Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=105)
-   -   Μimosa Pudica (Sensitive Plant ) (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=41836)

AQUA PURA 08-07-10 00:18

Μimosa Pudica (Sensitive Plant )
 
εδώ και καιρό εχω σκοπό να κάνω ένα πλήρες εξοπλισμένο vivarium ή paludarium …:) δεν το έχω καταφέρει ακόμα αλλά θα γίνει…Γιώργο (frits) ετοιμάσου…;) κατά την έρευνα μου για φυτά (είμαι και βιαστικός :rolleyes:) τα οποία είχα σκοπό να βάλω στο viv. ανακάλυψα σε ένα φυτώριο ένα φυτό το οποίο λάτρεψα και πάντα ήθελα από την πρώτη στιγμή που το είχα δει πριν πολλά χρόνια …το φυτό είναι η mimosa pudica (μη μου άπτου)…αυτή την στιγμή βρίσκετε στο μπαλκόνι και σε λίγο καιρό θα μπει στο καινούριο της σπίτι ….εχει ξεπεράσει το 1 μέτρο σε ύψος και 40 cm μήκος....



κάποιες πληροφορίες για το φυτό
mimosa pudica



http://www.aquatek.gr/rimages/albums...7_06-07-10.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...1_06-07-10.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...8_06-07-10.jpg

Raven 08-07-10 00:26

Μου εκανε κι εμενα δωρο ενα ο Αντωνης ,και ειναι πραγματικα πολυ ομορφο. Του αλλαξα και γλαστρα και παει πολυ καλυτερα.
Λεγεται και "ντροπαλο" φυτο οπως δηλωνει και η λατινικη του ονομασια.
Πραγματι πολυ ενδιαφερον φυτο, μπραβο Αντωνη που το κανεις γνωστο και σε αλλους !
Για να δουμε πως θα παει στο καινουριο της σπιτι που ετοιμαζεις :)

Πάνος 08-07-10 00:27

πολυ ομορφο φυτο!!!

AQUA PURA 08-07-10 00:58

Χαίρομαι που πάει καλά Αλεξ…:p Πάνο είσαι και μακριά…όταν κατέβεις θα έχεις και εσύ δωράκι θα σου το κάνουμε μαζί με τον Αλεξ αφού σου αρέσει ;)
Το συγκεκριμένο φυτό μου αρέσει πολύ γιατι πέρα από όμορφο έχει και προσωπικότητα είναι ντροπαλό, ευαίσθητο κλπ…αλλά αρκετοί είναι εκείνοι που οταν έρχονται σπίτι το παρενοχλούν σεξουαλικά όπως ο Τsilojohn..ολο το χαιδεύει βρε παιδί μου …:rolleyes:;) Πέρα από την πλάκα πραγματικά είναι ένα πανέμορφο φυτό το οποίο δεν θέλει ιδιαίτερη φροντίδα… καλό και πλούσιο σε θρεπτικά χώμα , συχνό πότισμα και πάντα ένα δοχείο με νερό κάτω από το γλαστράκι. Οι εμφανίσεις του σε viv. η σε paludarium είναι πολύ σπάνιες αλλά πετυχημένες. Γενικά από ότι έχω καταλάβει χρειάζεται πολύ υγρασία οοπότε τα viv και αλλα παρόμοια οικοσυστήματα όπως καταλαβαίνουμε είναι τα ιδανικά μέρη. ;)

Raven 08-07-10 01:08

Παράθεση:

αλλά αρκετοί είναι εκείνοι που οταν έρχονται σπίτι το παρενοχλούν σεξουαλικά όπως ο Τsilojohn..ολο το χαιδεύει βρε παιδί μου
Α, καλα και μου το πες ! την δικια μου (τη μιμοζα) οταν ερθει σπιτι δεν θα τον αφησω να μου την χαιδεψει :grin::smt044:smt044

AQUA PURA 08-07-10 01:44

:D:D:D :smt082να προσέχεις και την cuba σου Αλεξ παίζει και με τις καλλιέργειες... ;) δεν του φτανει η mimosa...:rolleyes:

lucy 08-07-10 13:04

:smt088 παλιά μου αγάπη που την έχασα!!!! όλοι έχετε το φυτό κι εγώ που το χαιρόμουν πριν 8 χρόνια τώρα ... τζίφος! Θα πάρω σβάρνα τα ανθοκήπια και τα λουλουδάδικα!

VipeR 08-07-10 13:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από AQUA PURA (Μήνυμα 462865)
Χαίρομαι που πάει καλά Αλεξ…:p Πάνο είσαι και μακριά…όταν κατέβεις θα έχεις και εσύ δωράκι θα σου το κάνουμε μαζί με τον Αλεξ αφού σου αρέσει ;)
Το συγκεκριμένο φυτό μου αρέσει πολύ γιατι πέρα από όμορφο έχει και προσωπικότητα είναι ντροπαλό, ευαίσθητο κλπ…αλλά αρκετοί είναι εκείνοι που οταν έρχονται σπίτι το παρενοχλούν σεξουαλικά όπως ο Τsilojohn..ολο το χαιδεύει βρε παιδί μου …:rolleyes:;) Πέρα από την πλάκα πραγματικά είναι ένα πανέμορφο φυτό το οποίο δεν θέλει ιδιαίτερη φροντίδα… καλό και πλούσιο σε θρεπτικά χώμα , συχνό πότισμα και πάντα ένα δοχείο με νερό κάτω από το γλαστράκι. Οι εμφανίσεις του σε viv. η σε paludarium είναι πολύ σπάνιες αλλά πετυχημένες. Γενικά από ότι έχω καταλάβει χρειάζεται πολύ υγρασία οοπότε τα viv και αλλα παρόμοια οικοσυστήματα όπως καταλαβαίνουμε είναι τα ιδανικά μέρη. ;)

Κόφτου τα χέρια :)

imichal 08-07-10 14:19

εγω γιατι νομιζα ότι η mimosa ειχε κιτρινα ή ροζ λουλουδια ??
Αυτην πηρα εγω.....και μου την ειπαν "ακακια"
http://www.antemisaris.gr/displayITM2.asp?ITMID=2042
ακακια οπως :
http://www.antemisaris.gr/displayITM2.asp?ITMID=2011

Πάνος 08-07-10 14:21

Ηλια εσυ εχεις κωνσταντινουπολιτικη ακακια. μοιαζει το φυλλωμα τους. ;)
http://www.bees.gr/blog/uploaded_ima...wer/flower.jpg

lucy 08-07-10 14:23

... και είναι δέντρο ενώ το μη μου άπτου είναι ετήσια πόα.

frits 08-07-10 14:32

Πολύ όμορφο Αντώνη! Ψάχνω κι εγώ φυτά για το καινούριο paludarium και η μιμόζα μπήκε ήδη στα υπ' όψιν ;)
Παρεπιπτόντως όπου νάναι θα παραλάβω τη καινούρια γυάλα, οπότε αν μπορούσες να περάσεις το Σ/Κ μια βόλτα, καλό θα ήταν, για να δεις τι σε περιμένει :D

in the pond 08-07-10 14:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 462972)
Ηλια εσυ εχεις κωνσταντινουπολιτικη ακακια. μοιαζει το φυλλωμα τους. ;)
http://www.bees.gr/blog/uploaded_ima...wer/flower.jpg

Πάνο, και οι ακακίες είναι μιμόζες...:p;)
Όλα αυτά ανοίκουν στα ψυχανθή φυτά, όπως τα μοσχομπίζελα, ο αρακάς, τα φασόλια κ.α....
Ψυχανθή ονομάστηκαν, γιατί τα λουλούδια τους μοιάζουν με πεταλούδες...στην αρχαιότητα ψυχές...

Πάνος 08-07-10 14:48

ειδες τι μαθαινει κανεις....:rolleyes:

Ηλίας 08-07-10 14:54

Αντωνη οντως πολυ ομορφο φυτο!...
..αν εβλεπες και το φορουμ των λιμνων θα το εβρισκες πιο νωρις..:D
Παντος παραξενο, σε εμενα δεν ψηλώνει αλλα γινετε κατι σαν θαμνακι..:rolleyes:

Υ.γ. οταν πηρα τους σπορους, ο πατερας μου ειπε οτι την ειχανε μαθει στο δημοτικο(φυτολογια..:smt120) σαν "Μιμοσα η Αισχυντηλή"
..ντοροπαλη..:p

in the pond 08-07-10 17:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Ηλίας (Μήνυμα 462990)
Αντωνη οντως πολυ ομορφο φυτο!...
..αν εβλεπες και το φορουμ των λιμνων θα το εβρισκες πιο νωρις..:D
Παντος παραξενο, σε εμενα δεν ψηλώνει αλλα γινετε κατι σαν θαμνακι..:rolleyes:

Υ.γ. οταν πηρα τους σπορους, ο πατερας μου ειπε οτι την ειχανε μαθει στο δημοτικο(φυτολογια..:smt120) σαν "Μιμοσα η Αισχυντηλή"
..ντοροπαλη..:p

Εννοείται Ηλία ότι οι λίμνες τους πρόλαβαν...τώρα όμως τα βιβάριουμ θα βρίσκονται ενδιάμεσα, μεταξύ ενυδρείων-λιμνών(δεξαμενών). Θα παίρνουν επιρροές και από τα δύο... Αλήθεια...τελικά μας έλειπε όντως αυτή η κατηγορία...:p

Χριστόφορος Μίχας 08-07-10 18:31

Tελικά μάλλον κι εγώ θα την αναζητήσω σε φυτώρια της Αθήνας γιατί άν τη φέρω από την Κεφαλονιά, στο αυτοκίνητο ανάμεσα σε τσάντες, σακίδια μαξιλάρια και το γιό μου στο πίσω κάθισμα, :smt074......:smt021 ......τη βλέπω να πεθάνει τελείως από τη ντροπή της που κακοποιήθηκε έτσι!!!!:smt053:smt059

AQUA PURA 08-07-10 19:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από frits (Μήνυμα 462979)
Πολύ όμορφο Αντώνη! Ψάχνω κι εγώ φυτά για το καινούριο paludarium και η μιμόζα μπήκε ήδη στα υπ' όψιν ;)
Παρεπιπτόντως όπου νάναι θα παραλάβω τη καινούρια γυάλα, οπότε αν μπορούσες να περάσεις το Σ/Κ μια βόλτα, καλό θα ήταν, για να δεις τι σε περιμένει :D

Eυχαριστώ πολύ Γιώργο:p Θα προσπαθήσω να έρθω (είμαι και τραυματίας :D) και αν μπορέσω θα σου φέρω και μία mimosa δώρο…;)

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Ηλίας (Μήνυμα 462990)
Αντωνη οντως πολυ ομορφο φυτο!...
..αν εβλεπες και το φορουμ των λιμνων θα το εβρισκες πιο νωρις..:D
Παντος παραξενο, σε εμενα δεν ψηλώνει αλλα γινετε κατι σαν θαμνακι..:rolleyes:



Ηλία το φυτό έρχεται δεύτερο… :p με τα θέματα που βλέπω στις λίμνες το σκέφτομαι πολύ σοβαρά για μία λιμνούλα στο εξοχικό μου ;)
Είχα διαβάσει πως σε περιβάλλον στο οποίο έχει σωστές συνθήκες ανάπτυξης και εχει αρκετό νερο και υγρασία κάνει θαμνάκι… Ηλία βαλε και στο paludarium… ;)


Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από in the pond (Μήνυμα 463028)
Εννοείται Ηλία ότι οι λίμνες τους πρόλαβαν...τώρα όμως τα βιβάριουμ θα βρίσκονται ενδιάμεσα, μεταξύ ενυδρείων-λιμνών(δεξαμενών). Θα παίρνουν επιρροές και από τα δύο... Αλήθεια...τελικά μας έλειπε όντως αυτή η κατηγορία...:p

Θα συμφωνήσω Βασίλη η καλύτερη “συμμαχία” για έμπνευση και επιρροές;):)


Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Χριστόφορος Μίχας (Μήνυμα 463041)
Tελικά μάλλον κι εγώ θα την αναζητήσω σε φυτώρια της Αθήνας γιατί άν τη φέρω από την Κεφαλονιά, στο αυτοκίνητο ανάμεσα σε τσάντες, σακίδια μαξιλάρια και το γιό μου στο πίσω κάθισμα, :smt074......:smt021 ......τη βλέπω να πεθάνει τελείως από τη ντροπή της που κακοποιήθηκε έτσι!!!!:smt053:smt059

:p Χριστόφορε θα περάσω κάποια στιγμή από το φυτώριο αύριο η μεθαύριο…να τσεκάρω και θα σου πώ. Πριν κάνα 3μηνο το τελευταίο που είχε το είχα πάρει στον Αλέξανδρο (raven)και μου είχε πει ότι θα φέρει από Σεπτέμβρη :(

tsilojohn 08-07-10 23:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από AQUA PURA (Μήνυμα 462865)
αλλά αρκετοί είναι εκείνοι που οταν έρχονται σπίτι το παρενοχλούν σεξουαλικά όπως ο Τsilojohn..ολο το χαιδεύει βρε παιδί μου …:rolleyes:;)

Και χαρη της κανω που την χα'ι'δευω :smt054
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Raven (Μήνυμα 462869)
Α, καλα και μου το πες ! την δικια μου (τη μιμοζα) οταν ερθει σπιτι δεν θα τον αφησω να μου την χαιδεψει :grin:

Εσενα ΝΤΡΟΠΗ σου... :smt110
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από AQUA PURA (Μήνυμα 462876)
:D:D:D :smt082να προσέχεις και την cuba σου Αλεξ παίζει και με τις καλλιέργειες... ;) δεν του φτανει η mimosa...:rolleyes:

Αυτο το παραδεχομαι :smt049:smt049:smt049

Πραγματικα ξεχωριστο φυτο,μαλλον θα το προμηθευτω και εγω (αν προλαβω κανενα).;)

Χριστόφορος Μίχας 08-07-10 23:41

Αντωνη αμα βρεις παρε ενα τηλ. Ευχαριστω.:p

lucy 09-07-10 11:26

Μας βλέπω όλους να καθόμαστε πάνω από μια γλάστρα και να της ρίχνουμε σφαλιάρες! Θα μας μαζέψουν όλους!!!

Αλεξάνδρα Κατσούρη 09-07-10 14:24

Βρέ παιδιά (Αντώνη -Χριστόφορε) μπορώ να ψάξω κι εγώ η ίδια το φυτό που κάθε μέρα στα φυτώρια είμαι....Αν μάλιστα γνωρίζω και σε ποιο φυτώριο έχει εντοπιστεί πρόσφατα το φυτό, πάω να δώ..

AQUA PURA 10-07-10 00:15

Αλεξάνδρα εσύ δεν πρέπει να κάνεις τίποτα σαν γυναίκα ...μόνο δέχεσαι...οι άντρες προσφέρουν άνθη (Χριστόφορε ανάβω φωτιές :rolleyes::D) δυστυχώς πέρασα από το φυτώριο αλλά δεν είχε από Σεπτέμβρη….

Χριστόφορος Μίχας 10-07-10 10:10

Ωχου!!! Μη λες τέτοια και παίρνει πολύ θάρρος.... :smt018 άν και όταν θέλει κάτι, δεν περιμένει από κανέναν. Το φυτό "της μπήκε" +-2 για τα καλά. Από χθές κιόλας ψάχνει στα φυτώρια της Ανατολικής Αττικής. Τη βλέπω τη μιμόζα ...νά 'ρχεται όπου νάναι :smt042 εκτός κι άν εχει εξαφανιστεί γενικά αυτήν την εποχή....

Ηλίας 10-07-10 12:53

Αντωνη αυτος ηταν ο πρωταρχικός σκοπος μου.. οταν πηρα τους σπορους!!!:p
..Διαβασα τοτε που ελεγε ο γιαννος οτι ειναι τροπικο φυτο... και..:smt020

Χριστόφορος Μίχας 10-07-10 16:24

Σήμερα που η γυναικα μου έκανε εξόρμηση σε 5 φυτώρια, της ευρύτερης περιοχής μας, της είπαν όλοι με απορία "Μα καλά τέτοια εποχή ζητάς μιμόζα???" Το Χειμώνα έλα από Φλεβάρη- Μάρτη.... Δεν το βάζουμε κάτω όμως. Μπορεί κάποιος φυτωριούχος να την έχει ξεχασμένη απούλητη κλπ......

Μίμης 10-07-10 16:37

παιδια παντως εδω μυτιλήνη σε 2 φυτορια που εχω παει ειχε καμια 10αρια...καπου θα βρειτε ;)

Χριστόφορος Μίχας 11-07-10 20:16

Κι όμως βρήκαμε!!!!!!:):):smt041 Δεν το 'λεγα εγώ ότι άμα βάλει η Αλεξάνδρα κάτι στο μυαλό της τέλειωσε????

Σήμερα το απόγευμα σε φυτώριο του Αμαρουσίου. Θα βάλω φωτογραφία αύριο γιατί μόλις έκανε τη μεταφύτευση σε μεγαλύτερη γλαστρούλα. Τα φύλλα τώρα το βράδυ είναι κατσιασμένα και το φυτό δεν φαίνεται όμορφο.

AQUA PURA 11-07-10 20:32

Καλορίζικο Χριστόφορε και Αλεξάνδρα :p είναι πανέμορφο φυτό ακόμα και που κρύβετε το βράδυ το κάνει να είναι ξεχωριστό…. Μην το ακουμπάτε συνέχεια...:rolleyes: και στο σημείο που θα το βάλλεται να μην φυσάει χάνει ενέργεια με το συνεχές μάζεμα των φύλλων...

Χριστόφορος Μίχας 11-07-10 21:08

Ευχαριστούμε Αντώνη. Ναί δεν το ακουμπάμε, γιατί όταν διπλώσει τα φύλλα αργει να τα ξανανοίξει. Να σκεφτείς όταν το ψεκάσαμε με λίγο νερό για να δροστιστεί, τα έκλεισε και πάλι.
Εκεί που το βάλαμε, είναι σε τοίχο στην εσωτερική πλευρά του μπαλκονιού σε βοειοανατολικό σημειο. (λίγος ήλιος το πρωί). Το χειμώνα βέβαια από κεί έρχεται αέρας, αλλά επειδή το φυτό είναι πολύ μικρούλι και κάτω στο πάτωμα, ελπίζω ότι θα έχει σχετική προστασία. Ανυπομονούμε να το δούμε να αρχίσει να αναπτύσεται....:p


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:31.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02674 seconds with 11 queries