Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   γρατζουνιές σε τζάμια (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=23507)

alcol 08-03-08 00:29

γρατζουνιές σε τζάμια
 
Πρόσφατα αγόρασα ένα μεταχειρισμένο ενυδρείο και μόλις τελείωσα τον καθαρισμό του. Το πρόβλημα που έχω είναι ότι τα τζάμια του ήταν χαραγμένα εσωτερικά από ξύστρα μάλλον. Ξέρει κανείς αν υπάρχει τρόπος να αφαιρέσω αυτές τις γρατζουνιές?

Gregoris 13-03-08 10:43

Δεν διορθωνεται φιλε μου με τιποτα αλλο εκτος απο αλλαγη τσαμιου

Τσιόνογλου Σταύρος 13-03-08 12:10

Υπάρχουν κιτ για επισκευή γρατσουνιών το διάβασα κάπου εδώ μέσα,κάνε μια αναζήτηση,δεν ξέρω κατα πόσο καλύπτουν βαθιές και πολλές γρατσουνιές ,ειχα διαβάσει και μία παρουσίαση ενός τέτοιου κιτ στο ΤFH.Οπότε κάτι πρέπει να υπάρχει (δεν ξέρω για Ελλάδα).

alcol 15-03-08 23:14

Ξέρω ότι υπάρχουν κιτ αλλά μόνο για ακριλικά "συνθετικά" τζάμια.

bas_754 16-03-08 09:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Gregoris (Μήνυμα 244557)
Δεν διορθωνεται φιλε μου με τιποτα αλλο εκτος απο αλλαγη τσαμιου

δυστυχως ετσι ειναι :(

Nisam 18-05-08 12:57

Yπαρχει λυση και απορω πως δεν την ξερετε!!!
 
Φιλε μου υπαρχει λυση και καλη μαλιστα αρκει να εχεις υπομονη να την κανεις.
Λοιπον παιρνεις αυτα τα σφουγαρακια που ειναι για πλυσιμο των πιατων.
ξεκολας την πλευρα με το συρμα, και αρχιζεις και τριβεις καλα και με πιεση
τις γρατζουνιες. (φυσικα εαν εχεις εξωτερικες γρατζουνιες δηλαδη απο εξω απο το ενυδρειο στην επιφανεια, φυσικα δεν κανεις τιποτα.) Απο μεσα οσο και να τριψεις και οσο και να σου θολώση , με το που θα μπει νερο ολα θα φαινονται μια χαρα. Εγγυηση φιλε μου Σωτηρης και με υπογραφη

crazyio 23-05-08 01:08

Συγγνώμη κι όλας αλλά με ποια ιδιότητα το σφουγγάρι θα "εξαφανίσει" τις γρατσουνιές ?? :confused:

Nisam 25-05-08 15:36

με την ιδιοτητα οτι πριν ενα χρονο το ενυδρειο μου δεν φαινοτανε απο της γρατζουνιες, ωσπου εκατσα και ετριβα αρκετες ωρες ετσι ωστε να ΦΕΡΩ ΤΙΣ ΓΡΑΤΖΟΥΝΙΕΣ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΤΡΙΚΟ ΓΥΑΛΙ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ !!

Εκτος ειπα εαν η γρατζουνια ειναι εξωτερικη, η αν η χαραγματια ειναι παραπανω απο το 1/4 της διαμετρου του τζαμιου οποτε δεν μπορεις να το πλαναρεις διοτι θα λεπτινη απελπιστικα !!!!

Αμφιβολιες κανενας ;
-------------------------
Σημείωση - δεν ειπα με το σφουγγαρι ειπα με το συρμα του, και οχι μονο ενα θελει πολλα!!! οπως τριβεις κατι με γυαλοχαρτο και εχει μεγαλη επιφανεια ετσι και με το συρμα , απλα δεν το χαραζει ... το θολωνει λιωνωντας το.

Dias 27-05-08 18:04

Γιατι ξεκολας την πλευρα με το συρμα,και δεν τριβεις εξ αρχης απο την αλλη πλευρα;

andreas72 07-07-08 08:02

γιατί έτσι σβήνονται η γραντζουνιές με "ψιλό" τρίψιμο (όπως και οι γρατζουνιές στα αυτοκίνητα) θέλει υπομονή.

AlexandraT 07-07-08 12:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dias (Μήνυμα 267241)
Γιατι ξεκολας την πλευρα με το συρμα,και δεν τριβεις εξ αρχης απο την αλλη πλευρα;

ΧΑχαχαχα. Σωστό...
Για να μην μπερδευτείς στην πορεία και το ξαναγυρίσεις στην κίτρινη πλευρά....


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:35.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01473 seconds with 11 queries