Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Αμμος απο θαλασσα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=73416)

Κουραμπιές 09-08-13 20:32

Αμμος απο θαλασσα
 
Χαιρετω την παρεαααα. Εχω μια ερωτηση, βρισκομαι Θασο τωρα στη χρυση αμμουδια, εχω παθει πλακα με την αμμο που εχει εδω, πολυ λεπτοκοκκη μπεζ σκουρη. Κανει να μπει σε ενυδρειο μαλαουι; Λογικα ασβεστολιθικη δεν ειναι; Ρωταω αν ειναι πριν γυρισω να φορτωσω καμια 50αρια κιλα.

johnb 09-08-13 21:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές (Μήνυμα 780254)
Χαιρετω την παρεαααα. Εχω μια ερωτηση, βρισκομαι Θασο τωρα στη χρυση αμμουδια, εχω παθει πλακα με την αμμο που εχει εδω, πολυ λεπτοκοκκη μπεζ σκουρη. Κανει να μπει σε ενυδρειο μαλαουι; Λογικα ασβεστολιθικη δεν ειναι; Ρωταω αν ειναι πριν γυρισω να φορτωσω καμια 50αρια κιλα.

Oντως πανεμορφη παραλια!!!
ειχα παει παλια...
ολο αμμος ...χαιρεσαι να περπατας!!!
γιατι να μην κανει?αν την βρασεις...αλλα δεν ξερω αν εχει ιχνη απο αλατι..και αν φευγει

giannisqq 09-08-13 21:24

Φυσικα και κανει...είχα πάρει 120 κιλα απο αμμολοφους ....
Πανε πάρε απο σαλιαρα....ειναι καλύτερη λευκή !!!

nikos93 09-08-13 23:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές (Μήνυμα 780254)
Χαιρετω την παρεαααα. Εχω μια ερωτηση, βρισκομαι Θασο τωρα στη χρυση αμμουδια, εχω παθει πλακα με την αμμο που εχει εδω, πολυ λεπτοκοκκη μπεζ σκουρη. Κανει να μπει σε ενυδρειο μαλαουι; Λογικα ασβεστολιθικη δεν ειναι; Ρωταω αν ειναι πριν γυρισω να φορτωσω καμια 50αρια κιλα.

Φυσικα και κανει μαζεψε οσο θελεις και βραστει για 15 με 30 λεπτα και εισαι οκ.....ετσι κανω και εγω!!!

Κλεόβουλος 10-08-13 08:09

Είτε θαλασσινή είτε κάτι άλλο θέλει καλό πλύσιμο (να φύγουν τα χοντρά σκουπίδια-γόπες/κυλότες:D/χόρτα κλπ).
Αν τη μαζεύουμε εμείς προτιμάμε ένα σημείο με μικρή όσο το δυνατό ανθρώπινη δραστηριότητα.
Μετά (αν έγραφε ο Σπύρος :D) κάποιοι την βράζουν ή την απολυμαίνουν σ' ένα διάλυμα χλωρίου. Εγώ την βάζω όπως είναι και με άνθρακα στο φίλτρο για μια βδομάδα φεύγουν τα επικίνδυνα.
Η τελευταίες παρτίδες που μάζεψα ήταν από την Ιερισσό Χαλκιδικής (όχι δεν βρήκα χρυσό :cool:).


[Κουραμπιεδάκο έρχεσαι στα νερά μας?]

korasidikos 10-08-13 09:18

προσοχη μονο μη σε παρει το ματι κανενος καλοθελητη την ωρα που φορτωνεις και κανει καμμια καταγγελια!!!!!;)

Κουραμπιές 10-08-13 10:35

Μαλλον ερχομαι κλεοβουλε. Η στα 450λιτρα η αν φυγει, στα 130. Τωρα παω σαλιαρα αλλα θαμαι με γουρουνα οχι μαμαξι γαμωτο. Θα δω τι θα κανω χαχαχα.

boutas ski 10-08-13 10:49

διακοπαρες στη Θασο τι καλα.. εγω ειμαι απεναντι και δεν εχω παει ουτε φετος ουτε τα τελευταια 5 χρονια... :( παρε οσο θες βρασε και ολα καλα..!!

nikolakis94 10-08-13 11:12

Ακυρωσε την αγγελια για το μεγαλο ενυδρειο και πουλα το μικρο:D

Κλεόβουλος 10-08-13 12:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikolakis94 (Μήνυμα 780322)
Ακυρωσε την αγγελια για το μεγαλο ενυδρειο και πουλα το μικρο:D

σωστός! :smt023

Κουραμπιές 10-08-13 14:04

Το μικρο δεν φευγει χαχα. Το πολυ πολυ και τα δυο :D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:12.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01768 seconds with 11 queries