Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δίσκοι (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=25)
-   -   ΣΥΜΒΙΩΣΗ ΔΙΣΚΩΝ ΜΕ ΣΚΑΛΑΡΙΑ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=20301)

Μικρος 21-10-07 14:43

ΣΥΜΒΙΩΣΗ ΔΙΣΚΩΝ ΜΕ ΣΚΑΛΑΡΙΑ
 
Καλημερα

η συνυπαρξη δισκων με σκαλαρια σημαινει και αυτοματα θανατικη καταδικη για τους δισκους οπως εχω διαβασει εδω μεσα η οχι?

ευχαριστω

klaz 21-10-07 14:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Μικρος (Μήνυμα 208648)
Καλημερα

η συνυπαρξη δισκων με σκαλαρια σημαινει και αυτοματα θανατικη καταδικη για τους δισκους οπως εχω διαβασει εδω μεσα η οχι?

ευχαριστω

οχι,αυτο μου ακουγετι υπερβολικο....
απλα υπαρχει η θεωρια οτι κουβαλανε τα σκαλαρια πολλα παρασιτα τα οποια επηρεαζουν αρνητικα τους δισκους,οπως και το γεγονος οτι τα σκαλαρια ορμουν πολυ πιο γρηγορα στο φαγητο με συνεπεια να μηντρεφονται σωστα οι πιο αργοι κατα τα αλλα δισκοι......

Μικρος 21-10-07 15:22

φιλε κλαζ
οποτε το προβλημα ειναι καθαρα θεμα σωστης διατροφης και στρες σαν πιο κινητικα ψαρια σε σχεση με τους δισκους η απο την θεωρια εχει διαπιστωθει και στην πραξη οτι δεν συνισταται λογω των παρασιτων.
ευχαριστω

klaz 21-10-07 15:29

νομιζω οτι η αληθεια ειναι ο συνδιασμος και των 2....

Μικρος 21-10-07 15:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από klaz (Μήνυμα 208662)
νομιζω οτι η αληθεια ειναι ο συνδιασμος και των 2....

+-3 +-3 +-3 κλαζ

netblues 21-10-07 15:34

Το κατα ποσον τα σκαλαρια ειναι γρηγοροτερα και προλαβαινουν και οι Δισκοι οχι ειναι σχετικό. Μια θεωρια λεει οτι υπαρχει καποια ασθενεια που υπαρχει πιθανοτητα τα σκαλαρια να ειναι φορεις χωρις να νοσουν η οποια να εκδηλωθει στους Δισκους με ασχημα αποτελεσματα. Υπαρχουν αρκετοι υπερμαχοι αυτής της θεωριας, απο κει και περα ομως ειναι καθαρα θεμα ρισκου και μονον...
Δεν υπαρχει κατι αλλο που να το απαγορευει...

Απο την αλλη, αμα εχεις Δισκους το ρισκο υπαρχει ετσι κιαλλιως.....

Μικρος 21-10-07 16:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues (Μήνυμα 208667)
Το κατα ποσον τα σκαλαρια ειναι γρηγοροτερα και προλαβαινουν και οι Δισκοι οχι ειναι σχετικό. Μια θεωρια λεει οτι υπαρχει καποια ασθενεια που υπαρχει πιθανοτητα τα σκαλαρια να ειναι φορεις χωρις να νοσουν η οποια να εκδηλωθει στους Δισκους με ασχημα αποτελεσματα. Υπαρχουν αρκετοι υπερμαχοι αυτής της θεωριας, απο κει και περα ομως ειναι καθαρα θεμα ρισκου και μονον...
Δεν υπαρχει κατι αλλο που να το απαγορευει...

Απο την αλλη, αμα εχεις Δισκους το ρισκο υπαρχει ετσι κιαλλιως.....

καλημερα σωτηρη

δεν εχω παρει δισκους,απλα επειδη προσπαθω να κανω ενα βιοτοπικο αμαζονιου οσο γινεται πιο αντιπροσωπευτικο συλλεγω πληροφοριες και εμπειριες για αποφυγη δυσαρεστων καταστασεων για μενα και τα ψαρια.

σε ευχαριστω πολυ

Υ,Γ. και μια προσωπικη ερωτηση επειδη απ'οτι παρακολουθω(βλεπε altum)εχεις δουλεψει αρκετα σε αυτα τα νερα,ποιο θα ηταν το στησιμο σου σε ενα τετοιο ενυδρειο εχωντας υπ'οψιν οτι εχω ενα ενυδρειο 400λτ με βασικο πρωταγωνιστη pterophyllum(scalare ή altum).η ερωτηση εχει να κανει με συνθεση και αριθμο αυτων.

Apostolis 21-10-07 23:48

6 Altum
10-12 pencil fish
10-12 Hatchet Fish
10-12 Corydoras ;)

Χαμηλή ροή και ΚΑΛΟ φιλτράρισμα!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:08.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01682 seconds with 11 queries