Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   προβλημα φιλτρου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32868)

Dionysia 17-06-09 15:33

προβλημα φιλτρου
 
καλησπερα.εχω ενα προβλημα με το φιλτρο του ενυδρειου μου.δεν ξερω αν γραφω σωστα εδω.
παρατηρησα πριν λιγο να βγαινει απο το φιλτρο κατι σαν φυσαλιδες κι οπως το εψαχνα ειδα οτι μεσα στο φιλτρο δεν ειχε νερο:confused::confused:
εσβυσα το κουμπι του φιλτρου και αμεσως γεμισε νερο μολις το αναψα αδειασε παλι.
το ενυδρειο ειναι το cayman pro 75 litra.ειναι του ενυδρειο το φιλτρο.
μεσα εχω χρυσοψαρα αν ξερει καποιος τι μπορει να ειναι βοηθηστε με τωρα το εχω κλειση αλλα δεν μπορει να μεινη για πολυ κλειστο:(.ευχαριστω.

in the pond 17-06-09 15:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dionysia (Μήνυμα 361056)
καλησπερα.εχω ενα προβλημα με το φιλτρο του ενυδρειου μου.δεν ξερω αν γραφω σωστα εδω.
παρατηρησα πριν λιγο να βγαινει απο το φιλτρο κατι σαν φυσαλιδες κι οπως το εψαχνα ειδα οτι μεσα στο φιλτρο δεν ειχε νερο:confused::confused:
εσβυσα το κουμπι του φιλτρου και αμεσως γεμισε νερο μολις το αναψα αδειασε παλι.
το ενυδρειο ειναι το cayman pro 75 litra.ειναι του ενυδρειο το φιλτρο.
μεσα εχω χρυσοψαρα αν ξερει καποιος τι μπορει να ειναι βοηθηστε με τωρα το εχω κλειση αλλα δεν μπορει να μεινη για πολυ κλειστο:(.ευχαριστω.

Έλεγξε τα πιο κάτω πράγματα:
1. Πρόσεξε τον υαλοβάμβακα πάνω από τα σφουγγάρια αν έχουν λερωθεί υπερβολικά και δεν επιτρέπουν στην ικανοποιητική είσοδο του νερού. Γενικότερα έλεγξε αν υπάρχει κάτι που εμποδίζει το νερό να περάσει.

2. Έλεγξε αν το φίλτρο βρίσκεται στο σωστό βάθος στο νερό ή αν η στάθμη του νερού του ενυδρείου έχει κατέβει τόσο, ώστε να μην μπορεί να περάσει στη δεύτερή φάση του φίλτρου.

Dionysia 17-06-09 16:20

ευχαριστω παω να τα κοιταξω αμεσως.
-------------------------
το εφτιαξα εκανα αλλαγη νερου και επλεινα τα σφουγγαρια.
τωρα ειδα οτι δεν αδειαζει το νερο μεχρι κατω μενει πιο πανω απ τη μεση.
πρεπει να εφτιαξε ευχαριστω παρα παρα παρα πολυ:)

in the pond 17-06-09 16:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dionysia (Μήνυμα 361059)
ευχαριστω παω να τα κοιταξω αμεσως.
-------------------------
το εφτιαξα εκανα αλλαγη νερου και επλεινα τα σφουγγαρια.
τωρα ειδα οτι δεν αδειαζει το νερο μεχρι κατω μενει πιο πανω απ τη μεση.
πρεπει να εφτιαξε ευχαριστω παρα παρα παρα πολυ:)

Dionysia, εύχομαι τα σφουγγάρια να τα έχεις πλύνει με νερό του ενυδρείου, έτσι? Διαφορετικά, αν τα έχεις πλύνει με απ' ευθείας νερό της βρύσης, έχεις καταστρέψει την βιολογία.

Dionysia 17-06-09 17:13

[quote=in the pond;361067]Dionysia, εύχομαι τα σφουγγάρια να τα έχεις πλύνει με νερό του ενυδρείου, έτσι? Διαφορετικά, αν τα έχεις πλύνει με απ' ευθείας νερό της βρύσης, έχεις καταστρέψει την βιολογία.[/quot
με νερο απ το ενυδρειο τα ξεπλενω τοσο καιρο τι με μαθαινατε:D

in the pond 17-06-09 19:03

Έτσι μπράβο!:smt023


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:25.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01411 seconds with 11 queries