Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Seachem equilibrium (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=45006)

olga 22-10-10 10:24

Seachem equilibrium
 
Καλημερα...:)
Λοιπον επειδη επειγει μια μικρη αγορα που θελω να κανω,το πραγμα εχει ως εξης. Το καλοκαιρι που πηγα μια βολτιτσα απο Αθηνα εκανα μια τσαρκα στο water inn και βρηκα σε προσφορα το equilibrium της seachem (4 ευρω και κατι ψιλα) και το τσακωσα.Στο δρομο καθως γυρνουσαμε ειδα στην ετικετα οτι το συγκεκριμενο προ'ι'ον ναι μεν εχει τα καταλληλα για τα φυτα στοιχεια,αλλα ανεβαζει μονο την γενικη σκληροτητα και οχι την ανθρακικη,γι'αυτο και συστηνει παραλληλη χρηση με το alkaline buffer.Πηγα εχθες να ριξω την παραγγελια και διαβαζω στα χαρακτηριστικα του προ'ι'οντος αυτο http://petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=564.
Σαν πολυ δεν το ανεβαζει το ΡΗ ? μηπως χρειαζομαι αλλο πραγμα ? Χρησιμοποιει καποιος το equilibrium για να μου πει πως το δουλευει και σε συνδιασμο με τι αλλο ?

george 22-10-10 10:29

Tι τα θέλεις τα ζουμιά....θα μπλέξεις

olga 22-10-10 10:36

Μαλλον εχω μπλεξει ηδη Γιωργο....ελα ομως που πρεπει κατι να βαλω ,σκετη οσμωση δεν γινεται και το νερο της βρυσης μας για αλλη μια φορα δεν κανει ουτε για μαγειρεμα,εχουμε παλι νερο-απαγορευση στην Περαια μεχρι νεωτερας,οποτε εχω παραιτηθει και γω εδω και καιρο και δεν το βαζω ουτε στο ενυδρειο..:(

lion 22-10-10 10:45

Νομίζω η σόδα ανεβάζει μόνο την ανθρακική σκληρότητα. Κάνε μία δοκιμή σε λίγο νερό ΑΟ και μέτρα.

panos1972 22-10-10 10:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από olga (Μήνυμα 496888)
Μαλλον εχω μπλεξει ηδη Γιωργο....ελα ομως που πρεπει κατι να βαλω ,σκετη οσμωση δεν γινεται και το νερο της βρυσης μας για αλλη μια φορα δεν κανει ουτε για μαγειρεμα,εχουμε παλι νερο-απαγορευση στην Περαια μεχρι νεωτερας,οποτε εχω παραιτηθει και γω εδω και καιρο και δεν το βαζω ουτε στο ενυδρειο..:(

Υπερχλωριωμένο!
Το έχω δοκιμάσει στα ενυδρεία με διπλή δόση prime!
Κανένα πρόβλημα!!!

george 22-10-10 10:59

http://www.seachem.com/Products/prod...uilibrium.html

olga 22-10-10 11:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos1972 (Μήνυμα 496904)
Υπερχλωριωμένο!
Το έχω δοκιμάσει στα ενυδρεία με διπλή δόση prime!
Κανένα πρόβλημα!!!

Προς το παρον μεχρι και ο σκυλος πινει εμφιαλωμενο..μια φιλη εδω εχει αλλεργιες και την προηγουμενη φορα που εγινε το ιδιο,πριν ριξουν χλωριο,γεμισε κοκκινιλες το σωμα της μετα το μπανιο..


Αρα δηλαδη,εκτος απο το ενδεχομενο της σοδας,το καταλληλο προί'ον της seachem ειναι οντως το alkaline buffer...ε?

panos1972 22-10-10 13:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από olga (Μήνυμα 496923)
Προς το παρον μεχρι και ο σκυλος πινει εμφιαλωμενο..μια φιλη εδω εχει αλλεργιες και την προηγουμενη φορα που εγινε το ιδιο,πριν ριξουν χλωριο,γεμισε κοκκινιλες το σωμα της μετα το μπανιο..

Συμπλήρωσε τη φόρμα για τις ασθένειες, συνόδεψέ την με καθαρές φωτογραφίες, κι αν χρειάζεται να περάσω από κει να την αλλείψω και με melafix!!! (Μα τι γουρούνι!!!!!:D:D:D:D)

olga 22-10-10 15:36

:D:D:D

netblues 22-10-10 16:20

Οσμωση + equilibrium + (ελαχιστη) σοδα για να μην πεφτει πολυ το ph, σε φυτεμενο μια χαρα τα παει..
(το μονο που δεν πηγε ειναι java-moss - fern.. ).

ΥΓ Φυσικα γινεται και αλλιως, αλλα για οποιον θελει να ξερει ακριβως τι βαζει μεσα, ειναι μαλλον η καλυτερη μεθοδος.

lion 22-10-10 16:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues (Μήνυμα 497093)
.... (το μονο που δεν πηγε ειναι java-moss - fern.. ).

Χάλασε ή δεν είχε καλή ανάπτυξη;

netblues 22-10-10 17:39

Δεν χαλασε, αλλα δεν ειχε αναπτυξη και αρχισε να μαζευει αλγη...
Το μετεφερα σε νερο βρυσης και εσιαξε...

Το πιο πιθανο ειναι οτι τι ενοχλει το χαμηλο Ph

olga 22-10-10 20:23

Ξερουμε δοσολογια σοδας,η ριχνω σε ενα μπετονακι λιγο-λιγο και μετραω?
Ευχαριστω παντως...οσο για την μος,δεν μου πηγαινε ουτε σε νερο βρυσης,αλλα ουτε και σε οσμωση (με την οσμωση εχει αργη αναπτυξη και αλγες,στης βρυσης καταστρεφοταν τελειως)

netblues 22-10-10 20:24

Σε ποσα λιτρα ενυδρειο?
Με τι μετραμε?

Raven 23-10-10 01:11

Πολλα ειδη moss εχουν ευαισθησια στα υψηλα νιτρικα. Aλλα παιζουν κι αλλοι παραγοντες ισως που ακομα δεν εχω κατανοησει. Για παραδειγμα εμενα ποτε δεν μου πηγε καλα η java moss στα high tech :confused: ενω ξεκιναγε δυναμικα στο τελος εσβηνε και την εχανα....άλλα πιο ιδιοτροπα και δυσκολα μοςς πηγαιναν μια χαρα.

olga 23-10-10 04:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues (Μήνυμα 497188)
Σε ποσα λιτρα ενυδρειο?
Με τι μετραμε?


45 καθαρα,μετραω με υγρο τεστακι api.
Αλεξανδρε εχω καταστρεψει μεγααααλες ποσοτητες μος μεχρι τωρα,τις εχω δοκιμασει απο πολυ σκληρο νερο μεχρι πολυ μαλακο,νιτρικα παντα χαμηλα..τιποτα,λιγο καλυτερα μου παει η christmas ,μην φανταστεις κατι φοβερο,απλη επιβιωση.Βουρρ για moss tank :D

netblues 23-10-10 10:48

Θα συμφωνησω με τα high tech φυτεμενα και τη java moss..
Απλα δεν.
Σε 45 λιτρα η οποιαδηποτε ρυθμιση του Ph με σοδα ειναι πολυ δυσκολη.
Εχεις και ψαρια μέσα?
Σε τοσα λιγα λιτρα, σοδα στη μυτη του μαχαιριου και μετρηση μετα απο καμμια ωρα.
(πρακτικα θες ενα ηλεκτρονικο πεχαμετρο γιατι αλλιως ειναι δουλειες για φυλακισμενους αυτα...)

Με την προυποθεση οτι οι αλλαγες γινονται με ευλαβικη ρουτινα, ισως μια ασβεστολιθηκη πετρα που θα λιωνει σιγα σιγα ειναι καλυτερη ιδεα απο τη σοδα.
Σταθερο δεν θα ειναι, αλλα τουλαχιστον θα μεταβαλλεται λιγο πιο σταθερα..

delta66 23-10-10 22:47

Τι ψαρια εχει το ενυδρειο?

olga 23-10-10 23:17

Εχει pseudomugil (gertrudae και φουρκατακια)

delta66 24-10-10 01:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από olga (Μήνυμα 497653)
Εχει pseudomugil (gertrudae και φουρκατακια)

Νομιζω πως αυτο (σε μικρη δοση) μαζι με το equilibrium θα κανει τη δουλεια που θες.

Αν δεν βγαλεις ακρη, προτιμησε το Dennerle remineral.
Ανεβαζει ταυτοχρονα gH και kH σε αναλογια 2 (gh) προς 1.3 (kH)

olga 24-10-10 02:12

Η αληθεια ειναι οτι με μπερδεψε το πρωτο..της dennerle φαινεται πιο απλο γιατι κανει διπλη δουλεια,αλλα ηθελα να βγαλω ακρη με το equilibrium,να μην παει χαμενο μιας και το αγορασα.Το πρωτο λεει οτι σταθεροποιει το ΡΗ,αλλα πως?χωρις να ανεβασει το ΚΗ?το ΡΗ δεν το ρυθμιζω με το διοξειδιο και αναλογα με τις τιμες ΚΗ που εχω?:confused:

delta66 24-10-10 08:16

Βαλε μικροτερη δοση.

http://www.seachem.com/support/FAQs/AlkalineBuffer.html

Alkaline Buffer™ is a non-phosphate buffer designed to raise pH and alkalinity (KH)

What distinguishes Alkaline Buffer™ from other buffers is that it does not contain phosphates. This makes it ideal for the planted aquarium, where excess phosphate could contribute to undesirable algae growth.

Directions
Use 7 g (1 level teaspoon) for every 40 L (10 gallons*) daily until desired pH is reached (this dose raises alkalinity by about 2 meq/L (5.6 dKH))




Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:16.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,03165 seconds with 11 queries