε να δούμε πώς θα πάει το κακόμοιρο ....

mansos 10-11-17 19:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 1027801)
Ναι καλό είναι αλλά μην ταίζεις εκει μέσα και έχουμε χειρότερα .....ότι φιλτράκι έχεις βάλε το με βιολογικο .
Ωραία , άντε να δούμε πώς θα πάει το κακόμοιρο ....

Όχι δεν ταιζω και ούτε πρόκειται να ταΐσω στην καραντίνα .Στο εννοούσα ότι ετρωγε μετά το ατυχημα

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mansos (Μήνυμα 1027802)
Όχι δεν ταιζω και ούτε πρόκειται να ταΐσω στην καραντίνα .Στο εννοούσα ότι ετρωγε μετά το ατυχημα

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

*Στο μεγαλο

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Artemisia 10-11-17 19:16

οκ :) ετοίμασε νερό να έχεις για αυριο , για αλλαγή ή για την καινούρια καραντίνα .

mansos 10-11-17 19:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 1027804)
οκ :) ετοίμασε νερό να έχεις για αυριο , για αλλαγή ή για την καινούρια καραντίνα .

Λέω να πάρω από το μεγάλο,όπως εκανα και τώρα.
Σήμερα του έκανα αλλαγη(εκεί έγινε και το ατύχημα)
Τι λες?

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Artemisia 10-11-17 19:36

Για σήμερα καλά έκανες . Αλλά απο αυριο θα βάζεις καθαρό που θα το προετοιμάζεις ένα 24ωρο πρίν σε μεγάλο κουβά - βαρέλι καθαρό (μόνο για τα ψάρια ) . :D

mansos 11-11-17 02:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 1027806)
Για σήμερα καλά έκανες . Αλλά απο αυριο θα βάζεις καθαρό που θα το προετοιμάζεις ένα 24ωρο πρίν σε μεγάλο κουβά - βαρέλι καθαρό (μόνο για τα ψάρια ) . :D

Ευχαριστώ [emoji846]

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

tsala 11-11-17 10:18

Κρίμα.. Ποτε αλλαγές χωρίς τουλι η καποιο σφουγγάρι..
Το μάτι το εχει χασει ηδη..
Θα νεκρωθει και θα πεσει..
Η αντιβίωση θα βοηθήσει σε αποτροπή επιπλέον μολυνσης και στην επούλωση..

mansos 11-11-17 15:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 1027844)
Κρίμα.. Ποτε αλλαγές χωρίς τουλι η καποιο σφουγγάρι..
Το μάτι το εχει χασει ηδη..
Θα νεκρωθει και θα πεσει..
Η αντιβίωση θα βοηθήσει σε αποτροπή επιπλέον μολυνσης και στην επούλωση..

Ναι έχεις δίκιο για το τούλι ,αλλά δεν το περίμενα από το συγκεκριμένο ψάρι γιατί είναι ψιλοτεραστιο.


Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
Ακόμα είναι στο 20λιτρο από χθες.
Προμηθευτηκα το 60λιτρο samla από το ΙΚΕΑ και ετοιμαζεται.....
https://uploads.tapatalk-cdn.com/201...b111ac6423.jpg

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Artemisia 11-11-17 15:25

Καλημέρα Μάνο :D μέχρι εκει που θα βάλεις νερό μέτρα μήκος, πλάτος και ύψος για να μην βάλουμε λάθος δοσολογία φαρμάκου ;)
Πρίν το μεταφέρεις σε αυτό το δοχείο δοκίμασε να ταισεις 2 πελετάκια το ψάρι αφού τα ακουμπήσεις σε μια σταγόνα νερού και βάλεις να κολλήσει ελάχιστη σκόνη augmentin . Ιδια θερμοκρασία με το 20 λιτρο το δοχείο .
Πές μας νεότερα .

mansos 11-11-17 15:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 1027871)
Καλημέρα Μάνο :D μέχρι εκει που θα βάλεις νερό μέτρα μήκος, πλάτος και ύψος για να μην βάλουμε λάθος δοσολογία φαρμάκου ;)
Πρίν το μεταφέρεις σε αυτό το δοχείο δοκίμασε να ταισεις 2 πελετάκια το ψάρι αφού τα ακουμπήσεις σε μια σταγόνα νερού και βάλεις να κολλήσει ελάχιστη σκόνη augmentin . Ιδια θερμοκρασία με το 20 λιτρο το δοχείο .
Πές μας νεότερα .

Ok

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

stanisalus18 11-11-17 18:48

Πω πω το καημενο. Ελπιζω να πανε ολα καλα. Καλο κουραγιο :(

mansos 11-11-17 18:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 (Μήνυμα 1027881)
Πω πω το καημενο. Ελπιζω να πανε ολα καλα. Καλο κουραγιο :(

Και εγώ.

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
Εντάξει,μόλις μπήκε στο 60λιτρο, με φίλτρο γεμάτο από έτοιμο βιολογικό υλικόhttps://uploads.tapatalk-cdn.com/201...35e34b50e1.jpg

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Artemisia 11-11-17 19:05

Έφαγε Μάνο ? Μέτρησες ώς εκεί που είναι η στάθμη ? Βγάλε το φίλτρο λίγο πάνω να έχεις ανατάραξη :)

mansos 11-11-17 19:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 1027886)
Έφαγε Μάνο ? Μέτρησες ώς εκεί που είναι η στάθμη ? Βγάλε το φίλτρο λίγο πάνω να έχεις ανατάραξη :)

Όχι δεν έχει φύγει ακόμα το μάτι.
Πάντως , είναι κινητικός και έφαγε και δυο-τρια Flakes ποτισμένα με λίγο agmentin.

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Artemisia 11-11-17 19:23

Ντάξει ΈΦΑΓΕ !!! χαχαχαχα :D Εβαλες augmentin ? Δεν μέτρησες να βγάλουμε τα λίτρα .....

mansos 11-11-17 19:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 1027890)
Ντάξει ΈΦΑΓΕ !!! χαχαχαχα :D Εβαλες augmentin ? Δεν μέτρησες να βγάλουμε τα λίτρα .....

Μέτρησα.
55λιτρα ήταν τα καθαρά από μήκος επί ύψος επί πλάτος.
Οπότε έβαλα λίγο λιγότερο από τα 3/4 του χαπιού.

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Artemisia 11-11-17 19:50

Μπράβο Μάνο ! Όλα να πάνε καλά :D άν έχεις σκοπό και αυριο να ταίσεις, πρώτα τάισε μετά κάνε αλλαγή νερού και βάλε φάρμακο ;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:45.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02523 seconds with 11 queries