Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=159)
-   -   Επιτελους τελειωσε. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=27449)

Andros 16-10-08 21:33

Επιτελους τελειωσε.
 
8 Συνημμένο(α)
Ο πελλος αν δεν εσιει νουν εσιει ποδκια....
Μετα απο ενα χρονο την ξεστησα και την ξαναστησα...
και νομιζω... τελειωσα:rolleyes: νομιζω....τεσπα.
Η πρωτη φωτο στην αρχικη της μορφη.

Πάνος 16-10-08 21:51

τι ομορφα πραγματα!!!!:p
η μικρη "βοηθητικη??" λιμνη τι ρολο παιζει επειδη δεν κατεχω απο αυτα??

και μια αλλη ερωτηση...μπορεις να ναεβασεις λιγο την σταθμη η να βυθισεις λιγο τις γλαστρες ωστε να μη φαινεται τοσο μεγαλο μερος του πλαστικου εξω απο το νερο?? σπαει τη φυσικη εμφανιση...

ΜΠΡΑΒΟ!!!!:smt045

Andros 16-10-08 22:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 297614)
τι ομορφα πραγματα!!!!:p
η μικρη "βοηθητικη??" λιμνη τι ρολο παιζει επειδη δεν κατεχω απο αυτα??

και μια αλλη ερωτηση...μπορεις να ναεβασεις λιγο την σταθμη η να βυθισεις λιγο τις γλαστρες ωστε να μη φαινεται τοσο μεγαλο μερος του πλαστικου εξω απο το νερο?? σπαει τη φυσικη εμφανιση...

ΜΠΡΑΒΟ!!!!:smt045

Η μικρη βοηθητικη Πανο θα παιζει το ρολο του φιλτρου κατα καποιο τροπο στην οποια θα μπουν φυτα την ανοιξη και μπορει, θα δω φυσικα, να βαλω και λιγα κουνουποψαρα.
Οσο για την σταθμη του νερου (εχεις δικιο) εχω σκοπο να την ανεβασω και αλλο αφου σημερα δεν προλαβα.

Yiannis59 16-10-08 22:30

θεοπελλε εν παεις στον Βασιλη να σου καμει καναν μαθημα :D

Πάνος 16-10-08 22:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Andros (Μήνυμα 297620)
στην οποια θα μπουν φυτα την ανοιξη και μπορει, θα δω φυσικα, να βαλω και λιγα κουνουποψαρα.

:smt041:smt041 θα γινει μεγαλειο !!

elle 16-10-08 22:36

Ειναι τέλεια!!!!!
Μπράβο πολύ καλή δουλειά !!!!!

Andros 16-10-08 22:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 (Μήνυμα 297625)
θεοπελλε εν παεις στον Βασιλη να σου καμει καναν μαθημα :D

Εντο επιασα τουτον!!! :smt040

Πάνος 16-10-08 22:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Andros (Μήνυμα 297620)
και μπορει, θα δω φυσικα, να βαλω και λιγα κουνουποψαρα.

περαν των απαιτησεων,....εχεις τσεκαρει αν ειναι ασφαλες να αναμειξεις το νερο που ζουν τα χρυσοψαρα με αυτο των κουνουποψαρων?? το λεω γιατι υπηρξαν κανα 2 τραγωδιες με μιξη ελληνικων και ξενων οργανισμων....:smt101

Tolis 16-10-08 22:46

Δεν εχουν διαφορα οι παραμετροι του νερου για τα κουνουποψαρα, κεντρικης αμερικης ψαρια ειναι με σκληρα νερα, χωρια που εχουν μια τρελλη προσαρμοστικοτητα και δεν μασανε.
Αν υπολογιζεις ομως Ανδρο για αναπαραγωγες των χρυσοψαρων, με κουνουποψαρα μεσα ξεχνα το...

Πάνος 16-10-08 23:01

οταν συλλεξαμε φυτα απο τη φυση ενας φιλος τα εβαλε σε τροπικο ενυδρειο και "ξεκληριστικε" το ενυδρειο του....αυτο επισημαινω...αν ειναι φορεις επικινδυνων παρασιτων-ασθενειων..

Tolis 16-10-08 23:09

Λαθος καταλαβα σορυ νομιζα οτι μιλαγες για διαφορετικες αναγκες νερου. Βεβαιως οτιδηποτε πιασμενο αγριο πρεπει να περασει μια καραντινα πριν μπει στο τελικο του σπιτι. (Κι αρχιζει και τρωει γονο χρυσοψαρων :smt077 )

Andros 16-10-08 23:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 297630)
περαν των απαιτησεων,....εχεις τσεκαρει αν ειναι ασφαλες να αναμειξεις το νερο που ζουν τα χρυσοψαρα με αυτο των κουνουποψαρων?? το λεω γιατι υπηρξαν κανα 2 τραγωδιες με μιξη ελληνικων και ξενων οργανισμων....:smt101

Φιλοι εδω στη Κυπρο τα εχουν μαζι με χρυσοψαρα χωρις κανενα προβλημα, ετσι λενε...
Ομως, οπως ειπα και πιο πανω θα δω αν θα βαλω γιατι εχω ακουσει απο καποιους οτι τρωνε τους γονους και απο καποιους αλλους οτι δεν υπαρχει προβλημα.
Βασικα αυτο με καιει Πανο. Παρα του οτι δεν θα ειναι στον ιδιο χωρο με τα χρυσοψαρα και τα κοι και με το ενδεχομενο να ξεφυγουν καποια απο την μικρη λιμνη και να πεσουν στην μεγαλη αυτο με βαζει σε δευτερες σκεψεις. Θα το ψαξω ομως το πραμα...

Πάνος 16-10-08 23:27

καλη επιτυχια!! ενημερωνε μας τοσο για την πορεια της λιμνης οσο και για το θεμα της μειξης των εδων...;)

Andros 16-10-08 23:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tolis (Μήνυμα 297635)
Δεν εχουν διαφορα οι παραμετροι του νερου για τα κουνουποψαρα, κεντρικης αμερικης ψαρια ειναι με σκληρα νερα, χωρια που εχουν μια τρελλη προσαρμοστικοτητα και δεν μασανε.
Αν υπολογιζεις ομως Ανδρο για αναπαραγωγες των χρυσοψαρων, με κουνουποψαρα μεσα ξεχνα το...

Με προλαβες Τολι :D
Αρα οι δευτερες σκεψεις που εκανα σβηνονται και τα ξεχναω.

Θανάσης Ντίνης 17-10-08 00:07

μπράβο!!!!
ωραίο αποτελεσμα μου αρεσει πολυ!!!!:p:p
και η μικρή λίμνη από πάνω άπαιχτη, ωραίο αποτέλεσμα...
αγορασμένα ή τα εφτιαξες μονος σου τα βράχια?

lucy 17-10-08 08:20

Για τα βράχια ήθελα να ρωτήσω κι εγώ! Πως τα έφτιαξες; μοιάζουν πολύ με εννιαίο φυσικό βράχο. Μου θυμίζει την τεχνική αυτών που κάνουν μακέτες.
Στο μόνο που θα διαφωνίσω είναι που φαίνονται οι γλάστρες, αυτές που είναι επάνω στα βράχια, αφού λες ότι οι άλλες θα καλυφθούν με το νερό.

Πάντος έγινε πολύ όμορφη, κι όταν με τον καιρό τα βράχια θα "λερωθουν" θα δείχνει ακόμα πιο όμορφη!!!!

Andros 17-10-08 11:08

Καποιος φιλος, συνεργατης στη δουλεια ο οποιος ειναι επαγγελματιας στο ειδος του τεχνητου βραχου, εχει φτιαξει τη δουλεια.
Στην τοποθετηση των βραχων εβαλα κι"εγω το χερακι μου, τον βοηθησα δηλαδη αφου ηταν μεσα στους ορους εργασιας :D
Η κατασκευη των βραχων, οι ενωσεις και το τελικο φινιρισμα ηταν δουλεια του φιλου, ο οποιος παιδια πραγματικα ειναι καλιτεχνης.
Και ναι Loucy οπως τα λες ειναι. Κοματια ειναι τα παιρνεις τα ενωνεις μαζι και φτιαχνεις οτι θελεις και οπως θελεις.
Οσο για τις γλαστρες θα γινουν το ιδιο χρωμα με τους βραχους ;) αμα βρουμε καιρο....:D

lucy 17-10-08 13:30

:) Λέω κι εγώ .... τόση δουλειά και να μην προσέξει τις γλάστρες! Αν είναι δυνατόν!
Καλή συνέχεια!!!! :)

Andros 17-10-08 13:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lucy (Μήνυμα 297781)
:) Λέω κι εγώ .... τόση δουλειά και να μην προσέξει τις γλάστρες! Αν είναι δυνατόν!
Καλή συνέχεια!!!! :)

lucy για φετος και απο σημερα ΦΤΑΝΕΙ. Ποναω παντου..:D
Οσο γι"αυτον που ειπε οτι η ζωη αρχιζει στα 40 μαλλον για παρηγορια το ειπε :D:D

lucy 17-10-08 17:04

Σε καταλαβαίνω, :).... ΦΤΑΝΕΙ ... αλλά πίστεψέ με η ζωή αυτού(ης) που το είπε άρχισε λίγο πριν τα 40 .... απλά βόλευε ο τίτλος του τραγουδιού! ;)

Aris50 17-10-08 17:51

Πολύ προσπάθεια αλλά όμορφο αποτέλεσμα.
Μπορείς στο χώρο τις γλάστρας να βάλεις ένα ηλιακό φωτιστικό , που είναι σε στιλ βράχου .

POURITANOS 17-10-08 20:27

Μια ζωγραφια εκανες μπραβο.
Η παλια λιμνη ηταν ομορφη αλλα αυτο το νεο στησιμο ειναι απεριγραπτου καλους. :smt045:smt045:smt045.
Να ρωτησω κατι και εγω για τους βραχους, απο τι υλικο ειναι φταγμενοι; απο ITOM; πως τους ζητας απο της μαντρες με πετρωματα σαν τεχνητο βραχο; Με εβαλες σε σκεψεις :D
Γνωμη μου μιας και την ακουσες για τα καλα για της γλαστρες:D να πω και εγω κατι.
1.. μπορεις να βαλεις ποιο μικρες γλαστες και να της σκεπασεις απο πανο με να υλικο σαν τριμενο γκαζον να το πω καπως ετσι μιαζει το πουλανε τα ανθοπωλεια
2.. να βγαλεις τελειως της γλαστες αυτες που ειναι εξω απο την λιμνη και να βαλεις μονο χωμα.
Οπως σωστα σε ειπε ο Tolis για να μη χασεις αν οχι ολο αλλα μεγαλο ποσοστο γονου κουνουποψαρα οχι

Andros 18-10-08 18:20

5 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS (Μήνυμα 297933)
Μια ζωγραφια εκανες μπραβο.
Η παλια λιμνη ηταν ομορφη αλλα αυτο το νεο στησιμο ειναι απεριγραπτου καλους. :smt045:smt045:smt045.
Να ρωτησω κατι και εγω για τους βραχους, απο τι υλικο ειναι φταγμενοι; απο ITOM; πως τους ζητας απο της μαντρες με πετρωματα σαν τεχνητο βραχο; Με εβαλες σε σκεψεις :D
Γνωμη μου μιας και την ακουσες για τα καλα για της γλαστρες:D να πω και εγω κατι.
1.. μπορεις να βαλεις ποιο μικρες γλαστες και να της σκεπασεις απο πανο με να υλικο σαν τριμενο γκαζον να το πω καπως ετσι μιαζει το πουλανε τα ανθοπωλεια
2.. να βγαλεις τελειως της γλαστες αυτες που ειναι εξω απο την λιμνη και να βαλεις μονο χωμα.
Οπως σωστα σε ειπε ο Tolis για να μη χασεις αν οχι ολο αλλα μεγαλο ποσοστο γονου κουνουποψαρα οχι

Φίλε μου αυτούς τους βράχους δεν τους βρίσκεις στο εμπόριο.
Τους φτιάχνουν τεχνίτες οι οποίοι τους τοποθετούν κιόλας τουλάχιστο εδώ στην Κύπρο, δεν ξέρω στην Ελλάδα.
Ο τρόπος κατασκευής τους είναι ο εξής.
Πέρνουν κομμάτια fiberglass ( Καλουπια ) τα οποία δίνουν το σχήμα του βράχου και μετά τα επενδύουν με πλαστικό δίχτυ.
Μετά ζημώνουν τσιμεντοπηλό μαζί με ίνες τον οποιο ριχνουν στο καλουπι με αποτελεσμα στο τελος να παρει την μορφη βραχου.
τον μπογιατιζουν με ακριλικη μπογια του ΝΕΡΟΥ με 5 διαφορετικα χρωματα. Μετα Βγαζουν το καλουπι και ο βραχος ειναι ετοιμος :D
Ακουγετε απλο αλλα μονο αυτο δεν ειναι.
Και που να δεις την τοποθετηση ακομα..:smt101 βαζουν τα κοματια μεταξυ τους χωρις να εχει το ενα σχεσει με το αλλο και τα φτιαχνουν με τετοιο τροπο που στο τελος φαινονται σαν μεγαλα κοματια πραγματικου βραχου.

POURITANOS 18-10-08 18:47

Ηθελα να πιστευω οτι γινεται ευκολα , αλλα με ολα αυτα που εγραψες τολμω να πω πως θελει επεγγελματιες και μονο.
Εχω δει δουλειες με στοκο, φυσικα δεν εχω δει λεπτομερειες σαν βραχο αλλα θα το ψάξω λίγο μηπως και αν γινεται, αλλα δε νομιζω.

Σε ευχαριστώ για την λεπτομερέστατη απαντηση σου.

Δημήτρης Δ 18-10-08 19:46

Μπράβο!!!
Πάρα πολύ καλή.

elle 19-10-08 10:50

Εχω σκάσει απο τη ζήλεια μου :smt044:smt044

Θέλω και εγώ!!!!!!!!:smt022:smt022:smt022

Ζορπιδης Θανασης 25-10-08 21:17

φανταστικο!σου ευχομαι να το απολαυσης.θα ειθελα να κανω μια ερωτηση αν ξερεις,αν αυτο το υλικο απο τα βραχια κανει για μεσα στο ενυδρειο.

Andros 13-11-08 21:08

apologoumai file gia tin ka8isterisi kai signwmi gia ta grenglish...provlima me to pc mou.
Sxetika me tin erwtisi s, milame gia kataskeui ftiagmeni apo tsimento kai egw prosopika den 8a to evaza se enidrio se limni sigoura den iparxei provlima.
einai kai to 8ema varous.
Iparxoun alloi tropoi gia na ftia3eis kati paromio opos me polisterini.....

marga 18-11-08 20:30

τεεεελεια ειναι!!
Θελω κι εγω μια λιμνη αλλα.. δεν εχω κηπο:p

blondi 18-11-08 20:43

πολύ ωραία η λιμνούλα σου, καλή επιτυχία!!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:04.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02281 seconds with 11 queries