Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Κ. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=147)
-   -   96lt με endlers (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=47614)

kostasz87 02-01-11 17:28

96lt με endlers
 
1 Συνημμένο(α)
Πληροφορίες

Διαστάσεις:80*30*40 pacific
Όγκος:96 λίτρα μεικτά
Κατηγορία:ζωοτόκα
Φυτά:anubias, pistia stratiotes, egeria densa, limnophila sessiliflora, rotala rotundifolia, heteranthera zosterifolia(stargrass) και ένα μικρό που δεν ξέρω τι είναι
Ψάρια / Άλλα είδη:11 endlers, 1 zebra nerite και πολλά σαλιγκαράκια physa
Διακοσμητικά υλικά:4 ρίζες mopani, 3 καρύδες
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)χαλαζιακό χαλίκι 15 κιλά
Φόντο:μαύρο χαρτόνι
Φωτισμός:1 λάμπα T8 18watt
Διάρκεια φωτισμού:9 ώρες
Φιλτράρισμα:400lt/h με 2 μπλε σφουγγάρια(1 χονδρότρυπο, 1 ψιλότρυπο) και sera siporax
Θερμοστάτης:150w
Λίπανση:-
Παροχή CO2:-

Παράμετροι: Νερό δικτύου

pH:7,6
Γενική σκληρότητα (GH):12
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):8
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):10
Αλλαγές νερού:1/4 κάθε 7 μέρες
Θερμοκρασία:25c
Άλλες πληροφορίες:Τα κλαδέματα και τα ψαράκια είναι προσφορά του Apollwnas
Φωτογραφία:

ARIS1983 02-01-11 18:45

Μπραβο, πολυ ωραιαο ολο το στησιμο του ενυδριου!

lingistis 02-01-11 22:04

Έχεις κάνει μια όμορφη αρχή :)

με τις καρύδες τι θα κάνεις?? στο λέω αυτό γιατί νομίζω σου πιάνουν πολύ "χώρο" μιας και έχεις μοπάνι, και θα μπορούσες να βάλεις μελοντικά και άλλα φυτά στην θέση τους. Αλλά φαντάζομαι κάτι θα έχεις κατά νου ;)

Στο φίλτρο έλενξε την είσοδο μην σου ρουφάει τα μικρά ψαράκια...

σε λίγο διάστημα θα έχεις γέννες και θα είναι πολύ σπέσιαλ φάση!!!

kostasz87 03-01-11 01:11

Ευχαριστώ πολύ,

Όσο για τις καρύδες προς το παρών θα περιμένω να μεγαλώσουν τα φυτά και αργότερα που θα φυτέψω από τα κλαδέματα τους θα τις βγάλω.
Στην είσοδο του φίλτρου αν έχουν πρόβλημα τα μικρά ψαράκια ίσως βάλω μπλε σφουγγάρι.

Ερώτηση: Γέννες δεν έχω ακόμα...Θα μπορούσα να βάλω black mollies η θα είχα θέμα με τα μωρά endlers (όταν αυτά γεννηθούν)?

drak7family 03-01-11 08:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostasz87 (Μήνυμα 530439)
Ευχαριστώ πολύ,

Όσο για τις καρύδες προς το παρών θα περιμένω να μεγαλώσουν τα φυτά και αργότερα που θα φυτέψω από τα κλαδέματα τους θα τις βγάλω.
Στην είσοδο του φίλτρου αν έχουν πρόβλημα τα μικρά ψαράκια ίσως βάλω μπλε σφουγγάρι.

Ερώτηση: Γέννες δεν έχω ακόμα...Θα μπορούσα να βάλω black mollies η θα είχα θέμα με τα μωρά endlers (όταν αυτά γεννηθούν)?


εγω που εχω εντλερσ οποιος με ρωταει του λεω να μην βαλει κανενα αλλο ψαρι μεσα! να τα κραταει μονα τους καμια γαριδα ρεντ τσερρυ κανενα σαλιγκαρακι και ειναι οκ.
κατα τα αλλα κι εγω πιστευω θες λιγα φυτα ακομα!
καλξ συνεχεια και καλη χρονια!

Πάνος 03-01-11 12:20

πολυ ομορφο το ενυδρειο σου! τα εντλερακια σιγουρα το απολαμβανουν.
συμφωνω πως οι καρυδες περισσοτερο τοπο πιανουν παρα προσφερουν στο συγκεκριμενο ενυδρειο.

kostasz87 03-01-11 13:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από drak7family (Μήνυμα 530511)
εγω που εχω εντλερσ οποιος με ρωταει του λεω να μην βαλει κανενα αλλο ψαρι μεσα! να τα κραταει μονα τους καμια γαριδα ρεντ τσερρυ κανενα σαλιγκαρακι και ειναι οκ.
κατα τα αλλα κι εγω πιστευω θες λιγα φυτα ακομα!
καλξ συνεχεια και καλη χρονια!

Ψαχνω και εγω για red cherrιes αλλα δεν βρισκω και γι' αυτο ρωτησα για τα mollies.Οταν βρω θα βαλω μονο γαριδες ακομα και τιποτα αλλο.

Ektoras 02-03-13 18:22

Οι καρύδες είναι DIY?

kostasz87 04-03-13 16:23

Ναι τις καρύδες τις αγόρασα από super market τις έσπασα, τις καθάρισα και τις έβαλα στο ενυδρείο......Είναι λίγο κουραστική διαδικασία αλλά οικονομικότερη και με πιο φυσικό αποτέλεσμα σε σχέση με τις έτοιμες που είναι κομμένες σε ευθεία και έχουν και μια τρύπα εντελώς στρογγυλή....:cool:

freediver 04-03-13 16:29

Όμορφο είναι. Μπράβο! :smt023

kostasz87 04-03-13 16:47

Σε ευχαριστώ.....αλλά έτσι ήταν πριν πολυυυυυυυύ καιρό.....από τότε μεσολάβησαν πολλές αλλαγές και πέρασαν από το ενυδρείο διάφορα είδη ψαριών και πλέον είμαι σε φάση για νέα ψαροσύνθεση.
Αν έχεις κάποια πρόταση πες την εδώ:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....074#post743074

:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

Ektoras 05-03-13 16:31

2 Συνημμένο(α)
Και εγώ έφτιαξα diy cave με καρύδα πριν από λίγες βδομάδες και την έχω βάλει μέσα στο ενυδρείο μου τώρα. Σκέφτομαι να της κάνω και καμουφλάζ με moss..Δες φώτο.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:46.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02053 seconds with 11 queries