Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Bettas (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=39)
-   -   Θυληκές μονομάχοι (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=30795)

panagiotis265 09-03-09 16:09

Θυληκές μονομάχοι
 
Καλησπέρα σε όλους.
Οι μονομαχίνες μπορούν να είναι μαζί σε 1 ενυδρείο?
Μηλάμε για 4 σε ενυδρείο 40 λίτρον.
Τις έβαλα σήμερα και έπεσε πολύ κυνηγιτό.
Αν τις πετάξω στο 200 λιτρο με τα guppy θα είναι καλλήτερα?

supermanx 09-03-09 16:15

φυσικά και μπορούνε να είναι και οι 4 μαζί...
έχεις και μονομάχο μέσα?

panagiotis265 09-03-09 16:19

Οχι φίλε μου μόνο οι 4 οι θυληκές και τις έβγαλα γιατί έπεσε άγριο κυνηγητό.
Κάναν όπως και οι αρσενικοί όταν βλέπονται.(Φουντόνουν τα βράγχια-λαβύρινθο).

supermanx 09-03-09 16:22

δν μπορώ να καταλάβω γτ το κάνουν,κάποτε είχα 2 μαζί σε 15 λίτρα αλλά δν είχε γίνει τπτ...
περίμενε να σου πει κάποιος που είναι καλύτερος γνώστης:)

Gojoy 09-03-09 16:30

Για σου φιλε μου.Οι μονομαχινες σου δεν θα εχου κανενα απολιτος προβλημα εαν μηνουν μαζι και θα ειναι πολυ ποιο καλυτερα να της βαλης στο 200αρι.Τα guppy δεν τις πιραζουν καθολου. Οι θηλυκεσ μονομαχισες εχω διβασει οτι ποτε δεν μαλονουνε μονο παιζουνε.Αυτο δεν ξερω ποσο στεκει
-------------------------
Θα σου προτινα να συμβουλευτησ petshop.Aντιο

panagiotis265 09-03-09 16:48

Παίζει να υπάρχει πρόβλημα επειδή οι 2 είναι γεμάτες αυγά???

Apollwnas 09-03-09 16:52

Που τα βρηκαν τα αυγα???Το κυριαρχο θηλυκο θα επικρατησει των αλλων με οτι συνεπεια εχει αυτο, αν βαλεις πανω απο μια σε μικρο ενυδρειο.Με γκαπυ εκτος οτι δεν ταιριαζουν στην χημεια του νερου μπορει να αντιδρασουν στα εντονα χρωμματα της ουρας τους και να τα κυνηγησουν.:smt077

panagiotis265 09-03-09 16:58

κοινός πρέπει να κάνω 4 μικρά ενυδρεία. . .
ποιός στην χάρη μου έχω ήδη 4 μονομάχους . . .:smt101:smt101:smt101

maikl 09-03-09 17:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Gojoy (Μήνυμα 339540)
-------------------------
Θα σου προτινα να συμβουλευτησ petshop.Aντιο


...good wines :D

Apollwnas 09-03-09 17:11

Αντε κανε και ο ογδοο ενυδρειο μονομαχου και μετα θα σε ανακηρυξουν bettabreader!!!:D

Tolis 09-03-09 17:16

Οι θηλυκιες παρολο που δεν ειναι οσο επιθετικες οσο οι αρσενικοι, θελουν ορισμενες συνθηκες για να συγκατοικησουν "ανωδυνα".
Δειτε κι αυτο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=11712


*Gojoy θα ηθελες να εξηγησεις γιατι προτεινεις να συμβουλευτει πετσοπ?

panagiotis265 09-03-09 17:36

Διάβασα το άρθρο και κατέληξα στο εξής.Οι 2 που πήρα σήμερα και είναι νέες είναι απο την ίδια γέννα γι'αυτό και απ'ότι βλέπω είναι μαζί μέχρι και τώρα χωρίς πρόβλημα. Οι άλλες 2 ήταν χώρια και απλά για εξοικονόμηση χόρου τις έβαλα όλες μαζί.Να αναφέρω επίσης οτι απο τις2 παλιές η μία είναι πολύ νταυραντησμένη την έβαλα ναζευγαρώσει με αρσενικό που είχε έτοιμη φωλιά και τον πήρε στο κινήγη.

Apollwna τα ενυδρεία υπάρχουν απλά έλεγα να τιςβάλω όλες μαζί για να πάρω κανένα αρσενικό ακόμη επειδή μου γιάλησαν μερικοί εκεί που πήγα και δεν ήξερα ποιόν να διαλέξω.:D:D

Gojoy 09-03-09 18:15

Φιλε Τολη θα προτινα να σιμβουλευτει petshop γιατι κατα την γνωμη μου ειναι μια αρκετα δυσκολη περηπτοση.Και πιστευω οτι οι ανθρωποι στο pet.θα δωσουν την καταληλη λυση

alechandro 09-03-09 18:19

προσωπικα διατηρω 120λτρ με 10 γκαμπι κ 1 μονομαχο κ δεν εχω απολυτως κανενα προβλημα.

Apollwnas 09-03-09 18:37

Σιγουρα στο πετ τελικα θα δωσουν τελικα την λυση που τους συμφερει οικονομικα παντα.Αφου τα εχεις τα ενυδρειακια μην το σκεφτεσαι βαλτα ξεχωριστα και στο μελλον προσπαθεις και καμια αναπαραγωγη σε μεγαλυτερο ενυδρειο.Μη φορτωθεις και αλλους μονομαχους οσο ωραιοι και αν ειναι !!:D

panagiotis265 09-03-09 19:11

4 ζευγάρια μονομάχοι υπάρχουν και 1 60λιτρο ενυδρείο έτοιμο για την αναπαραγωγή.;);)

hitman 09-03-09 22:00

Για να κάνεις την αναπαραγωγή δεν πετάς απλά σε ένα ενυδρείο τον αρσενικό και την θυληκιά. Πρέπει να προηγηθεί μια διαδικασία. Και το ζευγάρι θα μείνει μαζί μόνο για την διαδικασία της αναπαραγωγής. Μετά η θυληκή πρέπει να μεταφερθεί σε άλλο ενυδρείο.

Σπύρος Μ 09-03-09 22:48

Iδέα μου,η χρειαζόμαστε εναν xontro;
Που είναι αυτή η ψυχή;
Διάβασα φίλε οτι θές να κάνεις αναπαραγωγή...
Θέλει διαβασμα,εξοπλισμο,εμπειρία και ορεξη...
Σκέψου οτι μπορεί να χρειαστείς και 50 ενυδρειάκια χωριστά για το μεγάλωμα αρσενικών...
Ενα ενυδρείο τουλάχιστον 50λιτρων για την αναπαραγωγή...
Για αρχή...
Πάρε για αρχή τον εξοπλισμο-ενυδρεία και μετά βλέπουμε...Συμβουλή μου...

Οσο για την ενημέρωση στα πετ....Φίλε αν διαβάσεις λιγο μερικά ποστ θα δείς οτι λίγοι ειναι οι μαγαζάτορες-χομπίστες...
Ολοι θα μπουν στον πειρασμό να πουλήσουν κατι που δεν κάνει...Πως θα ζήσουν...Με τι λευτά;Κάνουν και υποχορίσεις...

panagiotis265 10-03-09 01:02

Απο εξωπλησμό θέλω να πηστεύω οτι είμαι πλήρεις ο κάθε μονομάχος είτε αρσενικός είτε θυληκός έχει το ενυδρειάκι του με το φιλτράκι του και τον θερμαντήρα του.Το 60 λιτρο είναι έτοιμο στρομένο για να γήνει η αναπαραγωγή (οταν γήνει).Οσο για διάβασμα ότι βρήσκω επι του θέματος απλά το καταβροχθίζω :D.
Οσο για τον πετσοπά.Δεν αγοράζω ψαράκια απο μαγαζί αλλα κατευθείαν απο εκεί που εκτρέφονται και ο άνθρωπος είναι πολύ εξηγημένος.
Τα μικρά που θα γενηθούν άν όλα πάνε καλά θα πάνε στα ενυδρεία του.

chemical mac 11-03-09 17:40

Μάλλον πάνω στον ενθουσιασμό σου φίλε μου βιάζεσαι και δυστυχώς θα μείνεις με αυτόν και μόνο. Οι δυο αδελφές συμβιώνουν άνετα γιατί ακριβώς είναι αδελφές. Οι άλλες δυο θα πρέπει θα συνηθίσουν το νέο τους περιβάλλον. Κυνήγι θα πέφτει κι ανάμεσα στα αδέλφια κάθε φορά πουθα εμφανίζεται eggspot (μάλλον αυτό θα εννοείς φορτωμένη αυγά). Όσο για την διαδικασία της αναπαραγωγής είναι πιο εύκολα τα πράγματα από όλα όσα έχεις διαβάσει ΑΛΛΑ δεν σημαίνει ότι τα πετάς σε ένα ενυδρείο και γίνεται η δουλεά από μόνη της. Επίσης με 4 ζευγάρια τι θα κάνεις με ενυδρεία αναπαραγωγής, τροφές και τελικά με τους γόνους; Τα έχεις σκεφτεί όλα αυτά ή απλά υπολογίζεις 2 ευρώ το κομμάτι οπότε στην χειρότερη περίπτωση θα βάλεις 200 στην τσέπη;
Στα λέω όλα αυτά μόνο και μόνο για να μην έχουμε μετά ποστάκια του τύπου "ο μονομάχος μυυ πέθανε" ή "και τώρα τι με τα μικρά" κτλ ;)

panagiotis265 11-03-09 21:55

Οχι φίλε μου Μάκη τα 4 ζευγάρια που αναφέρω δε θα τα ζευγαρώσω όλα προς θεού.Και δεν σκέφτομαι ποτέ να τα πουλήσω.Απλά πήρα τόσους γιατί είχα 1 αρσενικό οπου έκανε φωλιά αλλα με καμμία απο τις 2 θυληκές δεν ζευγάρωσε(τον πέρναν στο κινήγη παρ'όλο που ήταν φουσκομένες και είχαν και τις γραμμές).
Αν με το καλό βγούν μονομάχοι όλοι θα χαρηστούν όσοι και άν είναι.
Για την εμπειρία το κάνω όχι για την τσέπη μου.;)

chemical mac 12-03-09 08:10

Δεν βρίσκω τίποτα το μεμπτό στο να κάνεις αναπαραγωγές για πώληση αλλά για την εμπειρία της αναπαραγωγής δεν φορτωνόμαστε 8 ψάρια κι ευχόμαστε να ζευγαρώσουν. Το κυνήγι των θηλυκών προς ον αρσενικό είναι κι αυτό μέσα στο παιχνίδι. Καλύτερη προσαρμογή των ζευγαριών και καλύτερες συνθήκες ίσως να σε βοηθούσαν.

netblues 12-03-09 08:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Gojoy (Μήνυμα 339578)
Φιλε Τολη θα προτινα να σιμβουλευτει petshop γιατι κατα την γνωμη μου ειναι μια αρκετα δυσκολη περηπτοση.Και πιστευω οτι οι ανθρωποι στο pet.θα δωσουν την καταληλη λυση

Πες μας κανενα και με τον τοτο.... :D *

Οσο για τις θηλυκες που τσακωνονται εξετασαμε και την (σχετικα δυσκολη) περιπτωση να ειναι κανενα κοντοφτερο αρσενικο?



* Και για να προλαβω τυχον παρεξηγησεις απο τους αγαπητους πετσοπ owners, δεν υποτιμω τις γνωσεις καποιων που αποτελουν φωτεινες εξαιρεσεις, αλλα και δεν μπορω να αγνοησω την τεραστια ασχετοσυνη της πλειοψηφιας.
Περαν αυτου ομως η συμβουλη να αποτανθει κανεις σε πετσοπ γενικως και αοριστως, μεσα σε ενα φορουμ οπου κυκλοφορουν ανθρωποι με μαλλον αρκετες γνωσεις ειναι ΚΑΠΩΣ....

panagiotis265 12-03-09 14:00

Τελεικά ναί η μία θυληκιά δεν ήταν θυληκιά αλλα αρσενικός απλά ο ουρά του είναι τόσο κοντή που δεν το κατάλαβα.Πώς το κατάλαβα???Μου έκανε φωλιά. . .:p


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:48.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01924 seconds with 11 queries