Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δίσκοι (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=25)
-   -   τι φιλτρανση σε ενυδρειο δισκων (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=84437)

νικοσ3347 17-01-15 16:10

τι φιλτρανση σε ενυδρειο δισκων
 
Καλησπερα, θελω να ξεκινησω ενα ενυδρειο με δισκους, θα προμηθευτω ενα ενυδρειομ400 λιτρα και εχω για φιλτραρισμα ενα serafil 1300, πιστευεται οτι ειναι οκ για 4-5 δισκους?

Κωστας Malawi 17-01-15 16:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από νικοσ3347 (Μήνυμα 871089)
Καλησπερα, θελω να ξεκινησω ενα ενυδρειο με δισκους, θα προμηθευτω ενα ενυδρειομ400 λιτρα και εχω για φιλτραρισμα ενα serafil 1300, πιστευεται οτι ειναι οκ για 4-5 δισκους?

καλησπερα!!τι χωρητικοτητα εχει το φιλτρο?καλυτερα ξεκινα με περισσοτερους δισκους..8+

νικοσ3347 17-01-15 16:44

3 Συνημμένο(α)
Πρεπει να ειναι 10 λιτρα,

http://www.acuariosdepared.com/Filtr...erafil-1300/en

Και το ενυδρειομειναιμ350 λιτρ εκανα λαθος ειναι αυτο:

(Δεν ξερω αν ενδεικνυται για δισκους...

Κωστας Malawi 17-01-15 16:52

το φιλτρο καλο δειχνει για τα λιτρα.το θεμα ειναι οτι οι δισκοι πρεπει να μπουν 10 μαζι οταν ειναι μικροι.μετα δεν ξερω αν μπορεις να κρατησεις λιγοτερους γιατι αμα μεγαλωσουν θα τους πεσει λιγο μικρο το ενυδρειο. για σιγουρα περιμενε να απαντησει καποιος δισκας γιατι εγω οτι ξερω το ξερω απο τον αδερφο μου..

καλα απο αφρικανικο σε δισκους θα πας??ξανασκεψου το:p:p:p

ειναι ζωρικοι οι δισκοι.μονο με τα ταισματα να δεις που θα φτανουν τα νιτρικα αρκει...γι αυτο θελουν και λιτρα.

delta66 17-01-15 16:53

Ξεκινα με την ιδεα να βαλεις δυο φιλτρα τουλαχιστον (για ασφαλεια).
Απο 5-6 λιτρα υλικα τουλαχιστον, το καθενα.
Και παντα μιλωντας αναλογα την ιχθυοφορτωση και το ταισμα.
Αν δεν φτασουν αυτα τα φιλτρα, βαζεις κι αλλο.

Υπολογισε οτι μπορει να χρειαστουν και κανα δυο μικρα (1-2 λιτρα χωρητικοτητα) στην ακρη, για αλλες δουλειες.
Ισως και κανενα αεροφιλτρο για καμια καραντινα/νοσοκομειο.

νικοσ3347 17-01-15 16:57

Αυτο το ενυδρειο μπορει να φιλοξενισει δισκους?
Αν ναι ποσους να βαλω?

delta66 17-01-15 17:02

Μην παρασυρεσαι απο τις προδιαγραφες που αναφερουν καποια φιλτρα.
Πχ οταν λενε καδος 10 λιτρα δεν σημαινει οτι χωρανε και 10 λιτρα υλικα.
Πριν το αγορασεις, ρωτα συνχομπιστες ποσα λιτρα υλικα χωρανε πραγματικα.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από νικοσ3347 (Μήνυμα 871102)
Αυτο το ενυδρειο μπορει να φιλοξενισει δισκους?
Αν ναι ποσους να βαλω?

Ετσι οπως ειναι στημενο, δεν ειναι σωστο για δισκους.
Τι διαστασεις εχει?

νικοσ3347 17-01-15 17:54

Το setafil 1300 το εχω ειδη, το φιλτρο ειναι Anubias A1200C 120x45x65

delta66 17-01-15 18:22

Δεδομενου του ενυδρειου και οτι ειναι καλυτερο να εχουμε τα ψαρια αυτα σε αριθμο τουλαχιστον 8 ατομων, θελεις αλλο ενα μεγαλο φιλτρο με 6 λιτρα υλικα τουλαχιστον.
Αλλαγες νερου συχνες. (Με μαλακο νερο προετοιμασμενο σε ιδια θερμοκρασια ή και λιγο πιο δροσερο, ιδιου pH KH GH με του ενυδρειου).
Θερμανση τουλαχιστον 500w.

Αμμο στο βυθο και σχετικα καθετα τοποθετημενα ξυλα με χοντρα κλαδια, ως διακοσμηση.

νικοσ3347 17-01-15 19:51

Delta6 ειχα ερθει πιο παλια να παρω καποια σαλιγκαρια απο σενα και μου ειχες δειξει το ενυδρειο σου με τα χρυσοψαρα και σκεφτομαι οτι ισως φτιαξω ενα τετοιο φιλτρο πλατης, για να παιρνει πολυ υλικο, το θεμα μου ειναι αν αυτο το ενυδρειο θα μπορει να φιλοξενισει 8 δισκους ή θα βασανιζονται?

Diskus fan 17-01-15 20:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από νικοσ3347 (Μήνυμα 871096)
Πρεπει να ειναι 10 λιτρα,

http://www.acuariosdepared.com/Filtr...erafil-1300/en

Και το ενυδρειομειναιμ350 λιτρ εκανα λαθος ειναι αυτο:

(Δεν ξερω αν ενδεικνυται για δισκους...

Ένα μειονέκτημα που του βρίσκω είναι ότι... είναι καμπύλο στην οθόνη.
Εμένα ΔΕΝ μου αρέσουν τα ενυδρεία αυτά γιατί... παραμορφώνουν το χώρο τα ψάρια.
Το θέμα δίσκοι είναι λίγο "περίεργο"... όταν είναι μικροί έχουν ανάγκη μεγαλύτερο αριθμό ομάδας από ότι οι μεγάλοι... γιατί το ξύλο για την κυριαρχία κάποιες φορές πάει σύννεφο (ειδικά κατά την ώρα του φαγητού) και αυτό είναι εξαρτώμενο από την ιδιοσυγκρασία του εκάστοτε δίσκου. ΑΝ δε τύχει και ζευγάρωμα... άστα να πάνε... εκεί θα γίνει "εμπόλεμη ζώνη".
Εκ' των ανωτέρω λοιπόν... μικρούς (3-5 εκ.) μπορείς να βάλεις ακόμα και 15 (θα ήταν πολύ καλύτερο από 5-8 ) αλλά... θα αρχίσεις να κυνηγάς με την απόχη (και με ότι αυτό συνεπάγεται) για να βγάλεις σε 7-8 μήνες ψάρια... ή θα τρέχεις να πληρώνεις μεγαλύτερο ενυδρείο.
Καλύτερα να αποφασίσεις από ΠΡΙΝ... για να ΜΗΝ "τρέχεις" μετά.- ;)

ΥΓ. Εκείνο το κείμενο μου... ΔΕΝ θα μάθω ποτέ πως μπαίνει... ας το κάνει κάποιος που ξέρει ( :D )... να διαβάσει κι ο φίλος μερικά επιπλέον πράγματα.- ;)

delta66 17-01-15 20:40

Kαποιο λαθος κανεις.
Το ενυδρειο μου δεν εχει φιλτρο πλατης. Με ενα eheim 2080 λειτουργει και εχω και ενα 2217 στη ντουλαπα ως καβατζα. (το εχω με ενα φιλτρο γιατι δεν φοβαμαι να μεινει και χωρις φιλτρανση, με τοσο ελαφρια ιχθυοφορτωση και οντας ωριμο καμποσα χρονια, Και το 2217 να εβαζα μονο του θα εφτανε και θα περισσευε)
Δεν συνιστω να φτιαξεις φιλτρα πλατης για το ενυδρειο σου, γιατι θα μειωσει κι αλλο το διαθεσιμο χωρο για τα ψαρια.
Αν πουμε για σαμπ απο κατω απο το ενυδρειο ΟΚ.

Το κειμενο σου FAN
Πόσα λίτρα χρειάζονται επιτέλους .... οι δίσκοι;

Diskus fan 17-01-15 20:42

Σε ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ... Σπύρο.- ;)

νικοσ3347 17-01-15 21:00

Αρα ενα ιδανικο ενυδρειο ειναι 400 με 500 λιτρα, σωστα?
Προσπαθω να καταλαβω και εγω απο τις δικε σας εμπειριες γι αυτο κανω τοσες ερωτησεις.

delta66 17-01-15 21:07

Η αποψη μου ειναι οτι τετοια ψαρια ειναι για ενυδρειο εναμιση μετρο και 400 λτ (καθαρα νερο) και πανω, με μινιμουμ το ενυδρειο 1.20 και 300 καθαρα λτ για τις περιπτωσεις που εχει ορεξη ο χομπιστας για εντατικοτερη συντηρηση και παντα να υπαρχει και τυχη να μην του πεσουν δυστροπα ψαρια.

Diskus fan 17-01-15 21:34

Η απάντηση είναι απλή... όσο μεγαλύτερο... τόσο καλύτερα (νομίζω η απάντηση υπάρχει και ήδη στο κείμενο άλλωστε).
Το ελάχιστο στο μήκος... θα συμφωνήσω με τον Σπύρο από 1.50 μέτρο είναι καλά.-

νικοσ3347 21-01-15 19:45

το ενυδρειο ομως το εχω παρει, η γνωμη σας πια ειναι να μην ξεκινησω το δισκαδικο ή να το επειχηρήσω?

delta66 21-01-15 20:40

Αν εχεις τη διαθεση να ασχοληθεις εντατικα (σε οτι κι αν χρειαστει) με το ενυδρειο πιστευω οτι αξιζει να προσπαθησεις.
Μπορει να χρειαστουν και καποια επιπλεον εξοδα στην πορεια.
Καμια καραντινα, επιπλεον θερμαντηρας, κοντρολερ θερμοκρασιας, φιλτρο, ανθρακας κλπ
Αυτα ομως ακομα και σε αλλα ενυδρεια χρειαζονται κανονικα.

Με 7 ψαρια (καλης) εκτροφης ("εφηβους"), και καθολου συγκατοικους.
Δωσε προσοχη στο στησιμο (διακοσμηση) πριν βαλεις τα ψαρια μεσα.

Diskus fan 22-01-15 01:11

Το ΑΝ μπορείς να το ξεκινήσεις... θα το εξετάσεις εσύ.
Το μήκος του θα επιρρεάσει σχετικά σύντομα την κατάσταση του ενυδρείου σου (έγραψα πιο πάνω για την συμπεριφορά τους).
Θα πρέπει να προτιμήσεις για αγορά μικρούς δίσκους (3-5 εκ.) και να βάλεις 12-15... αλλά με πρόθεση να αρχίσεις να απομακρύνεις όσο μεγαλώνουν κάποιους από αυτούς... για να ΜΗΝ γίνει "πεδίο μάχης". Αυτό όπως καταλαβαίνεις έχει και κάποιες δυσκολίες... κυνήγι για να τους πιάσεις ανάμεσα στα ξύλα και παράλληλα στρεσάρισμα για τα ψάρια.
Όταν φτάσουν τα 12-14 εκ. θα αρχίσουν να χτυπιούνται... πιο έντονα. Το κακό είναι ότι όσο μειώνεται η ομάδα... ανεβαίνει η επιθετικότητα.
ΑΝ δημιουργηθεί ζευγάρι... στα 60-80 εκ. (εφ' όσον γεννήσουν αυγά) ότι πλησιάζει θα τρώει κυνήγι και κοπάνημα. Κάποιοι είναι περισσότερο κι άλλοι λιγότερο επιθετικοί... οι πιο "ζόρικοι" μπορούν και να σκοτώσουν άλλα ψάρια. Σε 40 εκ. θα μπορέσουν να "στριμωχτούν" οι υπόλοιποι (έστω κι αν είναι 6 άτομα);
ΑΝ βάλεις "έφηβους" όπως προτείνει ο Σπύρος... το πρόβλημα... θα έρθει ακόμα πιο γρήγορα.-

νικοσ3347 23-01-15 00:44

Ευχαριστω για τη βοηθεια αρχικα...
Οχι εφηβουε ε? Ελεγα να βαλω cory, να μην βαλω ουτε ανκιστρους ουτε σαε?
Τι υποστρωμα να βαλω, αμμο, λευκη ή μαυρο?
-------------------------
Δεν εννουσα εφηβους , οχι συγκατοικους εννουσα..!

Diskus fan 24-01-15 21:57

Οι δίσκοι θέλουν λευκή... το ίδιο και τα μάτια σου.-

νικοσ3347 25-01-15 22:48

Θα μπορουσα-πρεπει να βαλω καποιο σαλιγκαρι ή κανενα ανκιστρους για καθαρισμου βυθου και αλγης?

Diskus fan 26-01-15 21:45

Άλγη σε υγειές ενυδρείο... ΔΕΝ υπάρχει.-

Γιώργος Κ 01-02-15 21:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan (Μήνυμα 872536)
Άλγη σε υγειές ενυδρείο... ΔΕΝ υπάρχει.-

Ισως οι εξαιρεσεις ειναι η κλαδοφορα αλλα και το κυανοβακτηριο οπου και οι δυο εμφανιζονται σε ενα "σωστο" ενυδρειο απο αποψης ποιοτητας νερου για αυτο και ειναι δυσκολες στη καταπολεμηση τους!

Diskus fan 03-02-15 12:07

Ωρέ Γιώργο... το κυανοβακτήριο είναι η BGA;
Ούτε σαν εξαίρεση το έχω δει... ούτε δύσκολο στην καταπολέμιση;

pagokoftis 03-02-15 13:08

Χώθηκα κι εγώ σε άγνωστα μέρη :-)
Καθώς ακούω οτι για τους δίσκους χρειάζεται πολύ καλή φίλτρανση και πολλές αλλαγές νερού για να μειώνονται τα νιτρικά, λόγω ταΐσματος και χωρίς να υποτιμώ σε καμία περίπτωση και τις 2 ρουτίνες, έχει σκεφτεί κανένας να χρησιμοποιήσει algae scrubber στα ενυδρεία του??
Το χρησιμοποιώ εγώ στα μεσογειακά μου και τα νιτρικά δεν κάνουν εμφάνιση καν... και τροφή με το τσουβάλι, χειροποίητη με γαρίδες, καλαμαρι, σκουλήκια κλπ..
Είναι αρκετοί που την χρησιμοποιούν και σε γλυκό νερό την μέθοδο και έχουν ησυχάσει!!!
Το scrubber το θεωρώ την καλύτερη/φυσικότερη μέθοδο φίλτρανσης γενικά!!
Σε 400 λίτρα μεσογειακό, και με τέτοιο τάισμα, θα έπρεπε η να δίνω μισό μισθό για αλάτια, ή να κουβαλάω 200 λίτρα θάλασσα την βδομάδα για αλλαγές τουλάχιστον...
Ελπίζω να έδωσα μια καλή ιδέα!! Παραθέτω και ένα λινκ με δισκοενυδρείο...
http://algaescrubber.net/forums/show...94-Discus-tank
-------------------------
Περιοδικά, όταν έψαχνα παλιά πληροφορίες για να φτιάξω το scrubber, είχα δει posts με ενυδρεία δίσκων χωρίς αλλαγή νερού για 3-4 μήνες με νιτρικά στον πάτο, απλά πρόσθεταν κάποια traces που καταναλώνονταν και από το scrubber...

delta66 03-02-15 14:48

Καλη ιδεα η απονιτροποιηση με algae scrubber, αλλα σκεψου γιατι τη χρησιμοποιουν στα θαλλασινα και τι άλλα κανουν παραλληλα και γιατι, οπως και αν συμφερει να γινεται και σε ενυδρεια γλυκου νερου (και μαλιστα τοσο μεγαλα οσο ενα σωστο δισκοενυδρειο)?

Σαν βοηθητικο μεσο την ασπαζομαι, αλλα δεν θα μου καθοριζει τις ρουτινες μου η μετρηση νιτρικων.
Ακομα και μηδεν να ειναι τα νιτρικα, οι ρουτινες μου παραμενουν ιδιες.
Το νερο δεν ειναι μονο .... νιτρικα.

Ξαναβαζω το λινκ για οποιον δεν το εχει διαβασει (και οτι μπορεσει να καταλαβει ο καθενας).
THE REDOX POTENTIAL (ORP) IN AQUARIUMS & PONDS; How It Relates To Good Aquatic (Fish/Invertebrate) Health
Αν δεν το καταλαβει, απλα ας το εμπιστευθει.
Μαζι με αυτο, Aquarium Cleaning; Reasons and Methods for Water Changes.

Καπου ειχα διαβασει μια πολυ σοφη ρηση. "We don't keep fish. We keep water". (Δεν συντηρουμε ψαρια. Συντηρουμε νερο).
Και τα του νερου πρεπει να μελεταμε εντατικα.
-------------------------
ΥΓ Το βρηκα
Εδω http://www.seriouslyfish.com/cycling-an-aquarium/
Στο 4

Γιώργος Κ 03-02-15 14:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan (Μήνυμα 873878)
Ωρέ Γιώργο... το κυανοβακτήριο είναι η BGA;
Ούτε σαν εξαίρεση το έχω δει... ούτε δύσκολο στην καταπολέμιση;

Ναι η BGA ... ειναι η μονη ισως που μπορει να "φτιαξει" τα δικα της νιτρικα ακομα και οταν λειπουν απο το νερο του ενυδρειου και για αυτο θεωρειται "δυσκολη" στην αντιμετωπιση της! Δυσκολη οσο αφορα την αντιμετωπιση της απλα με αλλαγες νερου που αναβαθμιζουν τη ποιοτητα νερου αλλα "ευκολη" στην αντιμετωπιση της με ενα ηπιο αντιβιωτικο !
Σε ενα υγειες ενυδρειο συμφωνα με τα παραπανω δεν αποκλειεται να παρουσιαστει BGA ..

pagokoftis 03-02-15 22:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 873911)
Καλη ιδεα η απονιτροποιηση με algae scrubber, αλλα σκεψου γιατι τη χρησιμοποιουν στα θαλλασινα και τι άλλα κανουν παραλληλα και γιατι, οπως και αν συμφερει να γινεται και σε ενυδρεια γλυκου νερου (και μαλιστα τοσο μεγαλα οσο ενα σωστο δισκοενυδρειο)?

Σαν βοηθητικο μεσο την ασπαζομαι, αλλα δεν θα μου καθοριζει τις ρουτινες μου η μετρηση νιτρικων.
Ακομα και μηδεν να ειναι τα νιτρικα, οι ρουτινες μου παραμενουν ιδιες.
Το νερο δεν ειναι μονο .... νιτρικα.

Ξαναβαζω το λινκ για οποιον δεν το εχει διαβασει (και οτι μπορεσει να καταλαβει ο καθενας).
THE REDOX POTENTIAL (ORP) IN AQUARIUMS & PONDS; How It Relates To Good Aquatic (Fish/Invertebrate) Health
Αν δεν το καταλαβει, απλα ας το εμπιστευθει.
Μαζι με αυτο, Aquarium Cleaning; Reasons and Methods for Water Changes.

Καπου ειχα διαβασει μια πολυ σοφη ρηση. "We don't keep fish. We keep water". (Δεν συντηρουμε ψαρια. Συντηρουμε νερο).
Και τα του νερου πρεπει να μελεταμε εντατικα.
-------------------------
ΥΓ Το βρηκα
Εδω http://www.seriouslyfish.com/cycling-an-aquarium/
Στο 4

Δεν διαφωνώ σε τίποτα από αυτά, ίσα ίσα το αντίθετο!! Κι εγώ στα μεσογειακά μου, όπου υπάρχει μόνο algae scrubber, ανθρακας και κάλτσες, αλλαγές νερού κάνω σχεδόν κάθε βδομάδα, αλλά δεν θα έφταναν ούτε στο ελάχιστο για το τάισμα που κάνω...
Απλά το έγραψα σαν συμπληρωματικό όπλο κατά των νιτρικών και νομίζω το έκανα σαφές... Για το τρίμηνο στο τέλος, δεν το υιοθετώ σαν τακτική φυσικά, απλά το έγραψα για να δείξω την αποτελεσματικότητα της μεθόδου αυτής!!
Έχω 2 γνωστούς που έχουν δίσκους και είναι έτοιμοι να το παρατήσουν γιατί έχουν βαρεθεί την διαδικασία των συχνών αλλαγών.. Ο ένας έκανε κάθε 2-3 μέρες το μισο ενυδρείο γιατί ανέβαιναν τα νιτρικά.. Οπότε εκεί πιστεύω θα βοηθούσε να γίνονται κάθε βδομάδα και σε μικρότερη ποσότητα...
Επειδή τους μπρίζωσα και είδα και το θέμα, γι' αυτό έγραψα, χωρίς να έχω καμία απολύτως εμπειρία με δίσκους...

delta66 03-02-15 22:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis (Μήνυμα 873951)
Έχω 2 γνωστούς που έχουν δίσκους και είναι έτοιμοι να το παρατήσουν γιατί έχουν βαρεθεί την διαδικασία των συχνών αλλαγών.. Ο ένας έκανε κάθε 2-3 μέρες το μισο ενυδρείο γιατί ανέβαιναν τα νιτρικά.. Οπότε εκεί πιστεύω θα βοηθούσε να γίνονται κάθε βδομάδα και σε μικρότερη ποσότητα...

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 873911)
Σαν βοηθητικο μεσο την ασπαζομαι, αλλα δεν θα μου καθοριζει τις ρουτινες μου η μετρηση νιτρικων.
Ακομα και μηδεν να ειναι τα νιτρικα, οι ρουτινες μου παραμενουν ιδιες.
Το νερο δεν ειναι μονο .... νιτρικα.

THE REDOX POTENTIAL (ORP) IN AQUARIUMS & PONDS; How It Relates To Good Aquatic (Fish/Invertebrate) Health

:rolleyes::rolleyes:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:53.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02803 seconds with 11 queries