Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Αμμωνια (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=67294)

harmasn 11-12-12 13:02

Αμμωνια
 
Καλησπερα παιδια θελω να μπολιασω το φιλτρο μου και μου ειπαν να παρω αμμωνια να παστοσω το μερο με αυτην και επιτα να βαλω το φιλτρο με το μπολι μεσα και το υπολοιπο νερο απο το παλιο μ φιλτρο ετσι σε 2 μερες θα εχει πολαπλασιαστει η βιολογια μου το θεμα μου ειναι τι αμμωνια πρεπει να αγορασω μου ειπαν να την παρω απο φαρμακειο ξερει καποιος να με διαφωτισει;

nikmix 11-12-12 13:17

Καθαρή αμμωνία ζήτα,χωρίς προσμίξεις.Κούνα το μπουκάλι,δεν πρέπει να αφρίζει όταν το κουνάς.Αν αφρίζει,δεν κάνει,έχει πρόσθετα...

jimbit22 11-12-12 13:20

Και αν βάλεις φυτά μέσα στο ενυδρειο κανε το κόλπο με την αμμωνία σε κούβα γιατι η πολλή θα σου κάψει τα φυτά!!!

harmasn 11-12-12 13:26

τα φυτα θα τα βαλω μετα με τσιμπιδα για 90 λιτρα καθαρου νερου ποσο αμμωνια να παρω?
γιατι μου εδωσε ενα μπουκαλακι με 10ml αλλα νταξ δεν πληρωσα τιποτα

Κλεόβουλος 11-12-12 13:29

Αφού έχεις φίλτρο με ώριμο βιολογικό υλικό απο παλιό ενυδρείο,
γιατί θέλεις να βάλεις αμμωνία?

jimbit22 11-12-12 13:30

Βαλε το φίλτρο με το μπολι σε ενα μεγάλο δοχείο που δεν εχεις βάλει ποτέ απορρυπαντικό μαζί με ενα θερμοστατη στους 30 βαθμούς, γεμισετο νερό και ρίξε όλη την αμμωνία..
Εαν ρίξεις την αμμωνία στο ενυδρειο και μετα βάλεις τα φυτά θα τα κάψεις..

harmasn 11-12-12 13:30

για να εξαπλασιαστει η βιολογια μου μεσα σε 4εις μερες που θα ερθουν τα ψαρακια και να ειμαι σιγουρος πως θα ποιασει με την μια το μπολι απο το παλιο και να εχω το κεφαλι μου υσηχο μιας και τα ψαρακια θα ερθουν απο μακρυα

jimbit22 11-12-12 13:32

Για να φτιάξει καλη βιολογία μέχρι να του έρθουν τα κριμπενσις του και να μην ανησυχεί αν έπιασε το μπολι..
Χαχαχα ταυτόχρονα!!:-D

harmasn 11-12-12 13:36

η αμμωνια και η αμμος θα μπει σημερα τα φυτα θα μπουν αυριο μεθαυριο αλλα δεν μου ειπατε ποση αμμωνια να παρω για 90 λιτρα νερου;;;;;
-------------------------
στο λεω να το κανω ετσι το φυτεμα γιατι η μεγαλυτερη λεκανη που εχω ειναι καμια 15αρια λιτρα δεν ειναι πολλα και ολο το υπολοιπο ενυδρειο θα γεμισει με νερο βρυσης και λιιιιιιιγο απο το παλιο ενυδρειο

jimbit22 11-12-12 13:50

Τότε μεχρι να καθαρίσει η αμμωνία απο το κατοσταρι βαλτα στο άλλο..

Καντα όλα ενα ματσάκι με τις ρίζες δίπλα διπλα, βάλε βαμβάκι-υαλοβαμβακα γύρο γύρο απο τις ρίζες, δεστα με ενα λαστιχακι οχι πολυ σφιχτά και άστα να επιπλέουν..

harmasn 11-12-12 13:58

Οκ δεν μπορω να σου πω οχι εχεις 2 ενυδρεια τιγκα στο φυτα!!!!!!!!!
Αλλα ακομα δεν μου ειπατε ποση αμμωνια ρε παιδες να ριξω θα φτασουν τα 10ml η να παω να παρω μισο λιτρο ακομα αμμωνια;

jimbit22 11-12-12 14:01

Μισό λίτρο;;; Θα φιλοξενήσεις κανα κοπάδι περιστροφές και θες καλη βιολογία;:-):-D
Δεν ξέρω ακριβώς, περίμενε να απαντήσει κάποιος που ξέρει... Λογικά με 10-20 μλ θα είσαι καλά..

harmasn 11-12-12 16:50

Ετοιμα τα φυτα!!!!!!ολα μεσα στο παλιο ενυδρειο θα γεμισω το καινουριο με νερο βρυσης θα φυτεψω και μετα θα κανω στην λεκανη αυτο με την αμμωνια
-------------------------
Ερωτηση: Το νερο με την αμμωνια ποτε να το αδειασω μεσα στο ενυδρειο που θα δεχτει τα ψαρια; Μολις μηδενησει;
Αυριο μεθαυριο που φανταζομαι θα μου απαντισετε να μπει μεσα το νερο θα κρατησει η βιολογια μου μεχρι την παρασκευη Σ/Κ που θα μπουνε μεσα τα ψαρια;

Nick74 11-12-12 19:04

ΔΕΝ ΑΔΕΙΑΖΕΙΣ ΤΟ ΝΕΡΟ ΜΕ ΤΗΝ ΑΜΜΩΝΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ, τα υλικα βαζεις ξανα στο φιλτρο σου απλα, και το αφηνεις να τρεξει ενα 24ωρο να μηδενισουν οι αμμωνιες και τα νιτρωδη (θα χρειαστουν και αλλαγες λογικα).

harmasn 11-12-12 19:29

Επιδι δεν καταλαβα τι θες να πεις να σου πω ακριβως τι θα κανω και μου λες που κανω λαθος
1)Γεμιζω μια λεκανη με νερο.
2)βαζω μεσα θερμοστατη και φιλτρο να λειτουργουν
3)ριχνω μεσα την αμμωνια στο νερο
Ερωτισεις:
1)οταν θα βαλω το φιλτρο μεσα να εχει το υλικο απο το φιλτρο του αλλου ενυδρειου;
2)το νερο το αδειαζω μεσα στο ενυδρειο η το πεταω;
(αν θες γραψε μου βημα βημα πως να το κανω σωστα πλζ)

Nick74 11-12-12 20:02

ολαα οσα ειπες ειναι οκ, αλλα το νερο φυσικα το πετας.
Μετα κανεις μετρησεις στο ενυδρειο πριν βαλεις ψαρια και κανεις οσες αλλαγες χρειαζεται για να πεσουν τα νιτρικα (και για να μηδενιστουν τυχων αμμωνιες)

harmasn 11-12-12 20:19

Το ενυδρειο θα ειναι σχεδον γεματο με νερο βρυσης δεν θα εχει αμμωνιες μονο το αντιχλωριο θα του ριξω και βακτιρια και στο τελος 5 λεπτα πριν βαλω το φιλτρο θα το γεμισω με το νερο του αλλου ενυδρειου επειτα βαζω το φιλτρο μεσα προσαρμογη στα ψαρια καμια ωρα δυο και μετα μπλουμ


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:52.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01573 seconds with 11 queries