Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Tanganyika (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=117)
-   -   φυτά σε ενυδρείο με multies (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=88238)

achilefs 09-10-15 06:37

φυτά σε ενυδρείο με multies
 
Καλημέρα. Σκέφτομαι να βάλω 2 ανουμπιες στο ενυδρείο καθαρά για διακοσμητικούς λόγους και μόνο. Αυτά που θέλω να ρωτήσω είναι τα εξής:
1. Οι παράμετροι του νερού είναι ιδανικές. Αρκεί αυτό για να διατηρηθούν τα φυτά και να μην χαλάσουν, η θα πρέπει να ρίχνω και διάφορα σκευασματα(λιπασμα)?
2. Οι ανουμπιες θα δεθούν σε πέτρα. Δένω τις ρίζες η τον κορμό; και πρέπει μετά να καλύψω την πέτρα με άλλες πέτρες έτσι ώστε να μην είναι εκτεθειμένες οι ρίζες στα ψάρια ή δεν πειράζει;
3. Πριν βάλω τα φυτά στο ενυδρείο πως μπορώ να τα ξεπλύνω έτσι ώστε να μην έχουν αυγά σαλιγκαριών και γεμίσει το ενυδρείο;

argy1 09-10-15 06:57

Μια χαρα θα ειναι τα φυτακια και η γνωμη μου ειναι να μην ριχνεις λιπασματα.Ουτε οι ανουμπιες τα χρειαζονται και φυσικα σε καμια περιπτωση τα ψαρια (γιατι παντα δινουμε περισσοτερη σημασια στα φυτα απο τα ψαρια μας :p )
Οσο για τα σαλιγκαρια (λαθρεπιβατες) πιστευω οτι ειδικα σε ενυδρειο με κοχυλια μονο καλο θα κανουν.Ειχα φτιαξει και εγω ενα αποστειρωμενο κοχυλοψαραδικο και μολις προσθεσα μετα απο μηνες απο μονος μου σαλιγκαρια καταλαβα ποσο καλη δουλεια κανουν τρωγοντας τα υπολειματα τροφων που μενουν μεσα στα κοχυλια.Θα σου κρατανε το ενυδρειο πεντακαθαρο και θα πολλαπλασιαζονται οσο υπαρχει τροφη πεταμενη και αλγη.Καλυτερα λοιπον να κανεις ενα κοπο να πετας μερικα σαλιγκαρια και να ειναι ολα καθαρα παρα να μενει τροφη και να σαπιζει με οτι αυτο συνεπαγεται..

Κλεόβουλος 09-10-15 07:01

Καλημέρα
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από achilefs (Μήνυμα 901815)
Καλημέρα. Σκέφτομαι να βάλω 2 ανουμπιες στο ενυδρείο καθαρά για διακοσμητικούς λόγους (υπάρχουν κι άλλοι σημαντικοί λόγοι για να έχεις φυτά στο ενυδρείο ;)) και μόνο. Αυτά που θέλω να ρωτήσω είναι τα εξής:
1. Οι παράμετροι του νερού είναι ιδανικές. Αρκεί αυτό για να διατηρηθούν τα φυτά και να μην χαλάσουν, η θα πρέπει να ρίχνω και διάφορα σκευασματα(λιπασμα)?δεν χρειάζεται να ρίχνεις τίποτα για φυτά όπως ανούμπιες,crinum,βαλισνέριες,πτερόπους
2. Οι ανουμπιες θα δεθούν σε πέτρα. Δένω τις ρίζες η τον κορμό; και πρέπει μετά να καλύψω την πέτρα με άλλες πέτρες έτσι ώστε να μην είναι εκτεθειμένες οι ρίζες στα ψάρια ή δεν πειράζει; δέσε μόνο απαλά τον κορμό σε μια πέτρα
3. Πριν βάλω τα φυτά στο ενυδρείο πως μπορώ να τα ξεπλύνω έτσι ώστε να μην έχουν αυγά σαλιγκαριών και γεμίσει το ενυδρείο;

http://www.aquatek.gr/vb/showthread....EC%E1%ED%F3%E7

achilefs 09-10-15 07:17

Σύμφωνα λοιπόν με την πρώτη απάντηση, είναι καλό να υπάρχουν τα σαλιγκάρια, αλλά σύμφωνα με την δεύτερη απάντηση, επειδή εκτός από σαλιγκάρια ή αυγά, τα φυτά μπορεί να κουβαλάνε και άλλα παράσιτα καλό είναι να ξεπλυθούν...
Καμία συμβουλή για το δέσιμο;

Tanganyiκας 09-10-15 07:35

Σου είπε ο Κλεό για το δέσιμο!!;)

achilefs 09-10-15 07:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tanganyiκας (Μήνυμα 901820)
Σου είπε ο Κλεό για το δέσιμο!!;)

Για απολύμανση μόνο γράφει το ποστ

nazgul 09-10-15 08:21

Δε χρειαζονται απολυτως τιποτα οι ανουμπιες. Ενα ξεπλυμα με νερο ενυδρειου και τις βαζεις. Αν τωρα δεν θελεις σαλιγκαρια, απολυμανση.

Αν και κατα τη γνωμη μου, τα malaysian trumpet μονο καλο κανουν γιατι ανακατευουν και το βυθο (οχι πως δεν θα το κανουν τα multies απο το σκαψιμο :D), περα απο το να απομακρυνουν τροφη που δεν καταναλωθηκε.

Tanganyiκας 09-10-15 09:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από achilefs (Μήνυμα 901822)
Για απολύμανση μόνο γράφει το ποστ

Σου έχει απαντήσει με κόκκινα πάνω από το λινκ που σου υπέδειξε!

achilefs 09-10-15 10:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tanganyiκας (Μήνυμα 901832)
Σου έχει απαντήσει με κόκκινα πάνω από το λινκ που σου υπέδειξε!

Ναι, μετά το προσεξα

DEXFISH 18-10-15 19:02

Στα σίμιλις,τους λαθρεπιβάτες τους έδινα και για τροφή καμιά φορά. Ζούπαγα δηλαδή 1-2 και τους έριχνα μέσα. Πάρτυ γινόταν. Τώρα που έχω και τζούλις και κάλβους τρώγονται και χωρίς σπάσιμο. Σταθερός πληθυσμός λαθρεπιβατών με τάσεις προς εξαφάνιση.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:40.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01454 seconds with 11 queries