Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αναγνωρίσεις φυτών (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=158)
-   -   Αναγνώριση 2 φυτών (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=84383)

BaCh 14-01-15 21:10

Αναγνώριση 2 φυτών
 
2 Συνημμένο(α)
Καλησπέρα.
Εδώ και κάποιο καιρό έχω πάρει αυτά τα φυτά από τα ΙΚΕΑ.
Γνωρίζει κανείς πως ονομάζονται;

rottbea 07-03-15 19:23

Το 2ο Ludwigia repens

BaCh 09-03-15 19:55

Χμ.. Όντως μοιάζει...

Hobbit 06-04-15 15:50

Το δευτερο μπορει να ειναι HygrophilaLacustris

BaCh 06-04-15 20:13

Μπα, δε νομίζω. Δε μεγάλωσε αυτό που σου έδωσα ε; :-Ρ

giorgosg 06-04-15 21:53

Τα ιδια εχω παρει προ εικοσαημερου.Το πρωτο παει καλα,το δευτερο σχεδον διπλασιαστηκε.Ομως απο οτι διαβαζω σε παλιοτερα θεματα εδω αυτα δεν κρατανε
πολυ.Νομιζω οτι μοιαζουν με τις ονομασιες των φυτων που λενε τα παιδια παραπανω
αλλα δεν ειναι ακριβος αυτα.

BaCh 06-04-15 23:33

Βασικά τα έχω εδώ και 4-5 μήνες και πάνε μια χαρά.
Το 1ο μεγαλώνει πολύ γρήγορα. Έχει γεμίσει το ενυδρείο μου και δίνω και κλαδέματα.
Το 2ο μεγαλώνει αργά αλλά σταθερά. Πετάει κι από καμιά καινούρια φύτρα.

manos76 08-04-15 22:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giorgosg (Μήνυμα 884196)
Τα ιδια εχω παρει προ εικοσαημερου.Το πρωτο παει καλα,το δευτερο σχεδον διπλασιαστηκε.Ομως απο οτι διαβαζω σε παλιοτερα θεματα εδω αυτα δεν κρατανε
πολυ.Νομιζω οτι μοιαζουν με τις ονομασιες των φυτων που λενε τα παιδια παραπανω
αλλα δεν ειναι ακριβος αυτα.

-μια χαρα κρατανε και αναπτυσσονται γρηγορα.. -εχεις δικιο δεν ειναι ακριβος με αυτα που βρισκουμε σε πετ. υπαρχουν ποικιλιες..
-------------------------
φιλε BaCh αν θελεις μια συμβουλη... βγαλε τα κοχυλια γιατι με τον καιρο απελευθερωνουν ασβεστιο στο νερο και ετσι αυξανουν την σκληροτητα του.. πραγμα που δεν θελουν τα ψαρια που εχεις... αν εχεις ακομη αυτα που βλεπω στην φωτο..

giorgosg 10-04-15 00:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από manos76 (Μήνυμα 884526)


-------------------------
φιλε BaCh αν θελεις μια συμβουλη... βγαλε τα κοχυλια γιατι με τον καιρο απελευθερωνουν ασβεστιο στο νερο και ετσι αυξανουν την σκληροτητα του.. πραγμα που δεν θελουν τα ψαρια που εχεις... αν εχεις ακομη αυτα που βλεπω στην φωτο..

:smt023 Συμφωνω,και το καστρο τι το θες.Ασε τα φυτα να το κανουν πιο φυσικο τοπιο.

BaCh 10-04-15 09:09

Από τότε έχω αλλάξει την ψαροσύνθεση!
Τα Emperor Tetra τα μετακόμισα σε άλλο ενυδρείο. Πλέον έχω μόνο ζωοτόκα. Περισσότερο Guppy, 2 Platty και προχθές έβαλα μέσα και 5 ξιφοφόρους που δεν είμαι σίγουρος αν ταιριάζουν και αν θα τους κρατήσω.

Το καστράκι μετακόμισε στο καινούριο μου ενυδρείο που δεν έχει φυτευτεί αρκετά. Σκεφτόμουν να βγάλω εντελώς τα ψεύτικα διακοσμιτικά, κυρίως για αισθητικούς λόγους :D

manos76 10-04-15 11:11

ααα.. ωραία! βγάλε και τα ψευτικα διακοσμητικά.. το ενυδρείο πόσα λίτρα είναι? τα πλάτι με τους ξιφοφόρους μπορεί να υβριδίζουν... καλύτερα να είχες ένα είδος απο ζοωτόκα... τα κοχύλια δεν χρειάζετε τότε να τα βγάλεις δεν κάνουν κακό στα ζοωτόκα.. :p απλά για πιο φυσικό ενυδρείο κράτα φυσικά φυτά, πέτρες, ξύλα και χαλίκι ή άμμο... το χρωματιστό χαλικάκι που είδα μπορεί να βγάζει χημικά στο νερό..

stav 10-04-15 15:21

Οι ξιφοφοροι με τα πλατυ σιγουρα υβριδιζουν.

BaCh 10-04-15 17:58

Να σας πω την αλήθεια θα μου άρεσε να δω υβρίδια.

Και τα 2 μου ενυδρεία είναι 54άρια.

Αυτό που βλέπετε στην φώτο το πήρα έτοιμο στρωμένο. Τότε βέβαια είχε ψαράκια Convict white (τα οποία τα έδωσα) και πλαστικά φυτά. Πρόσθεσα (κανονικό) χαλικάκι στο υπόστρωμα, ωστόσο το έγχρωμο ξανανέβηκε προς τα επάνω. Τα κοχύλια τα κράτησα γιατί μου άρεσαν :D

kgf12345 10-04-15 22:59

τουλαχιστον βαλε ποταμισια,η εστω γλυκου νερου.
αλλιως βαλε και αχινους:D

nazgul 10-04-15 23:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από BaCh
Να σας πω την αλήθεια θα μου άρεσε να δω υβρίδια.

Αυτοι που θα παρουν ψαρακια, ομως, γιατι θα δωσεις με τις συνεχεις αναπαραγωγες, εισαι σιγουρος οτι θελουν ενα μη καθαρο το ειδος?

Επισης, για ξιφοφορους θεωρω οτι ειναι μικρα τα ενυδρεια σου, λογω τελικου μεγεθους των ψαριων. Ετσι κι αλλιως με τις πολλες αναπαραγωγες, θα πρεπει να αραιωνεις πολυ συχνα των πληθυσμο ολων των ψαριων σου.

manos76 10-04-15 23:12

στα 54 λιτρα οι ξιφοφοροι ζοριζονται.. θελουν πιο μεγαλο χωρο για να κολυμπανε.. προσεξε τους γινονται επιθετικοι..

BaCh 10-04-15 23:24

Τα υβρίδια ούτως η άλλως δεν ξεχωρίζουν; Ε σ' όποιον αρέσουν :grin:
Στην τελική τα καρδερινοκάναρα είναι πανάκριβα. Τα πλατοξιφοφοράκια στο πηγάδι κατούρησαν; :p
-------------------------
Πέρα από την πλάκα πάντως, σκέφτομαι όντως να τα δώσω λόγο χώρου, αν σύντομα δεν πάρω μεγαλύτερο ενυδρείο.

kgf12345 10-04-15 23:27

με το κοστος παει?
τι σχεση εχει το ενα με το αλλο?

υ.γ
κι'εγω με ποδηλατο ηρθα.

manos76 10-04-15 23:32

και υβριδια να βγαλεις πριν τα δωσεις το λες... θα βρεις παιδια που θα τα θελουν..

nazgul 10-04-15 23:48

Παράθεση:

και υβριδια να βγαλεις πριν τα δωσεις το λες... θα βρεις παιδια που θα τα θελουν..
Αν και θα μπορουσε να αποτελεσει εναρξη για μεγαλη κουβεντα και δεν θα ηθελα να την ανοιξω στο παρον θεμα, αλλα δυο παρατηρησεις θα ηθελα να τις κανω:

-(χωρις καμια προθεση να υπονοησω κατι για τον bach φυσικα) δεν λενε ολοι οτι εχουν υβριδια οταν εχουν, με αποτελεσμα ατομα που θελουν καθαρα ειδη να βρεθουν με υβριδια. Ειτε επειδη δεν μπορουν να τα αναγνωρισουν, ειτε λογω εμπιστοσυνης στα λεγομενα της καθε αγγελιας.

-πολλα υβριδια που χαριζονται (και οχι πωλουνται συνηθως) σε αγγελιες, δεν ειναι απιθανο να αποτελεσουν ζωντανη τροφη για αλλα ειδη.

Δυο καλοι λογοι για εμενα, που δεν θα συμφωνουσα με την αναπαραγωγη υβριδιων σε ενυδρειο που δεν εχει τη δυνατοτητα να φιλοξενει για παντα ολους τους μελλοντικους κατοικους του (σχεδον ανεφικτο ετσι κι αλλιως με τις ταχυτητες αναπαραγωγης των ζωοτοκων).

manos76 11-04-15 00:10

αυτο ισχυει για ολες της αγγελιες.. αν δεν γνωριζεις τον αλλο προσωπικα δεν ξερεις τι καπνο φουμαρει.. προφανως δεν γουσταρεις τα οποια υβριδια, αλλα δεν μπορεις να τα απαγορευσεις στους αλλους.. και τα γκαπακια υβριδια ειναι οπως και τα περισσοτερα πλατυ... ε.. ανοιξε ενα τετοιο θεμα αλλου ...:p

kgf12345 11-04-15 00:11

+1 στο ποστ του θοδωρή.
Ετσι είναι δυστυχώς.

@bach
Κ επειδή μπορεί να διαβάζει και κόσμος που ξεκινάει τώρα,είναι κρίμα να βγάλουν λάθος συμπερασμα;)

Ο καθένας μπορεί να κανει οτι θέλει στο ενυδρείο του.
Αλλά όταν κάποιος βρίσκει το φόρουμ κ μπαίνει να διαβάσει,συνηθως φτανει εδώ μετα απο λάθη που έκανε,η (αν είναι έξυπνος κ προλαβει) για να τα αποφυγει.
Αρα θέλει να διαβάσει το σωστο.
Και το σωστο,δεν είναι τα υβρίδια.

Η διευκρίνηση στο παραπανω ποστ μου,προς αποφυγή παρεξηγησεων:D

nazgul 11-04-15 00:17

Παράθεση:

ισχυει για ολες της αγγελιες.. αν δεν γνωριζεις τον αλλο προσωπικα δεν ξερεις τι καπνο φουμαρει.. προφανως δεν γουσταρεις τα οποια υβριδια, αλλα δεν μπορεις να τα απαγορευσεις στους αλλους.. και τα γκαπακια υβριδια ειναι οπως και τα περισσοτερα πλατυ... ε.. ανοιξε ενα τετοιο θεμα αλλου ...:razz:
Κανεις λαθος. Δεν εχω κανενα θεμα με τα υβριδια. Ολα ψαρακια ειναι. Το θεμα μου ειναι να εχουν τη σωστη μεταχειριση, που τις περισσοτερες φορες δεν την εχουν.

manos76 11-04-15 00:27

οκ! sorry! κανενα ψαρακι δεν εχει σωστη μεταχειριση σε κακο χομπιστα... εχει να κανει δηλ. με τον χομπιστα οχι με αν το ψαρι ειναι υβριδιο η καθαροαιμο.. ;)

tsoui 11-04-15 00:35

QUOTE=nazgul;884782]Αν και θα μπορουσε να αποτελεσει εναρξη για μεγαλη κουβεντα και δεν θα ηθελα να την ανοιξω στο παρον θεμα,).[/QUOTE]

Ειχε ανοιξει εδω οποιος θελει συνεχιζει ;)


http://www.aquatek.gr/vb/showthread....F1%E9%E4%E9%E1


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:38.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02269 seconds with 11 queries