Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Ερώτηση σχετικά με φυτά (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=65623)

nikolokithaki 10-10-12 18:15

Ερώτηση σχετικά με φυτά
 
1 Συνημμένο(α)
Καλησπέρα, είμαι καινούρια, μου έκαναν δώρο ένα ενυδρείο πριν από δύο εβδομάδες, είναι ένα hailea 30 λίτρα. Έχω βάλει μαύρο χαλίκι για υπόστρωμα, λειτουργεί φίλτρο 24ώρο και λάμπα 10 ώρες την ημέρα. Έχω βάλει 2 φυτά που μου πρότειναν από το pet shop και το έχω να λειτουργεί έτσι 2 βδομάδες με σκοπό κάποια στιγμή να βάλω γαρίδες red cherry. Χρησιμοποιώ στο νερό αντιχλώριο fluval (shrimp safe). Το θέμα είναι ότι τα φύλλα των φυτών που έχω τις τελευταίες μέρες κιτρίνισαν και σάπισαν. Οι περισσότερες ρίζες είναι εντάξει απλά αναρρωτιέμαι γιατί συνέβη αυτό. Σας επισυνάπτω φωτογραφία να για να μου πείτε τη γνώμη σας γιατί είμαι πολύ άσχετη!

platy 10-10-12 18:54

καλως ηρθες..προφανώς τα φυτα σου ειναι μετριων απαιτήσεων ως αναφορα το φωτισμό αλλα και την λίπανση..θα χρειαστείς καποιο γενικό υγρό λίπασμα(προτεινω seachem flourish )και ίσως καποια στιγμή αναβάθμιση στο φωτισμό...μπορείς να πειραματιστείς καλυτερα με ευκολοτερα φυτα οπως anubias,hygrophilla polysperma/difformis,και κλπ που μπορεις θα βρείς ψάχνοντας στην κατηγορία με τα φυτα εδω στο φορουμ...γαρίδες θα πρεπει να εισάγεις στο ενυδρείο σου μετα απο 2 μήνες τουλάχιστον ωστε να στρώσει ο βυθος...το φίλτρο σου ειναι στρωμένο?

nikolokithaki 11-10-12 14:56

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! θα το στρώσω με μπόλι το φίλτρο(αν το λέω σωστά) από μία φίλη, πήρα κάποια πιο εύκολα φυτά ακόμα να δω πως θα πάνε. Δεν βάζω ακόμα γαρίδες, θα περιμένω να στρώσει, με έχουν πληροφορήσει ήδη γι'αυτό!

Immortal 11-10-12 15:53

Τα φυτά στη φωτό πάντως είναι κρυπτοκορίνες... Θέλουν υπομονή, περίμενέ τα ένα δίμηνο να κάνουν ριζούλες και θα πετάξουν...

rottbea 13-10-12 16:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikolokithaki (Μήνυμα 701502)
Καλησπέρα, είμαι καινούρια, μου έκαναν δώρο ένα ενυδρείο πριν από δύο εβδομάδες, είναι ένα hailea 30 λίτρα. Έχω βάλει μαύρο χαλίκι για υπόστρωμα, λειτουργεί φίλτρο 24ώρο και λάμπα 10 ώρες την ημέρα. Έχω βάλει 2 φυτά που μου πρότειναν από το pet shop και το έχω να λειτουργεί έτσι 2 βδομάδες με σκοπό κάποια στιγμή να βάλω γαρίδες red cherry. Χρησιμοποιώ στο νερό αντιχλώριο fluval (shrimp safe). Το θέμα είναι ότι τα φύλλα των φυτών που έχω τις τελευταίες μέρες κιτρίνισαν και σάπισαν. Οι περισσότερες ρίζες είναι εντάξει απλά αναρρωτιέμαι γιατί συνέβη αυτό. Σας επισυνάπτω φωτογραφία να για να μου πείτε τη γνώμη σας γιατί είμαι πολύ άσχετη!

Καλησπερα και απο μενα και καλως ηρθες!
Στο θεμα των φυτων δειξε μεγαλη υπομονη.
Για αρχη κατεβασε σε 7 ωρες το φως,γιατι σε καινουργιο ενυδρειο θα γεμισεις αλγες.
Δοκιμασε και ενα γενικο λιπασμα της αρεσκειας σου.
ΥΠΟΜΟΝΗ και καλη συνεχεια στο χομπυ!!:p


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:44.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01250 seconds with 11 queries