Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=164)
-   -   Ενυδρείο μιας ημέρας! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=69974)

George81 11-03-13 22:25

Ενυδρείο μιας ημέρας!
 
8 Συνημμένο(α)
Καλησπέρα σε όλους παιδιά,

Είπα να κάνω την αρχή και να φτιάξω ενα ενυδρείο απο την αρχή. έδωσα ότι ψαράκια είχα, κράτησα 2 γλυφτες και να αλλάξω τα πάντα στο ενυδρείο μου.


Διαστάσεις: 120 x 40 x 40
Όγκος: 220 λίτρα
Κατηγορία: κοινωνικό ενυδρείο
Φυτά: ψεύτικα
Ψάρια / Άλλα είδη: 2 Γλύφτες, 2 Bicolour Shark, 2 Clown Loach,2 Golden Gourami. ( άλλα 2 είδη αλλά δεν μπόρεσα να μάθω όνομα :?)
Διακοσμητικά υλικά: 2 ναυάγια
Φόντο: Αφίσα
Φωτισμός: Λάμπα φθορίου
Διάρκεια φωτισμού: 4 ώρες την ημέρα
Φιλτράρισμα: Φίλτρο αγνώστου προελεύσεως
Θερμοστάτης: Ναί
Παροχή CO2: Όχι

Παράμετροι: ( Δεν έχει μέτρηση ακόμα )

pH:
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2):
Νιτρικά (ΝΟ3):
Αλλαγές νερού: κάθε μήνα
Θερμοκρασία: 28 βαθμούς


Κάθε πρόταση δεκτή.

Σας ευχαριστώ!

netblues 11-03-13 22:29

Τα ναυαγια γιατι τα αφησες?

George81 11-03-13 22:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues (Μήνυμα 745313)
Τα ναυαγια γιατι τα αφησες?

Απλά μας άρεσαν σαν εικόνα. Τι προτείνεις;

imichal 11-03-13 22:35

κατι πιο φυσικο ισως????

netblues 11-03-13 22:44

Εξαρταται.
Στο ενυδρειο που εφτιαξα για ενα 11χρονο εβαλα και δυτη με μπουκαλες και θησαυρο με καπακι που ανοιγοκλινει με αεραντλια,,,

platy 11-03-13 22:49

αντικατέστησε τα ψευτικα με αληθινα φυτα (hygrophila diformis,valisneria και γενικα ευκολα φυτα),και το καράβι με πέτρες που θα μαζέψεις και θα καθαρίσεις,απο τη φύση και ξύλα-ριζες που θα αγοράσεις..

George81 11-03-13 22:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από platy (Μήνυμα 745323)
αντικατέστησε τα ψευτικα με αληθινα φυτα (hygrophila diformis,valisneria και γενικα ευκολα φυτα),και το καράβι με πέτρες που θα μαζέψεις και θα καθαρίσεις,απο τη φύση και ξύλα-ριζες που θα αγοράσεις..

χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο όμως η με τον ήδη υπάρχον εξοπλισμό θα είμαι μια χαρά;

netblues 11-03-13 22:53

Δεν υπαρχουν ταμπου, αλλα αν δεν προσπαθησεις δεν θα πετυχεις και τιποτε επισης...

George81 11-03-13 22:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues (Μήνυμα 745327)
Δεν υπαρχουν ταμπου, αλλα αν δεν προσπαθησεις δεν θα πετυχεις και τιποτε επισης...

Συμφωνώ, οπότε η επόμενη κίνηση θα είναι να κάνω κάτι φυσικό. Λογικά το καλοκαίρι...

Giwrgos5 12-03-13 00:27

οπως ειπε και ο φιλος, βγαλε τα ψευτικα φυτα και βαλε αληθινα που θα κανουν και δουλεια μεσα στο ενυδρειο, υπαρχουν πολυ ευκολα φυτα και ειναι κριμα να εχεις ψευτικα.

Stivv27 12-03-13 10:11

Καλα εκανες και εκανες την αρχη!Μηπως εκτος απο την ψευτικη διακοσμηση να κοιτουσες και την ψαροσυνθεση σου λιγακι?Καποια ψαρια δεν ταιριαζουν εκει μεσα,καποια γινονται πολυυ μεγαλα και καποια πανε κοπαδια!
(και δεν υπαρχουν Γλυφτες ειναι πλεκοστομοι τα ψαρια σου)

George81 12-03-13 10:22

Απ: Ενυδρείο μιας ημέρας!
 
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stivv27 (Μήνυμα 745424)
Καλα εκανες και εκανες την αρχη!Μηπως εκτος απο την ψευτικη διακοσμηση να κοιτουσες και την ψαροσυνθεση σου λιγακι?Καποια ψαρια δεν ταιριαζουν εκει μεσα,καποια γινονται πολυυ μεγαλα και καποια πανε κοπαδια!
(και δεν υπαρχουν Γλυφτες ειναι πλεκοστομοι τα ψαρια σου)

Ναι ?να και τι μαθαίνει κανείς...τι θα έλεγες να αλλάξω σε ότι αφορά την ψαροσυνθεση?

Stivv27 12-03-13 10:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από George81 (Μήνυμα 745311)
Ψάρια / Άλλα είδη: 2 Γλύφτες λεγονται πλεκοστομοι και ζουν σε διαφορετικες συνθηκες νερου απο τα υπολοιπα ψαρια σου
, 2 Bicolour Shark
, 2 Clown Loach γινονται πολυ μεγαλοι 30+ ποντους και πηγιανουν σε κοπαδια
,2 Golden Gourami.
( άλλα 2 είδη αλλά δεν μπόρεσα να μάθω όνομα :?) βαλε μια φωτο απο αυτα τα ψαρια για να σε βοηθησουν οι εμπειροτεροι


Παράμετροι: ( Δεν έχει μέτρηση ακόμα )

pH:
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2):
Νιτρικά (ΝΟ3):
Μετρησεις υποχρεωτικα για να ξερουμε τι γινετε μεσα στο ενυδρειο μας
Αλλαγές νερού: κάθε μήνα πολυ λιγες πιστευω θα επρεπε τουλαχιστον 30
% την εβδομαδα αλλα και παλι αυτο δεν μας λεει κατι καθως δεν εχουμε μετρησεις
Θερμοκρασία: 28 βαθμούς η θερμοκρασια σου δεν ειναι σωστη για ολα τα ψαρια σου

αυτα απο εμενα!Αν αρχιζεις το διαβασμα θα δεις ποσα παραπανω πραγματα θα μαθεις!Αρχισε απο εδω
http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34

stelios816 12-03-13 16:38

Φιλτράρισμα: Φίλτρο αγνώστου προελεύσεως

εδω γινε λιγο πιο σαφης η καρδια του ενυδρειου σου ειναι αυτο φιλε μου.;)

George81 13-03-13 12:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stelios816 (Μήνυμα 745520)
Φιλτράρισμα: Φίλτρο αγνώστου προελεύσεως

εδω γινε λιγο πιο σαφης η καρδια του ενυδρειου σου ειναι αυτο φιλε μου.;)

Καλησπέρα και σε εσένα! Δεν έχω φίλτρο όπως είναι τα πιο πολλά ενυδρεία. Είναι σχετικά παλιό που είχαν ένα χώρισμα, έβαζες σφουγγάρια και μια αντλία για συντριβάνι να κάνει ανακύκλωση. Επίσης άσπρες πέτρες σαν μακαρόνια που είναι για καθαρισμό απο βακτηρίδια απο ότι μου είπαν. ( Δεν ξέρω πόσο σαφής έγινα! :p )
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Giwrgos5 (Μήνυμα 745373)
οπως ειπε και ο φιλος, βγαλε τα ψευτικα φυτα και βαλε αληθινα που θα κανουν και δουλεια μεσα στο ενυδρειο, υπαρχουν πολυ ευκολα φυτα και ειναι κριμα να εχεις ψευτικα.

Τελικά λέω να κάνω την κίνηση σιγά σιγά... και είμαι ανάμεσα στα παρακάτω :

- Ceratophyllum demersum (κερατόφυλλο)
- Hygrophila polysperma
- Limnophila sessiliflora
- Egeria densa (elodea)
- Cabomba caroliniana
- Hygrophila corymbosa siamensis
- Echinodorus
- Vallisnerias (βαλισνέριες)


- Hygrophila difformis (ντοματιά)
- Anubias (ανούμπια)
- Microsorum pteropus ή java fern
- Vesicularia dubyana (java moss)
- Spiky moss


- Lemna minor (φακή του νερού)

Τα πρώτα είναι πιο ψηλά φυτά και όσο πάνω χαμηλώνουν από ότι κατάλαβα. τι λες;

platy 13-03-13 12:40

φίλτρο πλατης οπως φτιαχνανε παλιά (διπλα στο ενυδρειο ενα επιπλέον χώρισμα με τα υλικά..) ή απλα ενα φιλτρο αμβουργου..κατι απο τα 2 υποψιάζομαι
-------------------------
βασικα τώρα που το ξαναειδα στην 1η φωτό..φαινεται το φιλτροκουτι στην δεξια πλευρα του ενυδρειου Stelios 816..ειναι το κλασικο μαυρο φιλτροκουτι περιπου οπως εχουν τα careffour-ισια ενυδρεια

George81 13-03-13 12:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από platy (Μήνυμα 745805)
φίλτρο πλατης οπως φτιαχνανε παλιά (διπλα στο ενυδρειο ενα επιπλέον χώρισμα με τα υλικά..) ή απλα ενα φιλτρο αμβουργου..κατι απο τα 2 υποψιάζομαι
-------------------------
βασικα τώρα που το ξαναειδα στην 1η φωτό..φαινεται το φιλτροκουτι στην δεξια πλευρα του ενυδρειου Stelios 816..ειναι το κλασικο μαυρο φιλτροκουτι περιπου οπως εχουν τα careffour-ισια ενυδρεια

χαχα!! το έθεσες μια χαρά πιστεύω... είναι κολλημένο πάνω στο ενυδρείο. να κάνω προσπάθεια να το βγάλω και να βάλω κανονικό φίλτρο;

platy 13-03-13 13:04

και αυτο κανονικο δεν ειναι?.. :P μια κοντινη φωτό του και μια απο πάνω θα μας βοηθήσει..κυκλοφορητή εχει ενσωματομένο το φιλτρο?

stelios816 13-03-13 17:05

μπραβο ρε τασο τσακαλι ;) λοιπον ποσα λιτρα κυκλοφοριτη εχει μεσα αυτο?
καλο θα ηταν να εβαζες και καποιο εξωτερικο αν θες τη γνωμη μου .
αν ειναι να το βγαλεις με ενα ξυραφι και προσοχη στα χερια η με μια χορδη και εφυγε.

George81 14-03-13 08:04

Απ: Ενυδρείο μιας ημέρας!
 
2 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stelios816 (Μήνυμα 745520)
Φιλτράρισμα: Φίλτρο αγνώστου προελεύσεως

εδω γινε λιγο πιο σαφης η καρδια του ενυδρειου σου ειναι αυτο φιλε μου.;)

καλησπέρα!τελικά είναι εξωτερικού τύπου όπως μου είπαν..ένα σημείο έχει σφουγγάρια και κάτι πέτρες σαν κοφτό μακαρονάκι...σου στέλνω μερικές φωτογραφίες να σε βοηθήσω

George81 14-03-13 08:06

Απ: Ενυδρείο μιας ημέρας!
 
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stelios816 (Μήνυμα 745915)
μπραβο ρε τασο τσακαλι ;) λοιπον ποσα λιτρα κυκλοφοριτη εχει μεσα αυτο?
καλο θα ηταν να εβαζες και καποιο εξωτερικο αν θες τη γνωμη μου .
αν ειναι να το βγαλεις με ενα ξυραφι και προσοχη στα χερια η με μια χορδη και εφυγε.

Καλήμερα!λες να βάλω και άλλο ένα ε?σκέφτηκα να μην το βγάλω αλλά να δω αν χωράει το φίλτρο μέσα στο χώρισμα που έχει.αλλιώς με βλέπω να αδειάζω το ενυδρείο και να το αφαιρέσω.αλλά λυπάμαι τα ψαρακια .θα στρεσαριστουν από την διαδικασία...

George81 14-03-13 21:02

Απ: Ενυδρείο μιας ημέρας!
 
1 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από platy (Μήνυμα 745323)
αντικατέστησε τα ψευτικα με αληθινα φυτα (hygrophila diformis,valisneria και γενικα ευκολα φυτα),και το καράβι με πέτρες που θα μαζέψεις και θα καθαρίσεις,απο τη φύση και ξύλα-ριζες που θα αγοράσεις..

Κάτι έβαλα τελικά!πήρα εύκολα φυτά όπως μου είπε το παλικάρι από το pet shop .επίσης μου έδωσε κάτι μπιλακακια να βάλω για λίπασμα κοντά στις ρίζες... δεν πήρα πολλά αλλά θα πάω αύριο για μια σωστή λάμπα και μετρηση του νερού

ChocolatePuma 14-03-13 21:16

Καλησπέρα

Επειδή από τα περισσότερα πετ σοπς, δεν έχουμε και την καλύτερη άποψη οι περισσότεροι εδώ μέσα, θα σου πρότεινα στις επόμενες επισκέψεις σου είτε να έχεις ήδη αποφασίσει τι θα αγοράσεις είτε αυτά που σου προτείνει ο Χ πετσοπας...να τα ρωτάς στο φόρουμ, ώστε να επιλέγεις αυτό που πραγματικά χρειάζεσαι. Οι άνθρωποι είναι έμποροι και κοιτάζουν το κέρδος τους. Εκτός απ αυτό, οι περισσότεροι βρίσκονται εκεί τυχαία, χωρίς να γνωρίζουν καν το αντικείμενο

πχ τα μπιλάκια, είναι ταμπλέτες λιπάσματος αλλά δεν τοποθετούνται τυχαία και σε οποιαδήποτε ποσότητα
Και τα εύκολα φυτά που σου πρότεινε...είναι πραγματικά εύκολα?

Ολα τα παραπάνω στα λέω κυρίως από προσωπική εμπειρία, όταν παραλίγο να βάλω στο ενυδρείο γλυκού νερού...αραγωνίτη μετά από πρόταση του πετσοπα ή δύο χρυσόψαρα παρέα με τον μονομάχο...κλπ...κλπ :smt027
Κι αυτα που σου αναφέρω είναι light παραδείγματα!!! ;)

George81 15-03-13 18:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 746346)
Καλησπέρα

Επειδή από τα περισσότερα πετ σοπς, δεν έχουμε και την καλύτερη άποψη οι περισσότεροι εδώ μέσα, θα σου πρότεινα στις επόμενες επισκέψεις σου είτε να έχεις ήδη αποφασίσει τι θα αγοράσεις είτε αυτά που σου προτείνει ο Χ πετσοπας...να τα ρωτάς στο φόρουμ, ώστε να επιλέγεις αυτό που πραγματικά χρειάζεσαι. Οι άνθρωποι είναι έμποροι και κοιτάζουν το κέρδος τους. Εκτός απ αυτό, οι περισσότεροι βρίσκονται εκεί τυχαία, χωρίς να γνωρίζουν καν το αντικείμενο

πχ τα μπιλάκια, είναι ταμπλέτες λιπάσματος αλλά δεν τοποθετούνται τυχαία και σε οποιαδήποτε ποσότητα
Και τα εύκολα φυτά που σου πρότεινε...είναι πραγματικά εύκολα?

Ολα τα παραπάνω στα λέω κυρίως από προσωπική εμπειρία, όταν παραλίγο να βάλω στο ενυδρείο γλυκού νερού...αραγωνίτη μετά από πρόταση του πετσοπα ή δύο χρυσόψαρα παρέα με τον μονομάχο...κλπ...κλπ :smt027
Κι αυτα που σου αναφέρω είναι light παραδείγματα!!! ;)

Καλησπέρα φίλε μου, απο ότι είδα τα φυτά τα οποία πήρα είναι τα παρακάτω Ceratophyllum demersum "Foxtail" και Bacopa caroliniana. Όχι πολύ απαιτητικά απο ότι διάβασα αλλά παίρνουν ύψος. Θα δω με φώς τώρα τι θα κάνω...:confused:

bloskas 15-03-13 19:00

το φιλτρο σου ειναι αυτο στη φοτο...?????

γιατι ειναι ετσι?? το βλεπω λιγο αδειο και πολυ βρωμικο..

ποσο καιρο το δουλευεις ετσι?

George81 15-03-13 19:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bloskas (Μήνυμα 746761)
το φιλτρο σου ειναι αυτο στη φοτο...?????

γιατι ειναι ετσι?? το βλεπω λιγο αδειο και πολυ βρωμικο..

ποσο καιρο το δουλευεις ετσι?

Ναί τώρα άρχισα να το δουλεύω πάλι και ετοιμάζομαι για καθάρισμα στο σαββατοκύριακο! Είναι πολύ χάλια ε??:p:p:p

asteris_veria 24-04-14 00:50

το φιλτρο ειναι υπερβολικα χαλια.Το θερμοστατη βαλτον μεσα στο διαμερισμα του ιλτρου το λεπτο εκει π ειναι η 3 μαυρες τρυπες.Αλλαξε τα θεικα βρωμικα σφουγκαρια μ νεα και προσθεσε και λιγο ενυδρειακο βαμβακι. Η αντλια σου ποσα λιτρα την ωρα ειναι? Καλο θα ηταν να την αλλαξεις και αυτη και να βαλεις μια τετιου τυπου http://www.goreef.com/images/D/Eheim...ct%2B_Pump.jpg ή ακομη καλυτερα αλλαξε ολο το φιλτρο σου με ενα εξωτερικο να μην πιανει και χωρο στο ενυδρειο σου. Επισης μετρησε ΑΜΕΣΑ και αλλαγες καθε εβδομαδα αρχικα και μετα αναλογα με τις μετρησεις σου.Προσεξε οπως σου ειπαν παραπανω και τα ψραια ειναι λιγο λαθος.

George81 24-04-14 08:52

Καλήμερα φίλε μου!πλέον έχουν αλλαχθεί όλα αυτά!πολύ διαβασμα από εδώ και παμε μια χαρά!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:34.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02425 seconds with 11 queries