Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=20)
-   -   Μαυριζει η ακρη της ουρας του χρυσοψαρου.... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=102085)

AlexTsik 24-01-19 14:43

Μαυριζει η ακρη της ουρας του χρυσοψαρου....
 
Καλησπερα σε ολους,

Χασαμε τη λευκη χρυσοψαρινα μας αλλα ο ψαρης μας(πορτοκαλι fancy) απο το Σαββατο εχει αναστηθει.....παει εξαιρετικα. Προσθεσα αντλια αερος το Σαββατο, μπορει να επαιξε ρολο. Αυτο που συμβαινει ομως τωρα, χωρις αλλα συμπτωματα σε οτι αφορα τη διαθεση του, ειναι οτι η ουρα του φαινεται σαν καψαλισμενη. Στην ακρη της μαυριζει....τι μπορει να σημαινει?
Αμμωνια ΟΚ, αλλαγη νερου εγινε χθες, ολα καλα....αλλα τι ειναι παλι αυτο? ξερει κανεις?:smt009

KostasGR 24-01-19 14:49

Τι σημαίνει αμμωνία οκ;

Αυτό στο σύμπτωμα αν δεν απατώμαι είναι συνήθως λόγω καψίματος από αμμωνία.

Συμπλήρωσε τη φόρμα ασθενειών με όλες τις πληροφορίες για να πάρεις όσο το δυνατόν σωστότερη απάντηση.

AlexTsik 24-01-19 14:53

Εννοω τσεκαρα την αμμωνια και ειναι ΟΚ, στα κατωτερα επιπεδα.

SweepingFish 24-01-19 15:07

Η αμμωνια πρεπει να ειναι 0.

Δείχνει η μέτρηση σου 0;

AlexTsik 24-01-19 16:11

Δεν ξερω τι δεν κανω σωστα, ειλικρινα αρχιζω να απελπιζομαι.
Ξαναμετρησα την αμμωνια...κι ενω ηταν 0,05 τωρα που ξαναεκανα ειναι ανεβασμενη παλι....μα χθες ειχα κανει αλλαγη και ξανακανα πριν λιγο.... Το ενυδρειο τρεχει σχεδον ενα μηνα. Ειναι 40lt και τωρα πια εχω ενα μονο fancy. Κανω συχνες αλλαγες, ειχα βαλει και μπολι στο φιλτρο, το οποιο εχει την ενδειξη 175lt... εχω βαλει και αντλια αερα... δεν εχω μεσα πλαστικα διακοσμητικα...εχω μονο φυσικο χαλικι....
-------------------------
Κανω οτι χρειαζεται για να ειναι η αμμωνια 0 αλλα προφανως δεν ειναι αρκετο... Υπαρχει περιπτωση το φιλτρο να μην λειτουργει σωστα? Ειναι λιγοτερο απο μηνα....

tsala 24-01-19 16:29

Το μαύρισμα είναι από αμμωνία συνήθως,κι εφόσον έχεις, είναι απ' αυτό.
Για μπολι τι πήρες; Υλικά , σφουγγάρι ή μουργα(βρωμονερο:D) ;
Το μπολι μπορεί να μην έχει πιάσει.
Τι υλικά έχει μέσα το φίλτρο;
Άνοιξε το , ριξτα σε μια πετσέτα και βγαλτα φωτό (μετά ξαναβαλτα πίσω)

AlexTsik 24-01-19 16:43

Επειδη πριν λιγο τα καθαρισα μαζι με την αλλαγη που του εκανα...εχει ενα μπλε σφουγγαρακι και ελαφροπετρα. Ελαφοπετρα πηρα για μπολι κι εβγαλα τον ανθρακα γιατι δεν χωραγανε ολα μαζι...

SweepingFish 24-01-19 16:49

Παίζει και ρόλο που είναι και 40 λίτρα για την αμμωνία. Εφόσον τα χρυσόψαρα είναι για 200 λίτρα + ενυδρείο, λογικό μου φαίνεται να ρυπαίνει το νερό (καθώς τα χρυσόψαρα είναι και πολύ ρυπογόνα ψάρια).

AlexTsik 24-01-19 17:00

Το ξερω αλλα ειναι 40lt για ενα μικρο χρυσοψαρακι και αλλαγες κανω παρα πολυ συχνα...

SweepingFish 24-01-19 18:09

Θα μπορεσεις στο μελλον για κάτι μεγαλύτερο; Για να εχεις και το κεφαλι σου πιο υσηχο...

KostasGR 24-01-19 19:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από AlexTsik (Μήνυμα 1050682)
Το ξερω αλλα ειναι 40lt για ενα μικρο χρυσοψαρακι και αλλαγες κανω παρα πολυ συχνα...

Δεν έχει βιολογία το φίλτρο σου προφανώς. Αν είχες ακόμα και στα 40 λίτρα δεν θα έπρεπε να έχεις αμμωνία

tsala 24-01-19 20:12

Όταν λες τα καθάρισες;
Τώρα έβαλες το μπολι.
Καθάρισες και την ελαφρόπετρα;
Με νερό βρύσης ή ενυδρείου;

KostasGR 24-01-19 20:16

Καταρχάς φοβάμαι ότι μπολι εννοεί γενικώς την ελαφρόπετρα και όχι το στρωμένο βιολογικο

tsala 24-01-19 20:30

Πήρε μπολι από συνχομπιστα , αν θυμάμαι καλά..
Άρα πήρε στρωμένη ελαφρόπετρα.
Αλλά ,αν ξεπληθηκε ακόμα δεν μπήκε, πιθανότατα τα ωφελήματα βακτήρια να μειώθηκαν δραματικά.

AlexTsik 24-01-19 21:45

Καλησπερα....μολις μπηκα σπιτι...
Και διευκρινιζω οτι μπολι πηρα πριν 2-3 εβδομαδες απο στρωμενο ενυδρειο, απο συνχομπιστα...ελαφροπετρα την οποια μετεφερα σε ταπερ με νερο απο το ενυδρειο του.
Σημερα ξεπλυνα το σφουγγαρακι του φιλτρου αφου ειδα να μαυριζει η ουρα μηοως ηταν βρωμικο πολυ και δεν φιλτραριζε σωστα το νερο, με νερο του ενυδρειου, παντα.
Ξαναμετρησα αμμωνια ...κι εχει ανεβει στο 1!!!!! Ενταξει εχω απογοητευτει πραγματικα...δεν μπορω να καταλαβω τι συμβαινει, γιατι σιγουρα κατι φταιει αλλα τι???
Οποιος μπορει να βοηθησει γιατι πραγματικα το χρειαζομαι....
Να ξαναλλαξω νερο, κανα 10lt ;;;; Αλλα και χθες αλλαξα και σημερα εκανα κι αλλη αλλαγη αλλα ολο περισσοτερο ανεβαινει η αμμωνια...και πραγματικα περασαμε απο χιλια κυμματα με τον ψαρη για να καταφερουμε τουλαχιστον να ζησει αυτος...ειναι κριμα να φυγει τωρα....

isidor 24-01-19 21:50

Πες μας λίγο τι φιλτρο έχεις και μέσα έχει μπλε σφουγγάρι και ελαφρό πέτρα?
Μην τρελενεσαι. Κάνε καθημερινές αλλαγές νερού μέχρι να στρώσει το φιλτρο σου.

AlexTsik 24-01-19 21:57

Εχω το φιλτρο που ειχε το ενυδρειο και αφορα σε 175lt. To ενυδρειο μου ειναι 40lt.
Kανω αλλαγες γυρω στα 10lt μια δυο φορες την ημερα αλλα και παλι δεν πεφτει με τιποτα...ετσι ξαφνικα αρχησε να ανεβαινει....και ολο και μαυριζει η ουρα του χρυσοψαρου...και αναρωτιεμαι τι αλλαξε υστερα απο 1 μηνα λειτουργιας και ανεβαινει η αμμωνια ετσι....γιατι μεχρι και χθες το πρωι ηταν στο πιο χαμηλο επιπεδο...ξεστρωνει το φιλτρο απο μονο του?

Artemisia 24-01-19 22:39

Καλησπερα και απο εμενα 😊 αλλαγή νερου πως κάνεις? Βγαλε και μια φωτο ενυδρειο φιλτρο αν είναι εύκολο. Σε ευχαριστώ.

AlexTsik 24-01-19 22:41

Αδειαζω νερο με την ειδικη σκουπα βυθου που αγορασα κι εχω απο νωρις ετοιμασει νερο, για να ερθει σε θερμοκρασια δωματιου και το γεμιζω με ενα γυαλινο μπωλ λιγο λιγο.... Προσπαθω να ανεβασω φωτο....

Artemisia 24-01-19 22:47

Το νερο που βάζεις πως το αποχλωριωνεις?

AlexTsik 24-01-19 22:50

Με τις σταγονες αντιχλωρ....sera aquatan...εχω παρει και το Prime μολις τελειωσει της sera να συνεχισω με εκεινο. Τις βαζω σε αναλογια αντιστοιχη και κανω την αλλαγη τουλαχιστον μετα απο κανα διωρο...το λιγοτερο.

AlexTsik 24-01-19 22:53

1 Συνημμένο(α)
Ελπιζω να ανεβει αυτη τη φορα

Artemisia 24-01-19 22:54

Οκ σκεφτομαι τι δεν παει καλά.......😕 λογικα και μπολι να μην ειχες παρει έπρεπε να ειχε στρωσει ως τωρα .
Κατι δεν παει καλά! Αλλα δεν μπορω να το εντοπίσω.
Για αρχη αλλαξε αντιχλωριο. Μην ανακατεύεις τον βυθό οταν κανεις αλλαγή. Καθε μερα αλλαγη νερου 50 % και μην ταΐζεις.

Artemisia 24-01-19 22:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από AlexTsik (Μήνυμα 1050707)
Ελπιζω να ανεβει αυτη τη φορα

Που ειναι το φιλτρο ? Υπόστρωμα δεν εχεις ε ?

AlexTsik 24-01-19 22:57

1 Συνημμένο(α)
Ακριβως την ιδια απορια εχω κι εγω...!!!
Ναι θα ακολουθησω αυτα που μου λες...το μονο που κανω ειναι οτι καπως ο βυθος ανακατευεται οταν ρουφαω....

AlexTsik 24-01-19 22:59

1 Συνημμένο(α)
Και μια απο πανω το φιλτρο...

Artemisia 24-01-19 23:00

Τωρα που εμαθες τις φώτο βγάλε και καμια την ουρα του ψαρη 😊
Μάλλον το μπολι που πηρες μας αφησε ......

AlexTsik 24-01-19 23:02

Εντωμεταξυ μια ακομα απορια....εβαλα το Σαββατο αντλια αερος...και αφενως αν δεν εχω το καπακι του ενυδρειου κλειστο...γινονται ολα μουσκεμα....αφετετου δεν μενει σταθερο και πολλες φορες το βλεπω στην επιφανεια....ταξιδευει underwater....

Artemisia 24-01-19 23:02

Ξεκίνησα να μην βλεπω και καλά 😂😂😂 αλλα το φίλτρο μαλλον ειναι ψειρακι ! Ποσα κομματάκια ελαφροπετρα πηρε ? 5 -10 ?

AlexTsik 24-01-19 23:03

Αχ ξερεις ποση ωρα προσπαθω....ο ψαρης μου δεν καθεται σε μια μερια ησυχος ουτε για ενα λεπτο.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:02.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02124 seconds with 11 queries