Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Fish Only (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=204)
-   -   Fish-Only (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26000)

meni 03-07-08 09:32

Fish-Only
 
Για σας, έχω μια σχετικά καλή εμπειρία στο γλυκό λόγου του πατέρα μου.που ξέρει τα πάντα στο γλυκό,έχει κάνει ολα τα γλυκα με μεγάλη επιτυχία(έκανε και πατάτες φυσικά) χιχιχί!

τώρα λέω να κάνω το ενυδρείο θαλασσινό FO !!! 200L είναι, εξωτερικό φίλτρο τις eheim II ΠΡΟ,κυκλοφορητές έχουμε όσους θες! αραγωνιτη αγόρασα 20 κιλά ζωντανό, φυσικά σκίμερ για 400L,
και ΡΩΤAΩ πρέπει αναγκαστικά να δώσω 150-200 ++ euro για ZB??

αν δεν έχω ZB και βάλω*πεθαμένο* το ενυδρείο δεν θα στρώσει ΠΟΤΕ??????? έτσι μου είπαν !!

έχω βρει σε παραλια παρα πολύ καλο βράχο με πολλές τρύπες,πορώδες, μπορώ να πω ότι είναι πιο πορώδες από αυτούς που πουλάνε !*νεκρό* πάντα !! δεν θα ζωντανέψει ποτε αυτός ο βράχος??μονο ψαράκια θα βάλω βρε παιδιά!

και αν τελικά ζωντανέψει, για την βιολογία μιλάω πάντα,σε πόσους μήνες? καλοκαίρι είναι έχουμε πολύ ζeστη τώρα,σε 2-3 μήνες δεν θα στώσει το νερό?? αα έχω και άλλο κάνιστρο και έβαλα μέσα άνθρακα και αντί φώσφορο..

accnt 03-07-08 11:24

Κατ΄ αρχάς καλώς όρισες.

Σε fishonlyενυδρείο δεν είναι απαραίτητο να βάλεις ΖΒ. Υπάρχουν και άλλοι τρόποι για να έχεις βιολογία. Όπως εξωτερικά φίλτρα, φίλτρα άμμου κλπ. Επίσης τα ψάρια είναι ανθεκτικότερα απ΄ ότι τα κοράλλια σε No3.

Οπότε θα σε συμβούλευα να βάλεις το 80% του βράχου νεκρό και το υπόλοιπο 20% ζωντανό. Και αυτό έτσι ώστε ο νεκρός βράχος να εποικιστεί από τον ζωντανό. Τώρα το πότε αυτό εξαρτάται από πολλού παράγοντες. Αλλά μέσα στον χρόνο πιστεύω να έχει γίνει δουλειά.

Όσο για τις «ντόπιες» πέτρες και εφόσον δεν μπορείς να πάρεις νεκρό τροπικό βράχο και εφόσον όπως λες είναι πορώδεις κλπ κλπ., βάλε τον.

meni 03-07-08 11:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από accnt (Μήνυμα 278582)

Όσο για τις «ντόπιες» πέτρες και εφόσον δεν μπορείς να πάρεις νεκρό τροπικό βράχο και εφόσον όπως λες είναι πορώδεις κλπ κλπ., βάλε τον.

καλός σας βρήκα !δεν είναι απλές πέτρες ,είναι πραγματικά πολύ καλός πορώδες ελληνικός θαλασσινός βράχος ! το MAX στο NO3 ποσο πρέπει να είναι?ποσο αντέχουν τα ψαρια σε NO3?

σε ένα χρόνο θα βάλω ψαράκι? μάλλον όχι εε?? σε ένα χρόνο θα ζωντανέψει ο βράχος εννοείς???

PascM 03-07-08 12:28

Σε ένα χρόνο περίπου θα ζωντανέψει ο βράχος, τώρα ψαράκι θα βάλεις όταν αρχίσει να δουλεύει ο ΖΒ που θα βάλεις (αν τελικά βάλεις έστω και τον λίγο που προτείνει ο accnt)

Απο την άλλη ΝΟ3 καλό είναι να τα κρατάς κοντά στο 0

accnt 03-07-08 12:31

Δεν είπε κανείς να βάλεις ψάρια σε ένα χρόνο καλέ :D ...

Απλά τόσο μπορεί να κάνει ο νεκρός βράχος για να ζωντανέψει. Εφόσον όμως εσύ έχεις ήδη βιολογικό φίλτρο στο ενυδρείο σου, μπορείς να βάλεις ψάρια όταν ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου.

Και ακόμη με τα ΝΟ3 εφόσον κάνεις τακτικές αλλαγές νερού και ταΐζεις νορμάλ, δεν θα έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα. Δεν συζητάμε να έχεις τα ΝΟ3 οριακά ή όσο αντέχουν τα ψάρια, γιατί η άλγη καραδοκεί. Τα ΝΟ3 πρέπει να είναι δηλαδή όσο το δυνατόν χαμηλότερα. Για αμμωνία και ΝΟ2 δεν το συζητάμε….

Στο μεταξύ όταν διαπιστώσεις ότι ο βράχος σου είναι έτοιμος να αναλάβει το κύριο βιολογικό φορτίο σιγά σιγά θα αφαιρείς βιολογικό υλικό από το φίλτρο σου.

meni 03-07-08 12:40

ευχαριστώ πολύ :smt059

andreas72 04-07-08 09:48

κάτι παρόμοιο που σκέφτεται η meni
to έκανα και εγώ.... θα δούμε πως θα πάει....:confused:

madfdg 04-07-08 10:05

Με σένα Ανδρέα πρέπει να τα πούμε απο κοντά!;)
Μένη αν συγίσεις τροπικό βράχο και ντόπιο θα καταλάβεις οτι ο τροπικός είναι αρκετά πιο ελαφρύς γιατί είναι πολύ πιο πορωδης ενώ ο δικός μας είναι πιό συμπαγής!Για αρχή , αφού θα κάνεις FO , βοήθησε τον με τεχνητά βιολογικά μέσα (κάνιστρο ή φίλτρο άμμου το οποίο κάνει απείρως καλύτερη δουλειά απο αστεράκια και βιόμπαλες) και σιγά - σιγά τον αφήνεις μόνο του όταν σιγουρευτείς πως μπορεί ο βράχος μόνος του να κρατήσει το βιοφορτίο σου;)

andreas72 04-07-08 10:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από madfdg (Μήνυμα 278790)
Με σένα Ανδρέα πρέπει να τα πούμε απο κοντά!;)
Μένη αν συγίσεις τροπικό βράχο και ντόπιο θα καταλάβεις οτι ο τροπικός είναι αρκετά πιο ελαφρύς γιατί είναι πολύ πιο πορωδης ενώ ο δικός μας είναι πιό συμπαγής!Για αρχή , αφού θα κάνεις FO , βοήθησε τον με τεχνητά βιολογικά μέσα (κάνιστρο ή φίλτρο άμμου το οποίο κάνει απείρως καλύτερη δουλειά απο αστεράκια και βιόμπαλες) και σιγά - σιγά τον αφήνεις μόνο του όταν σιγουρευτείς πως μπορεί ο βράχος μόνος του να κρατήσει το βιοφορτίο σου;)

ναι αμε! οποτε θες, έρχεται ο alexx τώρα από το σπίτι για καφέ !συνάδερφος και φίλος... ξέρω ξέρω .τις διαφορες... αλλα κουμάντο κάνει το euro και όχι εγώ !!!! ας στρώσει το ενυδρείο πρώτα, και αν κάποια στιγμή υπάρχουν χρήματα(300)+ μάλλον θα βάλω τροπικό βράχο.

καταραμένη φτώχεια! οποιος δεν έκανε φτωχός δεν με καταλαβαίνει! :grin::grin::grin::grin::grin::grin::grin::grin::g rin::grin:

andreas72 23-09-08 23:27

καιρό έχει η μένη να μπει .. να μας pi πως πάει το ενυδρείο tis.... εμενα πάντως μέχρι τώρα πάει καλά.... ψήνομε για 400 - 500 λίτραααααααα!!!!!!!!!!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:06.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01755 seconds with 11 queries