Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γατόψαρα Ν. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=27)
-   -   Προσδόκιμο ζωής κοινού pleco στα ενυδρεία μας. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=78497)

ilias ts 07-03-14 16:22

Προσδόκιμο ζωής κοινού pleco στα ενυδρεία μας.
 
1 Συνημμένο(α)
Αυτός είναι οδικός μου και πολύ αγαπημένος μου pleco. Τον έχω σε 350 λίτρα από το 1997, δηλαδή η ηλικία του είναι κοντά στα 17 χρόνια. Δεν έχει αρρωστήσει ποτέ και ποτέ δεν έχει δημιουργήσει κανένα πρόβλημα με κανένα ψάρι με το οποίο συγκατοικεί.Βέβαια, τα φυτά που υπάρχουν μέσα χρειάζονται λίγη προσοχή παραπάνω, αλλά δημιουργώντας ασφαλείς ''φωλιές'' για αυτά , τελικά είναι όλα καλά.Οι δικοί σας pleco, τι ηλικίας είναι;

harris samos 07-03-14 18:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ilias ts (Μήνυμα 825800)
Αυτός είναι οδικός μου και πολύ αγαπημένος μου pleco. Τον έχω σε 350 λίτρα από το 1997, δηλαδή η ηλικία του είναι κοντά στα 17 χρόνια. Δεν έχει αρρωστήσει ποτέ και ποτέ δεν έχει δημιουργήσει κανένα πρόβλημα με κανένα ψάρι με το οποίο συγκατοικεί.Βέβαια, τα φυτά που υπάρχουν μέσα χρειάζονται λίγη προσοχή παραπάνω, αλλά δημιουργώντας ασφαλείς ''φωλιές'' για αυτά , τελικά είναι όλα καλά.Οι δικοί σας pleco, τι ηλικίας είναι;

ποσα εκ ειναι ?:rolleyes:

ilias ts 07-03-14 23:11

Θα προσπαθήσω να κάνω ακριβή μέτρηση. Πάντως είναι πάνω από 35 εκατοστά.

Κουραμπιές 08-03-14 01:32

Ζουνε αρκετα χρονια. Βεβαια 17 χρονια νομιζω ειναι αρκετα ψηλο, ειναι γερος δηλαδη. Ανεφερεται ενας μεσος ορος 15 χρονια, αλλα εξαρταται απτο ποσο εχει ταλαιπωρηθει. Πολυ βλεπω να παιζουν στη δεκαετια καποια 15 καποιοι 20 και ακομα τους εχουν. Ωραιος ο δικος σου σαν ποικιλια μαρεσει.

ilias ts 23-04-14 12:58

Οι δικοί σας pleco, τι ηλικίας είναι;

Κωστας Malawi 23-04-14 14:12

κοινο πλεκο δεν εχω ουτε ειχα ποτε λογω τελικου μεγεθους..αλλες κατηγοριες μετρανε??γιατι εχω ενα panaque maccus 12 χρονια περιπου σε δικο του ενυδρειο..δεν εχω ιδεα ποσο ζει αυτο το ειδος.αν ξερει κανεις ας μου πει..μεγεθος 6 εκατοστα..

ilias ts 23-04-14 15:50

Είναι πολυ όμορφα ψάρια. Το τελικό τους μέγεθος είναι στα εννιά με δέκα εκατοστά. Δυστυχώς, ούτε εγώ γνωρίζω ποια είναι η μέγιστη διάρκεια ζωής του. Όπως και να έχει, τα εννέα χρονιά είναι αρκετα και αυτό σημαινει πως το προσέχεις και του παρέχεις τις κατάλληλες συνθήκες.Well done.

Diskus fan 23-04-14 17:42

Ποίο είδος πλέκο είναι;
Τα περισσότερα είδη πλέκο... όπως αναφέρεται σε διάφορα site ζουν περίπου 10 χρόνια... φυσικά αυτά τα στοιχεία αλλάζουν αφού πλέον υπάρχει μεγαλύτερη γνώση και διαφορετική προσέγγιση... από τους χομπίστες.
Υπάρχουν ψάρια που είναι ευπροσάρμοστα πχ. όπως (υποθέτω... από την φωτογραφία) ο πλέκο που έχεις... και καταρρίπτουν τους κανόνες.
Θα ήταν ενδιαφέρον να έγραφες... μέγεθος ενυδρείου... συνθήκες νερού... θερμοκρασία... συγκατοίκους.- ;)

ilias ts 19-07-14 13:08

Ο δικός μου είναι Pterygoplichthys pardalis.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:52.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01871 seconds with 11 queries