Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Ξεκίνημα νέου μικρού φυτεμένου - βοήθεια (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=105419)

stdev 24-09-22 12:30

Ξεκίνημα νέου μικρού φυτεμένου - βοήθεια
 
Καλημέρα σε όλους!
Ετοιμάζομαι να στήσω ένα μικρό φυτεμένο 35 λίτρα κι θα ήθελα κάποιες γενικές πληροφορίες από τους έμπειρους!😊
Δεδομένα:
1. Ενυδρείο: 35 λίτρα (χωρίς καπάκι)
2. Φυτεμένο με εύκολα φυτά και ίσως δοκιμή κάποια μέτριας δυσκολίας!
3. Φωτισμός: Φωτιστικό LED 12 watt (περίπου 900 lumens) με 27 led 6-7K kelvin και 9 led 10K kelvin (μπλε). Υπάρχει δυνατότητα και για 2ο έξτρα φωτιστικό 3 watt στα 6-7Κ kelvin.
4. Διακόσμηση: Ένα ή δυο κομμάτια ξύλο, ίσως και κάποια πέτρα μη ασβεστολιθική.
5. Ζωντανοί οργανισμοί: Αρχικά τίποτα. Ίσως μελλοντικά κάποια γαρίδα, ίσως σαλιγκάρι, ίσως κ τελικά τίποτα.
6. Νερό σκέφτομαι μισό μισό από το φίλτρο 5 σταδίων που έχω για το πόσιμο! PH δικτύου 7-7,5
5. Υπόστρωμα φυτόχωμα χωρίς προσθήκες λιπάσματος αφού πρώτα το κοσκινίσω.

Απορίες:
1. Με πόσες ώρες φωτισμό να ξεκινήσω; 5-6; Και σταδιακή αύξηση; Επίσης μπορώ να χρησιμοποιώ το 2ο φωτιστικό (3 watt) επιπλέον για κάποια ώρα της φωτοπεριοδου; Πχ 6 ώρες 12watt +1 ώρα 12+3 watt? Ή να αφηνω μόνα τους τα 3 watt για 1 στο τέλος; 🙄
2. Για CO2 δεν σκέφτομαι μια μόνιμη λύση! Θα μπορούσα όμως στην αρχή να έβαζα μέσω diy κατασκευής (με ζάχαρη) ώστε να δώσω «εκκίνηση» στα φυτά; Ειδικά αν επέλεγα κάποιο χαμηλό φυτό τύπου γκαζόν. Μετά όμως σταματώντας το diy CO2 θα είχα θέμα;
3. Υπάρχει λόγος τελικά να κάνω ανάμιξη του νερού δικτύου με του φίλτρου πόσιμου που έχω για να μειώσω PH σκληρότητα ειδικά αν δεν βαλω ζωντανούς οργανισμούς;
4. Με φυτά μόνο νομίζω οι αλλαγές νερού μπορούν να είναι αρκετά Αραιές, σωστα;

Αυτά τα λίγα προς το παρόν!!😁 Είμαι εν αναμονή να βουλιάξει το ξύλο και να ξεκινήσω προσπάθειες στησίματος!

Ευχαριστω προκαταβολικά όλους όσους μπουν στον κόπο να μου απαντήσουν 🙏

sarpijk 24-09-22 19:41

Kαλησπερα και καλο ξεκινημα. Εαν βαλεις ευκολα φυτα μην μπλεκεις καν με co2. Εαν βαλεις και μετα το κοψεις ναι ειναι πιθανοτερο να εχεις θεμα γιατι θα ανατραπουν οι ισορροπιες. Ενα ευκολοφυτο να κανεις γκαζον χωρις co2 ειναι η cryptocoryne parva.


Aφου θα βαλεις φυτοχωμα πρεπει απο πανω να το καλυψεις με αμμο ή χαλικακι. Προτεινω αμμο. Προσοχη με το φως δεν θελεις πολυ εαν δεν εχει και co2. Oπωσδηποτε βαλε φυτα γρηγορης αναπτυξης και φυτα επιφανειας.


Εαν εχει φιλτρο στη βρυση τυπου όσμωσης και το νρο του δικτυου ειναι πολυ σκληρο τοτε καλη σκεψη να κανεις μιξη.


Σε 30 λιτρα μπορεις να κανεις ωραιο γαριδαδικο με neocaridina.

stdev 24-09-22 20:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sarpijk (Μήνυμα 1064382)
Kαλησπερα και καλο ξεκινημα. Εαν βαλεις ευκολα φυτα μην μπλεκεις καν με co2. Εαν βαλεις και μετα το κοψεις ναι ειναι πιθανοτερο να εχεις θεμα γιατι θα ανατραπουν οι ισορροπιες. Ενα ευκολοφυτο να κανεις γκαζον χωρις co2 ειναι η cryptocoryne parva.


Aφου θα βαλεις φυτοχωμα πρεπει απο πανω να το καλυψεις με αμμο ή χαλικακι. Προτεινω αμμο. Προσοχη με το φως δεν θελεις πολυ εαν δεν εχει και co2. Oπωσδηποτε βαλε φυτα γρηγορης αναπτυξης και φυτα επιφανειας.


Εαν εχει φιλτρο στη βρυση τυπου όσμωσης και το νρο του δικτυου ειναι πολυ σκληρο τοτε καλη σκεψη να κανεις μιξη.

Σε 30 λιτρα μπορεις να κανεις ωραιο γαριδαδικο με neocaridina.

Σε ευχαριστω πολυ για τις απαντήσεις!

Θεωρείς το φωτισμό που έχω επιλέξει είναι πολυ; 30 cm ύψος είναι το ενυδρείο! Με πόση φωτοπεριοδο να ξεκινούσα;

sarpijk 25-09-22 11:02

Άρχισε με 5 ωρες. Το φωτιστικό το εχεις πάρει ηδη? Στο δικο μου 30λιτρο κυβο εχω εδω και αρκετα χρονια ενα Aquael leddy plants. Τα led ειναι δυνατα οπότε φροντισε να εχεις πολλα φυτα απο την αρχη.

stdev 26-09-22 09:45

1 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sarpijk (Μήνυμα 1064384)
Άρχισε με 5 ωρες. Το φωτιστικό το εχεις πάρει ηδη? Στο δικο μου 30λιτρο κυβο εχω εδω και αρκετα χρονια ενα Aquael leddy plants. Τα led ειναι δυνατα οπότε φροντισε να εχεις πολλα φυτα απο την αρχη.

Καλημέρα. Δεν το έχω πάρει ακόμα το φωτιστικό (το 12 watt). Έχω βρει μία οικονομική αγορά όχι από ενυδρειακό κατάστημα. Είναι από κατάστημα με ηλεκτρολογικά. Ένα απλο φωτιστικό LED με 36 διόδους LED 5730.
Θα ξεκινήσω όπως μου πρότεινες με 5 ή 6 ώρες και αρκετά φυτά για αρχή και θα δούμε ;)

stdev 29-09-22 11:49

Γειά σας όλους.
Επανέρχομαι στο πόστ μου αυτό με μία ακόμα απορία και ευελπιστώ στην απάντησή μιας και το ψάχνω αρκετά στο διαδίκτυο αλλά δε έχω βρει ακόμα την σωστή απάντηση.
Αν επιλέξω να βάλω Co2, για ένα τόσο μικρό ενυδρείο (35 λτρ) αν αφήσουμε εκτός την λύση με μαγιά-ζάχαρη-μπουκάλι μιας και το ενυδρείο θα είναι στο σαλόνι και δεν θέλω μπουκάλια κτλ, τι θα μπορούσα να κάνω και πόσο θα κόστιζε για ένα τέτοιο ενυδρείο.
Εννοώ, υπάρχει η DIY λύση παρασκευής Co2 που βρίσκεις από Κίνα με Κιτρικό οξύ-σόδα-μπουκάλα-μανόμετρο,ηλεκτροβάνα κτλ στα 60-70 ευρώ. Για τα λίτρα μου αξίζει μάλλον μιάς και θα μου κρατάει αρκετα (1+ μήνα) το μίγμα. Όμως φοβάμαι λίγο για την ασφάλεια (καλώς φοβάμαι ή είμαι υπεροβολικός?).
Από την άλλη ψάχνω για αγορά μπουκάλας Co2 από κάποιο τοπικό κατάστημα με πυροσβεστήρες πχ, και να αγοράσω από aliexpress το υπόλοιπο σύστημα (μανόμετρο κτλ). Μάλλον πιο ασφαλείς αυτή η επιλογή!:confused:
Τι μου προτείνετε βρε παιδιά! :smt120 HELP

KostasAngel 29-09-22 15:58

Καλησπέρα! Έχω DIY σύστημα με κιτρικό και σόδα, ρυθμισμένο σε 1 φυσαλίδα/δευτερόλεπτο βγάζει 2 μήνες... Η τιμή ήταν κοντά στα 30€ με ηλεκτροβάνα. Φυσικά με μπουκάλα co2 ξενοιάζεις και για μικρό ενυδρείο μπορεί να κρατήσει 1 χρόνο κάθε γέμισμα, αλλά η τιμή είναι αλλού εκτός και αν βρεις μεταχειρ από συνχομπιστα.

stdev 30-09-22 08:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από KostasAngel (Μήνυμα 1064397)
Καλησπέρα! Έχω DIY σύστημα με κιτρικό και σόδα, ρυθμισμένο σε 1 φυσαλίδα/δευτερόλεπτο βγάζει 2 μήνες... Η τιμή ήταν κοντά στα 30€ με ηλεκτροβάνα. Φυσικά με μπουκάλα co2 ξενοιάζεις και για μικρό ενυδρείο μπορεί να κρατήσει 1 χρόνο κάθε γέμισμα, αλλά η τιμή είναι αλλού εκτός και αν βρεις μεταχειρ από συνχομπιστα.

Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση σου.
Έχεις το σύστημα με την μεταλλική μπουκάλα που αγοράζεις έτοιμο από ιντερνετ? Και το γεμίζεις με σόδα-κιτρικό οξύ? Σίγουρα είναι αποδοτικό από ότι έχω διαβάσει. Όμως είναι ασφαλές? Εύκολο στο γέμισμα? Γενικά το εμπιστέυεσαι? Πόσο καιρό το χρησιμοποιείς! Πολλές απορίες. :cool:
Πραγματικά με ένα τέτοιο σύστημα σε 35 λίτρα πιστεύω θα ήμουν παραπάνω από τέλεια. Το κύριο θέμα μου είναι η ασφάλεια

KostasAngel 30-09-22 09:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stdev (Μήνυμα 1064398)
Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση σου.
Έχεις το σύστημα με την μεταλλική μπουκάλα που αγοράζεις έτοιμο από ιντερνετ? Και το γεμίζεις με σόδα-κιτρικό οξύ? Σίγουρα είναι αποδοτικό από ότι έχω διαβάσει. Όμως είναι ασφαλές? Εύκολο στο γέμισμα? Γενικά το εμπιστέυεσαι? Πόσο καιρό το χρησιμοποιείς! Πολλές απορίες. :cool:
Πραγματικά με ένα τέτοιο σύστημα σε 35 λίτρα πιστεύω θα ήμουν παραπάνω από τέλεια. Το κύριο θέμα μου είναι η ασφάλεια

Καλημέρα, έχω το σύστημα που είναι αλουμινίου με την ηλεκτροβάνα, έτοιμο από Ίντερνετ, με μπουκάλια αναψυκτικού. Κιτρικό οξύ και σόδα παίρνω από φαρμακείο συσκευασίες κιλού. Το έχω πάνω από χρόνο, δεν είναι τελείως σταθερή η πίεση του, πρέπει ας πούμε μια φορά τη βδομάδα να το ρυθμίσω λίγο να βγάζει τις σταγόνες που θέλω. Αν ανέβει η πίεση (που δεν μου έχει τύχει να ξεφύγει) έχει αποτόνωση. Όταν αδειάσει, αν το συνηθίσεις σε 10' το γεμίζεις και τρέχει ξανά. Ως προς το αν το εμπιστεύομαι, κάποια στιγμή είχα βάλει μπουκάλια από ελληνικό αναψυκτικό και σαν να εμφάνισε μικρορωγμές γύρω από το στόμιο, μετά έβαλα γνωστό αμερικάνικο και είναι κομπλέ μήνες τώρα. Για σιγουριά το έχω λίγο μακριά από το πολύμπριζο μην πεταχτεί κάτι. Θεωρώ ότι αν τσεκάρεις την πίεση μια στο τόσο δεν υπάρχει κίνδυνος...
https://ae01.alicdn.com/kf/S942f32df..._Q90.jpg_.webp

stdev 30-09-22 10:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από KostasAngel (Μήνυμα 1064399)
Καλημέρα, έχω το σύστημα που είναι αλουμινίου με την ηλεκτροβάνα, έτοιμο από Ίντερνετ, με μπουκάλια αναψυκτικού. Κιτρικό οξύ και σόδα παίρνω από φαρμακείο συσκευασίες κιλού. Το έχω πάνω από χρόνο, δεν είναι τελείως σταθερή η πίεση του, πρέπει ας πούμε μια φορά τη βδομάδα να το ρυθμίσω λίγο να βγάζει τις σταγόνες που θέλω. Αν ανέβει η πίεση (που δεν μου έχει τύχει να ξεφύγει) έχει αποτόνωση. Όταν αδειάσει, αν το συνηθίσεις σε 10' το γεμίζεις και τρέχει ξανά. Ως προς το αν το εμπιστεύομαι, κάποια στιγμή είχα βάλει μπουκάλια από ελληνικό αναψυκτικό και σαν να εμφάνισε μικρορωγμές γύρω από το στόμιο, μετά έβαλα γνωστό αμερικάνικο και είναι κομπλέ μήνες τώρα. Για σιγουριά το έχω λίγο μακριά από το πολύμπριζο μην πεταχτεί κάτι. Θεωρώ ότι αν τσεκάρεις την πίεση μια στο τόσο δεν υπάρχει κίνδυνος...
https://ae01.alicdn.com/kf/S942f32df..._Q90.jpg_.webp

Μάλιστα! Ευχαριστώ για τις πληροφορίες από την δική σου εμπειρία. Πραγματικά το σκέφτομαι ακόμα για το τι θα επιλέξω

KostasAngel 30-09-22 10:42

Παρακαλώ! Προσωπικά στο δικό μου 35 λίτρα βάζω λίπασμα με co2 σε υγρή μορφή και δεν έχω παράπονο, το kit το έχω σε 120 λίτρα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:59.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01955 seconds with 11 queries