Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=120)
-   -   N. multifasciatus 60lit (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=88855)

achilefs 17-11-15 20:04

N. multifasciatus 60lit
 
Πληροφορίες

Διαστάσεις: 60x29x43
Όγκος: 60λιτ περίπου καθαρα
Κατηγορία: ταγκανικα
Φυτά: Οχι
Ψάρια / Άλλα είδη: 7 N. Multifasciatus διαφόρων μεγεθών
Διακοσμητικά υλικά: Άμμος /πετρες θαλάσσης,κελυφη σαλιγκαριων
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο: Μαύρο χαρτονι
Φωτισμός: sylvania grolux F8W/T5/GRO λευκή
Διάρκεια φωτισμού: 7 ώρες 17:30-00:30
Φιλτράρισμα: εσωτερικό φίλτρο dolphin 1200 580l/h σύμφωνα με τον κατασκευαστή
Θερμοστάτης: Δεν ξέρω λεπτομέρειες
Λίπανση: Seachem cichlid trace
Παροχή CO2:

Παράμετροι:

pH: 8
Γενική σκληρότητα (GH): 15
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 12
Αμμωνία (ΝΗ3): Δεν μετραω
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 5
Αλλαγές νερού: Μια φορά την εβδομάδα 30-35%
Θερμοκρασία: 26
Άλλες πληροφορίες:
Φωτογραφία:

Έχω τα ψαρακια 3 μήνες. Είναι πολύ ζωηρά, κυνηγιουνται και σκάβουν ασταμάτητα.
Χωρίς να ξέρω τον ρυθμό ανάπτυξης τους νομίζω ότι δεν έχουν μεγαλώσει όσο θα έπρεπε για τόσο διάστημα. Τα ταΐζω με 5 διαφορετικά είδη τροφής σε flakes, κόκκους, baby pellets και μια κατεψυγμένη.
Από όσα βιντεακια έχω δει και από ότι έχω διαβάσει, έχω καταλάβει ότι είναι ψάρια που τρώνε αρκετά. Ε τα δικά μου μάλλον προσέχουν την σιλουέτα τους! Οποία τροφή και να τους ρίξω, ότι φάνε θα το φάνε στα πρώτα 10-15 δευτερόλεπτα. Εκεί γίνεται σκοτωμός!! Από εκεί και μετά όμως και ενώ υπάρχει ακόμα τροφή που περιφέρεται στο νερό, όχι δεν μπαίνουν στον κόπο να την κυνηγήσουν, αλλά δεν συγκινουνται ούτε όταν περνάει από δίπλα τους. Δεν νομίζω ότι το κάνουν γιατί έχουν ήδη χορτάσει μ αυτό το λιγο που τρώνε στην αρχή και τα κομμάτια που τρώνε είναι πολύ μικρά γιατί η τροφή είναι πάρα πολύ καλά τριμμένη. Τα ταΐζω 2 φορές την ημέρα

tsala 17-11-15 21:55

αν τοσο τρωνε ,τοσο να ριχνεις.
μπορει πολλες φορες στο δικο μας ματι να φαινεται λιγη , αλλα να ειναι αρκετη η ποσοτητα.
απο αυτα που θα πεσουν κατω , δεν νομιζω να συγκινηθουν και να κανουν τον κοπο να τα φανε.
καλο θα ηταν επισης , να εχεις μερικα σαλιγκαρια μεσα ωστε να τρωνε την τροφη που μενει.

nazgul 18-11-15 07:35

Θα συμφωνησω με τον tsala. Αυτα ξερουν καλυτερα ποσο φαγητο χρειαζονται.

Για το χρονο αναπτυξης, θελουν κανενα χρονο (αν θυμαμαι καλα απο τα δικα μου) για την πληρη ενηλικιωση σε μεγεθος. Επισης μην σε ανησυχει.

Τα σαλιγκαρια τα θεωρω σημαντικα επισης, για να μη μενει τροφη. Ενα nerite θα ηταν καλο και για την αλγη.

achilefs 18-11-15 09:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 907160)
Θα συμφωνησω με τον tsala. Αυτα ξερουν καλυτερα ποσο φαγητο χρειαζονται.

Για το χρονο αναπτυξης, θελουν κανενα χρονο (αν θυμαμαι καλα απο τα δικα μου) για την πληρη ενηλικιωση σε μεγεθος. Επισης μην σε ανησυχει.

Τα σαλιγκαρια τα θεωρω σημαντικα επισης, για να μη μενει τροφη. Ενα nerite θα ηταν καλο και για την αλγη.

Και που να βρεις σαλιγκάρια; μόνο αν έβαζα κανένα φυτό και είχε, αλλά δεν το έχω σκοπό

nazgul 18-11-15 10:04

Εχεις πμ ;)

achilefs 16-01-16 15:49

Καλησπέρα στην παρέα.
Τέλος του μήνα έχω μετακόμιση και προβληματίζομαι με την μεταφορά του ενυδρειου. Θα αδειάσω μεγάλο μέρος του νερού για να ελαφρυνει. τώρα το έχω σε βάση για ενυδρείο αλλά δεν πατάει απ ευθείας στο έπιπλο αλλά έχω βάλει ανάμεσα 2 κομμάτια φελιζόλ συνολικού πάχους περίπου 4cm. Πιστεύετε ότι είναι καλύτερα να το σηκώσω απ το έπιπλο μαζί με τα φελιζόλ η μόνο του; επίσης πιο πολύ με προβληματίζει η θερμοκρασία του νερού που και λόγω ποσότητας μιας και αυτό που θα μείνει μέσα στο ενυδρείο θα είναι λίγο, αλλά και λόγω χειμώνα θα πέσει γρήγορα.το ενυδρείο θα βγει τελευταίο απ το παλιό σπίτι και θα μπει πρώτο στο καινούργιο και η όλη διαδικασία δεν θα είναι πάνω από μια ώρα. Λέτε να έχουν θέμα τα ψαρακια;
Επίσης το φίλτρο θα μπει μαζί με νερό που θα έχω βγάλει από το ενυδρείο (το οποίο θα ξαναβάλω μέσα) σε κάποιο δοχείο αλλά επειδή δεν υπάρχει δεύτερος θερμοστάτης για να κρατάει την θερμοκρασία λέτε να καταστραφεί η βιολογία του φίλτρου;

argy1 16-01-16 17:52

Καλο κουραγιο θα σου ευχηθω!
Δες τι εκανα εγω και πηγαν ολα μια χαρα http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=88567

nazgul 16-01-16 18:23

Για τοσο λιγο χρονο μετακομισης, δεν θα εχει θεμα ουτε η βιολογια, ουτε τα ψαρακια απο την αλλαγη θερμοκρασιας. Προσεκτικες κινησεις, διαβασε τα πολλα θεματα που υπαρχουν στο φορουμ σχετικα με μετακομιση ενυδρειου και ολα θα πανε καλα.

Καλη επιτυχια! ;)

achilefs 16-01-16 20:21

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις. Argy1 διάβασα και την δική σου περίπτωση αλλά εξ αρχής είχα σκοπό να κάνω την μεταφορά του ενυδρειου με ελάχιστο νερό και τα ψάρια μέσα και έτσι θα το κανω

nazgul 16-01-16 20:29

Εγω θα ελεγα να βγαλεις ψαρακια απο το ενυδρειο και ενω το μεταφερεις και το στησεις με το καλο, να τα βαλεις ξανα μεσα.

Κλεόβουλος 16-01-16 20:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από achilefs (Μήνυμα 915080)
....είχα σκοπό να κάνω την μεταφορά του ενυδρειου με ελάχιστο νερό και τα ψάρια μέσα και έτσι θα το κανω

πρόσεξε να μη το χάσεις το κορμί πατριώτη :D
Θα πρότεινα να μη μεταφέρεις το ενυδρείο με άμμο και ψάρια γιατί μπορεί να κάνεις ζημιά στον πάτο και έχεις άλλα ;)

achilefs 16-01-16 20:57

Το ενυδρείο πατάει πάνω σε δύο φύλλα φελιζόλ από αυτά που μονωνουν σπίτια και έχω σκοπό να το μεταφέρω μαζί μ αυτα

argy1 16-01-16 22:36

Ο λογος παντως που ειπα την δικη μου περιπτωση ειναι γιατι ενω και εγω φοβομουν να το κανω και ηθελα αρχικα να το μεταφεδω με λιγο νερο,παρολο που τα επλυνα ολα απο την αρχη τελικα πηγαν ολα καλα και αντεξαν ακομη και τα πιο μικρα ψαρακια.

Δεν υπαρχει λογος να ρισκαρεις να ξεκολησει ο πατος οπως λεει και ο Κλεοβουλος.

achilefs 16-01-16 22:49

Αν το μεταφέρω μαζί με τα φελιζόλ υπάρχει περίπτωση να ξεκολλήσει ο πάτος;

achilefs 20-07-16 12:10

διακοπες-ταισμα
 
παιδια γεια σας,θα λειψω για 6-7 για διακοπες.αντεχουν τα ψαρια αταιστα?

ChocolatePuma 20-07-16 12:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από achilefs (Μήνυμα 954697)
παιδια γεια σας,θα λειψω για 6-7 για διακοπες.αντεχουν τα ψαρια αταιστα?

Ναι αντέχουν, αλλά πρέπει να προσέξεις κι άλλα θέματα
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...53&postcount=1

achilefs 20-07-16 12:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 954698)
Ναι αντέχουν, αλλά πρέπει να προσέξεις κι άλλα θέματα
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...53&postcount=1

τα υπολοιπα ειναι ολα μελετημενα,και η θερμοκρασια(με ανεμιστηρακι και χρονοδιακοπτη)απο τις αρχες του καλοκαιριου σχεδον, και ποσο νερο εξατμιζεται μεσα σε μια βδομαδα.
να ρωτησω και κατι αλλο τωρα.τα ψαρακια τα εχω απο σεπτεμβριο,τα ειχα παρει μικρα,και εχουν αναπτυχθει.ολο αυτο το διαστημα εχω δει μονο ενα μικρο να κυκλοφορει,το εβλεπα για 2-3 μερες που εβγαινε να φαει οταν ταιζα,αλλα μετα το εχασα.παιζει να φαγωθηκε απο τα μεγαλυτερα?παιζει να ειχα και αλλες γεννες και να μην επεζησαν?

nazgul 20-07-16 18:05

Δυσκολα να φαγωθηκαν τα μικρα απο τα ενηλικα. Ειναι καλοι γονεις τα multies. Ή τα εχασες για καποιο λογο, ή ειναι ακομα εκει.

Για 6-7 μερες τα ενηλικα δεν θα εχουν κανενα προβλημα χωρις φαγητο. Αν υπαρχουν γεννες, ισως ζοριστουν, αλλα πιστευω χωρις σοβαρο προβήμα. Κανε ενα καλο ταϊσμα πριν φυγεις και ολα θα πανε καλα.

Καλες διακοπες!

achilefs 20-07-16 18:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 954741)
Δυσκολα να φαγωθηκαν τα μικρα απο τα ενηλικα. Ειναι καλοι γονεις τα multies. Ή τα εχασες για καποιο λογο, ή ειναι ακομα εκει.

Για 6-7 μερες τα ενηλικα δεν θα εχουν κανενα προβλημα χωρις φαγητο. Αν υπαρχουν γεννες, ισως ζοριστουν, αλλα πιστευω χωρις σοβαρο προβήμα. Κανε ενα καλο ταϊσμα πριν φυγεις και ολα θα πανε καλα.

Καλες διακοπες!

Να ειναι εκεί τα μικρά ακόμα σίγουρα όχι γιατί θα είχαν μεγαλώσει. Πάει περίπου 2 μήνες που είχα δει αυτό το ένα. Έλεγα μήπως κινδυνεύουν από τα άλλα αρσενικά του ενυδρείου

achilefs 29-08-16 10:52

παιδια καλημερα.ποια ειναι η καταλληλη κοκκομετρια για αμμο για τα multies?

Κλεόβουλος 29-08-16 11:06

Ψιλή άμμος και όχι χαλικάκι.
Γύρω στο 1-2mm (?) πάνω κάτω.

achilefs 29-08-16 11:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 960798)
Ψιλή άμμος και όχι χαλικάκι.
Γύρω στο 1-2mm (?) πάνω κάτω.

αν ειναι χαλικακι σ αυτη την κοκκομετρια ποια η διαφορα?

Κλεόβουλος 29-08-16 11:34

Θα είναι άμμος :)
Γιατί το συζητάς όμως? σκέφτεσαι να αγοράσεις? γιατί δεν πας σε μια παραλία να μαζέψεις?
Η κοκκομετρία που ανέφερα μπορεί να μην είναι και ακριβής αλλά οποιαδήποτε άμμος λίγο πιο χοντρή από κόκκο ζάχαρης (μπαίνει και τέτοια αλλά σηκώνεται πολύ εύκολα από έντονη ροή/σκαψίματα κλπ) κάνει τη δουλειά σου.

achilefs 29-08-16 11:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 960810)
Θα είναι άμμος :)
Γιατί το συζητάς όμως? σκέφτεσαι να αγοράσεις? γιατί δεν πας σε μια παραλία να μαζέψεις?
Η κοκκομετρία που ανέφερα μπορεί να μην είναι και ακριβής αλλά οποιαδήποτε άμμος λίγο πιο χοντρή από κόκκο ζάχαρης (μπαίνει και τέτοια αλλά σηκώνεται πολύ εύκολα από έντονη ροή/σκαψίματα κλπ) κάνει τη δουλειά σου.

βασικα ψαχνω μαυρη(καταμαυρη).σε ορισμενα σαιτ που μπηκα εχουν sand και gravel το διαχωριζουν γι αυτο ρωταω αν εχει διαφορα

Κλεόβουλος 29-08-16 11:51

Η μαύρη μπορεί να είναι εντυπωσιακή σε μερικά ενυδρεία αλλά
στην περίπτωση μας δεν είναι βιοτοπικά σωστή και
σε κάποια είδη επηρεάζει το χρώμα τους κάνοντας το πιο μουντό ;)

Οι διαχωρισμοί που κάνουν τα μαγαζιά έχει να κάνει με την επεξεργασία του υλικού (όταν είναι επεξεργασμένο). Η άμμος έχει στρογγυλεμένη/λεία επιφάνεια κόκκου ενώ το χαλίκι όχι.

achilefs 29-08-16 11:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 960818)
Η μαύρη μπορεί να είναι εντυπωσιακή σε μερικά ενυδρεία αλλά
στην περίπτωση μας δεν είναι βιοτοπικά σωστή και
σε κάποια είδη επηρεάζει το χρώμα τους κάνοντας το πιο μουντό ;)

Οι διαχωρισμοί που κάνουν τα μαγαζιά έχει να κάνει με την επεξεργασία του υλικού (όταν είναι επεξεργασμένο). Η άμμος έχει στρογγυλεμένη/λεία επιφάνεια κόκκου ενώ το χαλίκι όχι.

.τωρα εχω αμμο θαλασσης μεσα που ειχα μαζεψει περυσι απο παραλια.επειδη τα multies δεν εχουν καποιο χρωμα εντονο και επειδη και τα κοχυλια ειναι περιπου στο ιδιο χρωμα με την αμμο,ηθελα να κανω αντιθεση για να τονιστουν λιγο τα ψαρια.
αυτο πιστευεις θα ηταν καλο η δεν κανει? http://www.petcumulus.gr/aquarium-so...el-black-10-kg

Κλεόβουλος 29-08-16 12:08

Δεν το ξέρω...λίγο χοντρούτσικο μου φαίνεται :smt102

nazgul 29-08-16 12:20

Εχω την εντυπωση οτι εχω το 3-5mm και ειναι χοντρουτσικο. Και σε αυτη την κοκκομετρια που αναφερεις μου φαινεται οτι δεν θα κανει για τα multies. Ψαξε για black sand καλυτερα.

tsala 29-08-16 12:25

1-3mm δεν ειναι αμμος ... ειναι ψιλο χαλικι ή χοντρη αμμος ή αμμοχαλικο...πες το οπως θες:D
εχω τετοια (οχι την συγκεκριμενη) και δεν κανει για κοχυλοψαρα.
θα ελεγα πως το 1mm ειναι καταλληλο γι αυτα

manos3 29-08-16 12:27

Ήμουν προχθές στο petshop του Μισιρλή στο Ηράκλειο και αν δεν κάνω λάθος έχει μαύρη ψιλή άμμο. Δεν ξέρω πόσο θα βγουν τα μεταφορικά βέβαια... Μπορείς να κάνεις μία ερώτηση και εκεί.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:54.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02419 seconds with 11 queries