Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Bettas (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=39)
-   -   προετοιμασια και συνθηκες πριν το ζευγαρωμα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=11163)

sakis! 16-03-06 15:02

προετοιμασια και συνθηκες πριν το ζευγαρωμα
 
τι πρεπει να κανω ?πως να διακοσμησω το ενυδρειο?και τι συνθηκες πρεπει να φτιαξω για να φτασω στο σταδιο του ζευγαρωματος?

Mariel 17-03-06 01:50

καταρχην που εχεις τωρα το ζευγαρι?

το ιδανικο ειναι ενα ενυδρειο 50-60 λιτρων,χωρις υποστρωμα,με επιπλεοντα φυτα και κρυψωνες για τη θηλυκια(οπως μια πηλινη γλαστρα,οχι ομως γυαλιστερη,περιεχει επικινδυνα για τα ψαρια χημικα)προσεχεις μονο οι τρυπες στις δυο ακρες να'ναι αρκετα μεγαλες για να μην παγιδευτει εκει.
σταθμη νερου οχι πανω απο 13-15 εκατοστα.

τι τροφη χρησιμοποιεις?πρεπει τουλαχιστον 2 βδομαδες πριν,αν χρησιμοποιεις ξηρα τροφη να ταισεις με κατεψυγμενη η ζωντανη τροφη.

sakis! 17-03-06 13:50

λοιπον αυτη την στιγμη εχω τον αρσενικο με δυο θηλυκιες μαζι σε ενυδρειο 60 λιτρων με τα υπολοιπα ψαρια μου.τους δινω σε ολα την τροφη για γκαπι που μου εχουν δωσει.εχω παρει ενα μικροτερο ενυδρειο για να κανω εκει το ζευγαρωμα.

Mariel 17-03-06 20:19

τι αλλα ψαρια εχεις μαζι?

τροφη ξηρα εννοεις?αν ναι,ξεκινα κοκκινο σκουληκι κατεψυγμενο η betta atison pro ;)

γενικα δε συνισταται η διατηρηση αρσενικων μαζι με θηλυκων σε συενχη βαση,γιατι στρεσαρει τα ψαρια.

ποσο ειναι το ενυδρειακι που σκεφτεσαι να χρησιμοποιησεις για την αναπαραγωγη?

sakis! 17-03-06 20:27

ειναι γυρω στα 40 cm μηκος περιπου για λιτρα δεν ξερω.
moly και γκαπι ειναι τα υπολοιπα ψαρια.

Mariel 17-03-06 20:29

και δεν εχεις προβλημα με τον αρσενικο?ποσον καιρο τα εχεις μαζι?ειναι πολυ πιθανον να σκοτωσει τα αρσενικα γκαπυ περνωντας τα εξαιτιας των εντυπωσιακων ουρων τους για μονομαχους.μου'χει συμβει,γι'αυτο στο λεω...

επισης οι απαιτησεις τους σε συνθηκες νερου ειναι αρκετα διαφορετικες.υπαρχει σχεδιο για να τα μετακινησεις απο εκει?

sakis! 17-03-06 20:34

ειναι επιθετικος κυριως με τα moly και ιδιαιτερα με μια ασπρη θηλυκια.
δεν ειχα στα σχεδια να τα χωρισω,αλλα....

sakis! 17-03-06 20:44

μαζι τα εχω περιπου 20 μερες.

Mariel 18-03-06 00:47

με τα μολυ να μη σε φοβιζει ακομα κι αν βλεπεις λιγη επιθετικοτητα,τα γκαπυ ειναι το προβλημα.αφου δεν ειχες σχεδια να τα χωρισεις,αυτο που θα μπορουσες να κανεις ειναι νααφησεις εκει τις θηλυκες,και να βαλεις σε ενα ενυδρειακι περιπου 5 λιτρων το μονομαχο ;) υπαρχει κανενα αδειο μικρο ενυδρειο διαθεσιμο?

sakis! 18-03-06 11:18

υπαρχει αυτο που προοριζα για ζευγαρωμα,ενα στα 5 lt περιπου υπαρχει αλλα δεν μπαινει ουτε θερμοστατης.

sakis! 18-03-06 16:23

1 Συνημμένο(α)
να και μια φωτο απο τον μονομαχο μου.

Mariel 18-03-06 16:55

πολυ ωραιος ο μονομαχος ;) (veiltail)
φωτο των θηλυκων εχεις να μας δειξεις :D ?
στο 5αρι υπαρχει λαμπα?αν ναι,θα διατηρουσε τη θερμοκρασια καπως...δε χωρανε ουτε οι μικροτεροι θερμοστατες?

sakis! 18-03-06 17:40

ενας μικρος θερμοστατης θα χωρεσει.απο οτι καταλαβαινω πρεπει να μεινει μονος του με καλο φαι για λιγο καιρο.

sakis! 18-03-06 17:47

1 Συνημμένο(α)
εδω ειναι η μια απο τις δυο θηλυκιες,η αλλη ειναι λιγο ντροπαλη και δεν καταφερα να την φωτογραφισω σε μια αξιολογη θεση.

Mariel 19-03-06 02:56

πολυ ωραια φαινεται η θηλυκια ;) οι γραμμες που εχει ειναι γραμμες στρες.τις εχει συνεχεια?μονο αυτη η και η αλλη θηλυκια?η παρουσια του αρσενικου ειναι κατα πασα πιθανοτητα αυτο που τις στρεσαρει.τις εχεις δει να τσακωνονται καθολου μεταξυ τους?

ναι,αν μπορουσες να χωριζες τον αρσενικο θα'ταν το ιδανικοτερο ;)

sakis! 22-03-06 21:07

ναι και οι δυο θηλυκιες εχουν αυτες τις γραμμες και πολλες φορες τσακωνονται μεταξυ τους.

Mariel 23-03-06 01:50

χωρισες τελικα τον αρσενικο ;) ?

sakis! 26-03-06 18:47

σημερα γυρισα απο διακοπες γιαυτο και η παυση.εβαλα και τους δικους μου και εβαλαν και φαρμακο γιατι ειχα δει οτι εμφανιστηκαν κατι ασπρα παρασητα αν ειναι ολα οκ θα τον χωρισω.

Mariel 26-03-06 23:41

οσο παντως μενει με τις θηλυκες στρεσαρεται περισσοτερο,κι αυτο τον κανει πιο επιρρεπη σε ασθενειες

alkis 27-03-06 18:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Mariel
γενικα δε συνισταται η διατηρηση αρσενικων μαζι με θηλυκων σε συενχη βαση,γιατι στρεσαρει τα ψαρια.

καλησπερα να ρωτησω τι εννοεις ?αγορασα και εγω 3 μονομαχους ο ενας αρσενικος και τα εχω σε ενα 100λ.(δεν εχω και αλλο)και λεω να κανω και εγω το βημα.
ποια ψαρια στρεσαρει το ζευγος?σε γενηστρα δεν γηνετε?και καπου να διαβασω για την τελετη????????? την προετιμασια κτλ.....???????

Mariel 28-03-06 00:39

εννοω οτι οταν σε συνεχη βαση εχεις στο ιδιο ενυδρειο θηλυκους και αρσενικους μονομαχους αυτο τους στρεσαρει.στη φυση ειναι μοναχικα ψαρια και βρισκονται μαζι μονο για να αναπαραχθουν.

αυτο προσπαθουμε να κανουμε και σε αιχμαλωσια.προκειται για επιθετικα ψαρια και δεν ειναι λιγες οι περιπτωσεις που μπορει το ενα να σκοτωσει το αλλο(και μιλαω για ψαρια διαφορετικου φυλου,οχι μονο για τους αρσενικους).

ακομα ομως κι αν δε σκοτωθουν το στρες που προκαλει στις θηλυκες η συνεχης παρουσια του αρσενικου,και σε αυτον η συνεχης αναγκη επιδειξης,εξασθενουν το ανοσοποιητικο τους συστημα κανοντας τα επιρρεπη σε ασθενειες.

τα δικα σου ποσον καιρο τα εχεις στο ενυδρειο?εχεις αληθινα φυτα,κρυψωνες κτλ?

για αναπαραγωγη θα ηταν καλυτερο ενα μικροτερο ενυδρειο,γυρω στα 50-60 λιτρα(υπαρχει?)


μπορεις να βρεις απο καπου το περιοδικο??εχει αναλυτικα αρθρα στα τευχη 6 και 7 ;)

sakis! 28-03-06 14:20

λοιπον χωρισα τον μονομαχο,αγορασα και τροφη για αυτον(σκουλικι).με τις θηλυκιες δεν εχω προβλημα να τις αφησω στο μεγαλο ενυδρειο?

sakis! 28-03-06 14:26

και κατι ακομα σε πολλες περιπτωσεις βλεπω οτι αναφερονται σαλιγκαρια μηπως πρεπει να παρω και εγω?

sakis! 28-03-06 17:11

πηρα αρτεμια για να δω περιπου πως βγαινουν αν βγαλω αφου δεν εχω μωρα δεν θα ειναι καλο για τροφη του μονομαχου?

Mariel 29-03-06 00:09

αν βλεπεις οτι οι θηλυκες δεν εχουν προβλημα μπορεις να τις αφησεις εκει ;)

σαλιγκαρια μπαινουν για να καθαριζουν την αλγη,αν θελεις μπορεις να βαλεις,ειναι και ομορφα.εγω δεν ξερω γιατι,αλλα δεν ημουν τυχερη με αυτα...συνεχεια μου ψοφαγαν...:(

αρτεμια εννοεις να δωσεις νεοεκκολαφθεισα η ενηλικη στο μονομαχο?αν τις μεγαλωσεις μεχρι την ενηλικιωση ειναι οκ,αλλιως ειναι πολυ μικρες για ενηλικα ψαρια ;)

sakis! 29-03-06 10:04

αρα θα πειραματιστω μονο με αυτες.οσο για τον μονομαχο μου μια μερα ειναι στο καινουργιο του χωρο και ηδη εχει γεμισει ολο το ενυδρειο με φυσαλιδες διασκορπισμενες παντου.

Mariel 30-03-06 00:52

σιγουρα θα ειναι μια χαρα εκει ;) για ποτε το βλεπεις να δοκιμαζεις αναπαραγωγη :D ?

PascM 30-03-06 11:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Mariel
σαλιγκαρια μπαινουν για να καθαριζουν την αλγη,αν θελεις μπορεις να βαλεις,ειναι και ομορφα.εγω δεν ξερω γιατι,αλλα δεν ημουν τυχερη με αυτα...συνεχεια μου ψοφαγαν...:(

Γιατι σου ψοφαγαν? Μήπως τα έπαιρνες μεγάλα? Εμένα συνεχώς μου γεννάν!?:p

sakis! 30-03-06 12:50

Κώδικας HTML:

για ποτε το βλεπεις να δοκιμαζεις αναπαραγωγη :D ?
πρωτη προσπαθεια για αρτεμια και ηταν επιτυχης.
τωρα για αναπαραγωγη εγω ειμαι ετοιμος οι μονομαχοι δεν ξερω ποτε ειναι.
ποσο καιρο να τον αφησω μονο του να τρωει καλα?
οι θηλυκιες ποτε ειναι ετοιμες να ζευγαρωσουν?εχω ακουσει οτι αποκτουν εκεινη την περιοδο καθετες γραμμες.θα ηθελα ομως και μια φωτο απο μια τετοια θηλυκια για να ξερω.

Mariel 30-03-06 16:30

δεν εχω ιδεα γιατι μου ψοφαγαν...ειχα παρει και μικρα απο γεννες παιδιων,αλλα τιποτα...:( οποτε σταματησα να χρησιμοποιω σαλιγκαρια..προφανως βεβαια εγω κατι δεν εκανα σωστα.

Σακη:αφου τους ταισεις καλα σκουληκι για καμια 15αρια μερες θα ειναι ετοιμοι ;) οι θηλυκες βγαζουν καθετες γραμμες αμεσως μετα το φαγητο(οχι παντα βεβαια)και οταν βλεπουν αρσενικο.βεβαια εδω να πουμε οτι στις νοιχτοχρωμες δε φαινονται οι γραμμες,αλαλ εκει μπορεις να το καταλαβεις απο το οτι με προσεκτικη παρατηρηση ακριβως πισω απο το στομαχι φαινονται τα αυγα ;) εχεις διαλεξει ποια θηλυκια θελεις να χρησιμοποιησεις για γεννα?

φωτο θηλυκιας με καθετες γραμμες

http://vanriel.myadsl.nl/Breeding-Female.jpg


απο www.bettaterritory.nl


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:32.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02346 seconds with 11 queries