Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Επιλογή οικονομικού εξωτερικού φιλτρου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=103835)

kotsos83 16-05-20 00:30

Επιλογή οικονομικού εξωτερικού φιλτρου
 
Πάνω που είχα αποφασίσει να πάρω το dophin astro 2208 στα 60 ευρώ, έπεσα επάνω σε προσφορά γνωστού petsop που έχει το ποιοτικό fluval 107 στην ίδια τιμή και μάλιστα με 5 χρόνια εγγύηση.Το ενυδρείο που θα μπει είναι μικτά 100 λίτρα (60*35*50) και θα είναι φουλ φυτεμένο με λίγα σχετικά ψαράκια (σκέφτομαι ή ένα ζευγάρι κριμπένσις ή ένα μονομάχο μαζί με ένα κοπαδάκι 10 μικρών που θα ταιριάζουν.Από ότι είδα σαν μέγεθος κάδου είναι σχεδόν ίδια,η μόνη διαφορά είναι στο μοτέρ (700λ/ώρα το dophin με 550λ/ώρα το fluval). Εσείς πιο λέτε???Είναι κάνεις που έχει κάποιο από αυτά?

Alex_Salonica 16-05-20 00:46

Εγώ θα σου πρότεινα να δεις και το eheim ecco pro 200.

Άριστο φίλτρο και με τη μισή κατανάλωση σε σχέση με τα προηγούμενα.

Αν θα έπρεπε να διαλέξω ανάμεσα στα δύο που αναφέρεσαι θα πήγαινα με κλειστά μάτια στο fluval.

dongvc 16-05-20 01:57

Καλησπέρα...καλημέρα όπως θέλετε..
αυτή η προσφορά όντως έχει βγάλει μάτι τις τελευταίες μέρες...Αν μιλησεις για μονομάχι που δνε πολυθέλει έντονες ροές τότε νομίζω ότι με το fluval καλυπτεσαι σαν ονομαστικές τιμές. βέβαια υπολογίζεις και απώλειες στις ονομαστικές.

sarpijk 16-05-20 11:29

Εννoειται fluval! Εχω δυο εδω και χρονια. Για 60 αρι με μονομαχο βεβαια ισως πηγαινα και σε μεγαλο κρεμαστο με την προϋπόθεση οτι θα είναι γεματο φυτα.

kotsos83 17-05-20 22:45

Σας ευχαριστώ παιδιά μάλλον για fluval με βλέπω.

dongvc 18-05-20 14:56

Υπάρχει και η σειρά classic της eheim η οποία είναι σκυλιά...πολύ σκυλιά όμως και ευκολα στο καθαρισμα

dearangelo 18-05-20 19:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dongvc (Μήνυμα 1058784)
Υπάρχει και η σειρά classic της eheim η οποία είναι σκυλιά...πολύ σκυλιά όμως και ευκολα στο καθαρισμα

αν και καπως πρωτόγονα, ειναι μια πολυ καλη και για πάντα, επιλογή, εχω 2 προφεσσιοναλ 2, ι εκο 300, και ενα 3ε... ολα σκυλιά... δεν ξερω αλλη εταιρεια...

dongvc 18-05-20 20:43

Οκ συμφωνω. απλα είναι all time classic για εμένα. δεν έχω δουλέψει τις άλλες σειρές επομένως δεν έχω άποψη. Τώρα τρέχω ένα fx4 μαζί με ένα classic 600. Το μόνο που μπορώ να προσάψω κατ΄εμέ σαν μειωνέκτημα να το πω, είναι ότι αν για παράδειγμα ανοιξω φίλτρο καθαρισω κλπ κλπ και γεμίσω ξέρω εγώ το μισό κάδο με νερό του πέρνει λίγη ώρα μέχρι να πετάξει τον αέρα μέσα από τον κάδο.άντε να χρειαστεί και λίγο κουνιματάκι Το fx και με μισό κάδο να το έχω με νερό θα του ριμάξει τα...τον πετάει τον αέρα με την μια.
Eπίσης να σημειώσω ότι ένα μειον...που δεν μπορώ να το πω και απόλυτα μείον, είναι οτι στο fx μιας και το pimpαρα, είχα κάτι θορύβους στην αρχή. Μάλλον μέχρι να κάτσει εντελώς το βιολογικό. Με το eheim, μόλις πετάξει τον αέρα, νομίζεις οτι δεν έχεις φίλτρο.
Επίσης έχω διαβάσει καλά σχόλια και για τα oase. Έχω πάρει ένα μικρό εξωτερικό (το πιο μικρό που υπάρχει) για ένα άλλο setup που ετοιμάζω (αυτη η καραντίνα μας έκαψε λεμε..)Απλά είναι λίγο πιο τσιμήμένα σαν τιμή.Αμερικάνος κλασσικά.....

alphonse 19-05-20 09:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica (Μήνυμα 1058755)
Εγώ θα σου πρότεινα να δεις και το eheim ecco pro 200...

:smt023:smt023:smt023


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:41.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01398 seconds with 11 queries