Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Τζάμια: που και πόσο? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=23621)

dimitris21 13-03-08 16:44

Τζάμια: που και πόσο?
 
Εδώ μπορείτε να γράψετε από πού πήρατε τζάμια και πόσο, έτσι ώστε να διευκολυνθούν όσοι ψάχνουν.

Για να είναι σωστή η πληροφορία θα πρέπει μαζί με την τιμή να γράψετε αν αυτή είναι τιμή ανά μέτρο, ή τις διαστάσεις από τα τζάμια που αγοράσατε.

Επιπλέον έχει σημασία αν τα τζάμια είναι τροχισμένα ρονταρισμένα ή απλές κοπές.

Α! να μην ξεχάσετε και το πάχος των τζαμιών.

Παρακαλώ το θέμα να μείνει καθαρό από ερωτήσεις. Αν έχετε κάποια απορία μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα.

aaaooll 14-03-08 00:36

λοιπόν, για Κομοτηνή, απο το κατάστημα ΓΥΛΟΣ πήρα αυτά τα τζαμια για ενυδρείο Μ135, Π48, Υ43 cm 100 ευρώ.

ειναι μήκος, πλατος, πάχος
Πυθμένας 135,0*48,0 10
Eμπρός όψη 135,0*43,0 8
Πίσω όψη 135,0*43,0 8
Αριστερό πλαϊνό 43,0*46,4 8
Δεξί πλαϊνό 43,0*46,4 8

Τέσσερις μεγάλες κόντρες 133,4*6,0 8
Τέσσερις μικρές κόντρες 46,4*6,0 8

και
είναι τροχισμένα ρονταρισμένα ;)

accnt 05-05-08 07:49

Περάκης Γιώργος.
Τηλ. 2104291213 Fax. 2104291214 Κιν. 6944965080

Είναι στην Χατζηκυργιακού στον Πειραιά. Κολλάει και ενυδρεία, είναι γνώστης σχετικά μες τις κατασκευές ενυδρείων και πολύ καλό παιδί!

Το ενυδρείο που έφτιαξα είναι 200Χ60Χ73 (μήκος-πλάτος-ύψος) με 15άρι τζάμι ροντέ. Το κόστος των τζαμιών 650 ¤.
Σε άλλους δυο που ρώτησα μου είχαν πει 1.200 και 1.100 ¤ αντίστοιχα.

caverman 07-01-09 22:49

Αθανασιάδης,
Γ. Παπανδρέου 28 Βύρωνας 210 7668531

180 Χ 42 Χ 60 + full κόντρες όλα ρονταρισμένα 10άρια με 12άρι πάτο 320€ χωρίς μεταφορικά.

¶ψογη εξυπηρέτηση και πολύ καλή δουλειά (φάνηκε στο κόλημα )

ΜΙΜΗΣ 30-04-09 09:57

Πέτρος Κρεβάικας Γαμβέττα 156 Χαριλάου Θεσ\νίκης τηλ 2310.305450 πηρα τζάμια 8άρια ρονταρισμένα 100cm μηκος Χ 40cm βαθος Χ 60cm υψος(χωρίς καπάκι και κόντρες) 70ευρω

potami 05-11-09 17:40

εμενα ακριβα μου φαινονται

ενυδρειακο καταστημα στην Κ. Καραμανλη μου εφτιαξε ενυδρειο 100Χ40Χ50 με δεκαρια τζαμια κοντρες καπακια γυαλινα και τρεις λαμπες 80cm 140 Ε


ετοιμο το ενυδρειο
εσεις ετσι που τα βγαζεται θα μουβγαινε παραπανω να τοφτιαχνα μονος μου

Gregoris 12-03-10 07:59

απο θεσσαλονικη, 160Χ52Χ65 ενυδρειο με 6 κοντρες 160Χ7 ολα μαζι 200 ευρω,για 12 αρια τζαμια.

mikenuke 13-03-10 16:53

Παιδια εγω πηρα τζαμια απο το χουχουλιδακη
Εκανα και ερευνα αγορας, σε 3 αλλα μαγαζια και ηταν ο φτηνοτερος.

ενυδρειο 133ΜΧ70ΥΧ45Π με κοντρες πανω κατω 8 τεμαχια δηλαδη και ροντε 12αρι τζαμι 180¤ χωρις το ΦΠΑ.

ΧΟΥΧΟΥΛΙΔΑΚΗΣ ΙΩΑΝ. ΟΕ
ΓΡ. ΛΑΜΠΡΑΚΗ 61
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Τηλ. : 929556 -920823

red terror 22-04-10 07:13

τα τζαμια για ενυδρεια πρεπει να ειναι αρονταριστα για μεγαλυτερη επιφανεια επαφησ και κομμενα με χειροθργικη ακριβεια........:smt048

Dream Waters 22-04-10 08:51

Διαφωνω καθετα.
Δεν υπαρχει περιπτωση για παχος ανω των 10mm να κοπει σωστα το τζαμι.
Το ροντε βοηθαει στην κολληση των τζαμιων

ilias8573 22-04-10 16:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dream Waters (Μήνυμα 438503)
Διαφωνω καθετα.
Δεν υπαρχει περιπτωση για παχος ανω των 10mm να κοπει σωστα το τζαμι.
Το ροντε βοηθαει στην κολληση των τζαμιων

:smt023:smt023:smt023

exelix 22-04-10 16:40

Το να ζητήσουμε ένα απλό τρόχισμα δεν είναι αρκετό; Και μ'αυτό χάλια θα βγει η επιφάνεια;

Γιαννης Ιωακειμιδης 10-10-11 17:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimitris21 (Μήνυμα 244646)
Εδώ μπορείτε να γράψετε από πού πήρατε τζάμια και πόσο, έτσι ώστε να διευκολυνθούν όσοι ψάχνουν.

Για να είναι σωστή η πληροφορία θα πρέπει μαζί με την τιμή να γράψετε αν αυτή είναι τιμή ανά μέτρο, ή τις διαστάσεις από τα τζάμια που αγοράσατε.

Επιπλέον έχει σημασία αν τα τζάμια είναι τροχισμένα ρονταρισμένα ή απλές κοπές.

Α! να μην ξεχάσετε και το πάχος των τζαμιών.

Παρακαλώ το θέμα να μείνει καθαρό από ερωτήσεις. Αν έχετε κάποια απορία μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα.

οποιος θελει να ψαξει για τζαμια δεν θα παει σε καταστηματα ....τζαμαδες !!!!Υπαρχουν εργοστασια που προμηθευουν τους τζαμαδες και οι τιμες ειναι πολυ καλες π.χ. 170 χ 70 χ 70 10η τζαμη 125 ευρω οι 5 πλευρες Στη θεσσαλονικη υπαρχουν δυο εργοστασια οποιος ενδιαφερεται εχω τηλεφωνα

Κλεόβουλος 10-10-11 17:59

Καλώς ήρθες Γιάννη!
Γράψτα εδώ τα τηλ. και τις διευθύνσεις, δεν υπάρχει πρόβλημα ;)

kixlidatos 11-10-11 08:26

Για Αθηνα και οχι μονο Βλαβιανος 2102406060.

Για μεγαλα ενυδρεια ,το ροντε ειναι πεταμενα λεφτα,ειδικα στα 15αρια και πανω ,το κοστος φθανει σχεδον οσο τα τζαμια.Και κατι αλλο για να υπαρχει.Παλι για μεγαλα ενυδρεια τα κολλαμε περιμετρικα του πατου,και οχι πανω στον πατο.

dimitris21 11-10-11 09:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos (Μήνυμα 623698)
Για Αθηνα και οχι μονο Βλαβιανος 2102406060.

Για μεγαλα ενυδρεια ,το ροντε ειναι πεταμενα λεφτα,ειδικα στα 15αρια και πανω ,το κοστος φθανει σχεδον οσο τα τζαμια.Και κατι αλλο για να υπαρχει.Παλι για μεγαλα ενυδρεια τα κολλαμε περιμετρικα του πατου,και οχι πανω στον πατο.

αυτά προκύπτουν από δική σου εμπειρία? από κάποια μελέτη? από σχόλια που έχεις ακούσει? από τι?

μπορείς να μας πεις και ποια είναι τα θετικά αυτών που προτείνεις σε σχέση με την αντίθετη τεχνική? δλδ ρονταρισμενα τζάμια και κόλληση πάνω στον πάτο

kixlidatos 11-10-11 10:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimitris21 (Μήνυμα 623702)
αυτά προκύπτουν από δική σου εμπειρία? από κάποια μελέτη? από σχόλια που έχεις ακούσει? από τι?

μπορείς να μας πεις και ποια είναι τα θετικά αυτών που προτείνεις σε σχέση με την αντίθετη τεχνική? δλδ ρονταρισμενα τζάμια και κόλληση πάνω στον πάτο

Οταν κολληθει περιμετρικα στον πατο τα πλαινα γυαλια,ειναι ποιο σταθερα,ποιο ευκολα στην κολληση και το σημαντικοτερο ειναι οτι ετσι δημιουργητε η πρωτη κοντρα.Οσο για το ρονταρισμα,ειλικρινα δεν ξερω πως εχει επικρατησει αυτη η νοοτροπια (εκτος της αισθητικης πλευρας)γιατι οταν τα γυαλια ειναι απλα τροχισμενα και οχι ρονταρισμενα,η πλευρες ειναι ποροδες,οποτε η σιλικονι κρατα πολυ καλυτερα απο μια λεια επιφανεια.Εχω διαβασει και την θεωρια οτι το ρονταρισμα δεινει μεγαλυτερη επιφανεια.Ναι δεινει αλλα το κοστος του ειναι αποτρεπτικο,καλυτερα να βαλεις ποιο χοντρο γυαλι,παρα να τα ρονταρεις.

Τα λεω σαν παλιος (30 χρονια)βιοτεχνης,που ασχολιοταν με μεταλα και γυαλια:D
-------------------------
Να κανω μια διευκρινηση.

Αυτα που λεω ισχυουν για τα ενυδρεια που δεν εχουν πλαισια.Αν εχει μεταλικο πλαισιο ,οπως και να το κολλησεις το ιδιο ειναι.

dimitris21 11-10-11 10:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos (Μήνυμα 623704)
Οταν κολληθει περιμετρικα στον πατο τα πλαινα γυαλια,ειναι ποιο σταθερα,ποιο ευκολα στην κολληση και το σημαντικοτερο ειναι οτι ετσι δημιουργητε η πρωτη κοντρα.Οσο για το ρονταρισμα,ειλικρινα δεν ξερω πως εχει επικρατησει αυτη η νοοτροπια (εκτος της αισθητικης πλευρας)γιατι οταν τα γυαλια ειναι απλα τροχισμενα και οχι ρονταρισμενα,η πλευρες ειναι ποροδες,οποτε η σιλικονι κρατα πολυ καλυτερα απο μια λεια επιφανεια.Εχω διαβασει και την θεωρια οτι το ρονταρισμα δεινει μεγαλυτερη επιφανεια.Ναι δεινει αλλα το κοστος του ειναι αποτρεπτικο,καλυτερα να βαλεις ποιο χοντρο γυαλι,παρα να τα ρονταρεις.

Τα λεω σαν παλιος (30 χρονια)βιοτεχνης,που ασχολιοταν με μεταλα και γυαλια:D

στο μόνο που θα συμφωνήσω μαζί σου, είναι ότι το κόλλημα περιμετρικά είναι πιο εύκολο. φυσικά αν ο τζαμάς έχει κάνει σωστό γώνιασμα. διαφορετικά δεν θα ήθελα να είμαι αυτός που το κολλάει.

από στατικής όμως άποψης θα διαφωνήσω κάθετα. μια κατασκευή τη χτίζεις πάνω στα θεμέλια και όχι περιμετρικά. ένα πλαϊνό το οποίο είναι κολλημένο πάνω στον πάτο και έχει και κόντρα, έχει 2 σημεία επαφής με πάτο και κόντρα και μάλιστα σε γωνία. αυτό σημαίνει ότι έχει αυξημένες αντοχές. μη με βάλεις σε διαδικασία στατικής ανάλυσης.

σχετικά με το ρονταρισμα τώρα. εδώ δε θα μπω σε διαδικασία αντοχών γιατί οι διαφορές δεν είναι άξιες λόγου. αυτό όμως που θα επισημάνω είναι το εξής. εδώ μέσα μιλάμε με απλούς χομπιστες οι οποίοι δεν είναι επαγγελματίες κατασκευαστές. αυτό σημαίνει ότι οι πιθανότητες αστοχίας είναι αυξημένες.

μπορεί κάποιος να μου πει τι σημαίνει να χρειαστείς να ξεκολλήσεις και να κολλήσεις πάλι ενυδρείο του οποίου τα τζάμια δεν είναι τροχισμένα?

μπορεί κάποιος να μου πει τι σημαίνει να σου σπάσει ένα τζάμι σε ενυδρείο και να θέλεις να το αντικαταστήσεις και τα τζάμια δεν είναι τροχισμένα?

για τα θέμα της ασφάλειας από ατρόχιστα τζάμια δεν θα πω τίποτα. τα ευκόλως εν νοούμενα παραλείπονται.

με όλα αυτά δεν απορρίπτω καμία μέθοδος. και οι δυο μου είναι αποδεκτές. απλά οφείλω να λέω ποια είναι τα θετικά και ποια τα αρνητικά της κάθε μιας.

τα λέω ως στατικός ΕΜΠ,
ως τεχνικός προϊστάμενος σε κατασκευαστική επίπλων
και έχοντας φτιάξει και επισκευάσει κάπου πάνω από 20 ενυδρεία :D:D:D

kixlidatos 11-10-11 11:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimitris21 (Μήνυμα 623713)
στο μόνο που θα συμφωνήσω μαζί σου, είναι ότι το κόλλημα περιμετρικά είναι πιο εύκολο. φυσικά αν ο τζαμάς έχει κάνει σωστό γώνιασμα. διαφορετικά δεν θα ήθελα να είμαι αυτός που το κολλάει.
Καταρχην χαιρομαι που μιλαω με εναν ανθρωπο που ξερει απο προβληματα και τεχνικες κατασκευης.Εγω μιλησα για μεγαλα ενυδρεια που θελουν 12αρια γυαλια και πανω.Αυτο σημαινει οτι ,κανενας τζαμας της γειτονιας δεν μπορει να τα κοψει αυτα τα γυαλια.Οποτε θα τα δωσει φασον σε καποιον που εχει τα καταλληλα μηχανιματα.Οποτε δεν τιθεται θεμα γωνιασματος των γυαλιων.

από στατικής όμως άποψης θα διαφωνήσω κάθετα. μια κατασκευή τη χτίζεις πάνω στα θεμέλια και όχι περιμετρικά. ένα πλαϊνό το οποίο είναι κολλημένο πάνω στον πάτο και έχει και κόντρα, έχει 2 σημεία επαφής με πάτο και κόντρα και μάλιστα σε γωνία. αυτό σημαίνει ότι έχει αυξημένες αντοχές. μη με βάλεις σε διαδικασία στατικής ανάλυσης.
Σου ειπα ,πρωιν βιοτεχνης,οποτε δεν θα σε βαλω να μου κανεις αναλυση στατικης:D.Αλλα δεν καταλαβες προφανως αυτο που ειπα.Εγω ειπα οτι ειναι και η πρωτη κοντρα,και ηδη εχει δυο σημεια επαφης,αλλα θελει και την κανονικη κοντρα-ες του.Για τα θεμελια ,δεν καταλαβα που τα βλεπεις,γιατι θεμελιο ειναι αλλο πραγμα,και τα ενυδρεια μας ουσιαστικα κολλιουνται με αντιριδες,και οχι με θεμελια.


σχετικά με το ρονταρισμα τώρα. εδώ δε θα μπω σε διαδικασία αντοχών γιατί οι διαφορές δεν είναι άξιες λόγου. αυτό όμως που θα επισημάνω είναι το εξής. εδώ μέσα μιλάμε με απλούς χομπιστες οι οποίοι δεν είναι επαγγελματίες κατασκευαστές. αυτό σημαίνει ότι οι πιθανότητες αστοχίας είναι αυξημένες.
Εδω κανεις λαθος,γιατι η σιλικονι αλλιως ειναι σε μια λεια επιφανεια,και αλλιως ειναι σε ποροδες.Κρατα πολυ ποιο καλυτερα.Και επιδη το ειπα ποιο πανω ,αν τα τζαμια κοπηκαν σωστα,ο απλος χομπιστας θα εχει τα ιδια προβληματα.
μπορεί κάποιος να μου πει τι σημαίνει να χρειαστείς να ξεκολλήσεις και να κολλήσεις πάλι ενυδρείο του οποίου τα τζάμια δεν είναι τροχισμένα?
Ποιο δυσκολο ειναι να καθαρισεις τα υπολειματα της σιλικονις απο ενα γυαλι,παρα να το ξεκολλησεις.Με μια πολυ ψιλη χορδη πχ,κυθαρας,ξεκολλαει σαν βουτηρο.

μπορεί κάποιος να μου πει τι σημαίνει να σου σπάσει ένα τζάμι σε ενυδρείο και να θέλεις να το αντικαταστήσεις και τα τζάμια δεν είναι τροχισμένα?
Αν σπασει τζαμι εκτος της οθονης δεν θελει αντικατασταση,γιατι απλα κολλας απο πανω αλλο ενα γυαλι λιγο μικροτερο με μπολικη σιλικονι,εκτος αν το γυαλι εγινε θρυψαλα.
για τα θέμα της ασφάλειας από ατρόχιστα τζάμια δεν θα πω τίποτα. τα ευκόλως εν νοούμενα παραλείπονται.
Εδω τα μπερδευεις,γιατι αλλο ειναι το ατροχιστο,που κοβεις και τα χερια σου,αλλο το τροχισμενο,που ουσιαστικα ειναι ενα ψευτορονταρισμα,και αλλο το ρονταρισμενο που ειναι εντελως λειο.

Εγω δεν ειπα το ρονταρισμα ειναι κακο,απλα ειπα οτι ειναι πεταμενα λεφτα.


με όλα αυτά δεν απορρίπτω καμία μέθοδος. και οι δυο μου είναι αποδεκτές. απλά οφείλω να λέω ποια είναι τα θετικά και ποια τα αρνητικά της κάθε μιας.

τα λέω ως στατικός ΕΜΠ,
ως τεχνικός προϊστάμενος σε κατασκευαστική επίπλων
και έχοντας φτιάξει και επισκευάσει κάπου πάνω από 20 ενυδρεία :D:D:D

Και εγω 30 χρονια φουρναρης εχω ψησει πολλα ψωμια:D

Γιαννης Ιωακειμιδης 13-10-11 22:56

6948873899 Γιαννης παρτε μου τηλ. οποτε θελετε να τα πουμε. Το ενα εργοστασιο ειναι στο ωραιοκαστρο και το αλλο ειναι στο καβαλαρι. Και τα δυο εχουν τις ιδιες τιμες.
-------------------------
you tube Изготовление аквариума δεστε αυτο και μη μαλωνετε

κ.ω.σ.τ.α.ς. 13-10-11 23:21

Δεν βλεπουμε αυτο που εβαλες ξαναβαλτο.:)

georgis4 14-10-11 11:50

BORKED:D

archer65 28-12-11 05:39

καλημερα και χρονια πολλα για καλαματα τζαμια για 287 λιτ. [115Χ50Χ50] βασιλοπουλος -διασταυρωση ασπροχωματος 8αρια τζαμια 45 ευρω-κοντρες πληρωσα 8 ευρω [ 4 κατω 10 ποντους και 5 πανω 5 ποντους } ΑΨΟΓΟΣ σε κοψιματα χωρις ροντε υ.γ. για τα ιδια ενας αλλος αλλος μου ζητησε 90 ευρω και ειναι και εργοστασιο στην βιπε μελιγαλα- μαλλον τοσα θα του λειπανε !!!!!!!!!!!!!

dimitris21 09-01-12 20:11

μια τελευταία παράκληση. το θέμα αυτό το άνοιξα όχι για ερωτήσεις αλλά για να γίνεται καταγραφή από τιμές τζαμιών που κάποιος αγόρασε. σχετικά σύντομα όλα τα άσχετα μηνύματα θα διαγραφούν

KenJiNx 09-01-12 22:42

@Xαρης12666

70χ40χ40 με 8άρι τζάμι και 5άρες κόντρες πάνω κάτω + ροντέ μου πήρε 48 ευρώ χωρίς απόδειξη
(δε ξέρω αν επιτρέπεται αυτό.. :D )
Ενημερωτικά, από Καβάλα.. οπότε οι τιμές παίζουν αρκετά..

krispie 11-02-12 18:50

Επειδή το έχω κοιτάξει πρόσφατα:
από Βλαβιανό:
5mm: 15,6 ¤
8mm: 29,6 ¤
10mm: 39 ¤
Όλες οι τιμές είναι ανά τετραγωνικό χωρίς ΦΠΑ(αλήθεια πόσο θα είναι για τζάμια;:smt017)

από Leroy Merlin:
6mm: 18,6 ¤/τετραγωνικό
Αν ξέρει κάποιος κάπου να πουλάνε φθηνά τζάμια κοντά στους Αμπελόκηπους ας μου πει...

johnjohn21 03-09-12 21:12

120-50-65 όλα 10αρια κ ροντέ γυαλιστό πάνω κάτω από 4 κόντρες 10αρες 250 έτοιμο.
Κωστής 210-2385966.Περιοχή Καματερό.

dfoust 13-01-14 18:20

Εδώ στη Χίο που ρώτησα για τζάμια 100μ.40π.55υ μου τα έβγαλε 100¤ ροντε όλα. Ο μάστορας μου προτείνει 8αρι είναι οκ;; Με κόντρες πάνω κάτω.

no_name 13-01-14 19:09

Εγώ πήγα και ρώτησα στην Νάξο πόσο έχει το 5mm/m2 και έπαθα ΣΟΚ

40e/m2

costachri 25-01-14 15:36

Σε τζαμά της γειτονιάς που ρώτησα σήμερα πήρα τις πιο κάτω τιμές (χωρίς φπα) για ενυδρείο 80x40x50:
Με 6άρι τζάμι 45¤ + 11¤ για διπλό πάτο.
Με 8άρι τζάμι 68¤ + 14¤ για διπλό πάτο.
Αν θες ροντάρισμα 33¤, αν δεν θες πάρε γυαλόχαρτο και τρίβε.
Δεν πήρα τιμή για επιπλέον κόντρες καθώς επίσης δεν ρώτησα για την ποιότητα του γαλιού (δεν ξέρω καν αν υπάρχουν ποιότητες).


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:29.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02569 seconds with 11 queries