Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=139)
-   -   Γέννα Mikrogeophagus ramirezi (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=52097)

krispie 25-04-11 17:46

Γέννα Mikrogeophagus ramirezi
 
Χριστός Ανέστι και χρόνια πολλά σε όλους!!!
Μόλις γύρισα από την πασχαλιάτικη εκδρομή και βρήκα αυγουλάκια πάνω στο ξύλο μου , από ramirezi.... Είχαν σκάψει και μια λακούβα οι γονείς... Έχουν ουρίτσες και κουνιούνται συνεχώς, μερικά ψιλομετακινούνται... Οι γονείς τα φυλάνε διώχνοντας ο,τι περνάει από εκεί...

Περιμένω συμβουλές...!!!

imichal 25-04-11 18:11

ξεκινα να βαζεις αρτεμιες.......

giannisqq 25-04-11 18:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από imichal (Μήνυμα 583214)
ξεκινα να βαζεις αρτεμιες.......

kαι να ανεβαζεις φωτογραφιες:D:D(δυστηχως δεν ξερω απο τετοιες γεννες για να βοηθησω)γι αυτο μπορεις να μας δειξεις...:D

bokostas 25-04-11 19:13

Δεν έχω εμπειρία από γέννα ραμ, αλλά κρίνοντας από τα σκαλάρια, ίσως θα βοηθούσε ν' αφήσεις κάποιο μικρό φως το βράδυ για να μπορούν οι
γονείς να τα προσέχουν, να μειώσεις την ροή του φίλτρου για να μην τα σκορπίσει μόλις κολυμπήσουν και να ψαχτείς για την διατροφή τους.
Βάλε φωτό να τα χαρούμε κι εμείς και να σου ζήσουν τα μικρούλια.:p

delta66 25-04-11 22:01

Εχεις αλλα ζωντανα στο ενυδρειο?
Ποσα μικρα ειναι περιπου?

Τα μικρα αν εχει περασει τριημερο μετα τη γεννηση τους και εχει αδειασει ο λεκθικος τους σακος, πρεπει να αρχισουν να τρεφονται με ιnfusoria (αν εχεις μπολικη moss "βρωμικη" θα βρουν μεσα της), επισης ζωντανα microwarms και υγρη τροφη απο πετσοπ για γονο.
Οι πρωτη εβδομαδα ειναι η δυσκολη και εκει απο τυγχανουν οι περισσοτερες αναπαραγωγες λογω της πολυ μικρης τροφης που χρειαζονται τα μικρα.
Ναυπλιους ζωντανης Αρτεμιας μετα τις 7-10 μερες θα μπορουν να φανε.

Η απειρια των γονεων, ή η υπαρξη ψαριων που θα κυνηγησουν τα μικρα να τα φανε ή θα στρεσαρουν τους γονεις με την πιεση του και τους αναγκασουν και τα φανε οι ιδιοι ειναι το αλλο προβλημα.
Μια προταση ειναι να βγαλεις τη μανα με το γονο σε αλλο ενυδρειο.

Οπως και να εχει, αφου ξεκινησαν τα ψαρια και ειδες και ουρες, ειναι σε καλο δρομο.
Καλη τυχη.

krispie 25-04-11 22:38

Σας ευχαριστώ όλους, να σημειώσω πως τη θηλυκιά την έχω το πολύ 10 μέρες και όμως γέννησαν..(καλό σημάδι,ε;;; )
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 583262)
Εχεις αλλα ζωντανα στο ενυδρειο?
Ποσα μικρα ειναι περιπου?

Τα μικρα αν εχει περασει τριημερο μετα τη γεννηση τους και εχει αδειασει ο λεκθικος τους σακος, πρεπει να αρχισουν να τρεφονται με ιnfusoria (αν εχεις μπολικη moss "βρωμικη" θα βρουν μεσα της), επισης ζωντανα microwarms και υγρη τροφη απο πετσοπ για γονο.
Οι πρωτη εβδομαδα ειναι η δυσκολη και εκει απο τυγχανουν οι περισσοτερες αναπαραγωγες λογω της πολυ μικρης τροφης που χρειαζονται τα μικρα.
Ναυπλιους ζωντανης Αρτεμιας μετα τις 7-10 μερες θα μπορουν να φανε.

Η απειρια των γονεων, ή η υπαρξη ψαριων που θα κυνηγησουν τα μικρα να τα φανε ή θα στρεσαρουν τους γονεις με την πιεση του και τους αναγκασουν και τα φανε οι ιδιοι ειναι το αλλο προβλημα.
Μια προταση ειναι να βγαλεις τη μανα με το γονο σε αλλο ενυδρειο.

Οπως και να εχει, αφου ξεκινησαν τα ψαρια και ειδες και ουρες, ειναι σε καλο δρομο.
Καλη τυχη.

Τα έχω με 8 neon και ένα μικρό αρσενικό platy(που είναι για να φύγει...Θα το κάνω το συντομότερο δυνατό...)
Τα neon δεν τολμάνε να πλησιάσουν το platy όμως προσπαθεί...Το έχει πάρει στο κυνήγι το αρσενικό βέβαια... Γι'αυτό θα φύγει άμεσα...
Όσο για τη moss που λες δεν έχω αν και ψάχνω... Έχω μια μπάλα cladophora aegagrophyla, μπορεί να παίξει αντίστοιχο ρόλο;
¶ και τα μικρά, στο περίπου είναι γύρω στο χιλιοστό και έχουν και μια τριχούλα για ουρά...:grin:

delta66 25-04-11 23:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από krispie (Μήνυμα 583270)
Όσο για τη moss που λες δεν έχω αν και ψάχνω... Έχω μια μπάλα cladophora aegagrophyla, μπορεί να παίξει αντίστοιχο ρόλο;
¶ και τα μικρά, στο περίπου είναι γύρω στο χιλιοστό και έχουν και μια τριχούλα για ουρά...:grin:

Νομιζω πως ναι.
Μην εφυσηχασεις ομως.
Ψαξε στις αγγελιες επειγοντως για καλλιεργεια microworms (οχι grindal ακομα, ειναι μεγαλα για το γονο) και υγρη τροφη απο πετ.
Ετοιμαζε σιγα σιγα τα υλικα (αυγα, αλατι, μπουκαλι, αεραντλια) για παραγωγη αρτεμιας.

Αντε κανε την εκπληξη.

τιμες νερου εχεις?
θερμοκρασια?

krispie 25-04-11 23:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 583278)
Νομιζω πως ναι.
Μην εφυσηχασεις ομως.
Ψαξε στις αγγελιες επειγοντως για καλλιεργεια microworms (οχι grindal ακομα, ειναι μεγαλα για το γονο) και υγρη τροφη απο πετ.
Ετοιμαζε σιγα σιγα τα υλικα (αυγα, αλατι, μπουκαλι, αεραντλια) για παραγωγη αρτεμιας.

Αντε κανε την εκπληξη.

τιμες νερου εχεις?
θερμοκρασια?

Ευχαριστώ πολύ... Σε έτοιμη τροφή τι υπάρχει από γνωστές εταιρίες;
Οι παράμετροι είναι οι ίδιες με εδώ:http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=51625

imichal 25-04-11 23:39

Για ινφουσορια μπορεις να χρησιμοποιησεις και το HOBBY PROTOGEN. Κοκκοι που πετωντας τους στο ενυδρειο σχηματιζουν ινφουσορια μετα απο καποιες ωρες......

krispie 26-04-11 00:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από imichal (Μήνυμα 583294)
Για ινφουσορια μπορεις να χρησιμοποιησεις και το HOBBY PROTOGEN. Κοκκοι που πετωντας τους στο ενυδρειο σχηματιζουν ινφουσορια μετα απο καποιες ωρες......

Α, καλό, ευχαριστώ πολύ!!!

delta66 26-04-11 07:48

Θερμοκρασια οσο επωαζονταν τα αυγα?
Νιτρικα Ν03?

krispie 26-04-11 08:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 583336)
Θερμοκρασια οσο επωαζονταν τα αυγα?
Νιτρικα Ν03?

Καλημέρα φίλε delta, την θερμοκρασία δεν την άλλαξα γιατί δεν ήμουν σπίτι από την Μ.Πέπτη και γύρισα χθες...
ΝΟ3 γενικά έχω πολύ χαμηλά μάλλον γιατί έχω κερατόφυλο... και είχα κάνει αλλαγή το βράδυ τη Μ.Τετάρτης οπότε λογικά δεν θα έχουν ανέβει πολύ...
Δυστυχώς σήμερα δεν βλέπω τα αυγά...:smt022
Χθες ενώ τάιζα ανέβηκαν και οι δυο γονείς στην επιφάνεια για λίγο και το platy πήγε και πήρε μια μπουκιά... Τότε ο αρσενικό πήγε και τον έδιωξε γρήγορα με αποτέλεσμα να παρασύρει μερικά αυγά(σκόρπισαν απλά...)
Σήμερα,τουλάχιστον στο σημείο που ήταν δεν βλέπω ούτε ένα...
Ελπίζω να τα έχουν βάλει αλλού και να σωθεί έστω και ένα...

theodor72 26-04-11 10:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από imichal (Μήνυμα 583294)
Για ινφουσορια μπορεις να χρησιμοποιησεις και το HOBBY PROTOGEN. Κοκκοι που πετωντας τους στο ενυδρειο σχηματιζουν ινφουσορια μετα απο καποιες ωρες......

Το έχεις δει σε κάποιο μαγαζί;

imichal 26-04-11 21:47

ειχα παρει απο ebay την τελευταια φορα.....
Κανε μια αναζητηση στο ebay.co.uk
Στα Χανια δεν εχω δει......Αθηνα δεν ξερω τι παιζει....παντως δεν ρωτησα και ποτε...

http://cgi.ebay.co.uk/Hobby-Protogen...79606838095504

Mια αναζητηση στα γρηγορα. Αυτος ομως δεν στελενει Ελλαδα....

Εχει το aquaristikshop
http://www.aquaristikshop.com/cgi-bi...h&t=temartic_e

Giorgos 27-04-11 12:34

Δυστυχως ειναι σχεδον απιθανο να πετυχεις αναπαραγωγη με αλλα, επικινδυνα για το γονο ψαρια στο ιδιο ενυδρειο. Στην περιπτωση σου απειλη αποτελουν και τα νεον εκτος του πλατυ. Αν σε ενδιαφερει το ολο εγχειρημα, θα πρεπει να απομακρυνεις τα υπολοιπα ψαρια και να προτιμησεις αλλα που δεν εποτελουν απειλη.

krispie 28-04-11 16:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Giorgos (Μήνυμα 583690)
Δυστυχως ειναι σχεδον απιθανο να πετυχεις αναπαραγωγη με αλλα, επικινδυνα για το γονο ψαρια στο ιδιο ενυδρειο. Στην περιπτωση σου απειλη αποτελουν και τα νεον εκτος του πλατυ. Αν σε ενδιαφερει το ολο εγχειρημα, θα πρεπει να απομακρυνεις τα υπολοιπα ψαρια και να προτιμησεις αλλα που δεν εποτελουν απειλη.

Ευχαριστώ, το πλάτυ θα φύγει, τώρα για τα νεον ήταν πολύ δειλά τουλάχιστον την μέρα, τώρα για το βράδυ, δεν ξέρω...
Προς το παρόν δεν καίγομαι να κάνω αναπαραγωγή, τώρα αν ξαναπροκύψει και καταφέρει να ζήσει έστω και ένα θα είμαι πανευτυχής και εννοείται πως θα έχουν την κατάλληλη φροντίδα...

krispie 12-05-11 15:45

4 Συνημμένο(α)
Γεια σε όλους, τα ramirezi μου γέννησαν ΞΑΝΑ!!!!!
:smt041:smt041:smt041

delta66 12-05-11 18:40

Μπραβο και παλι.
Αστα να κανουν τη δουλιτσα τους.
\

krispie 12-05-11 19:05

Ευχαριστώ, τώρα δεν υπάρχει το platy μέσα...
Να ρωτήσω, να αφήσω ένα φως στο δωμάτιο το βράδυ; όπως είπε ο bokostas;;;

Δημητρης89 12-05-11 19:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από krispie (Μήνυμα 589120)
Γεια σε όλους, τα ramirezi μου γέννησαν ΞΑΝΑ!!!!!
:smt041:smt041:smt041

καλα δεν φανταζεσαι ποσο ζηλευω..τα σκαλαρακια μου δεν ειχαν ουτε μια γεννα:(:(:(

να σου ζησουν!!!

krispie 12-05-11 23:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Δημητρης89 (Μήνυμα 589182)
καλα δεν φανταζεσαι ποσο ζηλευω..τα σκαλαρακια μου δεν ειχαν ουτε μια γεννα:(:(:(

να σου ζησουν!!!

Ευχαριστώ πολύ και στα δικά σου!!!!

Απ'ότι ξέρω παίζουν ρόλο αρκετοί παράγοντες...

delta66 12-05-11 23:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από krispie (Μήνυμα 589172)
Ευχαριστώ, τώρα δεν υπάρχει το platy μέσα...
Να ρωτήσω, να αφήσω ένα φως στο δωμάτιο το βράδυ; όπως είπε ο bokostas;;;

Δεν χρειαζεται να αφηνεις ολο το δωματιο φωτισμενο.
Ενα σποτακι με λαμπα οικονομιας κοντα στο ενυδρειο φτανει ως moonlight.

krispie 13-05-11 00:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 589274)
Δεν χρειαζεται να αφηνεις ολο το δωματιο φωτισμενο.
Ενα σποτακι με λαμπα οικονομιας κοντα στο ενυδρειο φτανει ως moonlight.

Που θα βρω τώρα σποτάκι βραδυάτικα... :confused::confused::confused:
Κάτι θα ψάξω...

delta66 13-05-11 00:27

Καλα λεμε τωρα.
Οταν βρεις.
Ενα χαμηλο φως θελεις τελος παντων, μην αναψεις τους πολυελαιους :)

krispie 13-05-11 00:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 589290)
Καλα λεμε τωρα.
Οταν βρεις.
Ενα χαμηλο φως θελεις τελος παντων, μην αναψεις τους πολυελαιους :)

Σήμερα θα μείνουν με το φως της ψηφιακής κορνίζας που είναι στο σαλόνι... και ο Θεός μαζί μας...!!!

delta66 13-05-11 02:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από krispie (Μήνυμα 589293)
Σήμερα θα μείνουν με το φως της ψηφιακής κορνίζας που είναι στο σαλόνι... και ο Θεός μαζί μας...!!!

Βαλε καμια εικονα με τη Γεννηση στην κορνιζα :D

krispie 13-05-11 10:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 589329)
Βαλε καμια εικονα με τη Γεννηση στην κορνιζα :D

:D:D:D
Καλό...!!! Παρ'όλο που δεν έβαλα την εικόνα :grin: σήμερα υπάρχουν αβγά:smt041:smt041:smt041

Οι γονείς, άγρυπνοι φρουροί!!!!

delta66 13-05-11 12:11

Καλοοοο!

Τι χρωμα εχουν τα αυγα?

krispie 13-05-11 12:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 589397)
Καλοοοο!

Τι χρωμα εχουν τα αυγα?

Είναι ελαφρώς κίτρινα...

Giorgos 13-05-11 12:52

Μια χαρα γονιμα ειναι.
Μην ενοχλεις τα ψαρια και κανε υπομονη.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:43.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02426 seconds with 11 queries