Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=148)
-   -   135 λιτρα νεο ενυδρειο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=76046)

rouvalisleo 01-12-13 22:18

135 λιτρα νεο ενυδρειο
 
γεια σας φιλοι μου ξεκιναω την κατασκευη νεου ενυδρειου με διαστασεις 77 Μ χ40,5 Π χ43,5 Υ =135 λιτρα

τα τζαμια εχουν ειδη κοληθει και αυτο που δεν μπορω να αποφασισω ειναι το aquascape που θα διαμορφωσω. κατοικοι του νεου ενυδρειου θα ειναι κυριος κριμπενσις μιας που γεννησαμε κιολας.

δεχομαι προτασεις για aquascape οχι κατι απλο οπως πετρες και λιγη αμμο κατι ποιο ιδιαιτερο και πολυ ομορφο.
επεισης σκευτομουν μηπως φιλοξενουσα και καποιο ειδος μικρης κιχλιδας αφρικης.

λοιπον ακουω προτασεις!!
-------------------------
κανενας????

exelix 01-12-13 22:48

Η υπομονή είναι μεγάλη αρετή!;)

Εδώ θα δεις πρόταση για βιότοπο του ποταμού Congo. Τα κριμπένσις είναι μικρή κιχλίδα ποταμών Αφρικής. Αν αναφέρεσαι σε συμβίωση με κιχλίδα λιμνών ανατολικής Αφρικής τότε όχι.

nazgul 01-12-13 22:51

Εγω θα σου προτεινα να διαβασεις αρκετα θεματα για τα ποταμια της Αφρικης και τα Kribensis, εδω και εδω. Ετσι θα παρεις αρκετες ιδεες τοσο για το στησιμο του ενυδρειου, οσο και για το ενδεχομενο συγκατοικησης με αλλα ειδη.

Οι ερωτησεις σου ειναι λιγο γενικες για να σου πει καποιος συγκεκριμενα πραγματα. Καλυτερα να σχηματισεις μια αποψη που σου αρεσει και απο εκει και περα μπορει να αρχισει μια κουβεντα για βελτιωση ;)

rouvalisleo 02-12-13 14:51

ελεγα μηπως εβαζα κοχυλοψαρα...αν οχι καποιο ειδος με πολυ χρωμα
-------------------------
αν βαλω για συγκατοικους στα κριμπενσις ενα ζευγαρι λιφαλιλι?

exelix 02-12-13 14:58

Μόνο σε πολύ μεγάλο ενυδρείο θα μπορούσε να πετύχει. Στο δικό σου τα λιφαλίλι κάποια στιγμή θα τα εξοντώσουν, ειδικά όταν θα έρθει η γέννα.

rouvalisleo 02-12-13 16:00

παιδια σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας...
κατι αλλο με κοχυλοψαρα μπορω να τα συνδιασω? ας πουμε με Neolamprologus multifasciatus ???

exelix 02-12-13 16:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix (Μήνυμα 804173)
Αν αναφέρεσαι σε συμβίωση με κιχλίδα λιμνών ανατολικής Αφρικής τότε όχι.

:rolleyes:

rouvalisleo 02-12-13 20:03

ααα οκ...πλατη για εσωτερικο φιλτρο που μπορω να βρω?
-------------------------
τα τζαμια εχουν παχος 10 χιλιοστα καλα ειναι?να βαλω κοντρες?

exelix 03-12-13 20:37

Πλάτη για το ενυδρείο έχουν τα μαγαζιά και αν δεις θέματα στο DIY μπορείς να φτιάξεις και μόνος σου. Για το εσωτερικό φίλτρο που λες δεν ξέρω πώς το εννοείς. Επίσης, αν θες να κάνεις σωστή δουλειά σε αυτά τα λίτρα και να κρατάς και γέννες θα χρειαστείς εξωτερικό φίλτρο. Άμα το έχεις κολλήσει σωστά δε χρειάζεσαι κόντρες.

rouvalisleo 05-12-13 12:10

3 Συνημμένο(α)
ετοιμο το ενυδρειο!!!!μενει μονον η αγορα του εξοπλησμου!!και μια photo απο το φιλτρο και τις λαμπες!!

exelix 05-12-13 12:21

Ο πύργος υπερχείλισης έχει κάποιο λόγο ύπαρξης;

rouvalisleo 05-12-13 14:42

δεν ειναι πυργος ειναι το φιλτρο δικιας μου κατασκευης και εμπνευσης.2 ενυδρεια τα δουλευω με αυτον τον τροπο και ειναι καλυτερα απο καθε τι αλλο κυκλοφωρει!και το 500 λιτρα που εχω τωρα με αμβουργου ετσι θα λειτουργει σε λιγο καιρο!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:27.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01539 seconds with 11 queries